Bozcaada,  Etkinlik,  Keşif,  Türkiye

Bozcaada İçin Bağ Bozumu Vakti

 

bozcaada

 

Eylül ayı Bozcaada için bağ bozumu vakti demek. Üzüm tarlalarına girip ellerinizle üzüm toplayıp, şarabın nasıl yapılacağını öğrenebileceğiniz dans, müzik ve şarap günleri demek. Her ne kadar yasaklar gelse de 5-6-7 Eylül tarihlerinde gerçekleşen 16. Kültür Sanat ve Bağ Bozumu Festivali (açık ve net: şarap festivali) bu yıl güzel geçti. Bundan sonraki senelerde festivale katılacaksanız bunları muhakkak yapın:

 

1) Şarap üreticileriyle birlikte üzüm bağlarına girin: Ataol, Talay, Yunatçılar, Corvus, Gülerada gibi şarap şirketlerine önceden kayıt yaptırıyorsunuz. Ardından traktöre binip bağa giriyorsunuz. Burada üzüm toplarken neşenin, sohbetin dibine vuruyorsunuz ve topladığınız üzümleri traktörlere doldurup Cumhuriyet Meydanı’na getiriyorsunuz. Traktör kimi zaman eşek, pırpır ya da at arabası olabiliyor.

bozcaada_bagbozumu
www.gobozcaada.com

 

2) Bozcaada sokaklarında bağ bozumunun keyfini çıkartın, kendinizi tutmayın, şarkılara danslara eşlik edin: Üzüm toplamaya gidemediyseniz üzülmeyin. Biraz sonra üzüm toplayanlar merkeze inecek ve şarkılar eşliğinde sizlere üzüm dağıtacak. Minibüs yolundan Cumhuriyet Meydanı’na gelecek kafilede süslü mü süslü atlar, eşekler, traktörler görecek; klarnet ve darbukaya doyacaksınız. 9/8’lik insansanız gerisi size kalıyor…

bozcaada-bagbozumu

 

3) Topladığınız üzüm varsa hemen yiyin, topladığınız üzüm yoksa toplayanlardan isteyin, hiç olmadı köylülerden üzüm alın yine yiyin: Eğer üzüm bağlarına çıkmışsanız kendi topladığınız üzümü kendiniz yiyince tadı bir başka oluyor. Bağlardan aşağıya inenlerden de üzüm isterseniz bir salkım hediye alabilirsiniz. Bunun dışında köy halkı da üzüm satıyor sokaklarda. Bir kasa üzüm 5 kilo ediyor ve 20 TL. Alıp eve getirmelisiniz…

bozcaada-bagbozumu

 

4) Şarap tadımına katılın, şarapların farkını öğrenin, eve dönerken birer şişe almayı da ihmal etmeyin: Şarap tadımını şarap üreticilerinin mekanlarında yapabiliyorsunuz. Benim sevdiğim Yunatçılar’da şarap tadımı 10 farklı Çamlıbağ şarabı ile yapılabiliyor. Tadım süresince arka arkaya şarap geliyor, farkını anlamadığınız ya da beğendiğiniz şaraptan tekrar içebiliyorsunuz. Son bomba ise şarap likörü. Tatlı içki sevenlerin seveceği bir şey. Genelde kahvenin yanında veriliyor. Yunatçılarda 10 farklı şarap tadımı 10 TL‘ye yapılıyor.

bozcaada-bagbozumu

 

5) Festival kapsamında düzenlenen konserlere gidin: Kaleiçi’nde verilen konserlerde bu yıl Yaşar&Leman Sam ve Volkan Konak vardı. Konserler ücretsiz oluyor ve meydandaki panoya saatleri asılıyor. Alana biraz erken gitmenizde fayda var epey kalabalık oluyor konserler. Bir de epey soğuk oluyor. Eğer ben oynamam, otururum diyorsanız üzerinize bir şeyler alın:)

bozcaada-bagbozumu

 

6) Manzaraya karşı keyif yapın, kadehleri sağlığa, aşka ve yeni yerlere kaldırın:  Bozcaada’dasınız, üstelik şarap zamanı oradasınız. Şarabın keyfini en güzel Polente’de çıkartırsınız. Saat 18.00’da meydandan kalkan minibüslerle Polente’ye çıkın. Saatinden 10 dakika önce meydanda olursanız oturacak yer bulabilirsiniz.  Yanınızda şarabınız ve kadehleriniz olsun. Rüzgar gülleri, batan güneş, esen rüzgar, siz ve şarabınız. İnsan başka daha ne ister ki?

bozcaada-bagbozumu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir