Ahırkapı Hıdırellez Şenlikleri 2017: Olmaz Denilen Oldu

Ahırkapı Hıdırellez Şenlikleri 2017: Olmaz Denilen Oldu

Geçtimiz sene, Hıdırellez (Hıdrellez) için Ahırkapı Hıdırellez Şenlikleri 2017 kutlamalarına katılmıştım. Daha önce hep Hıdırellezi evde dilek dileme şeklinde yapmıştım ama bu kez geleneksellikten çıkıp rotayı Ahırkapı’ya çevirmiş ve iyi ki de öyle yapmıştım. Neden? Çünküüüüü benim Ahırkapı’da dilediğim şey gerçek oldu. İnanır mısınız o kadar olmayacak bir şeydi ki. Öyle evdir arabadır, manitacılıktır, o tarz bir dilek değildi. Olması çok düşük bir ihtimaldi ve oldu.

Ahırkapı Hıdırellez Şenlikleri’nde klasik bir Hıdırellez dilek dileme ortamı için bir adet kırmızı bir şey veya bir adet gül ağacı yahut bulunamazsa balkondaki saksı çiçeği desteği ile karşılanan Hıdırellez’i bu yüzden yine ya Ahırkapı’da ya da Edirne Kakava Şenlikleri’ne katılarak karşılamayı düşünüyorum.

Ahırkapı Hıdırellez Şenlikleri

Ahırkapı Hıdırellez Şenlikleri

Ahırkapı Hıdırellez Şenlikleri programı 5 Mayıs Cuma günü saat 19.00’da Ayasofya Müzesi önünde buluşmayla başladı ve Ahırkapı’ya doğru yürüyüş yapıldı. Ahırkapı Hıdırellez Şenlikleri 2000 yılından beri yapılıyor. Geçen sene yaşadığımız kötü olaylar sebebiyle kutlamalar olmamıştı. Fakat bu sene geçen senin acısını da çıkartan bir kalabalık vardı. 3 metrobüsü tek metrobüste birleştirmişler öyle düşünün. Eğer kalabalık ortamları ve oynayın beya nidalarını seven biri değilseniz sizin için eğlenceli olacağını söyleyemem ama benim büyüdüğüm mahallede roman kültürü hakimiyeti olduğu için biraz memleket hasreti gidermedim değil.

İstanbul’da Balıkesir özlemini giderme yolları #dijitalseyahatname #ahirkapi #istanbul #hidirellez

Gizem – Dijital Seyahatname (@gzm_trn)’in paylaştığı bir gönderi ()

Boylu boyunca uzanan sokakta adım başı müzisyenler bulunuyor. Klarnet sesi duymazsa hayatı altüst olabilecek biri olmam münasebetiyle bu sesi duyduğum her yerde dileğim gerçek olur arkadaşlar, buna inancım tam! İstanbul’un kentsel dönüşüm adreslerinden biri olan Ahırkapı’da birçok otel yapılmış ve hepsi tamamen dolu. Üstelik bu otellerde yerli turist yok denecek kadar az. Hıdırellez akşamı bolca Japon ve İngiliz turistle karşılaştık. Özellikle Japonların roman havası oynamalarına tanık olmak için bile gelinilir buraya. Ahırkapı Hıdrellez Şenlikleri 19.00 ila 23.00 arasında Ahırkapı semtindeki Keresteci Hakkı Sokak ve Şadırvan Sokak’ta yapılıyor. Girişler ücretsiz.

Ahırkapı’ya Nasıl Gidilir?

Ahırkapı Hıdrellez Şenlikleri

Çalıştığım için ben Maslak’tan direkt iş çıkışı Ahırkapı’ya gittim. Saat 20.00’da önce Maslak’tan Mecidiyeköy’e, Çok Gezen Adam Osman’ın ofisine gittim. Oradan birlikte Gayrettepe-Eminönü otobüsüne binerek BN1-BN2 Eminönü-Halkalı sahil otobüsleri ile Ahırkapı’ya gittik. Bu arada hem cuma akşamı hem Hıdırellez olması sebebiyle Sarayburnu’nda inip yürümek durumunda kaldık. Normalde ineceğimiz durak Çatladıkapı idi ama oraya kadar otobüsle gitmek mümkün değildi.

Hıdırellez Nedir?

Ahırkapı Hıdırellez Şenlikleri

Hıdırellez Orta Asya, Ortadoğu ve Anadolu’da kutlanan baharı karşılama bayramı olarak biliniyor. Peki bahar bayramı ise Hıdırellez’de neden dilek diliyoruz diye soran olursa onun da cevabı, darda kalanların yardımcısı olduğu düşünülen Hızır ile denizlerin hakimi olduğuna inanılan İlyas’ın yeryüzünde buluştuklarına dair inançta yatıyor. Gregoryen takvimine yani Miladi takvime göre 6 Mayıs, Rumi takvim olarak da bilinen Jülyen takvimine göre 23 Nisan Hıdırellez günü. 6 Mayıs’tan başlayıp 4 Kasım’a kadar olan süre Hızır Günleri adıyla yaz mevsimini, 8 Kasım’dan 5 Mayıs’a kadar olan süre ise Kasım Günleri adıyla kış mevsimini oluşturuyor. Bu yüzden 5 Mayıs günü gecesi kış mevsiminin bitip sıcak yaz günlerinin başladığı anlamına geliyor. Biz de memleketçe Hıdrellez’i 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gece kutluyoruz. Hıdırellez ayrıca Hristiyanlarda baharın ve doğanın uyanmasının ilk günü olarak kabul ediliyor.

No Comments

Post a Comment