Balıkesir’in en güzel ilçelerinden biridir Ayvalık. Bir yanda Edremit’ten Çanakkale’ye uzanan Kaz Dağları, diğer yanda İzmir semaları ile komşudur. Hemen karşısında ise Yunanistan’ın en güzel adalarından biri olan Midilli bulunur.

  ayvalık-zeytin-festivali

  Ayvalık’a pek çok gez gittim, detaylı bir Ayvalık gezi rehberi de hazırladım ama bu kez 12. kez düzenlenen Ayvalık Zeytin Festivali’ne katılmak için buradaydım. Dünya ülkeleri arasında zeytin üreticiliğinde başı çeken Türkiye’de zeytine adanan bir festival olması mutluluk verici.

  Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Günleri

  4-6 Kasım 2016 tarihlerinde düzenlenen Ayvalık Zeytin Festivali Cumhuriyet Meydanı’nda ‘Zeytine Minnet Yürüyüşü’ ile başladı. Ayvalık’ın meşhur bandosuyla açılış yapılan festivale gün boyu zeytin, zeytinyağı konulu panel ve oturumlarla devam edildi. Yine Cumhuriyet Meydanı’nda 3 gün boyunca duracak zeytin ve yağ standları kuruldu.

  ayvalık-zeytin-festivali

  Standlarda Komili, Yudum, Tariş gibi bilindik markaların yanı sıra Ayvalık’a özgü 1983, Köklü gibi markalar da vardı. Her bir firma, standına tadımlık yağlarını ve zeytinlerini koyarak halkın beğenisine sundu. Bazı markalar hediye yağ ve zeytin dağıttı; bazıları ise zeytinyağı tadım eğitimleri verdi.

  Festivalin ikinci günü zeytin denilince tamam şimdi buldum sloganını bize yaşatan ve bir oturuşta 75 zeytin yemişliği ile tarihe geçen Canan Karatay, Güngör Uras ve İsrailli zeytin uzmanı Oled Salom gibi isimlerin katıldığı konferans yapıldı. Ayvalık’ın en güzel köylerinden Küçükköy’de yapılan bu konferans sonunda Canan Hoca yine zeytinyağı içerek etrafına sağlık ve neşe saçtı.

  2. gün, Küçükköy’den çıkıp Ayvalık’ın diğer beldesi olan Altınova’ya doğru yola çıktım. Belediyenin ayarladığı ücretsiz servisleri kullanarak Altınova’ya vardım. Meydana kurulu yemek alanında lokma, keşkek, pilav, nohut ve ayran dağıtılıyordu. Festivaller iyi ki var diyerek kuyruğa girdim.

  Altınova’da dezavantajlı öğrencilerden oluşan Zeytin Çekirdekleri korosu da sahne aldı. Her biri muazzam yetenekli bu çocuklar, İstanbul ve İzmir’den gelen gönüllü hocaların verdiği eğitimle yeteneklerini geliştirmiş ve birçok yerde konser verecek düzeye gelmiş. Keman, yan flüt, gitar, piyano çalan onlarca yetenekli çocuğu bir arada görüyor olmak muazzam.

  Akşam olduğunda gün boyu kurulu olan Köy Pazarı’nın yolunu tutuyorum. Sabahtan uğrayamadığım bu pazarda el işi ürünlerden tutun da Yerel Tatlar Festivali’nde birincilik alan yemekler de bulunabiliyor. İncik boncuk satan bir tezgahın yanına geçip hem satıcı amcaya destek oldum, hem de Köy Pazarı’nda başlayacak Elektra Vasili konserini izledim.

  ayvalık-zeytin-festivali

  Festivalin son günü ise Cunda Adası’nda yoga etkinliği yapıldı. 3 gün boyunca yoğun bir ilgi gören Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Günleri’ne seneye de gitmek umarım kısmet olur.

  Ayvalık’a Nasıl Gidilir?

  Otobüs ile; Kara yolundan gitmek için Karacabey-Balıkesir güzergahından Ayvalık’a gidilebilir. İstanbul’dan Ayvalık’a otobüs 9 saat sürüyor. Bilet fiyatları ise 75 TL.

  Araba ile; Yine Karacabey-Balıkesir güzergahından Ayvalık’a gidilebilir. Bu yolu çekmek istemeyenler araba ile İDO’yu kullanarak da Bandırma-Karacabey-Balıkesir güzergahından Ayvalık’a gidebilir.

  Uçak ile; Ayvalık’a uçakla gitmek için Edremit’e uçuşu olan Anadolu Jet, Pegasus ve BoraJet’i kullanabilirsiniz. İstanbul’dan Edremit uçakla 1 saat sürüyor. Edremit Koca Seyit Hava Alanı’ndan da Ayvalık’a giden minibüsleri kullanarak 50 dakika sonra Ayvalık’a varmış oluyorsunuz. Bu yol da böylece 2 saate inmiş oluyor.

  İdo+otobüs ile; Yenikapı-Bandırma feribotunu (İDO ile) kullanarak Ayvalık’a ulaşmak, kara yolundan daha kısa sürdüğü için daha mantıklı. İstanbul’dan 2.5 saatte Bandırma’ya ulaşır, Bandırma’dan da otobüs ile Ayvalık’a geçilebilir. Böylece yolu 6.5 saate indirmiş olursunuz.

  BANDIRMA’DAN AYVALIK’A ULUDAĞ TURİZM GİDER, BİLET FİYATLARI 33 TL’DİR.

  İdo+VIP ile; Bir diğer seçenek de yine Yenikapı’dan İDO ile Bandırma’ya geçmek ve bu sefer otobüs yerine VIP kullanmak. Bandırma garajdan kalkan BALTUR ya da ULUDAĞ VIP ile Ayvalık’a yaklaşık 3 saatte gidiliyor. Böylece İDO ile birlikte yol süresi 5.5 saat oluyor. İki VIP fiyatı da 45 TL.

  OTOGARDAN AYVALIK MERKEZE GİTMEK İÇİN, HEMEN GARDAN KALKAN MİNİBÜSLERE BİNİYORSUNUZ VE LİMAN, ESKİ GARAJ GÜZERGAHINDA İNİYORSUNUZ. MİNİBÜSLERDE BALKART GEÇSE DE PARA KABUL EDİLİYOR. OTOGARDAN AYVALIK MERKEZ 2.5 TL.

  One Comment

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir