ayder-yaylasıYayla denilince akla ilk gelen fakat ne hikmetse hiçbir zaman yayla olarak kullanılmamış meşhur Ayder’e nihayet gidebildim. Ağustos ayında gittiğim Ayder’de doğayı ne kadar bozduğumuzu da görmüş oldum. Karadeniz’de bir yayla olmasına rağmen Ayder çok sıcaktı ve adım başı yapılaşma vardı. O da, güzelliğini bozduğumuz birçok yer gibi biraz hayal kırıklığı oldu bende. Ama yine de, bize rağmen, gidilip görülmeye değer Ayder…

  Ayder Yaylası’na Nasıl Gidilir?

  ayder-yaylası

  Ayder Yaylası, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı. İlçeye uzaklığı yaklaşık 20 km. Rize’den gelecekler Çamlıhemşin ya da Pazar ilçelerinden Ayder minibüslerine binebilir; Trabzon’dan gelecekler ise merkezdeki günübirlik turlara katılabilir ya da Rize, Pazar minibüsleriyle Ayder’e gidebilir.

  Ayder’de Nerede Kalınır?

  ayder-yaylaci-otel

  Koca yaylada ağaçla yarışacak kadar bina oluşmuş. Bu yüzden ne yazık ki Ayder’de kalacak yer bolluğu had safhada. Çoğu yerde otel, pansiyon çıkacak karşınıza. Lüks oteller de var, uygun fiyatlı pansiyonlar da. Ben Yaylacı Otel’de kaldım. Fiyat olarak biraz daha uygun olan ve Ayder’deki çoğu otel gibi ahşap bir binaydı. Otelin yemekleri kötüydü ve akşam saatlerinde sıcak su yoktu. Ayder gibi bir yerde çivi gibi suyla yıkanmanın ödülü ise bütün Karadeniz’i zerre hastalanmadan gezebilmek oluyor:)

  Eğer daha maceracı bir ruha sahipseniz ve de konaklamaya para vermek istemiyorsanız, Ayder Yaylası’nda güzel bir kamp alanı var.

  ayder-yaylası

  Kendi çadırınızı getirerek burada çadır kurabiliyorsunuz. Kamp alanı oldukça geniş ve piknik tarzı masalar bulunuyor. Bir bina içerisinde kalmaktansa gözünüzü yeşilin ortasında açmak çok daha iyi bir fikir. Tek olumsuz tarafı ise Ayder’in sempatik arıları:)

  Ayder’de Yapılacak Şeyler 

  Gelin Tülü Şelalesi’ni Görmek (Kaçkar Milli Parkı)

  ayder-yaylası

  Yukarıdaki fotoğrafta viral reklamın en doğalını görüyoruz ve Ayder’de şelaleleri gezmeyi unutmuyoruz. Karadeniz’in en önemli şelalelerinden biri olan Gelin Tülü Şelalesi,Kaçkar Dağlar’ının zirvesinden Kavrun Deresi’ne doğru iner.

  Zirvedeki eriyen karların suyuyla oluşan şelalenin en iyi görüldüğü yer (sis nedeniyle genelde bir kısmı görülüyor), Ayder Yaylası’nın üstündeki Huser Yaylası’dır. Huser Yaylası, ağaç oranının aza indiği bir yayla, bu yüzden hem şelale hem de Altıparmak Dağları’na kadar tüm Kaçkar dağ şeridinin ve Batum’a kadar enfes bir Karadeniz manzarasının izleme noktasıdır.

  Ayder Yaylası’ndayken görebileceğiniz diğer yakın-uzak şelaleler ise Palovit, Bulut, Maselavat Yaylaları.

  Yeşilliklerde Piknik Yapmak

  ayder-yaylası

  Mangal yapmıyoruz tabii. Domates, peynir, zeytin, bal, kaymak; e yanına da demli bir çay… Karadeniz’deysen ve üstelik Ayder’deysen otur çimenlere, üşüyene kadar yemek ye, otur, uzan, keyfine bak:)

  Trans-Kaçkar Geçişini Gerçekleştirmek

  ayder-yaylası

  Bu kısım daha sportif, maceracı ruhlara ithafen. Kavran rotasını oluşturan Trans-Kaçkar geçişi ile her yıl yüzlerce kişi ‘yaylalar, yaylalar’ eşliğinde yürüyor.

  Boz Ayıları Anlamak

  ayder-yaylası

  Nesli tükenmekte olan Boz ayılarını anlamak kolay. Ağacı kesme, taşkın akan suyu kurutma. Dede Korkut öyle söylüyor.

  Festivale Katılmak

  ayder-yaylası

  Ayder Yaylası’nda kışın yeşillerin beyaza büründüğü o anlarda kardan adam festivali olur. Ocak sonu şubat başı tarihlerinde olan festivalde çeşitli sanatçılar sahne alırken millet de karlarda kendi yaptıkları kızaklarda kayıp kardan adam yapar.

  Közde Çay İçmek

  ayder-yaylası

  Ayder Yaylası’nda, e haliyle çayın vatanında şöyle bir demli çay çekmek bir gezinin en mutlu anıdır bence. Yaylanın merkezinde birkaç güzel çay bahçesi var. Birine gidip çay içerek Ayder gezisini tamamlıyor ve yeni gezilerin planını çıkartıyorum.

  Bol gezmeler…

  Sahip çıkalım tüm yaylalara…

  ayder-yaylası

  2 Comments

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir