Çanakkale Otelleri İçerisinde Güzellemeler Hak Eden Yer: Hotel Cura

  Çanakkale otelleri için araştırmalar yapıyor ve bir Çanakkale seyahati planlıyorsanız, mart ayında yaptığım Çanakkale seyahatinde kaldığım oteli kaleme aldım. Özellikle Çanakkale merkezde nerede kalınır ya da genel olarak Çanakkale’de nerede kalınır araştırmasında olanlar için kaldığım bu oteli size de fikir vermesi açısından detaylarıyla yazdım.

  Çanakkale otelleri

  Çanakkale hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile Türkiye’nin cennet şehirlerinden biri. Turizmde sıkıntılar yaşadığımız bir dönemde olmamıza rağmen yerli ve yabancı turistlerin yoğun olarak ilgi gösterdiği bir yer. Mart ayında gittiğim Çanakkale’de hafta içi olmasına rağmen yerli ve özellikle Japon turist yoğunluğu vardı. Kalabalık olmasına rağmen bu tabloyu görmeyi de özlemişim. Hafta sonunda, turların da etkisiyle yoğunluğun çok yaşandığı Çanakkale’ye gitmeyi düşünen varsa, şimdiden kalacak yer bakmaya başlasın derim. Hele bir de yazın gidecekseniz hemen bugün başlayın.

  Çanakkale’de Nerede Kalınır?

  Çanakkale’ye kültür gezisi yapılacaksa farklı lokasyonlarda, yaz tatili için gidilecekse farklı lokasyonlarda kalmak mantıklı. Adalar ve sahil otelleri yazın daha çok revaçta oluyor. Ama amaç Çanakkale’nin merkezini gezmek ve oradan da şehitliklerini ziyaret etmekse o halde merkeze yakın yerlerde kalmanızı öneririm. Genelde oteller Saat Kulesi ve Kordon çevresinde toplanmış. Benim seyahatim tarihi ve kültürel bir temada olduğu için Çanakkale merkezde nerede kalınır sorusuna kaldığım Hotel Cura ile fikir vereceğim. Çanakkale’deki otel tercihlerinde arabayla gelmiş olmak önemli bir problem çünkü merkezde bir otelde kalmak düşünülüyorsa, İstanbul’la yarışan Çanakkale trafiğinde otopark bulmak bir eziyet oluyor. Genelde otellerin özel otoparkları yok ve arabayı çok dar olan sokak aralarına koymak durumunda kalıyorsunuz. Ücretli otoparklar da bu sokak aralarında bulunuyor ve saati 5 ile 7 TL arası değişiyor.

  Hotel Cura

  Çanakkale otelleri

  Seyahat öncesi genelde Booking üzerinden araştırma yapıyorum. Çanakkale’ye gitmeden önce de Booking’e baktım ve fotoğraflarını görüp beğendiğim Hotel Cura‘ya rezervasyon yaptım. Aldığı 9.2’lik puanla Çanakkale’nin en yüksek puana sahip ikinci tesisi olması da seçimimi etkiledi. Babalarının otel açma hayalini gerçekleştirmeye karar veren ikiz kardeşler Nil ve Nilgün Hanımların işlettiği Hotel Cura, henüz bir yılını doldurmamış yeni bir otel. Nilgün Hanım, Yüksek Sanat Tarihçisi. Hotel Cura’yı seçmemde etki eden fotoğraflardaki o tasarımlarda bu mesleğin izleri fark ediliyor. Dizaynını ve renklerini gerçekten çok beğendiğim için bir mimardan destek alınıp alınmadığını oteldeyken sordum ve İç Mimar Barış Hacıbaşıoğlu cevabını aldım.

  Cura Otel Odalar ve Kahvaltı

  Çanakkale otelleri

  Hotel Cura’nın odaları konforu gerçekten düşünmüş, mış gibi yapmamış, oturmuş konfora kafa yormuş. Yataklarından perdelerine, şampuanından havlusuna kadar her şey kaliteli malzemelerden yapılmış. Odanın rengi gri tonlarda olduğu için ayrıca gönlümü fethetti ama asıl fetih, duvarlardaki arşivlik Çanakkale fotoğraflarıyla oldu. Odayı karanlık yapıp duvardaki ışığı yaktınız mı çok güzel duruyor. Yalnız, odada wi-fi şifresini bulamadım ve o gün çok yorulduğum için sormayı unuttum. Wi-fi şifresi nerede yazıyordu:) Kahvaltıya gelecek olursak bence ufak eksiklikler dışında her şey çok lezzetli. Lezzet ve temizlik konusunda kesinlikle övgüyü hak ediyor. Çanakkale’deyken insan daha çok yöresel kahvaltılıklar görmek istiyor ama genel olarak paketli ürün olmayışı ile iyi bir kahvaltıyı vadediyor. Özellikle ıspanaklı gözleme ve simit ikilisi müthiş lezzetliydi.

  Çanakkale otelleri

  Hotel Cura Nerede?

  Hotel Cura merkeze yürüme mesafesinde değil (merkeze 2 km) ama aslında çok da uzak bir konumda yer almıyor. Hatta ben yaz dışında yürüye yürüye merkeze giderim. Konum olarak Çanakkale’de görülmesi gereken yerlerin başında bulunan Arkeoloji Müzesi’ne, Çanakkale 17 Burada ve Troypark AVM ile tamamen restoranların yer aldığı Kıyı AVM’ye yürüme mesafesinde.

  Arabanız varsa otelin kendi otoparkı var ama arabanız yoksa Pazar Pazarı durağı, hemen otelin karşısında kalıyor. Merkezden halk otobüslerini kullanarak rahatlıkla ulaşmak mümkün.

  Konfor, kahvaltı, konum gibi şeyler bir otelin en önemli belirleyici özelliklerinden olsa da çalışanlar ve işletme yetkilileri benim için hepsinden önemli. Bey, hanım mantığından çok uzakta biri olduğum için sohbet edebildiğim, kendilerinden oraya ait yeni şeyler öğrenebildiğim, samimi ve güler yüzlü her çalışan bir oteli tekrar tercih etmemde ilk neden oluyor. Böylelikle Çanakkale’ye yapacağım diğer seyahatler için otel sorununu halletmiş bulunuyorum.

  9 Comments

  1. Instagram’da paylaştığında da dikkatimi çekmişti, çok hoş duruyor. Çanakkale seyahatinde bu otele mutlaka göz atacağım.

  2. Çanakkale’de böyle güzel oteller görmek beni mutlu ettim. Sık sık çanakkale’ye giderim, yeni bir otel demişsiniz ben de görmemiştim daha önce. aklımızda bulunsun. teşekkürler.

   1. Merhaba,
    Evet yeni olduğu için dikkat etmemişsinizdir belki.
    Fikir vermesi açısından işinize yarayacaksa ne mutlu.
    Sevgiler,

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir