Floransa: Açık Hava Müzesi Floransa Gezi Rehberi

Floransa: Açık Hava Müzesi Floransa Gezi Rehberi

Floransa gezilecek yerler için detaylı bir listesi hazırlamak hiç kolay değilmiş zira bu memleket dev bir müze. 2 kez Floransa gezisi yaptım ama hala o kadar eksik var ki, ve bu yüzden Floransa’da yaşamak istediğim için o kadar haklıyım ki. Şehir şehir değil ki şehir bir sanat eseri. Otur bir taşa bütün gün resim çiz, kitap oku, al şarabını eline ye pizzanı… Bu hayat böyle yaşanır. Bu hayat Floransa’da yaşanır.

Floransa

Floransa

Kuzey İtalya’da, Toskana bölgesinin başkenti olan Floransa Arno Nehri çevresine kurulu bir şehir. Hem İtalya’nın hem de Avrupa’nın önemli kentlerinden biri olan Floransa, rönesansın da doğum yeridir. Ama ne doğum be kardeşim. Rönesansın şehri var o derece. Mimarisi, kültürü ve sanat galerileri ile öne çıkan Floransa, İtalya’nın kuşkusuz en sevdiğim yeridir ki birçok insan için de bu böyledir. Leonardo da Vinci, Michelangelo, Dante Alighieri, Bridget Bardot, Taçsız Kral Pele asdfaf tamam bu replik her yere uyuyor yapmadan duramıyorum. İşte bu dev insanlar, bu büyük puntolu abiler ablalar Floransa’da doğmuş ve eser vermişler. 1520’li yıllarda, Nicollo Machiavelli tarafından kaleme alınan detaylı Floransa tarihi de ülkeye dair hemen her şeyi bugüne taşımış.

Floransa’ya Nasıl Gidilir?

Floransa

Uçak ile; THY, Pegasus, KLM gibi hava yolu firmaları ile Floransa’ya aktarmalı gitmek mümkün. Bunun için internete giriyor ve Floransa uygun uçak bileti aramaya başlıyoruz. Aktarma süreleri ve ücretleri sizin seyahat modunuza göre değişiklik gösterebilir. Örneğin İstanbul’dan kalkan uçakla Frankfurt aktarmalı olarak Floransa Amerigo Vespucci Hava Limanı’na 4.5 saat gibi bir sürede gitmek mümkün. Bu şekilde bir yolculuk yapmak İtalya içinde tren ile seyahat etmekten bazen daha uygun denk gelebilir.

Tren ile; Tren ile İstanbul’dan direkt Floransa seferi bulunmuyor. Keşke olsa asdfasdf baya iyi olurmuş… Öncelikle Roma ya da Bologna gibi bir kente gidip buradan trene binip Floransa’ya gitmek de mümkün.

Bologna üzerinden gidecekler için; Bologna üzerinden Floransa’ya gitmek en mantıklı seçenek. Bologna Havaalanı’nda indikten sonra hemen çıkışta shuttle otobüsü (BLQ) göreceksiniz. Bu sizi 6 euro’ya Bologna tren istasyonuna götürecek. Bologna tren istasyonundan Floransa’ya gitmek ise yaklaşık 1.5 saat sürüyor. Gidiş geliş ücretler ise 20 euro. Floransa’da ineceğiniz durak Santa Maria Novella.

Roma’dan gidecekler için; Roma Fiumicino Havaalanı’na indiniz. Alandan Termini Tren İstasyonu’na gelmeniz gerekiyor. Alandan tren istasyonuna gelmek için iki seçeceğiniz var; tren ya da transfer aracı. Daha önce havaalanından Termini’ye trenle gitmediğimiz için bir de treni deneyelim dedik. Tren, hiç durmadan, direkt Termini’ye gidiyordu. Fakat bilet fiyatlarının 16 euro olduğunu görünce aynen geri döndük ve bir alt katta bulunan bizim Havataş’lara benzeyen otobüslerin bulunduğu durağa (havaalanının çıkış kapısına yakın duraklarda bekliyor) gittik. Bu otobüsler iki üç farklı firma altında işletiliyor. Genelde fiyatları aynı, 5 euro. Gidiş-dönüş alırsanız da 8 euro oluyor. Alandan istasyona 40-45 dk’da gidiyor. Biletleri ise otobüse bineceğiniz yerdeki gişelerden alıyorsunuz. Tren yerine çok daha mantıklı bir seçenek.

Floransa

Floransa treni için biletler tren istasyonlarındaki kiosk’lardan kolayca alınıyor. Ayrıca www.italiarail.com üzerinden de gitmeden biletinizi alabilirsiniz. Eğer bileti internetten aldıysanız e-biletinizi göstermeniz yeterli oluyor.  Tren biletleri 1. ve 2. sınıf olarak sunuluyor. 1. sınıfta yiyecek içecek ikramı var. Bu da o kadar para vermeye değecek bir faktör değil. Trenin gelmesine 2 saat var. Bu yüzden istasyonun tam karşısındaki Mc Donald’s oyalanmak ve yemek yemek için cennet yer. 1 menü ortalama 8 euro. Arta kalan bir saatte de istasyonun içindeki dükkanları gezdik. Bu dükkanların arasında en şahanesi Venchi isimli çikolatacı. Fiyatları biraz pahalı. Fakat inanılmaz lezzetli sıcak çikolata yapıyorlar. Fiyatı 3 euro.

Floransa

Floransa’da Nerede Kalınır? 

Kalacağımız yerin adı Althea Rooms. 4 gecesi 2 kişi fiyatı 125 euro. içerisinde tuvalet olan ve tek bir odadan oluşan, yaklaşık 8-9 odalı bir apartman dairesi burası. Sıcak su ve temiz yatak olması dışında sıkıntınız yoksa -yani gözünüz yükseklerde değilse- bu apart-oteli tavsiye ederim. Hem fiyatı uygun, hem güvenilir, hem de lokasyon olarak güzel bir yerde.

Floransa
Otelimizin sokağı

Otel konusuna bir ekleme daha yaparsak, istasyona yakın kalmak hiçbir zaman tercihim değil. Turistik noktalara yakınlık fiyatı artırıyor. Bu yüzden otelimizin bulunduğu cadde olan Via delle Caldaie fiyat açısından avantajlı. İstasyona 20 dakikalık yürüme mesafesinde ama birçok önemli caddeye 5-10 dakika uzaklıkta. Ayrıca Floransa akşamları için çok daha güzel bir lokasyon. Yine de Floransa’nın her yeri ulaşım açısından rahat olduğu için nerede kalırsanız kalın önemli olmayacaktır. Ama istasyona yakın olsun, merkezi olsun diye de boşuna para vermeyin, Floransa’da her şey yakın.

Floransa’da Gezilecek Yerler 

Floransa’da görülecek ve gezilecek yerlerin çoğunluğunu müzeler ve galeriler oluşturuyor. Hepsini gezmek için gerçekten zamana ihtiyaç var. Fakat en, en, en önemlilerini hızlıca sıralayalım: Floransa Katedrali, Akademi Galerisi, Uffizi Galerisi, Ponte Vecchio Köprüsü, Signoria Meydanı ve Palazzo Pitti. 

EĞER MÜZE, GALERİ, TARİHİ YAPI MERAKLISIYSANIZ; BEN HEPSİNE GİRMEZSEM ÇATLARIM DİYORSANIZ SİZE FİRENZE CARD ŞART. KENDİSİ 75 EURO. YOK KART ALMAM DİYORSANIZ VE HER YERİ GEZMEK NİYETİNDEYSENİZ O ZAMAN PAHALIYA PATLIYOR. NETİCE MEMLEKETTE 80’DEN FAZLA MÜZE MEVCUT.

Ben kart almadığım ve çok da müze, galeri sevmediğim için Floransa’daki sanat duraklarım şöyle oldu:

Uffizi Gallery

Floransa

Kendisine Floransa’yı yaptıran Medici Ailesi’nin koleksiyonlarının sergilendiği, dünyanın en eski ve ünlü sanat galerilerinden olan Uffizi’ye girmek için yüksek sezonlarda (Haziran-Temmuz) 4-5 saat beklenildiği söylenir. Eğer bu zamanlarda gidiyorsanız, rezervasyon yaptırmanızda fayda var. İçeride Michelangelo, Raffaelo, Rembrandt ve Botticelli gibi sanatçıların eserlerini görmek mümkün. Giriş 6,50 euro.

Boboli Bahçeleri

Floransa

Yine Medici Ailesi’nin ikametgahı olan ve Palazzo Pitti’nin arkasında bulunan Boboli Bahçeleri, heykel koleksiyonu ve devasa boyutuyla ‘vaay’dedirten bahçesiyle gezilmesi gereken yerlerden biri olabilir. Çok gerekli midir tartışılır ama gezerseniz memnun kalırsınız. Manzarası güzel…

SADECE BAHÇEYE GİRİŞ 7 EURO. PALAZZO PİTTİ’YE DE GİRMEK İSTERSENİZ ARTI 13 EURO DA ORAYA VERMENİZ GEREKİYOR. İÇERİDE BİR DE SERAMİK MÜZESİ VAR.

Floransa Katedrali (Santa Maria Del Fiore)

Floransa

Floransa’nın simgesi haline gelen ve Duomo olarak da bilinen katedral, mimarisiyle hayran bırakıyor. Latin haçı şeklindeki planı ve tüm Rönesans şehirlerinin kubbelerine ilham olan kubbesiyle ‘vay, vay, vay’ dedirten katedralin bir de en tepesine çıkabileceğiniz Giotto’nun Çan Kulesi var. Kuleye çıkmak sağlam nefes istiyor. Çünkü yüksekliği 85 metre ve bu yüzden tepeye çıkmak için 414 adım atmak lazım. İçerideki merdivenler iki kişinin zor geçeceği biçimde; yani çok dar. Yukarı çıkıp, aşağı indiğinizde, henüz yukarıya çıkmamış turistler sizi alkışlıyor. O derece yani. Çan kulesinin en tepesinde güvenlik görevlisi var. Bu adam her gün buraya çıkıyor mu, yoksa arkada asansör var da çaktırmıyorlar mı bilmiyorum. Bunu araştıracağım. Katedral, çan kulesi ve katedralin içinde bulunan bir takım mini müze tarzı yerler için 10 euro’luk bir kart alıyorsunuz. Çan kulesinin en tepesine çıktığımızda manzara şahane. Floransa’ya yukarıdan baktığımızda görüyoruz ki şehir resmen copy-paste. En çok da tıpkı Aşık Veysel’i dinlemişcesine uzayıp giden uzun ince yollar mükemmel.

Floransa

Floransa’da her yerin müze, galeri ve heykel olduğunu düşündüğümüzde zaten açık hava müzesinde geziyor olduğumuzu fark ederiz. Bunun için heykelleri, müzeleri kaçırmamak adına madde madde diğer önemli yerleri sıralıyorum:

Gallery of the Academy

Avrupa’daki ilk çizim akademisi olan Accademia. Davut heykelinin burada olmasıyla nam salmıştır. Giriş 12.5 euro.

Palazzo Pitti

Devasa bir Rönesans sarayı olan Pitti Sarayı, Medici Ailesi’nin sergilenen koleksiyonlarıyla halka açık. Giriş 13.5 euro.

Aziz Giovanni Vaftizhanesi

Dante’nin de dahil olduğu birçok sanatçının vaftiz edildiği yer. Kapılarına güzelliğinden dolayı ‘Cennetin Kapıları‘ denir. Kendisi Duomo Meydanı’nda.

Santa Croce Kilisesi

İtalyan övünmeler tapınağı da denen kilise, bu lakabını Michealangelo, Galileo gibi isimlerin mezar yeri olmasından alır.

Santa Maria Novella Bazilikası

Tren istasyonunun yakınında olan bazilika, Floransa’nın ilk büyük bazilikası.

San Lorenzo Bazilikası

Medici ailesinin mezar yeri.

San Miniato al Monte Bazilikası

İtalya’nın en güzel kiliselerinden biri olarak anılan bazilika, Floransa’nın tepesinde, manzarası şahane bir konumda.

Medici Şapeli

San Lorenzo Bazilikası’nda yer alır. Yine Medici Ailesi’nin gücü adına yapılmıştır. Çarşambaları kapalıdır.Floransa

Ponte Vecchi0

Eski Köprü anlamındaki Ponte Vecchio, tarih sahnesinde hiçbir zaman bombalanmadığı için günümüze kadar korunarak gelmeyi başarmış. Üzerindeki dükkanlar mücevher dükkanıdır. Bursa’daki Irgandı Köprüsü de ikiz kardeşidir.

Floransa

 

Meydanlar

Piazza della Signoria

Michelangelo’nun Davud heykeli, Medusa’nın Perseus’u (kesik baş taşıyan heykel), Bandinelli’nin Herkül’ü bu meydanda.

Floransa

San Spirito

Özellikle geceleri gençlerin aktığı meydanda cafeler, publar var. Bir de pazar bulunuyor bu meydanda.

Floransa

Michelangelo

Tepede konumlanmış bu meydanın manzarası süper. Tepeden baktığınızda Floransa’nın tüm yapılarını görebilirsiniz. Meydanda Michelangelo’nun eserlerinin bulunduğu bir alan da bulunuyor.

Floransa

San Marco

Otobüs ana durakları bu meydanda bulunuyor. Meydanda gezebileceğiniz aynı adla kilise mevcut.

Floransa

Floransa’da Ne Yenir?

All’antico Vinaio’nun Sandviçleri

Floransa’nın en iş yapan fast-food’cularından olan bu sandviç dükkanında soğuk-sıcak sandviç yaptırıyoruz. Ufacık bir dükkan. İçeride oturacak yer yok. Sandviçimizi yaptırıp, bir kaldırıma tünüyoruz. Domuz eti yemiyorsanız en güzel sandviç malzemelerini şöyle sıralayabilirim; hindi, füme peynir, patlıcan kızartması, domates sos. Ekmekleri şahane olan sandviç, Floransa’da yediğimiz en lezzetli yemeklerden oldu. Fiyatı 5 euro. Dükkanda ayrıca kadeh şarap da var. Onun da fiyatı 3 euro.

Floransa

Mekan, Uffizi’nin çıkışından sola dönüp ilk sağa döndükten sonra karşınıza çıkacak.

O Munaciello’nun Pizzaları

Akşamları tenor bir abimizin sahne aldığı O Munaciello’da pizza yenir. Masamızda ton balıklı ve vejetaryen pizza, bir şişe şarap, salata ve meyve tabağı var. Adam başı 2 euro hizmet bedeliyle toplam menü fiyatı 57 euro tuttu. Pizzaları çok başarılı olan restoranın ambiyansına ve pizzalarına puanım 10.

Floransa

O Munaciello, akşam 20.00’dan sonra açılıyor. Çok merkezi ve kalabalık bir sokakta değil.  Nehrin öteki tarafında, Via Maffia’da bulunuyor.

Floransa

Trattoria 4 Leoni’nin Fiorentina Steak’i

Fiorentina steak, Floransa’ya özgü bir biftek türü. Özelliği, süt danasından yapılması, tütsülenerek pişirilip dışı hafif yanık, içi de pembe ve sulu olarak pişmesi. Eti gram ya da kiloyla alıyorsunuz. Bir de yanında baharatlı patates yemek caiz.  Bizim de fiorentina steak yemek için ilk durağımız 4 Leoni oldu. Çok olmamakla birlikte biraz lüks bir restoran olan 4 Leoni, güzel steak yemek için aklınızda bulunsun.

Floransa

FİORENTİNA STEAK İÇİN GİDEMEDİĞİM FAKAT METHİNİ ÇOK DUYDUĞUM 3 RESTORAN VAR: NERONE VE ARKADAŞIM İLKNUR’UN FLORANSALI ARKADAŞINDAN (BÖYLE DE BİR KÜTÜK) ALDIĞI TAVSİYEYE GÖRE BRİNDELLONE VE IN PİAZZA PİATTELLİNA 10.

Floransa

Le Mosacce’da Allah Ne Verdiyse

İşte benden büyük oylar alan, Floransa’nın esnaf lokantası Le Mosacce. Yani bizdeki benzerliğiyle musakka. Bu lokanta, ufacık bir dükkan olup, Türkiye’deki esnaf lokantalarını andırıyor. Rezervasyon yoksa hangi mevsim gitmiş olursanız olun kapıda kuyruk göreceksiniz. Peki neden?

Floransa

Öncelikle ortam çok samimi. Herkes birbirini tanıyor. Garsondan, aşçısına, hatta ortak masaya oturduğunuz diğer müşterilere kadar herkes sizinle iletişim halinde. Turistlerin çok fazla uğramadıkları bu lokantada sulu yemekler, et yemekleri ve makarnalar şahane. Bir de uygun fiyat olunca kapıda kuyruk kaçınılmaz.

Floransa

Biz makarnayla başlıyoruz. Masamızda bildiğimiz düdük makarna ve ravioli var. İkisi de enfes fakat porsiyonları biraz küçük.

Floransa

Makarnanın yanına da kurufasulye -evet, evet- ve salata söylüyoruz. Kurufasulye ya zeytinyağlı haşlama olarak ya da salçalı olarak geliyor. Benim yediğim daha çok piyazın sade hali olanı. Bu yemeklerle doymayacağımız gibi ortak masaya oturduğumuz için millete gelen yemekleri görüp daha da acıkıyoruz. Hemen yanımızdaki abi ortaya fiorentina steak söyleyince bize de ‘abim bize de 300-400 gram atıver’ demek düşüyor.

Floransa

Fiorentina steak’imiz orta pişmişten bir tık üstte ve içi sulu suluydu. Başarılı bulduğumuz steak’imizle birlikte bir de ev şarabı içerek tüm yemeklere 38 euro ödedik. Karnımız tok, sırtımız pek mekandan ayrıldık.

Gusta’nın Pizzaları

Yine küçücük bir dükkan ve şahane pizzalar…Palazzo Pitti’ye yakın olan Gusta Pizza’da 4 ila 8 euro arasında değişen fiyatlara kocaman kocaman pizzalar yiyebiliyorsunuz. İçerisi her daim kalabalık.

Floransa

Festival del Gelato’nun Dondurmaları

Via del Corso’da, gecenin bir yarısı kapısında kuyruklar olan bu dondurmacıda çok şahane dondurmalar, waffle’lar, krepler yiyebilirsiniz. Cheesecake’li dondurması şahanedir.

Floransa

Floransa’da Gece Hayatı

Floransa’nın gecelere akmak şeklinde bir gece hayatı olmasa da ara sokaklarında çok güzel publar ve meydanlarında biraz daha lüks mekanlar mevcut. Bunun için modumuza ve paramıza göre şöyle yapıyoruz. Marketten içkimizi kapıp Sipirato Meydanı’nda gençlerle merdivende oturuyoruz, ya da yine Sipirato Meydanı’ndaki cafe&pub’lara gidiyoruz, daha lüks olsun derseniz istikamet Signoria Meydanı. Mekan olarak Central Park Club, Twice Club ve Cavalli Club tercih edilebilir. Ponte alla Carraia köprüsünü geçip düz yürüdüğünüzde ise solunuzdaki ara sokaklarda çok güzel kitap&publar ve canlı müzik yapan barlara ulaşabilirsiniz. Rock sevenler için adres yine Hard Rock Cafe.

Floransa

Floransa’dan Ne Alınır?

Eğer avm alışverişi yapmak isterseniz outlet mağazası olan The Mall’a gidiniz. Eve götürmelik bir şeyler almak için ise öneriler:

Limoncello: İtalyanların genelde yemek sonrası şifa niyetine (mide hazımsızlığına iyi geliyor) içtikleri limoncello iyi bir marka olması koşuluyla alınabilir.

Yüzük: Ama öyle bildiğiniz yüzüklere benzeyen yüzüklerden değil. Bir yüzüğe koca bir hayal gücü sığdıran Alessandro Dari‘nin yüzükleri biraz pahalı olsa da aklınızda bulunsun.

Kiko: Kozmetik sevenlerdenseniz İtalya’da birçok yerde karşınıza çıkacak Kiko mağazalarına uğramakta fayda var.

Makarna: Biz makarnalarımızı Eataly‘den aldık. Fiyatları daha uygundu. Bunun dışında ufak dükkanlarda ev yapımı makarnalara da rastlayabilirsiniz.

Floransa

Floransa’dayken Günübirlik Gidilebilecek Yerler

Floransa, bulunduğu konum neticesinde -ki kendisi Toskana oluyor-, pek çok güzel yere yakın. Bu yüzden eğer vaktiniz varsa en az 1-2 yere gitmenizi öneririm. Siena, Bologna, Pisa, Lucca, San Gimignano, Arezzo, Chianti, Lucignano ve Fiesole Floransa’ya yakın yerler.

Ciao!

2 Comments

Post a Comment