Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?: E-Devlet Fotoğraflı Anlatım

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?: E-Devlet Fotoğraflı Anlatım

Korona virüs önlemleri için bir süredir uygulanmakta olan seyahat izin belgesi nasıl alınır sorusu ve hangi şartlarda kimlere veriliyor araştırmaları sıkça yapılıyor. Planlı ya da acil olan seyahatler için belirli kriterlere sahip olanların alabildiği seyahat izin belgesi şehirler arası yolculuk yapması gerekenlerin bilmesi gereken bir süreç. Eğer bu zamana kadar seyahat izin belgesi ihtiyacınız olmadıysa da yine de her an mücbir sebeplerden dolayı bir yere gitmeniz gerekebilir. Seyahat izni nasıl alınır ve seyahat izin belgesi kimlere verilir gelin birlikte öğrenelim.

*Sağlıkla kalın, evde kalın.

Seyahat izin belgesi nedir?

Koronavirüs nedeniyle evde izolasyon döneminin başladığı tüm dünyada Türkiye’de de çeşitli önlemler alındı. Bunların başında ise dolaşım kısıtlaması ve şehirler arası kısıtlamaları geliyor. Yine de bazı sebeplerden ötürü seyahat etmek zorunda kalanlar için seyahat izni alınarak seyahat etmek mümkün. Dediğim gibi seyahat etmek için geçerli sebepleriniz olmalı. Bu yüzden, şehir dışına çıkma izni olarak da adlandırılan seyahat belgesi için bu şartları sağlayıp sağlamadığınızı kontrol etmelisiniz.

Seyahat izin belgesini kimler alabilir?

Seyahat etmeniz gerekiyorsa karşılanması gereken bazı şartlar var ve bu şartların neler olduğu e-devlet üzerinden görülebiliyor. 3 günü bulan onay sürecinden sonra şartları yerine getiriyor olmanız halinde, bulunduğunuz ilin valiliği ve kaymakamlığı tarafından değerlendirilerek seyahat izin belgesini alabiliyorsunuz. İzin belgesi için gereken şartlar ise şöyle;

  • Birinci dereceden akrabası vefat etmiş ya da ağır hastalığı olan vatandaşlar.
  • Tedavi nedeniyle doktor kararı ile sevki verilmiş vatandaşlar.
  • Son 15 gün içinde gelmiş olduğu yerde kalacak yeri bulunmayan vatandaşlar.
  • Askerlik ve terhis için seyahat etmesi gereken vatandaşlar.

Seyahat izin belgesi nasıl alınır?

Seyahat izin belgesi almak için yapmanız gereken tüm işlemler e-devlet üzerinden gerçekleştiriliyor. Eğer özel aracınızla ya da otobüsle şehir dışına çıkmanız gerekiyorsa e-devlet üzerinden belirtilen şartları sağlamanız takdirde seyahat izin belgesi alabiliyorsunuz.

Seyahat belgesi e-devlet sorgulama ekranı (E-devletten seyahat izni nasıl alınır?)

E-devlet üzerinden başvurunuzu yapmanız için geçerli bir e-devlet şifrenizin olması gerekiyor. Eğer şifreniz var ve unuttuysanız, telefonunuzu daha önce tanımladıysanız PTT’ye gitmeden şifre alabilirsiniz. Telefon tanımlamamış ve şifrenizi unutmuş ya da hiç şifre almamışsanız size en yakın PTT şubesinden e-devlet şifresi alabilirsiniz. Elbette maske ve sosyal mesafe kurallarına uyarak.

Şimdi aşama aşama ve fotoğraflarla e-devlet üzerinden seyahat izin belgesi nasıl alınır bakalım.

  1. https://www.turkiye.gov.tr/ linkine tıklayarak aşağıdaki ekrana ulaşın ve giriş yap butonuna tıklayarak kullanıcı adınız ile şifrenizi girerek giriş yapın.

2. Giriş yaptıktan sonra çıkacak ekranda yer alan arama kısmına ‘seyahat izin belgesi’ yazarak çıkan E-başvuru (İçişleri Bakanlığı) yazısına tıklayın ve kolayca ulaşmak istediğiniz ekrana ulaşın.

3. Sağ üstte yer alan yeni başvuru butonuna tıklayın. Bundan sonra karşınıza gelecek ekranda seyahat izni için gerekli aşamalara geçmiş olacağız.

4. Yeni başvuru butonuna bastıktan sonra karşınıza gelecek ekranda başvuru türünü Seyahat İzin İşlemleri, belge türünü ise aşağıda görülen 2 seçenekten size uygun olanı seçerek devam et butonuna basın. (Eğer 30 büyük şehre ve Zonguldak’a otobüsle gitmek istiyorsanız ne yazık ki buradan izin verilmediğini belirteyim).

5. Başvuru ve belge türünü seçtikten sonra yine aynı ekranda karşınıza çıkacak bulunduğunuz il seçimini de işaretleyerek bu aşamayı tamamlayın.

6. Son aşamaya gelinen ekranda ikamet bilgileri, kişisel bilgiler gibi detaylar yer alacak. Bu ekranda sizin doldurmanız ve seçmeniz gereken yer Başvurulacak Taşra Teşkilatı. Burada bulunduğunuz ilçenin kaymakamlığını seçiyorsunuz. Konu kısmına ise Özel Araçla Seyahat İzin Belgesi Hakkında yazıyorsunuz. Standart Başvuru Metni yazan kısımda ise metin içerisinde yazılan istekleri eksiksiz bir şekilde yazıyorsunuz.

Yine aynı ekranın aşağı kısmında Dosya Ekleme bölümü yer alıyor. Burada sizde var olan belgeleri ekleyebiliyorsunuz. Örneğin cenaze ile ilgili belgeler ya da doktor raporunuz gibi. Başvuru Belgeniz yazan kısım için bu belgeleri dosya ekleyin butonuna tıklayarak yüklüyorsunuz.

Aynı ekranın aşağısında, yine size ait kişisel bilgilerin olduğu bir alan yer alıyor. Detay Bilgi Listesi olarak adlandırılan bu kısımda da yine bilgilerinizi eksiksiz ve doğru bir şekilde girmeniz gerekiyor.

Yine aynı ekranda son olarak Başvuru Onayı kısmını kabul edip Evet diyor ve Başvur butonuna basıyorsunuz.

7. Başvurunuzu tamamlamış oldunuz. Seyahat izninize dair sonu. telefonunuza SMS ile gelecek. Belgeyi teslim almak için ise kimliğiniz ile birlikte başvurduğunuz kaymakamlığa giderek teslim alabiliyorsunuz. Korona önlemleri arasında yer alan ve tesisleri ilgilendiren korona sertifikası nasıl alınır yazısına da linkten ulaşabilirsiniz.

No Comments

Post a Comment