Dem Good Coffee ve Senza Nome: Biri Türkiye’de Biri İtalya’da Engelleri Ortadan Kaldıran İki Cafe

  Türkiye’de Dem Good Coffee, İtalya’da Senza Nome

  Biri İstanbul, Beşiktaş’taki Dem Good Coffee, diğer İtalya Bologna’daki Senza Nome. Nereden nereye diyorsanız kısaca açıklayayım; 2016 yılının Şubat ayında gittiğim İtalya’nın Bologna şehrinde, tesadüfen gördüğüm bir cafe oldukça ilgimi çekmişti. Şubat ayının soğukluğuna bakmadan birçok genç bu cafenin hem içerisini hem dışarısını hınca hınç doldurmuş, ellerinde İtalya’ya özgü bir içki olan aperol başta olmak üzere birçok farklı kokteyli ve kahveyi tutarak muhabbet ediyorlardı. Nedir bu cafenin özelliği diye merak edip içeri girdiğimde fark ettim ki, burası sadece işitme engellilerin çalıştırdığı bir cafeydi ve sipariş vermek için işaret dili bilmeniz gerekiyordu. Eğer bilmiyorsanız da işaret dili panosunda asılı olan kartlardan yardım alarak siparişinizi verebiliyordunuz.

  Bologna Senza Nome

  Tesadüfen fark ettiğim Bologna’daki Senza Nome’de tüm çalışanlar işitme engelliydi ve tüm siparişler işaret dili ile veriliyordu. İçeride hem işaret dilini bilen müşteriler vardı hem de bizim gibi bilmeyen ama öğrenmek için de geç kalmayanlar. Çünkü bu cafede eğer işaret dilini bilmiyorsanız, sizler için hazırlanmış işaret dili kartlarından yardım alabiliyorsunuz.

  senza-nomeSipariş vermek için isterseniz hemen girişteki içeceklerin işaret dilinde ne olduğunu gösteren alfabeye göz atıyorsunuz ya da ne içmek istiyorsanız askıdaki kartlardan seçip çalışana gösteriyorsunuz. Böyle farklı ve engelleri ortadan kaldıran bir cafeye rastladığıma sevinerek, Bologna’dan dönüyorum. Eğer sizin de yolunuz Bologna‘ya düşerse Mercato delle Erbe’nin arka çıkışında Via S. Gervasio’da bulunan Senza Nome’ye mutlaka uğrayın derim.

  Beşiktaş Dem Good Coffee

  Gelelim İtalya’dan İstanbul’a uzanan bir keşif hikayesine. Ben İtalya’da keşfettiğim bu cafenin bir benzerinin İstanbul’da da olduğunu, dönüşümden birkaç ay sonra öğrendim. Arkadaşım vasıtasıyla duyduğum Dem Good Coffee, Dem Derneği’nin geliştirdiği ve ortak olduğu sosyal bir girişim. Sağır ve işitme engelliler topluluğunu ve kültürünü, nitelikli kahve kültürü ile harmanlayan bir kahve dükkanı. Yalnızca bir dükkan olmanın ötesinde çok amaçlı paylaşım, empati ve bir proje merkezi aslında.

  dem good coffee
  Dem Good Coffee Facebook sayfasından alıntıdır.

  Dem Good Coffee Nedir?

  Amerika’da hem medya hem de tarih üzerine eğitim alan Ayşe Damla İşeri, iletişimde fark ettiği sorunlar neticesinde rotasını sivil toplum kuruluşlarına ve işitme engellilerle çalışmaya çeviriyor. Fark ettiği bu iletişim problemine bir can simidi olarak ise Dem Derneği’ni kuruyor. Derneğin adındaki Dem, demos’tan geliyor. Demos, ilk insan demlenmişlik ve deneyimlenmişlik anlamlarını taşıyor. Demlenmiş insan, (bir nevi insan-ı kamil yolunda ilerleyen insan) alt metni ile yola devam eden Dem Derneği, sağırlarla ve işitme engellilerle empati temalı girişimi neticesinde Dem Good Coffee’yi hayata geçiriyor.

  dem good coffee
  Dem Good Coffee Facebook sayfasından alıntıdır.

  Hem lezzetli kahveleri hem de işitme engelli çalışanları ile misafirlerini ağırlayan Dem Good Coffe’de işaret dilini bilmeyenler için, tıpkı Senza Nome’deki gibi bir tabela mevcut. Yine resmi internet sitelerine (www.demgoodcoffee.com) girildiğinde de işaret dili ile karşılaşmak mümkün. Teşekkür ederim, lütfen, merhaba, Türk kahvesi, filtre kahve, süt, latte, şeker gibi kelimelerin işaret dilindeki karşılıklarını ana sayfada gösteriyor.  Empatiyi çoğaltan, iletişimdeki engelleri ortadan kaldıran bir köprü olan Dem Good Coffee’ye mutlaka uğrayın. Dünyanın böyle gönüllere ihtiyacı var.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir