Kırklareli Gurme Rotası: Kırklareli’nde Nerede Ne Yenir?

Kırklareli Gurme Rotası: Kırklareli’nde Nerede Ne Yenir?

Gurme turu diye bir kavram varsa sanırım o turun en iyi rotalarından biri Kırklareli olur. Öyle ki İstanbul’da oturan bir beyaz yakalı olarak hafta sonu nereye gidelim diye düşünürken Kırklareli’ni gözümüze kestirdikten sonra karar vermemiz gereken iki seçeneğin olduğunu gördük. Biz Kırklareli’ni nasıl gezecektik? Eğer yemek yemeye başlarsak duramazdık. Beri yandan da longoz ormanlarına dalarsak çıkamazdık. Çünkü burası hem doğası hem kültürü hem de yemekleri ile her zevke hitap eden bir yer. Bu yüzden kararımızı İstanbul’dan hafta sonu nereye gidebiliriz diye düşünenlere yönelik verdik. Cumadan pazara Kırklareli gezisi yapacaklar için hem daha turistik bir Kırklareli gezisi hem de Kırklareli’nde nerede ne yenir için alternatif yerlerin peşine düştük. Kırklareli gezilecek yerler için linke tıklayarak hafta sonu için bir fikir edinebilirsiniz. Bu yazı ise vakit ve nakit ikilisinin yettiği kadarıyla Kırklareli yemekleri üzerine bir yazı oldu. Yedik biraz yalan yok. Trakya’nın bir gastronomi merkezi olduğunu hesaba katarak çıktığımız yolculukta Kırklareli’nde nerede ne yenir rehberi için işte alternatif öneriler…

Kırklareli’nde Nerede Ne Yenir?

Kırklareli adeta çevirmeciler diyarı. Evet bu tanım ile kendisini net bir şekilde anlatabiliriz. Kırklareli çevirmecileri öyle bir nam salmış ki hafta sonu Türkiye’nin birçok yerinden sadece çevirme yemek için buraya gelenler var. Kırklareli oğlak çevirme aramasını yaparsanız karşınıza birçok iyi lokanta çıkacaktır. Ömer’in Yeri, Arzum Et Lokantası, Efkan Taş Mekan, Kerimoğlu oğlak çevirme ya da genel olarak et ağırlıklı lokantalar arasında önde geliyor. Eğer Kırklareli’ne oğlak çevirme yemek için gidiyorsanız nisan ayını kaçırmamanız gerekir. Oğlağın zamanı hazirana bile kalmıyor bu yüzden yazın oğlak çevirme yemek ya da lezzetli bir oğlak çevirme yemek çok da mümkün olmuyor. Biz Kırklareli’ne ağustos ayında gittiğimiz için yukarıda saydığım tüm mekanları aradımsa da oğlak çevirme yapmadıklarını çünkü oğlağın zamanının geçtiğini söylediler. Ağustos ayında bulabildiğimiz tek oğlak çevirmeci ise Dörtyol adındaki bir lokanta oldu.

Dörtyol Kazıkta Çevirme

Kırklareli'nde nerede ne yenir

Kırklareli’ne bağlı Ahmetbey’e 16 km uzaklıkta yer alan Tozaklı Köyü‘nde, yol kenarında yer alıyor Dörtyol Kazıkta Çevirme. Kırklareli’nde kadar geldik, e gurme turu yapacağız ama oğlak çevirme yemeyeceğiz. Böyle bir şey olabilir mi ya diyerek oğlak çevirme peşine düşünce ve aradığımız lokantalar ‘bu mevsimde oğlak olmaz’ deyince geriye ‘ne demek oğlak bu mevsimde yok’ diyen Dörtyol Kazıkta Çevirme’de bulduk kendimizi. Neticede o mevsimde oğlak çevirme gerçekten olmazmış. Nisan hadi bilemedin mayıs ayında gitmediysen Kırklareli’nde oğlak çevirme sevdasına düşme. Bir dost…

Dörtyol Kazıkta Çevirme’de oğlak çevirmenin kilosu 70 TL. Bize gelen oğlak çevirme soğuğa yakındı ve bizim hayal ettiğimiz oğlak çevirme bu değildi. Bu yüzden köfteler iyi ki vardı!

Ahmetbey Bahar Köftecisi

Kırklareli'nde nerede ne yenir

Köftesi meşhur olmayan bir ilimiz, ilçemiz var mı düşünüyorum. I ıh. Yok. Tamam bazen bu köfte olayında meşhurluğu abartıyoruz kabul. Ama Kırklareli Ahmetbey, köftesiyle meşhur olmak için doğmuş diyebilirim. Kesinlikle bugün burada halkıma açıkça şunu diyebilirim ki köfte konusunda Ahmetbey köftesi zirvededir. Zir-ve-de-dir. Tekirdağ ile Kırklareli sınırında olan Lüleburgaz ilçesine bağlı Ahmetbey’e köfte yemeye gidiyoruz. Ahmetbey köftesi yemek için alternatif çok: Çınar, Damak, Yörükoğlu, Tutku, Paktat ve Bahar…Bu köfteciler arasında en bilineni ve kapılarında kuyruk olanı Bahar Köftecisi. Ben Ahmetbey köftesini ilk olarak Bahar Köftecisi’nde yedim. Ahmetbey köftesi ile ilk tanışmam Bahar köftecisi ile oldu yani. Bahar Köftecisi ufacık bir yer ama içeride oturacak yer yok. Burada ister porsiyonla ister kilo ile köfte alınabiliyor. Biz iki kişi olduğumuz için 2 porsiyon köfte (bir porsiyonda 6 köfte bulunuyor), manda yoğurdu ve piyaz söylüyoruz. Köfteler, en az kendisi kadar lezzetli olan acı sos ve tereyağlı ve pul biberli ekmekle geliyor. Eğer lastik gibi köfte sevmeyenlerdenseniz işte bu manzarayı seveceksiniz. Bu masaya toplam 40 TL ücret ödedik.

Tarihi Yörükoğlu Köftecisi

Kırklareli'nde nerede ne yenir

Her ne kadar Ahmetbey köftesi denilince akla ilk Bahar köftecisi gelse de aslında Ahmetbey köftesinin yaratıcısı Tarihi Yörükoğlu Köftecisi. Şu anki mekan sahibi Osman Bey’in babası Ahmetbey köftesinin mucidi imiş. 1960 yılından beri bu dükkanda hizmet veren Tarihi Yörükoğlu Köftecisi’nde Ahmetbey köftesi yok denecek kadar az ekmek ve sadece karabiber kullanarak yapılıyor. Elbette köfteyi lezzetli kılan etin kalitesine de önem veriyorlar. Dana etinden yapılan Ahmetbey köftesinin bir kilo fiyatı 70 TL.

Ahmetbey Helvası

Kırklareli'nde nerede ne yenir

Ahmetbey köftesi kadar aslında helvası da ile meşhur. Çok eski zamandan beri yapılan Ahmetbey helvası yeni yeni pazarlanmaya başlanmış. Tarihi Yörükoğlu Köftecisi’nde ikram olarak verilen Ahmetbey helvasının üretim yeri de hemen köftecinin yan sokağında bulunuyor. Bu yüzden hem üretimi görmek hem de evdekilere hayırlı evlat imajı çizmek için elimiz boş gitmeyelim helva alalım diyerek Ahmetbey helvasının üretildiği yere gidiyoruz.  Ahmetbey helvası katkı maddesi kullanılmadan yapılıyormuş. Bu yüzden raf ömrü kısa oluyor. Sade, cevizli ve kakaolu helvaların fiyatları cevizli 10 TL diğerleri 7,5 TL şeklinde.

İğneada Ocakbaşı Lokantası

Kırklareli'nde nerede ne yenir

Yolu İğneada’ya düşen herkesin et yemesi kaçınılmaz bir sondur. Kırklareli oğlak ve kuzu çevirmeciler diyarı. Bu yüzden İğneada’da et yemek için birçok alternatif var. Rumeli Köftecisi, Kardeşler Lokantası veya İğneada Ocakbaşı Restoran bu altenatifler arasında. İğneada’ya birçok tur firması gezi düzenlediğinden zaten ufak olan İğneada’da oturacak restoran bulmak bazen güç oluyor. Bu yüzden gittiğiniz dönem çok da tur dönemi olmasın derim. İğneada’da gittiğim yer İğneada Ocakbaşı Lokantası oldu. İki porsiyon kuzu pirzola, iki porsiyon kuzu şiş ve 5 ayran için toplam 100 TL ödedim.

Neticede Kırklareli’nde nerede ne yenir rotası için çok daha fazla mekan keşfetmek gerekiyor. Bunun için Kırklareli’ne tamamen yemek üzerine tekrar gitmeyi düşünüyorum. Çevirmeci, çorbacı, tatlıcı, peynirci ve önerilecek her tür mekan için yorum bırakabilirsiniz.

Kırklareli rotası için aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir;

2 Comments

 • Uğur

  Ekim 11, 2017 at 9:48 am Yanıtla

  En kısa zamanda gitmeyi aklıma koydum, güzel yazı için teşekkürler

  • Gizem Torun

   Ekim 11, 2017 at 10:36 am Yanıtla

   Merhaba,
   Gittiğinizde beğeneceğinizi umuyorum:) İyi seyahatler…
   Sevgiler,

Post a Comment