Etkinlik,  İstanbul

İstanbul’un Dijital Seyahatnamesi: Pitoresk İstanbul

İnsanın iş yeri Deniz Müzesi‘ne yakın olunca öğle yemeğinin ardından Starbucks’a gitmek yerine müzeye, sergiye gidiyor. İlk cümlede toplumsal eleştirimi de yaptıysam artık bahsedebilirim; bu topraklarda dijital olan ve ki tanıtımını ‘dijital seyahatname’ temasıyla oluşturan bir sergi var arkadaşlar. Öhöm…

pitoresk-istanbul

Pitoresk İstanbul: Dijital Sergi

İstanbul’u düşünün. Eski olanını elbet. Karşınızda sadece denizi ve yanınızda dev kavak ve çam ağaçlarını hayal edin; o sırada ise siz Sarayburnu’nda oturuyor veyahut Çamlıca Tepesi’nde güneşin batışını izliyor olun. Belki de çok şairane bir zat-ı muhterem değilsiniz ve doğanızda Divan Yolu’ndan arz-ı endam etmek var. Düşününce güzel tabii ama gerçekler başka, geçmiş olsun, siz o zamana yetişemediniz.

Bu dijital platformda siz de tablonun içerisinde yer alıyorsunuz:)
Bu dijital platformda siz de tablonun içerisinde yer alıyorsunuz:)

İşte şimdi İstanbul’un 200 yıl önceki tüm özelliklerini; şehir hayatını ve doğal güzelliklerini, kısacası gözün gördüğü en son şeyin bir plaza ya da avm olmadığı o eski İstanbul’un kimliğini, erguvani bir deryayı sonsuz kere retinaya kazımış 19. yüzyılın ressam seyyahların eserlerinde görmek mümkün.  Üstelik de tamamen dijital plaftormlarda.

pitoresk-istanbul

Pitoresk, yüzyıllar öncesinin mimarisini ya da manzaralarını resmedilmeye değer cezbedici ve gizemli güzellikler olarak tanımlayan kavrama deniyor. Bu yüzden bu kavramın en güzel örneği İstanbul oluyor.

19. yüzyıl ressam seyyahları Melling, Schranz, Allom, Bartlett, Lewis ve Ayvazovski’nin İstanbul’u resmettiği ve “dijital seyahatnameler” olarak dev boyutlu perdelerde canlandırılan eserleri, müze veya sergi gezmeyi sevmeyenlere bile bu işi sevdirir.

pitoresk-istanbulSerginin müzikleri inanılmaz güzel. Besteler ve müzik direktörlüğü Anjelika Akbar tarafından yapılınca haliyle sonuç kaçınılmaz. Yolu Deniz Müzesi’nin oralara düşenin muhakkak uğramasını dilediğim,  yolu düşmeyenin de bi zahmet düşürsün dediğim Pitoresk İstanbul’un bilet fiyatları ise tam 25 TL; öğrenci/TSK mensubu/emekli 15 TL; 6-12 yaş grubuna 8 TL.

*Serginin son tarihi 22 Mayıs 2016

Dijital Seyahatname 🙂 #dijitalseyahatname

gizem (@gzm_trn) tarafından paylaşılan bir video ()

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir