Hızlandırılmış Giresun Rehberi

Hızlandırılmış Giresun Rehberi

Giresun, Karadeniz gezilerinde çok da merak edilmeyen, ne kadar şey görebiliriz ki diye sordurtan ama aslında sanırım ve de galiba hiç de öyle olmayan bir yer.  Çünkü benim Giresun’u gezmek için sadece 1 günüm vardı ve asla yetmedi. Giresun’u hızlıca gezecekler için paket program şöyle olabilir:

1) Tirebolu Kalesi’ne ve çevresindeki mekanlara hızlıca girilip çıkılabilir: Tirebolu Kalesi, sahil kesiminde ulaşılması kolay bir kale. Deniz manzaralı Tirebolu Kalesi’nin içerisinde Osmanlı dönemine ait mezar taşları bulunuyor.

Fotoğraf: Mehmet Esen
Fotoğraf: Mehmet Esen

Giresun Kalesi’nin hemen aşağısında, denize nazır ve kaleyi görebileceğiniz bir balıkçı yer alıyor: Yusuf’un Yeri. Burada denize ayaklarınızı sokabilir ve Karadeniz’e karşı bir Tirebolu çayı içebilirsiniz.

giresun-yusufun-yeri

 

 2) Giresun pidesi yemeden olmaz. İstikamet Köprülühan Sokak: Giresun dedik mi fındık deriz, çay deriz, bir de pide deriz. Pide yemek için de Köprülühan’a gideriz. Köprülühan, Giresun’un bir nevii Nevizade misali sokaklarında masalar olan sokağı. Karşılıklı lokantalar yer alıyor. Giresun’lu tanıdıklarımızla birlikte pide yemek üzere Yetimoğulları Lokantası‘na gidiyoruz.

yetimoğulları-giresun

Yetimoğulları Lokantası, pidesi ve de beytisiyle meşhur. Beytisini yiyemedim ama gördüğüm kadarıyla meşhur olmayı en içten dileklerimizle hak edebilecek bir potansiyele sahipmiş. Pidesi ise kapalı ve açık olmak üzere iki şekilde geliyor. En çok tercih edilen pidesi peynirli olanı. Ortaya peynirli ve kuşbaşılı pideler söylüyoruz. Hamur değil, hafif kıtır, içi ise gayet lezzetliydi. Pidesini biz çok beğendik.

3) Sıra alışverişte. Elbette çay, fındık ve fındık ezmesi alınız: Fındık ezmesi seven biri olarak daha değişik daha zincir olmamış bir fındık ezmecisi aradım ve buldum. Köşem Fındık. 

köşem-giresun

Çeşit çeşit fındık ezmesi var. Ballı olanını pek övdüler. Tabii o kadar gezince enerji lazım olabilir diye düşünmüş de olabilirler. Almadan tadına baktım. Başta biraz tatlı gelse de yiyince alışıyor insan. Buradan aynı zamanda fındık ve pikola da alabilirsiniz. Fındık gerçekten Giresun’dan alınmalı. Ordu’dan da alabilirsiniz ama emin olun bir Giresun değil. Buranın fındıkları daha yağlı. Bu yüzden de daha lezzetli. Pikola ise minimal fındık:) Minnacık fındık sülalesi. Sıra geldi çaya. Giresun’dayız, Tirebolu çayının cennetindeyiz. Bu yüzden viva 42 diyoruz. Tirebolu 42 çayı, çay tiryakilerince test edilmiş, onaylanmış en kaliteli çaylardan biri. Tirebolu 42 almak istiyorsanız, özel harman bu çaylardan alınız.

tirebolu-çayı

 

Eğer Giresun’u gezmek için daha çok vaktiniz varsa sizi şöyle alalım:

  • Kümbet, Kulakkaya, Bektaş yaylaları
  • Giresun Kalesi’ne ve Giresun Müzesi
  • Meryem Ana Kaya Tapınağı.
  • Tirebolu
  • Tirebolu’nda bulunan Kaynarca Plajı
  • Yeşili ve maviyi bir arada görebileceğiniz sevimli ilçesi Espiye. Burada yer alan Gülburnu Köyü.
  • Espiye, Çamburnu Mevkii’nde bulunan Çamburnu Restaurant‘ı
  • Uluburun ve Düzköy Plajı

Giresun güzel bir şehir. Bir güne yetmeyecek bir şehir. Umarım bir gün tekrar yolum düşer.

No Comments

Post a Comment