Kampung Pelangi: Bütün Evlerin Rengarenk Olduğu Bir Endonezya Masalı

  Endonezya’nın Kampung Pelangi isimli köyüne gitmek için bilet bakmaya başlasak iyi olur çünkü bu köyün adını yakında daha sık duyacağız. Zira bir virane görüntüsü olan köy şimdilerde ‘Bir Endonezya Masalı’ görüntüsünü aldı. Endonezya’nın Kampung Pelangi Köyü’nü virane görüntüsünden sıyırıp bir turist merkezi haline getiren kişi ise buradaki ortaokulun müdürü…

  Gökkuşağı Köyü: Kampung Pelangi

  Çarpık kentleşme de denilebilecek  kadar düzensiz ve bakımsız evlerden oluşan Endonezya’nın Kampung Pelangi Köyü’nde toplam 232 ev var. Bu evler ise oldukça kötü gözüken plansız yapılaşmalara sahip. Ta ki hayal gücünün yaşının olmadığını ispatı olan 54 yaşındaki ortaokul müdürü Slamet Widodo tarafından birer tuval olarak kullanılmaya başlanmadan önce. Okul Müdürü Widodo, Endonezya’daki bu köyün içerisindeki tüm evlere devlet desteği de alarak yeni bir can vermiş. Endonezya’nın Kampung Pelangi Köyü evlerinin hepsini rengarenk boyamış ve bu uygulaması diğer köyleri de etkilemiş.

  GÖNÜLLÜ OLMAK YA DA OLMAMAK

  Önceki adı Wonosariolan ve uygulamadan sonra Türkçede ‘gökkuşağı köyü’ anlamına gelen Kampung Pelangi adını alan bu köy, şimdilerde turist akınına uğruyor. Ekonomisi petrol ve doğal kaynaklara dayalı olsa da geri kalmış ya da geri kalmak zorunda bırakılmış benzer köyler de devlet tarafından verilecek desteklerle boyanacak. Aslında burası bir ilk değil. Bu köyden önce rengarenk boyanan Yogyakarta’daki Kampung Kali Code ile Malang’daki Kampung Tridi, bu uygulamanın ilk ayağı. Fakat Kampung Pelangi özellikle Instagram‘da popüler olunca turist çekmeye başlamış. Sokaklar ve evler okulun öğrencileri ve öğretmenleri tarafından resimlerle süslenmiş ve bu köyü baştan yaratmak için 22 bin dolar harcanmış.Kampung PelangiHerkes dükkanının önünü temizlese sokaklar temiz olur temennisi edecek bir ebeveyn ruhuna büründüm şu an. Hayır, insan şimdi bunu görünce kendi ülkesindeki birçok yeri de böyle bir masala dönüştürseler keşke diyor. Hatta gönüllü olup, elleriyle boyayası bile geliyor. Yani boya hazır, fırça hazır, ev hazır, gel boya deseler anında uçar giderim. Şimdi bir pilot köy seçilse ve çoluk çocuk ev boyasak. Mesela Misi Köyü farklı uygulamalarla son dönemde popüler olmuş köylerimizden biri… Bu yüzden darısı başımıza! Aferin Endonezya.

  *Fotoğraflar alıntıdır. Gidemedim yani henüz oralara.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir