Datça Badem Çiçeği Festivali: Festival Rotaları İle Türkiye Keşfi

Datça Badem Çiçeği Festivali: Festival Rotaları İle Türkiye Keşfi

Datça Badem Çiçeği Festivali bu yıl 8-10 Şubat tarihleri arasında ikinci kez düzenlenecek. Böylece Datça, Badem Çiçeği Festivali ile beyazın ve pembenin tüm tonlarına ev sahipliği yapacak. Datça Badem Çiçeği Festivali ilk kez 2018 yılında düzenlendi ve turizmi epey katkı sağladı. Festival turları kapsamında kendine özel bir yer kaptı ve Alaçatı Ot Festivali, Adana Portakal Çiçeği Festivali, Isparta Gül Hasadı Festivali gibi merak edilen bir festival olma yolunda ilerliyor.

Badem çiçekleriyle papatyaların buluştuğu Ocak-Şubat ayları Datça’nın görsel şöleninin başladığı zamanlar olarak biliniyor. Henüz bu aylarda Datça’ya gitmişliğim olmasa da yazın popüler olan ve yazlık diye bildiğimiz birçok yeri kışın sevdiğim için haklı bir söylem olacağını düşünüyorum. Badem Çiçeği Festivali ise Datça’nın bu güzel zamanına tanıklık etmek için ideal bir zamanlama olacak. Şehirden biraz uzaklaşıp nefes almak, doğaya dönüp Ege ile Akdeniz’i kucaklayan Datça’nın özel tatlarını deneyimlemek, farklı atölyelerde hoş vakit geçirmek için müthiş bir fırsat.

Datça Badem Çiçeği Festivali Program

Datça Badem Çiçeği Festivali Datça merkezinde ve Palamutbükü panayır alanlarındaki el emeği ürünler ve hediyelik eşya stantları, badem ürünleri ve yöresel yemek satışları, çocuk ve yetişkinlere yönelik renkli ve yaratıcı workshoplar, Datça’ya özgü dans gösterileri ve sahne performanslarıyla üç gün sürecek olan festival ziyaretçilere çok çeşitli etkinlikler sunuyor.

Arham ile sevinç dansları ve kahkaha meditasyonu, Arham ile sevinç dansları ve kahkaha meditasyonu, Devi ile dansın meditatif yolu, Züleyha Abduleyeva ile “Seni Sana Çalayım” Nefes ve Müzik terapisi, ayn-ı şifa ile merhem yapımı, ekşi mayalı ekmek yapımı, sabun ve defter yapımı bu renkli etkinliklerden bazıları. Ayrıca, ziyaretçiler tercihlerine göre katılabilecekleri turlar ve doğa yürüyüşleri ile yarımadanın dört bir yanını keşfetme, tarihini ve kültürünü deneyimleme imkanı bulacak.

Festivalin öne çıkan etkinliklerinden bir diğeri ise badem çiçeği temalı “Fotoğraf Yarışması” olacak. Festival haftasında çekilecek badem çiçeği fotoğrafları konulu yarışma, festival heyecanını ve coşkusunu daha da artıracak.
Festival ile ilgili detaylar için Datça Badem Çiçeği Festivali sitesini ve sosyal medya hesaplarını ziyaret edebilirsiniz.

No Comments

Post a Comment