Dünyanın En Güzel Şehirleri Açıklandı: Bilin Bakalım Türkiye’den Hangi Şehir Var?

Dünyanın En Güzel Şehirleri Açıklandı: Bilin Bakalım Türkiye’den Hangi Şehir Var?

Hayırlı olsun arkadaşlar dünyanın en güzel şehirleri açıklanmış.  Gün geçmiyor ki listeleme hastalığı bitmesin ve acaba Türkiye’den ‘xx de listede’ başlığını görmeyelim. Bir şey bir listeye girdi mi bende antipati uyandırsa da bazen Sezar sen de haklısın diyebiliyorum. Yine İngiliz bilim adamlarından İngiliz Daily Telegraph Gazetesi, bir liste yapmış ve dünyanın en güzel şehirlerini listelemiş. Size ana akım medya başlıkları atacağım ben de. Dünyanın en güzel şehirleri arasında Türkiye’den bakın hangi şehir var? Dünyaca ünlü listede o şehir de var…

Dünyanın En Güzel Şehirleri

İRAN – İSFAHAN

dünyanın en güzel şehirleri

İran’ın, dahası doğunun güzelliği konusunda lütfen tartışmaya girmeyelim. Şehir ve kültür birleşimi açısından İran’ın İsfahan şehri bu listeye hakkıyla girmiştir. Gitmeyi istediğim ama bir türlü kısmet olmayan İsfahan’ın güzelliği konusundaki kararımı ise önce beyitlerden sonra da Google görsellerden edindim. Gidenler konu hakkında bilgi verebilir. İsfahan, geleneksel İran mimarisine ait bir çok esere ev sahipliği yapıyor. Bu eserlerin çoğu Safevi Hükümdarı Şah Abbas’ın eseri. Gezilecek yerler arasında İmam Meydanı, İmam Camii, Şeyh Lütfullah Camii, Ali Gapu Sarayı yer alıyor. Ve elbette tüm bu rotayı Hafız-ı-Şirazi’yi Ferruhzad’ı okuya okuya gezmek en güzeli olurdu…

İTALYA – FLORANSA

floransa gezilecek yerler

Bakın bana ‘kendine yaşamak için bir yer seç’ deseler ben Balıkesir’i seçerim. Orası ayrı. Ama yurt dışında bir yerde uzun bir süre kalacaksam da bu Floransa olmalı. Kendisi beni taşıyabilecek bir şehir. Karşılıklı elektrik alıyoruz. Gerçekten şöyle bir şey olabilirdi Balıkesir’de yaşarken 3-4 ay Floransa’da takılsam böyle Duomo’nun merdivenlerinde falan. Floransa gezilecek yerler bakımından İtalya başta olmak üzere Avrupa’nın en önemli şehirlerinden biri. Rönesans’ın doğum yeri olarak bilinen ve bir dönem İtalya Krallığı’na da başkentlik yapmış olan Floransa’da gezilecek birçok önemli nokta bulunuyor. Floransa gezilecek yerler arasında Floransa Katedrali (Duomo), Giotto’nun Çan Kulesi, Aziz Giovanni Vaftizhanesi, Museo dell’Opera del Duomo yer alıyor. Floransa gezilecek yerler için linke tıklayınız.. 

LUANG PRABANG – LAOS

Dünyanın en güzel şehirleri

Luang Prabang neresi ya! Ben biraz fransız kaldım ama dünyanın en güzel şehirleri arasında yer alan Luang Prabang, sadece etkileyici mimarisi ve huzur veren havasıyla değil aynı zamanda yapılabilecek aktiviteleriyle de gezginlerin uğrak noktası imiş. Bölgede gezilecek yerler arasında Mount Phousi, Wat Mai Suwannaphumaham, Heuanchanh Heritage House ve Wat Sen yer alıyor. Güzelmiş he.

SİENA – İTALYA

Dünyanın en güzel şehirleri

Şimdi biraz önce Floransa’da kendime bir hayat kurabilirim mesajımı evrene vermiştim, şimdi o mesaja biraz da Siena ekliyoruz. Floransa’dan git-gel yaparım onda sorun yok. Floransa ile birlikte etkileyici bulduğum bir diğer şehir de Siena. İtalya’nın Toskana bölgesinde bulunan bir orta çağ şehri burası. İtalya’nın kuzeyinde, Floransa’nın 70 km kadar güneyinde bulunuyor. Tarihi şehir bölümü UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde. Atmosfer olarak müthiş bir yer. Ama temelli yaşarsam sıkılırım. Bu yüzden Floransa’dayken gidip geleceğim. Bilginize… Siena gezi rehberi için linke tıklayın.

PARİS – FRANSA

paris ile ilgili görsel sonucu

Ben Paris’e gitmedim. Fransa’da Paris’e gitmemek için Fransa’nın orasına burasına gittim ama Paris’e gitmedim. Güzel midir değil midir bilemem! Dünyanın en güzel şehirleri arasında yer alıyor kendisi. Zaten almasa halk ayaklanması yaşanırdı mazallah. Paris’e benim gibi gitmemiş olanlar varsa başlıca gezilecek yerleri Louvre Müzesi, Eyfel Kulesi, Şanzelize Caddesi. Turistik bakıyoruz şu an konuya. Şanzelize Caddesi’nin başlangıcında Charles de Gaulle Meydanı’nı yer alan on iki caddeyi birbirine bağlayan büyük bir kavşak bulunan tarihi anıt Zafer Takı, Ressamlar Tepesi, Disneyland, Notre Dame Katedrali, Aşıklar Köprüsü, Orsay Müzesi ve Madeleine Kilisesi de diğer yerler. Paris dışında Fransa’da başka yerler görmek isteyenler için Lyon, Annecy, Aix en Provence gezi rehberleri de linklerde.

ROMA – İTALYA

İtalya denilince akla ilk gelen şehir oluyor Roma. Genelde kendileri yurt dışına gideceklerin ilk rotasını oluşturma özelliğine de sahiptir. Roma’da gezilecek yerlerin başında Kolezyum, Aşk Çeşmesi, İspanyol Merdivenleri geliyor. Dünyanın en güzel şehirleri arasında haliyle de yer alıyor. Hak etmiş mi? Hak etmiiiş. İtalya’nın en kalabalık şehri ve 1285.3 kilometrekarelik yüzölçümüyle Avrupa’nın en geniş yüzeye yayılmış başkentlerinden biri. Milano, Napoli, Torino, Bolonya, Palermo, Catania, Floransa, Cenova ve Bari’nin toplamından daha geniş bir yüz ölçümüne sahip bir yer. Gidecekler için Roma gezi rehberi linkte.

CAPE TOWN – GÜNEY AMERİKA

CAPE TOWN ile ilgili görsel sonucuCape Town, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin üç başkentinden biri. He ben gitmedim, zaten o kadar da güzel değil taaam mııı? Şaka ya çok güzel bence, ne zaman giderim? Afrika Kıtası’nın Avrupa’ya en uzak ucunda yer alan Cape Town da dünyanın en güzel şehirleri arasında yer alıyor. Olsa da gitsek!

SİDNEY – AVUSTRALYA

SİDNEY ile ilgili görsel sonucuYa bu dünyanın en güzel şehirleri listesine de hep bilet parası yüksek olanları eklemişler arkadaş. Koysanıza Bulgaristan’ı! Avustralya‘nın en popüler şehri Sidney, dünyaca ünlü yapıları, dünyanın farklı yerlerinden aldığı göçle birlikte kozmopolit bir atmosfere sahip. Plajları ve rahat yaşamı, doğa, kumsal ve şehir hayatının iç içe olduğu uyumu ile en yaşanılası yerlerde biri olan Cape Town’da gezilecek yerler arasında Bondi Beach, Darling Harbour, Sydney Opera House, Sydney Harbour Bridge ve The Rocks bölgesi yer alıyor.

OXFORD – İNGİLTERE

OXFORD ile ilgili görsel sonucuŞahsen benim de Oxford bilgim İbrahim Tatlıses’in sözü kadar. Gitmedim bilmiyorum. Dünyanın en güzel şehirleri arasında yer alıyor. Olabilir. Hakikaten de güzelmiş yalnız. Oxford benim görülecek listemde yoktu teşekkürler İngiliz Daily Telegraph Gazetesi. Üniversite şehri Oxford’a Londra’daki Paddington Tren İstasyonu’ndan kalkan trenlerle yaklaşık 1 saat 15 dakikada ulaşmak mümkün. Gezilecek yerleri arasında Christ Church, Radcliffe Camera & University Church of St Mary the Virgin, Bridge of Sighs(Ahlar Köprüsü), Clarendon Binası, The Sheldonian Theatre(Sheldonian Tiyatrosu), Balliol College, Cornmarket ve Queen Caddeleri yer alıyor.

CAMBRİDGE – İNGİLTERE

CAMBRİDGE ile ilgili görsel sonucuJüri heyeti de İngiliz sanırım Rıza Baba. Ha pardon juri İngiliz Daily Telegraph Gazetesi zaten. Dünyanın en güzel şehirleri arasında bir İngiltere şehri daha yer alıyor. Cambridge 2000 yıllık bir geçmişi olan ve aslında Roma’nın bir askeri ileri karakolu olarak kurulmuş. Ayrıca Cambridge tarihi 13. yüzyıla kadar uzanan üniversiteleri ile tüm dünyada mükemmel bir eğitim merkezi olarak ün yapmış durumda.

NEW YORK – ABD

NEW YORK ile ilgili görsel sonucuNew York, Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık şehri ve dünyanın en kalabalık metropolitan alanlarından New York metropolitan bölgesinin merkezi. Bugüne kadar bu bilgiyi bilmiyordunuz değil mi? Peh! Neyse benim Amerika’ya olan mesafem Rafet El Roman’ın şarkısı kadar. Hep de benim gitmediğim yerleri bulmuşlar, listeye koymuşlar. Kınıyorum sizi buradan. Kült bir şehir olan New York listede olmalıydı elbette. Aynı listede bir Siena var bir New York var. Bu nasıl liste arkadaşlar?

BRUGGE – BELÇİKA

BRUGGE ile ilgili görsel sonucuMetropolden tekrar küçük ve sevimli şehirlere geldik. Belçika’nın bu mütevazı orta çağ kentine, Brüksel’den direkt trenle ulaşılıyor. Şehrin 2000 yılında UNESCO tarafından dünya mirası olarak koruma altına alınmasından sonra turizm potansiyeli artmış ancak bu kadar turist gelmesi o mistik havasını bozmamış. En çok ziyaret edilen mekan Le Grand Place veya Market Place. Bu meydandaki binaların yapım yıllları genelde 1500 ile başlıyor.

MARAKEŞ – FAS

Görsel sonucuBakın Afrika, Asya; buralar benim canımdır. Fas’ın göz bebeği olan mistik Marakeş şehri de dünyanın en güzel şehirlerinden biri seçilmiş. Surların içinde bulunan eski şehir Medina ve yeni şehir Gueliz olarak ikiye ayrılsa da, Marakeş denildiği zaman akla hemen Medina geliyor çünkü Marakeş’in kalbi burada atıyor. Marakeş canlı bir şehir olduğundan Cema el-Fna Meydanı, pazarlar, ara sokaklar, modern zaman sarayları olan otellerin dahil olduğu her köşe keşfedilmeyi bekleyen masalsı cevherlerle dolu.

SEVİLLA – İSPANYA

sevilla spain ile ilgili görsel sonucuSevilla diye yazılır Seviya diye okunur. Ola! Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan Sevilla, Endülüs’ün ünlü başkenti, Guadalquivir nehri tarafından iki parçaya bölünmüş bir şehir. Endülüs (Andalucía) özerk bölgesinin merkezi ve en büyük şehri olarak kabul edilir. Endülüs özerk bölgesinin sanat, kültür ve ekonomi merkezi olan Sevilla’da Avrupa’nın üçüncü büyük katedrali mevcut. Ayrıca Sevilla, İspanya’nın flamenko merkezi olarak kabul edilen Cadiz şehrine, özellikle de bu şehrin Jerez de la Frontera kesimine ek olarak, önemli bir flamenko merkezi olarak kabul ediliyor. Ayrıca bölgeye özel Sevillanas adı verilen bir dansı bulunuyor.

KARTAGENA – KOLOMBİYA

cartagena colombia ile ilgili görsel sonucuOooo latin ateşine geldik. Duruyoruz. El patron diyerek dünyanın en güzel şehirleri arasında yer alan Kartagena’ya geliyoruz. 1533 yılında Pedro de Heredia tarafından kurulan Cartagena de Indias, alçak tepelerle korunan demirleme yeri sayesinde büyük bir sömürge limanı oldu. Bolívar, Cartagena’ya “kahraman şehir” ünvanını verdi.Cartagena, Santa Marta ile beraber Kolombiya’nın önde gelen tatil merkezlerinden biridir. Büyük bir lagünün etrafında kurulmuş olan şehir, geniş plajlara sahiptir. Cartagena’nın tarihi şehir merkezi UNESCO tarafında “Dünya Kültür Mirası” listesine alınmıştır.

SAN FRANCİSCO – ABD

SAN FRANCİSCO ile ilgili görsel sonucuBak ya! Koy Yunanistan’ı koy şu listeye. Yok yine ABD. Bu arada gerçekten listede Yunanistan yok. Şimdi fark ediyorum. San Francisco, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinin kuzeyinde San Francisco Körfezi Bölgesi’nde en önemli kültürel ve finansal merkez. Ama biz onu kırmızı köprüsüyle biliyoruz.

JODHPUR – HİNDİSTAN

JODHPUR ile ilgili görsel sonucuAçılın, topraaaaaam benim. İnkıredıbıl india’nın hakikaten bence de güzel yerlerinden birisi burası. Tebrikler… Jodhpur Hindistan’ın Rajasthan eyaletinde bulunan ikinci büyük şehri. Bölgede gezilecek yerler arasında Mehrangarh Kalesi, Balsamand Lake, Rao Jodha Desert Rock Park, Umaid Bhawan Palace, Mandore Garden ve Nehru Park yer alıyor. Kısmetse plan içerisinde bu şehir var, çok şükür!

BATH – İNGİLTERE

BATH ile ilgili görsel sonucuİngiliz Daily Telegraph Gazetesi de gerçekten aşırı objektiflermiş sağolsunlar. Bath, Birleşik Krallık’ın İngiltere ülkesinin Güney Batı bölgesinde bulunan bir kentsel yerleşim. Törensel Somerset kontluğunda bulunur. Yerel idare olarak 1996’dan beridir “Bath ve North East Somerset Tek Seviyeli Yerel İdare” merkezidir. Şehir statüsü Kraliçe I. Elizabeth tarafından 1590 yılında verilmiştir. Sıkıcı duruyor, bilmiyorum. Giden yorum bıraksın.

LOZAN – İSVİÇRE

lozan şehri ile ilgili görsel sonucuCanım biz bu kentle büyüdük senin haberin var mı? Lozan, İsviçre’de, Fransızca konuşulan “Suisse Romand” kısmında olup Vaud kantonunun başkentidir ve aynı zamanda “District de Lausanne” merkezidir. Lozan Cenevre Gölü kıyısındadır. Cenevre kentine 60 km uzaklıktadır, kuzeyinde Jura dağları ve gölün karşı tarafında da Évian-les-Bains (Fransa) bulunmaktadır. Lozan Antlaşması 24 Temmuz 1923’de Lozan’da Beau-Rivage Palace’da imzalanmıştır. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC)’nin merkezi buradadır.

TALLİNN – ESTONYA

TALLİNN ile ilgili görsel sonucuBakın bana buradan iş teklifi gelmişti de ben kabul etmemiştim. Tallinn benim için hep böyle kalacak. Estonya’nın başkentiymiş ve ana liman kentiymiş bunlar hikaye. Baltık Denizi kıyısında olması, Finlandiya’nın başkenti Helsinki’nin 80 kilometre güneyinde yer alması ilgilendirmiyor beni. Tarihi yapısını çok iyi korumuş orta çağdan kalma bir havası olması da umrumda değil. Çünkü Tallinn çok güzel bir şehir. Ben de çok salağım galiba.

RİGA – LİTVANYA

RİGA ile ilgili görsel sonucuRiga, Letonya’nın başkenti. Nabbeerrr! Güzel şehir burası da. Bravo. Baltık Denizi’ne şehrin ortasından geçen Daugava Nehri ile açılır. Riga, Baltık devletleri içinde en büyük şehir olmasının yanı sıra, önemli bir kültür, politika, eğitim, finans, ticaret ve endüstri merkezidir.Şehrin ilk kurulduğu yer olan tarihsel merkezi “Vecrīga” UNESCO Kültür Mirası’na kabul edilmiş olup mimari olarak sadece Viyana, St. Petersburg ve Barcelona ile karşılaştırılabilecek güzellikteki Art Nouveau (Jugendstil) yapılarıyla ünlüdür.

İSTANBUL – TÜRKİYE

istanbul ile ilgili görsel sonucu

Hayda rinnaa rinna rinna rinanay…. İşte listedeki o dünyaaaa güzeline geldik. İstanbul, dünyanın en güzel şehirleri arasında yer alıyor. Birçok şehri de gerisinde bırakır evelallah bu konuda. Güzellik desen güzellik, kültür desen kültür. En alası var burada. Ama ne yok biliyor musunuz? Güzeli görebilen insan yok. Yok arkadaş, yok. Lafa gelince İstanbul şok güsel. Hiç dokunmasalar, bozmasalar bu şehir kendine bakar. Rahat bıraksınlar seni bebeğim. İstanbul rotaları için linke tıklayabilirsiniz.

VENEDİK – İTALYA

Sıkıcı! Güzel olsa kaç yazar. Gittiğim yerler arasında en sıkıldığım yer Venedik oldu. Üstelik ben buraya Venedik Karnavalı‘nda gittim. Venedik, kuzeydoğu İtalya’da birbirinden kanallarla ayrılmış ve köprülerle bağlanan 118 adanın üzerine kuruludur. Şehir, kıyı şeridi boyunca uzanan Venetian Lagoon bataklığında, Po ve Piave nehirlerinin deltaları arasına kuruludur. Venedik doğal güzelliği, mimarisi ve sanat eserleri ile ün yapmıştır. Bu şehir bütünüyle, deniz kulağı da dahil, Dünya Mirasları listesindedir. Venedik gezi rehberi için tıklayınız.

HİVE – ÖZBEKİSTAN

hive uzbekistan ile ilgili görsel sonucuGitmedim. Allah’ım Yarabbim buraya da gitmedim. Hive, Özbekistan’da Harezm vilayetinde kent. Ceyhun Irmağının batısında yer alır. İçan (İç) Kale olarak bilinen surlarla çevrili eski kentte saraylar, camiler, medreseler ve anıt mezarlar vardır. SSCB döneminde, 1970 ve 1980’lerde uygulanan koruma programı sonucu müze-şehir görünümü kazanmış, 1991’de Dünya Miras Listesi’ne alınmış.

EDİNBURGH – İSKOÇYA

EDİNBURGH ile ilgili görsel sonucuEdinburgh, İskoçya’nın 1437 yılından beri başkentidir. Bilmeyenlere duyurulur. İngiliz arkadaşlar tebrik ediyorum komşunuzu unutmamışsınız. Ama harbiden güzel de şimdi. Glasgow’dan sonra ülkenin ikinci büyük kenti olan Edinburgh, İskoçya’nın doğusunda, kuzey denizine yakın bir konumda yer alıyor. Avrupa’nın en güzel görünümlü kentlerinden biri olarak kabul edilen şehir, Orta Çağ ve Georgian dönemlerine ait mimarisiyle biliniyor. Kayaların üstüne kurulu olan ve tarihi şehirle, şehrin ana caddesi Royal Mile’a hakim bir konumda bulunan şatosu başta olmak üzere birçok tarihi ve turistik özelliğe sahip. Şehrin “Old Town” ve “New Town” bölgeleri UNESCO Dünya Miras Listesi’nde.

KUDÜS

Dünyanın en eski şehirlerinden biri o…Dillere destan güzelliği ile Kudüs’te gezilecek yerler arasında Kutsal Kabir (Mezar) Kilisesi, Ağlama Duvarı, Kubbet’üs Sahra ve Mescid-i Aksa, Zeytin Dağı yer alıyor. Birçok kültürü barındıran Kudüs de hala gitmediğim ama görmeyi çok istediğim yerlerin başında geliyor.

LONDRA – İNGİLTERE

LONDon ile ilgili görsel sonucu

Heeeeh, biz de neredesin diye merak etmiştik. Sayın mütevelli heyetimiz, bir an unuttunuz sandık. Ödümüz koptu. İngiltere’nin ve Birleşik Krallık’ların başkenti olan Londra, resmi istatistiklere göre dünyada üçüncü en çok film üretilen şehir. Bu bilgiler lazım olur bakın.  Dünyada en çok tiyatro izleyicisine sahip olan şehirde West End bölgesinde günde 200’den fazla oyun sahnelenir. Şehirde 11’i ulusal müze olmak üzere 170’ten fazla müze mevcuttur; bunların en eskisi olan Britanya Müzesi’nin koleksiyonunda Rosetta Taşı gibi küresel üne sahip parçalar bulunur. Şehirde yılda 250’den fazla festival düzenlenir, bunların en büyüğü olan Notting Hill Festivali’ne bir milyondan fazla kişi katılır.

HAVANA – KÜBA

HAVANA ile ilgili görsel sonucu

İşte böyle şeylerle gelin bana, böyle listelerle gelin. Havana, Küba’nın da gönlümüzün de başkenti. 2.2 milyon nüfusuyla hem Küba’nın hem de Karayipler’in en büyük şehridir. Özellikle görülecek yer, barok ve neoklasik anıtlarıyla beraber en eski İspanyol koloniyal yerleşiminden olan La Habana Vieja ‘dır (Eski Havana ya da tarihi semt). Burası 1982’de UNESCO’nun Dünya kültür mirası altına alınmış olup; o zamandan beri bölge bölge restore edilmektedir. Bunun dışında, bir başka görülmeye değer yer ise, İspanyol valisinin o zamanlardaki makamı olan Castillo de la Real Fuerza’dır. Başka bir yer ise körfez girişinin doğu tarafında olan La Cabaña hisarıdır.Unesco’dan gelen yardım ve turizm gelirleriyle yeniden yapılanan Havana eski parlak günlerine geri dönmeye başlamıştır. Açık hava müzesi olarak tanımlanabilecek kentin sayısız müzesi,koloniyel mimarisi, gastronomik çeşitliliği ve müziği ile tüm dünyada benzersiz bir konumdadır. Kentin batısında yer alan Santa Maria Plajı hem yerel halkın, hem de turistlerin ilgisini çekmektedir.

MOSKOVA – RUSYA

Privet Moskova. Sen de mi buradasın? Moskova nehrinin içinden geçtiği bu şehir Dünya’nın en yoğun işleyen (mimarisi ile ünlü) metro sistemine sahip. 1980 yaz olimpiyatlarına ev sahipliği yapmıştır. Moskovada yaşayan milyarder sayısı diğer dünya şehirlerden fazladır, bu da en çok milyarderin yaşadığı şehir ünvanını getirmiştir. 2007 yılı istatistiklerine göre dünyanın en pahalı şehirleri listesinde 1. sıraya yerleşmiştir. Eğitim ve bilim alanında birçok kurumu barındırmaktadır. Ayrıca Eurovision 2009’a ev sahipliği yapmıştır. Kızıl Meydan, Lenin Mozolesi, Tarih Müzesi, Bolşoy Tiyatrosu şehirdeki önemli mekanlardır. Moskova gezi rehberi için tıklayın.

ST. PETERSBURG – RUSYA

ST. PETERSBURG ile ilgili görsel sonucu

Moskova varken senin olmaman ayıp olurdu zaten St. Petersburg kardeş. Moskova’nın 715 km kuzeybatısında bulunan, Rusya’nın 2., Avrupa’nın 4. büyük şehri St. Petersburg, zarif binalarıyla da bilinir. Baltık Denizi kıyısında Neva Nehri üzerindeki 42 ada üzerine yayılmıştır. 2016 yılında Sankt Peterburg Dünya Seyahat Ödülü (World Travel Awards) yarışmasında “Dünyanın Önde Gelen Kültürel Şehir İstikameti 2016” kategorisinde birinci olmuştur.St.Petersburg, Batı Avrupa kentleri örnek alınarak inşa edilmiştir. Bu yüzden Rusların geleneksel soğan biçimli kubbelerine nadir rastlanır. Fakat [Yeniden Diriliş Katedrali buna uymayan örneklerden biridir. Katedral, Moskova Kızıl Meydan’daki Basil Katedrali örnek alınarak yapılmıştır. Senato Meydanı, en büyük ve gösterişli meydanlarından biridir. St.Petersburg şehrinin bu kadar turist çekmesinin başlıca özelliklerinden bir iste dünyanın en çok müze bulunduran şehri olmasıdır.

PRAG – ÇEK CUMHURİYETİ

Prag’sız bir dünyanın en güzel şehirleri listesi olabilemezdi. Prag (Çekçe Praha), Çek Cumhuriyeti’nin ya da Çekya’nın, başkenti ve en büyük şehri. Geçmişte Çekoslovakya’nın da başkentiydi. Orta Bohemya’da Vltava Nehri’nin üzerinde yer alır. Prag “Altın Şehir”, “Doksanların Sol Bankası”, “Masal Şehri”, “Şehirlerin Anası” ve “Avrupa’nın Kalbi” gibi isimlerle de anılır.Prag’ın bir özelliği de II. Dünya Savaşı’nda pek zarar görmemiş olmasıdır. Bu sayede birçok tarihi ev ve mekanı barındırır. Bu yerler arasında St. Vitus Katedrali de yer alır. Turizm alanında son yıllarda çok fazla rağbet görmektedir. 1992’den beri Prag’ın tarihi merkezi, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO)’nun Dünya Mirasları listesinde yer almaktadır. Prag gezi rehberi için tıklayın.

KYOTO – JAPONYA

KYOTO ile ilgili görsel sonucu

Hmmmmm… Olabilir, evet. Kyoto, Japonya’nın Kyoto prefektörlüğünün merkezi ve en büyük şehridir. Şehrin nüfusu yaklaşık 1,5 milyondur. 794-1868 yılları arasında ülkenin başkenti olup bin yıllık başkent olarak anılmaktadır. Kyoto, Osaka ve Kobe ile birlikte Keihanshin metropolitan alanını oluşturur. Ayrıca Kyoto protokolü de ismini bu şehirden almaktadır.

DUBROVNİK – HIRVATİSTAN

DUBROVNİK ile ilgili görsel sonucuYani nihayet Balkanlar’da bir şehir çıktı karşıma. Dubrovnik ya da eski adıyla Ragusa, Hırvatistan’ın Adriyatik Denizi sahilinde bulunan, Orta Çağdan kalma tarihi eserleri ile ünlü şehri. Hırvatistan ‘ın 1991’de Yugoslavya’dan ayrılışı sırasında çıkan iç savaşta, Sırp saldırıları nedeniyle şehirdeki tarihi eserler önemli ölçüde zarar gördü. UNESCO’nun başlattığı restorasyon çalışmaları ile de 2005 yılı itibariyle şehir eski görünümünü büyük ölçüde kazandı. Plaj ve botanik bahçeleriyle ünlü Lokrum adası, şehri çevreleyen surlar ve Dubrovnik katedrali ile ünlüdür.

SUZHOU – ÇİN

SUZHOU ile ilgili görsel sonucuÇin kendine, dünyanın en güzel şehrini bile yapmış. Bravo, vallahi bravo. “Doğunun Venedik’i” ya da “Çin’in Venedik’i” olarak adlandırılan Suzhou da dünyanın en güzel şehirleri arasında. Çin Halk Cumhuriyeti’nin Jiangsu eyaletinde bulunan bir şehir. Şanghay’ın batısında, Yangtze Nehri’nin aşağısında, Tai Gölü kıyısında ve yer alıyor. Suzhou büyük bir ekonomik, ticaret ve iş merkezi olup Jiangsu eyaletinin ikinci büyük şehri.

RİO DE JENEİRO – BREZİLYA

RİO DE JANEİRO ile ilgili görsel sonucuDünyanın en güzel şehirleri arasında yine bir latin ateşi var. Rio de Janeiro, bulunduğu eyaletin başkenti São Paulo’dan sonra, Brezilya’nın ikinci büyük şehri. Dünyanın en büyük karnavalı olan ‘Rio Karnavalı’ bu şehirde düzenleniyor. Gezilecek yerler arasında elbette Maracanã Stadyumu ve Kurtarıcı İsa heykeli var.

No Comments

Post a Comment