Batman Yemek Önerileri: Batman Yemeklerine Giriş 1.0

  Eğer Batman gezisi yapacaksanız Batman yemek ve Batman’da ne yenir gibi bazı önemli konular hakkında da bilgi sahibi olmalısınız. Çünkü bir seyahatin en önemli rotaları arasında yemek rotaları gelir. Hatta atalarımız bu konu hakkında ‘aç ayı oynamaz’ şeklinde güzel bir söz söylemişlerdir ki son derece haklılardır. Aç ayı ne oynayabilir, ne de seyahat edebilir. Bir de yemek yemek bizim toplumda asla sonu gelmez bir eylem olduğu için gurme turları bile yaparız. Ülkemizin gastronomik şehirlerine gurme turları yapmak için geç bile kalmış sayılabiliriz.

  Batman bu denli gastronomik bir şehir olmasa da lezzetli yemekleri, devasa porsiyonları ve itiraf ediyorum müthiş düğün yemekleri ile kimseyi aç bırakmaz. Detaylı bir Batman yemek rehberi çıkaracak kadar yiyemesem de gittiğim birkaç restoranı burada bulabilirsiniz. Gözüme kestirdiğim yerleri ise bir sonraki Batman gezime bırakıyorum.

  Batman gezisi için detaylı rehberi linkte bulabilirsiniz. Hasankeyf’in yeni hali için hakkında ayrıca yazısını yazdığım Hasankeyf gezisi de yine linkte.

  Batman Yemek Önerileri

  Batman yemek
  ‘Sen saan pişir sen saan ye’… Kendin pişir kendin ye anlamına gelen bir yöresel deyiş.

  Ne yazık ki Batman için geniş bir yemek rehberi çıkaracak kadar yemek yiyemedim ama yine de Batman gezimizi birlikte yaptığımız değerli Ömer, İrfan ve Hüseyin Beyler’in referansları ile birkaç lokantayı ziyaret ettik. Batman yemekleri kendine özgü hangi lezzetleri barındırıyor bunu orada deneme imkanım olmadı ama her yemekte et vardı etoburlar bu yazı sizin için.

  Ali Usta

  Batman'da ne yenir

  Batman yemekleri için ilk ziyareti Ali Usta’da yaptık. İrfan Abi ile buluşup restorana gittik ve uçaktan yeni indiğimiz için biraz aç idik. Ali Usta’da yediğimiz yemekler mercimek çorbası, pilav ve kavurma oldu. Gece biraz geç saat olduğu için ızgara ve kavurma kalmıştı. Biz de tercihi kavurmadan yana yaptık. Merkezi ve lezzeti yerinde bir lokanta arıyorsanız burası iyi bir fikir olabilir. Sadece tuzsuz yemeğe alışkın ben için yemekleri bana tuzlu geldi ama lezzetleri gayet yerindeydi.

  Batman'da ne yenir

  Masamızdaki yemeklerin fiyatları ise kavurma 20 TL, Mercimek çorbası 8 TL. Fiyat açısından bakıldığında İstanbul’la yarışır bir fiyat skalası olduğunu görebilirsiniz. Bu arada yemeklerin porsiyonları gerçekten kafam kadar geliyor. Çok yemek yiyen biri değilseniz hem ziyan olmaması hem de ayıp olmaması için yarım porsiyon isteyin. Sonra benim gibi şeften ‘valla beğenmedi derim’ muamelesi görmemek için kusana kadar yemek zorunda kalırsınız.

  Sadık Künefe

  Batman'da ne yenir

  Batman’ın Güllüoğlu’su gibi bir şey çıktın Sadık Künefe. Şubeleri benim fark edebileceğim kadar vardı. Buralarda sevilen bir marka kendisi. Sadece buralarda değil Diyarbakır, Mardin ve Şırnak’ta da şubeleri var. Tatlı severlerin ise özellikle hasır künefesi için buraya uğramalarını söyleyebilirim. Fıstıklı hasır künefe, sütlü ve üzeri çikolatalı fıstıklı baklava ve kadayıf ile tatlıda zirve yaptık. Hasır künefe 16, diğer tatlılar da yaklaşık o civarlarda idi.

  Ayrancı Geçidi’nde Ayran

  Batman yemek

  Batman’ın en bilinen ilçelerinden biri olan Gercüş gerçek bir ayran cenneti. Burada yer alan Ayrancı Geçidi, yol üstü satılan yayık ayranları ile nam salmış. Zaten geçidin adından da anlaşılacağı gibi burada ayran içmek için duruluyor. Burada birkaç ayrancı var. 1980’den bu yana yol üzerinde yayık ayran yapıldığı için geçidin adı ayrancı olmuş. İlk durağımız manzaralı olan ayrancı idi ama daha meşhur olan manzarasız olan imiş. Ayrancı Geçidi’ndeki ayran içtiğimiz ilk yerin manzarası Kirkat Göleti‘ne bakıyordu.

  Batman'da ne yenir

  Gölün çevresine mesire alanı yapılmış. Uzaktan görünmüyor elbette ama biz yakınına da gidip gördük. Yazları burada adım atacak yer bulunmuyormuş. Mesire alanında parklar, kamelyalar bulunuyor. İkinci durduğumuz ayrancı ise bardakları ayran show yaparak dolduruyor ve masalara servis ediyor.

  Batman Düğünlerinde Yemek

  Ya çok alakasız oldu kabul ediyorum ama imkanınız varsa Batman düğününe katılın. Bence en güzel yemeği orada yersiniz. Üstelik yine dev porsiyonlarda. Biz Midyat gezimizin ardından Hasankeyf’e uğramıştık. Oradan da düğüne gidelim dedik. Kafamıza göre demedik tabii Hüseyin Bey’in akrabası idi düğün sahipleri. Gemi şeklindeki Titanik Düğün Salonu’nun yolunu tuttuk. Batman düğünlerinde yemek masaya oturur oturmaz geliyor. Biz de masaya geçer geçmez, oturduğumuz an yemek geldi. Batman’ın meşhur bulgur pilavı, kuru fasulye ve kavurma ile bugün de doyduk çok şükür. Batman’da ne yenir sorusunun cevabı bir düğün oldu kabul ediyorum ama denk gelen gitsin derim.

  Xalo Hayran 

  Benim çok gitmek istediğim ve orada uğramaya zaman bulamadığım ciğerci Xalo Hayran resmen bir sonraki Batman gezisi için geçerli bir neden. O kadar içimde kaldı ki o ciğeri yiyemediğim için yeniden Batman’a gideceğim. Gidenler varsa yorum bıraksınlar da şurada yemiş kadar olayım bari.

  Karpuz Çekirdeği

  Batman yemekleri arasındaki bir diğer ilgi çekici yemek ise kuruyemiş diyebileceğim karpuz çekirdeği. Mardin’de de gören görmüştür bu karpuz çekirdeklerini. Karpuzdan daha kârlı bir getirisi olduğu için çekirdeği için karpuz yetiştirilmeye başlanmış. Benim gibi sayko biri iseniz ‘inşallah yedikleri karpuzların çekirdekleri değildir bunlar’ diye düşünebilirsiniz ama hayır, makine ile ayıklanıyor bu çekirdekler. Külde kavrularak yapılan karpuz çekirdekleri hafif isli bir tada sahip. Bir de 5 liralık alıyorsunuz 1 yıllık karpuz çekirdeğiniz oluyor. Nasıl bitecek bu çekirdekler ya?

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir