HES KODU ALMAK, NE ZAMAN ALMAK VE NERELERDE KULLANMAK KONUSUNA DAİR

HES KODU ALMAK, NE ZAMAN ALMAK VE NERELERDE KULLANMAK KONUSUNA DAİR

HES kodu uygulaması koronavirüs sonrası gündeme geldi ve seyahatler için şart oldu. Android ve IOS telefonlarda Hayat Eve Sığar uygulaması ile alınabildiği gibi SMS ile de alınabilen HES kodu nasıl alınır sorusundan ziyade, nerelerde gereklidir sorusu daha çok sorulur oldu. Seyahat yasakları kalktıktan sonra ben de HES kodu aldım. İstanbul’dan şahsi aracımla seyahat ederken elimde dursun diye aldım dersem daha doğru olur. Özellikle uçak ve otobüs seyahati için lazım olan HES kodu sadece Türk firmalarını mı ilgilendiriyor yoksa global markalar için de geçerli mi bu konu arada kalmış gibi.

HES KODU NASIL ALINIR?

Hayat Eve Sığar mobil uygulamasını telefonunuza indiriyor ve HES kodu işlemlerinden kolayca kodu alabiliyorsunuz. Ya da aralarında boşluk olacak şekilde HES, T.C. kimlik numaranız, kimlik seri numaranızın son 4 rakamı ve HES kodunuz için geçerli olması gereken gün sayısını (1 yıl süreyle almak isterseniz süre belirtmeyebilirsiniz) yazıp (Örnek: HES 12345678901 5376 10) 2023’e SMS gönderip de alabilirsiniz.

NEDEN HES KODU ALIYORUZ?

Koronavirüsün yayılmasını engellemek için bir tür bariyer görevi görüyor bu kod. Salgına yakalanmış ve teması bulunan yolcular uçağa ya da otobüse kabul edilmiyor ve seyahatleri öncesi bilgilendiriliyor.

HES KODU NERELERDE ZORUNLU?

Uçakla seyahat edecekler; HES kodu tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için yurt içi uçuşlar ve Türkiye çıkışlı yurt dışı uçuşlar için zorunlu. Fakat burada bilinmeyen mevzu yurt dışı uçuşlarda sadece yerli markalarda mı bu kodun alınacağı. Yoksa global markalarda da kodu almak gerekiyor mu? Global markaların bundan haberi var mı? Eğer konuyu bilen varsa yorum bırakırsa sevaba girecektir.

HES kodlarının kontrolü uçuşa 24 saat kala yapılıyor ve Sağlık Bakanlığınca seyahatine onay verilmeyen yolcular uçuşa kabul edilmiyor.

HES kodu dış hat bağlantılı iç hat uçuşlarda zorunlu değil.

Otobüsle seyahat edecekler; Uçaklarda olduğu gibi otobüs firmalarında da HES kodu uygulaması zorunlu.

Tren ve feribot ile seyahat edecekler; Uçaklarda ve otobüslerde bu uygulamanın daha net olarak uygulandığını gözlemlediğim. Her ne kadar koronavirüs sürecinde tren yolculuğu yapmamış olsam da bir kez gemi yolculuğu yaptım ve onda HES kodu sorulmadı. Belki İDO feribotlarında soruluyordur ama adalar feribotlarında yaptığım yolculukta bu kodu ibraz etmem istenmedi.

HES KODUNUN SÜRESİ VAR MI?

HES kodu belirli bir süre boyunca geçerli ya da süresiz olabiliyor. Ben süresiz olarak aldım ve o süresiz de zaten 1 yıl geçerli oluyor. HES kodunun son seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 7 gün daha geçerli olması gerekiyor.

Bebekler için HES koduna ihtiyaç yok ( 2. yaşına girmemiş şartı bulunuyor)

HES KODU BİTERSE YENİSİ NE ZAMAN ALINIR?

HES’i aldık ve süresi bitti. O zaman tekrar HES alabilir miyim sorusunun cevabı evet. Aynı işlemleri tekrar yaparak kodu alabiliyoruz.

No Comments

Post a Comment