Geziyoruz Be Canım
Film

Baba, Oğul ve Yol Hikayesi: Le Grand Voyage

2004 yılında Venedik Film Festivali’nde en iyi ilk film ödülünü almış, ülkemizde gösterime girmişse de yeni izleyebildiğim bir yol filmi Le Grand Voyage. Fransa’da yaşayan Müslüman bir gencin, babasının tek isteği olan hac yolunda ona eşlik etmesini anlatan filmin yönetmeni İsmaël Ferroukhi.

grand-voyage

Tam olarak bir baba-oğul filmi. Buna bir de hikayenin yol temalı olmasını eklersek üçlemeyi tamamlarız. Fransa’dan arabayla yola çıkıp Mekke’ye gitmeye çalışan bir baba ile oğlunun kuşak çatışmasını ve uzun yolculukların sabır konusunda nelere kadir olduğunu gösteriyor film.

le_grandvoyage

Film boyunca farklı ülkelerin kültürlerine de tanık olmak mümkün. Özellikle Türkiye yine şaşırtmıyor. Beklediğimiz sahneler bunlar:)

Yazar hakkında:

Sırf, teyzemlerin evinden tren görünüyor diye 4 yaşındayken anneyi ve babayı evde bırakıp Ankara'ya gittiğim günden beri seyahat ediyorum. Süregelen yıllarda ilkokulu, ortaokulu, liseyi ve üniversiteyi başka şehirlerde okuyarak Türkiye'yi gezmeye başladım. Türkoloji ve Pedagoji eğitiminin ardından iş hayatıyla tanışmam National Geographic ile oldu. Dergilerde ve ajanslarda metin yazarı, editör, içerik; kurumsal firmalarda kurumsal iletişim uzmanı olarak çalıştıktan sonra sosyal sorumluluk ve girişimcilik üzerine çalışmalar sürdürdüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir