Geziyoruz Be Canım
Film

Hint Mutfağını Sevdiren Film: The Hundred Foot Journey

Bombay’da yaşayan ve dedesinin işlettiği restoranda yemek yapmakla tanışan Hassan Haji, doğuştan gelen yeteneği ve yemek yapmaya olan ilgisiyle mutfağa girer ve şahaneler yaratmaya başlar. Başına gelen trajik bir olayla Bombay’dan ayrılma vakti gelir ve ailesiyle birlikte Fransa’ya yerleşir. Fransa’nın köyünde, babasının ısrarıyla Hint restoranı açan aile fertleri, bölgedeki en prestijli Fransız restoranın karşısına dükkan açtıklarının farkındadır ve bu onlar için ‘savaş’ demektir. Şef Madame Mallory’nin Hassan’ın yeteneğini keşfetmesiyle rekabet yerini, dünyanın en iyi şefini yetiştirmeye bırakır.

the-hundred-foot-journey-new-trailer-poster-a-L-SXQ4Hu

Hint mutfağını sevenlerin bayılacağı, sevmeyenlerin de hafiften bir ilgi duyacağı film, özellikle gezici ve yiyici arkadaşların ilgi alanına girebilir. Klasik bir hikayeyi, biraz da Türk filmi gibi kurguyla anlatan The Hundred Foot Journey’i gece izlemeyin derim. Sabah izleyin… Gece gece Hint restoranı bulmak zor olabilir.

Hint yemeklerine giriş 1.0 için de buradan buyurun.

Senaryo: Steven Knight

Yönetmen: Lasse Hallström

Oyuncular: Helen Mirren, Charlotte Le Bon ve Rohan Chand

Fragman

 

Yazar hakkında:

Sırf, teyzemlerin evinden tren görünüyor diye 4 yaşındayken anneyi ve babayı evde bırakıp Ankara'ya gittiğim günden beri seyahat ediyorum. Süregelen yıllarda ilkokulu, ortaokulu, liseyi ve üniversiteyi başka şehirlerde okuyarak Türkiye'yi gezmeye başladım. Türkoloji ve Pedagoji eğitiminin ardından iş hayatıyla tanışmam National Geographic ile oldu. Dergilerde ve ajanslarda metin yazarı, editör, içerik; kurumsal firmalarda kurumsal iletişim uzmanı olarak çalıştıktan sonra sosyal sorumluluk ve girişimcilik üzerine çalışmalar sürdürdüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir