Mövenpick Hotel İstanbul: Giovanni Terracciano İle Çikolatalı Yemekler

Mövenpick Hotel İstanbul: Giovanni Terracciano İle Çikolatalı Yemekler

Bu yazı Mövenpick Hotel İstanbul tarafından düzenlenen bir etkinliği sizlerin de haberdar olması adına yazmamı içermektedir. Her zaman sırt çantası, spor ayakkabı, hostel, ucuza bilet yok hayatımda. Tamam dışarıdan bakıldığında, seyahat ederken ölücü bir insana dönüştüğüm fark ediyorum ama arada luxury de takılıyorum Allah sizi inandırsın. Neyse işte yine günlerden bir gün 4. Levent’te metronun yanında yer alan Mövenpick İstanbul Hotel’de bir etkinliğe davetliydim. Söz konusu İtalyan yemekleri ve çikolata olunca da bu davete icabet etmemek olmazdı.

Mövenpick Hotel İstanbul’un İtalyan Baş aşçısı Giovanni Terracciano ile ‘Çikolatalı Yemekler’ etkinliğini tekrar acıkarak anlatmak istiyorum size. 23 Ekim akşamı katıldığım bu etkinlik bana şunu gösterdi, çikolata sen nelere kadirsin. Bir tatlı gıda maddesi, tuzlu yediğimiz yiyeceklere bile bu kadar yakışabilir. Hani Meksika’da herkes yemeğine çikolata koyuyor geyiğini ‘ekeekeke çikoalatalı tarhana çorbası da var mı ağğğbiii’ diye devam ettiğimiz bu espri konusu bence kısa bir süre sonra ciddi bir gerçeğe dönüşebilir. Zira çikolata ile tuzlu yemeklerin uyumu, benim sandığımdan çok daha uyumlu.

Mövenpick Hotel İstanbul

Giovanni Terracciano ile ‘Çikolatalı Yemekler’

4. Levent’te bulunan Mövenpick Hotel İstanbul‘un AzzuR Restoran’ına daha önce gitmediğim için beklentimin üstünde bir restoran ile karşılaştığımı söyleyebilirim. Sade, insanı yormayan bir ortamı var. Göz yormuyor ve insanı dinlendiriyor. Etkinliğin tadımlarına başlamadan önce yazdığım tüm yemeklerde çikolata olduğunu tekrar belirtmeme gerek var mı? Evet, her şeyin… Üstelik çikolatalar da Mövenpick Hotel’in. Ben zıt tatları birlikte yediğim için ve buna çikolata ile zeytin, çikolata ile mandalina, çikolata ile kivi gibi eşleşmeler de dahil olduğu için yemekleri beğeneceğim konusunda endişe yaşamadım. Mövenpick Hotel İstanbul, kendi markasıyla hazırladığı taşıdığı çikolatalarıyla tanınıyor zaten. Bunu bir de tuzlu yemeklerde farklılaştırmak istemiş olacaklar ki menüde yer alan tüm yemeklerde %100 kakao yağı kullanılarak geleneksel İsviçre ustalığı ile İsviçre’de üretilen %72 kakaolu, akçaağaç ve cevizli, limon ve beyaz çikolatalı, fındıklı ve kakao çekirdeği parçalı Mövenpick çikolataları dahil edilmiş.

Mövenpick Hotel İstanbul

Çikolatalı Yemekler Menüsü

Tıpkı Osmanlı mutfağında yemeklerde kuru üzüm, incir, kayısı kullanılırcasına bu yemeklerde de çikolata var. Eğer Mövenpick Hotel’de Çikolatalı yemekler yemek isterseniz oldukça farklı ve lezzetli bir menü ile karşılaşacaksınız. Yemeklerin yaratıcısı İtalyan Şef Giovanni Terraciano Napoli’li. 2000’lerin başında Türkiye’ye geliyor ve bir Türk ile evleniyor. Aralarında Süzer Plaza’nın da dahil olduğu birçok yerde çalışıyor ve soluğu Mövenpick’te alıyor. Giovanni Terracciano ile ‘Çikolatalı Yemekler’ ilk olarak pancarlı somon ile başlıyor. Beyaz şampanya ile oldukça uyumlu bir ikili olmuşlar. Bihter Ziyagil gibi bir elimde şampanya diğer elimde pancarlı somonumu yiyorum. Somonun üzerinde %72 oranında Mövenpick çikolatası parçacıkları var. Ardından milföy hamuru üzerine çikolata ve beyaz limon yatak yapılmış, üzerine de cherry domates, keçi peyniri, çam fıstığı, kahve parçacıkları eklenmiş domatesli tarte tatin ile devam ediyoruz. Tüm bunları birbirleriyle nasıl eşleştirdin be Giovanni Terracciano! Tinder gibi aşçısın yemin ederim.

 

Mövenpick Hotel İstanbul

Ve gelelim şefin cennete giden yolda kapısını aralayan o anlara… Sırada yeşil çaylı levrek var. Fakat, levreği ben yapıyorum. Bu millet buna hazır mı? Giovanni Terracciano İle Çikolatalı Yemekler etkinliğinde ocaklar yakıldı, önceden hazırlanan malzemeler pişirilmek için doğrandı ve tavalara konuldu. Bir yandan şef levreği yaptı bir yandan ben onu izleyerek yapmaya çalıştım. Evet. Etkinliğin bu anında herkes kendi balığını kendisi yapıyor. Yeşil çay, az krema sos, havuç, patates, biber, akçaağaç ve cevizli Mövenpick çikolatası var malzemeler arasında. Şimdi bunları heder etmemek için benim bu levreği iyi yapmam gerekiyor. Nitekim sonuç güzel. Yedim ve hala yaşıyorum.

Mövenpick Hotel İstanbul

Yeterince doymamışız gibi dana gulaş, limonlu sorbe, kremalı limoncello, Mövenpick çikolatası ve kahvesi ile yemelere içmelere devam ediyoruz. İtalyan ruhunu yaşatmak için yemeğin ardına son vuruşu Mövenpick Hotels’in meşhur çikolatalı ganaj üçlüsü ve Mövenpick kahvesi ile yapıyoruz. Tıpkı çikolatalar gibi kahveleri de meşhur buranın. 1963 yılından itibaren kendi isimleriyle çıkardıkları kahveleri var. Alıp evde de içebiliyorsunuz. Gecenin sonunda eve yürüyerek değil yuvarlanarak gitmemiz gerekse de ufak çapta bir şölen yaşadık. Bu şöleni yaşamak için biz ne kadar öderiz soruları da olacaktır elbette. Fix menü fiyatının olmadığı bu özel menüde ana yemekler 90 ile 115 TL arası değişiyor. Bizim bu etkinlik boyunca yediğimiz yemeklerin ücreti ise 290 TL.

Çikolatalı Yemekler Fiyatlar

Pancarlı somon (78 TL): Marine edilmiş somon filetosu, kök sebzeler, hardallı mayonez, kekik krakerleri ve %72 kakaolu Mövenpick çikolatası.

Domatesli tart tatin (45 TL): Kiraz domates, milföy hamuru, keçi peyniri, çam fıstığı, kahve çekirdekleri ve limonlu beyaz Mövenpick çikolatası

Yeşil çay soslu levrek (115 TL): Levrek filetosu, patates, körpe ıspanak, sebzeler, yeşil çay sosu, şarap ve akçaağaçlı Mövenpick çikolatası

Dana gulaş (100 TL): Dana bonfile, renkli biberler, kereviz kökü püresi, şarap ve %72 kakaolu Mövenpick çikolatası

Pestolu kuzu incik (95 TL): Kuzu incik, sebzeler, Antep fıstıklı pesto, patates graten, şarap ve fındıklı Mövenpick çikolatası

Patates tartlı ördek göğsü (90 TL): Ördek göğsü, biber sosu, sebzeler, kuru kayısı, şarap ve patates tart ve limonlu beyaz Mövenpick çikolatası.

Çikolata ganaj üçlüsü Mövenpick espresso ile (30 TL)

No Comments

Post a Comment