Çanakkale Şirvan Döner: Çanakkale Gurmeliği Yapacaklar İçin Liste Başı Önerisi

  Çanakkale Şirvan Döner için söyleyebileceğim ilk şey, Türkiye’de en iyi döner nerede yenir listesi varsa ve burası o listede yoksa, lütfen derhal o listeyi güncellemeye alalım. Çünkü ben gezerken çok yemek aramam, çok övülen yerlere gitmem ve dahası bir yerde kuyruk varsa asla beklemem ama Çanakkale Şirvan Döner’de bu tabularımı yıktım. Bu tabuları yıkmadaki ilk etken otogar karşısında olması. İkinci neden Instagram’da ve bloglarda yer almaması, üçüncü neden ise Çanakkaleli arkadaşımın önerisi olması. Bu yüzden ısrarla burada döner yemek için azmettim ve başardım.

  Canakkale Sirvan Doner

  Çanakkale yemekleri nelerdir, Çanakkale’de nerede ne yenir gibi soruların cevaplarını muhtemelen çoğu yerde benzer önerilerle okuyacaksınız. Ben de Çanakkale’ye gitmeden önce hep aynı mekanları okudum ve çareyi Çanakkaleli arkadaşımda buldum. Elbette meşhur Çanakkale restoranlarına gidecek; peynir helvası, ezine peyniri, balık ve deniz ürünleri yiyeceksiniz. Ben biraz daha farklı mekanlara uğramaya çalıştım ama kült olan yerleri de es geçmedim. O farklılıklardan biri de sadece Çanakkalelilerin bildiği bir mekan olan Çanakkale Şirvan Döner. Bileniniz varsa ne mutlu ona ve neden bunca zamandır haber vermedin bana?

  Çanakkale Şirvan Döner

  Canakkale Sirvan Doner
  Bu fotoğrafı çekerken usta tarafından döner çeken Japon gördüm de Türk ilk kez görüyorum muamalesi gördüm. Zalımsın hayat.

  Çanakkale Şirvan Döner, eski otogarın tam karşısında yer alıyor. Yani sahil ve merkeze yürüme mesafesiyle yaklaşık 6-7 dakika. Eğer et yemek istiyorsanız (bir yeri mutlaka diye önermek bana da nasip oluyor) buraya mutlaka gidin demek istiyorum. Et dışında sulu yemekler de mevcut. Duyduğuma göre sulu yemekleri ve tatlıları da döneri kadar lezzetliymiş. Çanakkale Şirvan Döner 12.00’da açılıyor ve 15.30’a doğru dönerini bitiriyor. Tekrar döner takmadığı için bu saatler arasında yediniz yediniz. Ben 13.00’a doğru gittiğimde oturacak yer yoktu. 10 dakika kadar bekledikten sonra çalışanların da yardımıyla oturacak yer buldum.

  Canakkale Sirvan DonerEti yaprak etten yani içine kıyma katılmadan yapılıyor. Yan masada oturan biri de yürek kısmından yapılıyor bu yüzden iskender olmuyor dedi ama ben bu konuda uzman olmadığım için yorum yapamadım. Fakat kıyma katılmadığı yönünde düşüncelerim olumlu zira döner gibi döner yapıyorlar. İsteğe göre pilavla ya da pilavsız servis edilen döner kavrulmuş soğan, biber turşusu ve domates ile geliyor. Pilav üstü bir porsiyon döner 18 TL.

  Çanakkale Şirvan Döner’e Nasıl Gidilir?

  Şirvan Döner eski otogarın tam karşısında yer alıyor. Eski otogar, Carrefour’un bulunduğu yerde. Hemen karşısında BP Benzin İstasyonu bulunuyor. Arabayla gidiyorsanız yakınlarında park edecek yerler ve otogar mevcut.

  8 Comments

  1. Hazır Çanakkale makalenizi ve tavsiyenizi okumuşken yolunuzu Gökçeada ve Bozcaada’ya çevirmelisiniz. Gökçeada’daki oğlak çevirmenin mutlaka tadına bakmanızı tavsiye ederim, mükemmel ve tavsite edilesi.

   1. Merhaba,
    Öncelikle mesajınız için teşekkür ederim.
    Bozcaada’ya çok kere geldim, Gökçeada’ya ufakken geldiğim için hatırlamıyorum diyebilirim:) Bu geziyi Çanakkale merkez ve şehitlik üzerine yaptım. Oraları ayrıca yazacağım. 2 günüm vardı ve gidebildiğim kadar yere gitmeye çalıştım. Elbette eksik kalan çooook yer var.
    Gökçeada’ya gelmek ve orayı yazmak çok isterim.
    Oğlak yemek için önerebileceğiniz bir adres var mıdır?

    1. Adaya geldiğinizde birkaç farklı alternatifiniz var. Bunlardan en çok bilineni Yörük Çadırı, bir de adanın biraz gizli kalmış taraflarında Soykan Çiftliği var, Soykan Çiftliği’ni tavsiye ederim. Gerçekten çok güzel bir ortamda olacağınızın garantisini verebilirim ancak gitmeden önce kendileriyle irtibata geçerseniz daha sağlıklı olur, çoğu zaman önceden sipariş alarak hazırlıyorlar:)) Biraz daha doğayla başbaşa bir ortam için Soykan Çiftliği.
     Diğer yandan Zeytinliköy’de Dami var, onu da değerlendirebilirsiniz.

     1. Çok güzel öneriler bunlar, hepsini not aldım, teşekkür ederim. Gökçeada’ya gitme fikri oluştu şu an:)

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir