Çorlu

  Çorlu’ya gezmeye gidiyorum dediğimde Çorlu’da gezilecek yerler nereleri ki diye dönüşler aldım. Öyle şeyler yapmayın. Ne zaman ki birileri bir yer için ‘orada pek bir şey yoktur’ derse, bilirim ki kesin orada güzel keşifler çıkacaktır. Çorlu’da işte bu yerlerden biri.

  corlu

  Ansiklopedik ve coğrafi bilgiler doğrultusunda bakarsak Çorlu, İstanbul’dan sonra Türkiye Trakyası’nın ikinci büyük yerleşim birimidir, Tekirdağ’a bağlıdır ve Türkiye’nin en büyük 5 ilçesinden biridir… Bilgi yarışmasına katılacaklar için ilk bölüm özeti geçtim. İkinci bölüm detaylarına başlıyoruz.

  Çorlu’ya Nasıl Gidilir?

  İstanbul’un artık bir semti olarak görebileceğimiz Çorlu’ya gitmek için Pamukkale Turizm, İstanbul Seyahat gibi otobüs firmalarını tercih edebilir ya da arabanızla ulaşım sağlayabilirsiniz. Yol süresi yaklaşık 2 saat olacağı için İstanbul’da bir yerden bir yere gitmekten daha basit kaçacaktır.

  Çorlu’da Gezilecek Yerler

  Çorlu gezme süresi bakımından sizi fazla kasmaz. Bir günde bitirebilirsiniz. Tarihi, kültürel ve ki imgesel şeyler aramayın çünkü yok. Kalmamış daha doğrusu. Ama araştırdığımda Çorlu’yu Tunç Çağı’na kadar götürdüm valla. Çorlu’nın bilinen en eski adı Tzirallon imiş. Çorlu’da bu tarihe dayanan tek şey de aynı isimli kale. Çorlu, bu adı ise o dönemde peynirinin meşhur olmasından dolayı almış. Bu yüzden diğer adı ‘Peynir Kasabası‘ anlamına gelen Tiribiton’muş. Friglerin kurdukları kolonilerden biri olan ve yer yer Roma, yer yer Bizans, Yunan, Frig, Makedon egemenliği altına giren Çorlu, I. Murad döneminde Osmanlı topraklarına katılmış.

  Tarihte yazılı fakat Muhteşem Yüzyıl’da bölümler oradan başlamadı: Yavuz Sultan Selim ile II. Beyazıt ile arasında geçen baba-oğul savaşı Çorlu’da geçmiştir.

  Çorlu Kalesi: Çorlu’da Karadağ Mahallesi’nde bulunan Tzirallum Kalesi, zamanında Çorlu’ya askeri özellik kazandıran ve Bizans’ın korunması için yapılan bir kale. Şu an esamesi okunmuyor o ayrı. Bir parça taş kalmış geriye. Onu da ziyaret etmek isterseniz, bulunduğu Karadağ Mahallesi biraz tekinsiz bir yer. Bir başınıza gitmeyiniz.

  çorlu-kalesi

  Heykel Meydanı – Hükümet: Heykel Meydanı, Çorlu’nun merkezi demek. Dükkanlar, kafeler burada bulunuyor. Meydanda bir park var, tek yeşillik alan da orası. Bunun dışında daha çok gençlerin takıldığı kafeler var. Eğer fast food tarzı bir şeyler yemek istiyor ve kafe arıyorsanız ben meydandaki Vogue Cafe‘de oturdum. Gayet güzel bir kafeydi. Çorlu’nun Hükümet olarak adlandırılan tarafı ise biraz daha eski Çorlu havasında. Dar sokaklar, eski evler, zanaatkarlar var.

  Olimpos At Çiftliği: Çorlu’nun biraz dışında olan bu at çifliğine gitmek için araba şart. Şayet Çorlu’da oturuyor olsaydım sürekli buraya gelirdim. Çünkü merkezdeki beton havası burada yerini ağaçlara, çiçeklere bırakıyor. Dileyen at binme dersleri alıyor, dileyen de yemek yiyip bir şeyler içiyor. Ortam gayet güzel. Yemekler çok çeşitli. Çorlu’da arabayla bulunuyorsanız gidiniz, görünüz.

  10418401_10152258294479139_6494173754187715675_n olimpos-at-çiftliği

  Gölbaşı Gençlik Parkı: Bu park da biraz merkeze uzak olsa da tam önünde inebildiğiniz minibüsler imdadınıza yetişiyor. İçerisinde büyük bir göl, geniş yeşillik alan ve yeme-içme mekanları var. At çifliğiyle birlikte burası da gidilmesi gereken yerlerden.

  Çorlu’da Ne Yenir?

  Tatlı Konağı: Çorlu’ya gitmişken Hayrabolu tatlısı ve peynir helvası yedim. Heykel Meydanı üzerinde bulunan Tatlı Konağı’nda bu iki tatlıdan tadabilir ve Edirne’de de bolca karşınıza çıkan ya da çıkacak hardaliye içebilirsiniz. Paket de yapıyorlar, çünkü yedikten sonra eve giderken götürmek isteyebilirsiniz kendilerini.

  çorlu-tekirdağ

  Hayrabolu tatlısına gelirsek, bu tatlı bir tür peynir tatlısı. Kemalpaşa tatlısının büyüğü. Ama farkı büyüklüğünden ziyade içinde peynir olmasından ve üzerine tahin, kaymak, fındık dökülerek yenmesinden kaynaklanıyor. Peynir helvası da Çanakkale, Tekirdağ dolaylarında yenilen cinsten.

  Saydanlar Kanaat Lokantası: Hükümet tarafından garaja doğru yürüdüğünüzde Çorlu’nun en iyi lokantası Saydanlar Kanaat Lokantası’yla karşılaşacaksınız. 

  saydanlar-çorlu

  Bu lokanta sulu yemekleriyle ve ciğer sarmasıyla ünlü. Eğer ciğer sarma yemek derdindeyseniz sadece Salı ve Cuma günleri bulunuyor. Önden bir kelle paça çorbası söylüyoruz. Çorba dana etinden yapılıyor. Ciğer sarma ise kuzunun gömlek denen tarafına iç pilav doldurularak yapılıyor. Aslında Rumeli’de oldukça yaygın ve Osmanlı zamanında da sıklıkla yapılan bir yemek ciğer sarma. Sarma dışında ızgara etleri de gayet lezzetli. Izgara olarak da kuzu pirzola ve kaşarlı köfte söyledik. Kuzu demek, daha doğrusu kırmızı et demek benim için Balıkesir demek. Ama Trakya’nın da etleri de başarılı olduğu için buradaki kuzu pirzola gayet lezzetliydi. Ardından yukarıda da bahsetmiş olduğum Hayrabolu tatlısından söyledim ve yanına da bir çay çektim. Yemeklerin lezzetli olması kadar çalışanların da çok iyi insanlar olması ayrı bir güzellik. Yemek sırasında sürekli bizimle ilgilendiler ve benim yaşımdan büyük insanlar biz lokantadan ayrılırken ayağa kalkıp kapıya kadar geldiler. Bunu yapmasalardı da iyi insanlar oldukları zaten yüzlerinden belliydi. Tekrar teşekkürler.

  çorlu-tekirdağ-saydanlar

  Balaban ve Kowboy Büfe: Ekler pastasının ve bozasının namı yürümüş Balaban ve sosislisi dillere destan Kowboy Büfe, Çorlu’da uğraması gerekilen yerlerden biri. Hükümet istikametine doğru gittiğinizde Çorlu’nun işlek caddesi Omurtak Caddesi’nde sol tarafta kalıyor Balaban. Kowboy Büfe ise yine Hükümet istikametine giderken Cumhuriyet Meydanı’nda.

  Bu arada şehir merkezinde eski usül kahve yapan mekan aradım lakin bulamadım. Bizim Çorlulu Ali Paşa’nın namına buralarda rastlayamadım. Fakat Çorlu’nun daha sanayi taraflarında közde kahve olayları varmış. Öyle duyumlar aldım.

  Çorlu’ya Yakın Gezilecek Yerler

  Kısa sürede Çorlu’yu gezdiysek yakınlardaki Silivri, Çatalca, Babaeski, Lüleburgaz, Kırklareli ve Edirne istikametlerine yönelebiliriz. Çorlu Otogarı’na giderek birçok yere minibüs ya da dolmuş ile ulaşım sağlanıyor.

  5 Comments

  1. Geri bildirim: Dijital Seyahatname

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir