Hindistan meraklısıyım, gidemiyorum bari göreyim diyorsan ya da Hint kültürünü, sokaklarını, yemeklerini, aşklarını, müziklerini, hatta pat diye tam ortasında dans etmeye başlanılan Bollywood’u bile seviyorum ama yetmiyor Hindistan’ı daha yakından tanımak istiyorum diyorsan işte Hindistan’a dair en iyi filmler listesi huzurlarınızda.

  Liste, bahsettiğim gibi Hindistan’a dair bir şeyler bulabileceğiniz filmleri içeriyor. Kapsamı genişletirsek Bollywood sektöründe film bitmez, listeler sayfalarca sürer.

  3 IDIOTS

  3-idiots

  Çoğumuza Bollywood’u sevdirmiş, Aamir Khan fanatiği yapmış filmdir 3 Idiot… 3 arkadaşın başından geçen olayları anlatır. Ama öyle güzel anlatır ki, filmin ortasında durup durup neden oynuyorlar dediğiniz Hint filmlerini sevdirir size, 3 saat film mi olur diyemezsiniz bile. Hindistan yemeklerini, kültürünü, eğitimini, geleneklerini, insanlarını tanıyabileceğiniz en iyi filmlerdendir.

  IMDb

  BARFİ

  barfi

  İşitme ve konuşma engeli bulunan Barfi, gönlünü Shruti’ye kaptırır. Ama kızın ailesi Barfi’yi kabullenmez. Bir aşk hikayesi olan Barfi, aslında çekim tarzı olarak sessiz sinemaya saygı duruşu niteliğindedir. İzleyiciye görsel bir dünya sunan Barfi’de Hindistan geleneklerine aşina olacaksınız.

  IMDb

  UDAAN

  udaan

  Bir özgürlük filmi olan Udaan, aile içi şiddeti ve bir çocuğun iç dünyasındaki gelişimini anlatır. Hindistan’ın en iyi yatılı okullarından birinde okuyan Rohan ve 3 arkadaşı, okuldan kaçıp sinemaya gittikleri için okuldan atılırlar ve evlerine dönmek zorunda kalırlar. Rohan’ın babası sert, acımasız ve otoriterdir. Yazar olmak ve edebiyat okumak isteyen Rohan, 6 yaşındaki kardeşi ile Hindistan sokaklarından içsel bir yolculuğa çıkacaktır.

  IMDb

  LAGAAN

  lagaan

  Hindistan’ın İngiliz sömürgesinde olduğu dönemleri konu alan Lagaan, İngiltere ve Hindistan arasındaki sömürgeciliğe dair güzel bir film. Baş rolde Aamir Khan var.

  IMDb

  DABBA

  dabba

  Dabba, Hint kültüründe sefer tası demektir. Kocasına, iş yerinde yemesi için yemek yapan Ila, yemekleri kocası yerine yanlışlıkla Saajan’a gönderir. İlerleyen zamanlarda Ila ile Saajan arasında duygusal bir bağ oluşur. Çok sade ve çok güzel bir film olan Dabba ile Mumbai sokaklarını ve Hint yemeklerini keşfedeceksiniz.

  IMDb

  MUNNA BHAİ

  munna-bhai-mbbs

  Hindistan sokaklarını eğlenceli bir dille anlatan Munna Bhai, kanunsuz işler yapan ama ailesi tarafından her zaman doktor olması beklenen Munna Bhai’nin hayatını anlatıyor.

  IMDb

  QUEEN

  queen

  Son anda evleneceği adam tarafından terk edilen Rani, balayında gideceği yerlere tek başına gitme kararı alır. Hindistan müziklerinin, düğünlerinin ve sokaklarının yanı sıra Avrupa manzaraları da görebileceğiniz Queen, geleneği reddeden bir kızın yolculuk öyküsünü anlatıyor.

  IMDb

  WATER

  water

  Bol bol Varanasi manzarası ve bize uzak olmayan bir hikaye. Küçük yaşta evlendirilen ve dul kalan bir kızın ikinci yaşamını konu alan film Hindistan kültüründe kadının ve dul kadının yerine dair başarılı bir film.

  IMDb

  PATHER PANCHALİ

  pather-panchali

  Hint sinemasının önemli adamlarından Satjayit Ray’in yönettiği film, Hindistan’ın Batı Bengal bölgesindeki bir köyde geçiyor. Tüm zamanların en iyi filmlerinden biri olan Pather Panchali, gerçek bir Hindistan havası yaşatıyor.

  IMDb

  TAARE ZAMEEN PAR

  taarezameenpar

  Bu çocuk okumaz denilen disleksi hastası bir çocuğun, resim öğretmeni sayesinde değişen hayatını anlatan Taare Zameen Par, Hindistan’ın aslında eğitime ne kadar önem verdiğini gözler önüne seriyor. Baş rolde yine Aamir Khan.

  IMDb

  DEVDAS

  Devdas

  Bollywood’un en meşhur isimleri Shahrukh Khan ve Aishwarya Rai’nin baş rolünü paylaştığı Devdas, Hindistan ve aşk konusunda başarılı filmlerden. Müzikleri ve dansları da cabası.

  IMDb

   SLUMDOG MİLLİONAİRE

  Slumdog_Millionaire

  Hindistan kültürünü görmek, Hindistan’daki hayatın gerçeklerini kavramak ve güzel Hint müziklerini dinlemek için Slumdog Millionaire diyoruz.

  IMDb

  JODHAA AKBAR

  akbar-jodha
  Mimariyle, özellikle de Doğu ve saray mimarisi ile ilgileniyorsanız Jodhaa Akbar size Hindistan saray mimarisini detaylıca gösterir. Jodhaa Akbar, başarılı bir tarih filmidir.

  IMDb

  THE DARJEELİNG LİMİTED

  thedarjeelinglimited

  3 kardeşin yeniden bir araya gelmek için Himalayalar’dan Hindistan’a uzanan yolculuğunu anlatan The Darjeeling Limited, Hindistan ve yolculuk temalı güzel bir film.

  IMDb

  FANAA

  fanaa

  Bir garip aşk hikayesinin anlatıldığı Fanaa’da gözleri görmeyen bir Hint kızına turist rehberimiz Aamir Khan Hindistan’ı gezdirirken bizlere de India Gate gibi tarihsel yapılar hakkında bilgi verir. Lakin olaylar daha sonra bambaşka bir şeye dönüşür.

  IMDb

  OMG

  ohmygod

  Ateist olan Krishna’nın depremde yıkılan dükkanı için sigorta ‘bu tanrının meydana getirdiği bir afettir’ der ve parayı ödemez. Krishna, tanrıya dava açar ve olaylar gelişir. Hindistan’ın din anlayışına örnek eğlenceli ve komik bir film.

  IMDb

  THE BEST EXOTİC MARİGOLD HOTEL

  the-best-exotic-marigold-hotel

  İngiliz olan emekli bir grup arkadaş tatillerini Hindistan’da geçirmeye karar verir. Lüks ama ekonomik bir tatil için Marigold Hotel’i seçen arkadaşlar, otelin aslında öyle olmadığını görür ve Hindistan maceraları başlar.

  IMDb

  SALAAM BOMBAY

  Salaam-Bombay

  1988 yapımlı Mira Nair filmi olan Salaam Bombay, Hindistan’ın fakir yaşamını ve burada çocuk olmayı anlatıyor. Mumbai (Bombay) sokaklarına ve sokak çocuklarına adanmış bir film…

  IMDb

  LİFE OF Pİ

  life-of-pi

  Oscarlı sinemacı Ang Lee’nin yönettiği Life Of Pi, bir yük gemisinin batması üzerine Pasifik Okyanusu’nda sırtlan, zebra, orangutan ve bir kaplanla aynı filikada kalan Pi’nin hayatını anlatıyor. İçsel bir sürece ve tanrının varlığına dair izler taşıyan filmin içerisinde Hindistan’dan da çokça manzaralar geçiyor.

  IMDb

  DHOBİ GHAT

  dhobi_ghat

  Mumbai’de yaşayan farklı tabakalardan insanların hayatlarının kesişmesini  ve birbirleri arasında geçen ilişkiyi konu alan filmde bol bol Mumbai sokaklarında dolaşacaksınız.

  IMDb

  Bajrangi Bhaijaan

  Hindistan’ı bir uçtan bir uca Pakistan’a kadar gezdiren, bunu yaparken de bir ağlatan bir güldüren şahane bir filmi, Bajrangi Bhaijaan’ı da eklemeden geçemezdim.

  IMDB

   

  AWARA

  awara

  Hint filmi denilince Raj Kapoor deriz, orada bir dururuz. Awaara’yı bilmeyenimiz yoktur. Belki de çoğumuzun bildiği tek Hint filmidir. Müzikleriyle efsaneleşmiş Awara, Hindistan’ın ‘Türk filmi’ tarzında zengin kız fakir oğlan konusunu işler. Bir aşk hikayesi olsa da alt metninde kast sistemini anlatır. Siyah beyazdır, 4 saattir. Klasiktir.

  IMDb

  Sultan

  sultan ile ilgili görsel sonucu

  Hindistan güreşi hakkında daha önce ne gibi şeyler merak ettiniz ya da Hindistan güreşini hiç merak ettiniz mi bilmiyorum ama insana alakasız bir konuyu bu kadar güzel işleyebilirler miydi diye düşündürüyor Sultan.

  IMDb

  PK

  pk ile ilgili görsel sonucu

  Arkadaşlar Aamir Khan’ın kötü filmi yok mu? Bir tane olsun lütfen. Filmin güzelliği bir yana, Hindistan’daki din, insan ilişkileri, sosyal hayat gibi konuları ‘kimsenin sormadığı sorular’ ile veriyor izleyiciye.

  IMDb

  Today’s Special

  today's special ile ilgili görsel sonucu

  Hint yemekleri ile aranız nasıl? Bu filmi izledikten sonra bir kez daha düşünün. Tok karnına izlemeniz önemle arz olunur.

  IMDb

  Hundred Foot Journey

  hundred foot ile ilgili görsel sonucu

  Konu Hint yemeklerinden açılmışken bol baharatlı bir film ile devam edelim. Bombay’da yaşayan ve dedesinin işlettiği restoranda yemek yapmakla tanışan Hassan Haji, doğuştan gelen yeteneği ve yemek yapmaya olan ilgisiyle mutfağa girer ve şahaneler yaratmaya başlar.

  IMDb

  Mangal Pandey

  mangal pandey izle ile ilgili görsel sonucu

  İngiliz yönetimindei Hintli bir asker olan Mangal ile İngiliz subay William Gordon arkadaştır. İngilizler yeni bir mühimmat ithal ederler ve söylentiye göre üretiminde inek ve domuz yağı kullanılmıştır. Sorun mühimmat diş ile açılmak zorundadır ve Hindular için inek kutsal, Müslümanlar için domuz haramdır.  İngiltere ve Hindistan arasındaki ilişkiler adına izlenesi bir Aamir Khan filmi

  IMDb

  Gandhi

  gandhi movie poster ile ilgili görsel sonucu

  Hindistan’ın bağımsızlık mücadelesindeki en önemli isim olan Gandhi’nin hayatına dair yapılmış en iyi filmlerden. Hindistan tarihi ve bağımsızlık mücadelesine ilgiliyseniz, kendisinden sonra birçok ismi de etkilemiş Gandhi filmini izlemenizi öneririm.

  IMDb

  Listeye daha birçok film girebilir elbet. Bir Bollywood sever olarak film elerken de elim ‘delete’ tuşuna basamadı. Fakat mümkün olduğunca Hindistan ülkesine, kültürüne, geleneklerine dair bir şeyler bulabileceğiniz filmleri koymaya çalıştım. Düşük bir ihtimal, hala izlemediğim Bollywood filmleri olabilir elbet. Tavsiyelerinizi beklerim.

  One Comment

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir