Geziyoruz Be Canım
Keşif

Rize’de Kahvaltı ve Akşam Yemeği İçin 2 Süper Kahraman

Çay Çek için mayıs hasadına yetişmem lazım, sabahın erken saatinde Rize’ye gidiyorum. Vakit az ve karnım aç. Çay fabrikaları gezilecek, çay bahçelerine girilecek ve tüm gün çalışılacak. Peki Rize’de güzel bir kahvaltı ve yemek için nereye gitmem gerekir bu tez zamanda.

Eğer yolunuz Rize’ye düşmüşse ve kahvaltı edecek manzarası güzel, kahvaltıları güzel bir yer arıyorsanız ya da güzel yemek peşindeyseniz işte size güzel öneri…

*Bu yazı reklam gibi duruyor olsa da çok sevdiğim için yazmak istedim, yoksa ortada reklam falan yok, keşke olsa, olaydı iyidi…

Kahvaltı İçin

Zümrüd-ü Anka Butik Otel&Restoran: Rize, Derepazarı’nda aslında bir okul olan ve sonradan tadilat yapılarak butik otele çevrilen Zümrüd-ü Anka Butik Otel‘in restoranı Rize manzarasına tepeden bakıyor.rize-zümrüdüanka

Ahşap bir binada olan otelin 15 odası ve 25 yatak kapasitesi var. 1 odası ise suit. Odaların en güzel tarafı da, yine Karadeniz’e açılan pencereleri.

rize-zümrüdüankaZümrüd-ü Anka’da kahvaltı kısıma geçtiğimizde ise masamızda kavurmalı, pideli, muhlamalı, hasından Rize çaylı bir tablo görüyoruz…

rize-zümrüdüanka

Zümrüd-ü Anka Restoran’ına gitmek için Trabzon Havaalanı istikametinde giderek Yanıktaş Köyü’ne giriyorsunuz. Kahvaltı fiyatları ise gayet uygun.

Yemek İçin

Lale Lokantası: Rize’ye gelmişim kuru fasulye ve sütlaç yemeden dönmem derken istikamet Çayeli oluyor. Kuru fasulyede iddialı iki yer varmış Rize’de. Biri Hünkar, diğeri de Lale Lokantası. Ama favori Lale diyorlar. Hünkar bu işe ne der bilemem ama Lale gerçekten başarılı.

Kuru fasulye, sütlaç ve kavurma Lale Lokantası’nın resmen üç güzelleri olmuş. Üçü de inanılmaz lezzetli. Sütlaç sevmeyen varsa hiç öyle düşünmesin, direkt sütlaca gömülsün.

lale lokantası

Yazar hakkında:

Sırf, teyzemlerin evinden tren görünüyor diye 4 yaşındayken anneyi ve babayı evde bırakıp Ankara'ya gittiğim günden beri seyahat ediyorum. Süregelen yıllarda ilkokulu, ortaokulu, liseyi ve üniversiteyi başka şehirlerde okuyarak Türkiye'yi gezmeye başladım. Türkoloji ve Pedagoji eğitiminin ardından iş hayatıyla tanışmam National Geographic ile oldu. Dergilerde ve ajanslarda metin yazarı, editör, içerik; kurumsal firmalarda kurumsal iletişim uzmanı olarak çalıştıktan sonra sosyal sorumluluk ve girişimcilik üzerine çalışmalar sürdürdüm.

Join the discussion

  1. Pingback: Tüm Yolların Çaya Çıktığı Yer: Rize – Dijital Seyahatname

  2. Pingback: Yayla Yavuz Usta Ev Yemekleri: Etler Balıkesir, Ekmekler Beykoz, Yemekler Rize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir