Avrupa,  Dünya,  Midilli,  Molivos,  yunanistan

Yunanistan’ın Alternatif Yaz Rotası: Molivos

Ayvalık’ın tam karşısında, asıl adı Lesvos olan Midilli Adası’nın şahane bir köyü Molivos. Yunanistan’ın bilindik adalarının yanı sıra, alternatif bir yaz rotası aslında. Üstelik çok daha uygun fiyatlara gidilebilen Molivos’a, Midilli’deki ilk durağım olan Petra‘da kaldığım sırada günübirlik gittim.  Burası, Lesvos’un en çok turist akınına uğrayan yazlık köyü. Orijinal adı Mithimna olarak geçiyor, tabelalara bakıp nerede bu Molivos diye arayıp durmamanız için aklınızda bulunsun.

Molivos, Petra’ya 10 dakika uzaklıkta. Midilli’den direkt Molivos’a geliyorsanız da yaklaşık 1 saat sürüyor. Petra’dan daha hareketli ve yeme-içme-hediyelik eşya açısından daha geniş seçeneklere sahip. Burada görmeniz gereken yerlerin başında Eski Çarşı ve Molivos Kalesi geliyor.

IMG_2037

Molivos Kalesi’ne gitmek biraz zahmetli. Nefesine güvenen çıksın görsün. Tepeden Molivos manzarasına bakmak, o güzel yoldan yürümek ve kaleyi görmek için yorucu ama güzel bir yolculuk sizi bekliyor. Kaleyi gezmenin fiyatı 2 Euro.

IMG_1950

Molivos Manzarası

IMG_1985

Molivos Kalesi’ne Bakış

Kale fethimin ardından yorgunluğumu atmam için yapacak tek şeyim vardı Greek coffee içmek. Türküz, çaysız ve Türk kahvesiz başımıza ağrılar girer. Greek coffee dedikleri şey de bildiğimiz Türk kahvesi zaten. Ortası var şekerlisi var. Aşağı yukarı her yerde fiyatları aynı. Gittiğiniz mekana göre 1.50 ile 2.80 Euro arasında gidip geliyor fiyatlar. Ben Molivos’ta La Grand Blue’da içtiğim kahveye 1.50 Euro ödedim.

Yemek

Molivos’taki ilk gecemde yemek yediğim yer The Octopus oldu. Adı üzerinde burada ahtapot yenir. Açlıktan ve deniz ürünleri sevgim yüzünden resmen yemeklerin fotoğrafını çekmediğimi yedikten sonra idrak ettim. Ama size şunu söylemeliyim ki burada sirke soslu ahtapot ve kabak kızartma yemeden dönmeyin. Vallahi dönmeyin ya, lütfen yiyip gelin. Lesvos’ta yediğim en lezzetli şeylerden ikisi bu arkadaşlardı. Bir de tekir söyledim yanına. Bunların hepsine 15 Euro ödedim.  Karnım doydu. Devam edebiliriz.

Molivos’ta ikinci yemek maceram, feribotta tanıştığımız güzel insanların davetiyle gittiğim Triena Hotel’de oldu. O gece Yunan gecesiydi ve restoranda Yunan müzikleri çalan bir ekip vardı. Buzuki eşliğinde kendime normalde aklıma bile gelmeyecek musakka sipariş ettim. Ve kesinlikle musakka çok güzel bir şey.

2013-10-16 21.19.02

Yunanlılar musakkayı bizden farklı olarak güveçte yapıyor ve içine dana kıyma, kabak, patates üzerine de başamel sos ve ladotiri peyniri koyuyorlar. Gerçekten inanılmaz lezzetli bir yemekti. Sanki yağı biraz fazlaydı ama musakkayı lezzetli yapan da biraz yağlı olması. Eğer çok aç değilseniz 2 kişi bir musakkaya girişin derim zira aç doyuran bir şey kendisi. Fiyatı 9 Euro.

2013-10-16 21.08.49

Musakka dışında sarımsaklı patates aldım fakat beğenmedim. Sarımsak genel olarak Avrupa’da çokça kullanılan bir şey. Yemeklerde sarımsak başrol denilenilir. Ama yediğim patatesler hem çok iyi pişmemişti hem de haddinden fazla sarımsaklıydı. O yüzden fotoğrafını ceza olarak ufak ekliyorum bu pattizlerin. Fiyatı 2.50 Euro.

2013-10-16 21.19.13

Böyle yerlerde pizza yemek aklıma en son gelecek şey ama lazım olur diye arkadaşın pizzasını sizlere paslıyorum. Söylediğine göre el açması ve iyi pişmiş bir pizzaymış kendisi.

Yunanistan’a gitme planları yapanlar için hem ekonomik hem de güzel bir bahar&yaz rotası Molivos.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir