Bu Kurban Bayram’ı Yunanistan’ın Lesvos Adası’ndaydım. Her Ayvalık’a gidişimde bizim kıyılardan bakar dururdum Lesvos’un kıyılarına. Yani bizlerce bilinen ismiyle Midilli’ye. Şimdi ben yurt dışına mı gittim? Bence hayır. Dili farklı, dini farklı. Ama insanlar söz konusuysa Yunanlı ve Türk apaynı. Zaten Lesvos’ta Yunanlıdan çok Türk olduğu için kendimi yurt dışında hissetmeme imkan da yoktu. Artık merak ettiğim karşı kıyılara ayak basma zamanı gelmişti.

  Yunan alfabesi yardımı için Petra’nın orjinal yazılışı: Πέτρα 

  IMG_2164

  Ekim’de Midilli Adası 

  Lesvos’a Ekim ayında gittim. Bence Lesvos için en ideal ay Ekim ya da Mayıs. Ne çok sıcak ne de rüzgarlı. Bir gün yağmur ve rüzgara yakalandım ama bu durum gezmemi kısıtlamadı.  Hatta daha iyi oldu çünkü yine güneşin kendini az göstermesiyle ben Yunanlı bir gök kuşağı ile tanıştım. Bunun dışında Lesvos’ta gideceğim ilk durak olan Petra, diğer yerlere göre biraz daha serin.

  2013-10-17 09.05.10

  Petra’ya Nasıl Gidilir?

  Ayvalık’tan Turyol‘un feribotlarıyla 1 saat 45 dakika gibi bir sürede Lesvos’a geçtim.  Turyol dışında bir de Jale Tur var adaya geçişi sağlayan. Ben Turyol’u tercih ettim. Turyol-Lesvos feribot fiyatları gidiş dönüş 27 Euro. Buna yurt dışı çıkış harcı 15 TL ve İstanbul-Ayvalık otobüs fiyatı 45 TL’yi de eklediğimde Lesvos yolculuğumun yol parası toplam 134 TL tutuyor.

  Lesvos feribotları bildiğiniz Eminönü-Üsküdar feribotları. Sabah 9.30 ve akşam 18.30 olarak iki sefer yapıyor. Feribotlar arabalı ve arabasız seçeneklerine sahip ama arabalı dedikleri 10 araba ya alır ya almaz. Hafta sonları Lesvos’tan 18.30 dönüşlerinin epeyce kalabalık olduğunu söylemek isterim. Dönecekseniz sabah feribotunu tercih edin.

  Ayvalık’tan feribot girişleri rahat. Kurban Bayramı’nda gitmiş olmama rağmen beklemeden feribota bindim. Feribot yolculuğunun en iyi tarafı deniz havası almanın yanı sıra valize bol bol su koyabilme özgürlüğüm oldu. Giderken yanınıza bolca su alırsanız su parasından yırtarsınız.

  Ben Lesvos’a giderken normal vize aldım, ama bir de kapı vizesi olayı var. Yalnız eğer ülkeye kapı vizesi alarak giriş yapacaksanız, ayrı bir yerde işlemleriniz yapılacak ve normal vize sahiplerine göre bekleme süreniz daha uzun olacaktır.

  Midilli’ye hoş geldim, ilk durağım Petra.

  Midilli’den Petra’ya Nasıl Gidilir?

  Midilli’den Petra’ya nasıl gidileceğini çok araştırdım, sordum soruşturdum. Herkes araba kiralamam gerektiğini toplu taşımanın olmadığını söyledi. Ama artık ben varım dostlar, ben bu konuya açıklık getiriyorum.

  Midilli’den Petra’ya gidebilmek için araba kiralamadım. Otobüse bindim. Nasıl mı? Öncelikle feribottan indikten sonra sahil boyunca yürüdüm. 7-8 dakika yürüdükten sonra bir otobüs durağı gördüm. Ama Petra otobüsleri buradan kalkmıyor. Aynen yürümeye devam ettim. 7-8 dakika daha yürüdüm ve dört yol ağzına geldim. Buradan karşıya geçtim, sağımda bir park vardı. İşte bu parkın karşısındaki otobüs durağından Petra, Molivos, Kalloni otobüsleri kalkıyor. (İsteyene yol tarifi için sonsuz yardım destek paketi parantezin içindedir.)

  Petra otobüsleri iki saatte bir kalkıyor ve Midilli-Petra arası yaklaşık 1 saat sürüyor. Fiyatı ise tek gidiş = 6,40 Euro. Yollar sen de Karadeniz’den hallice ben diyeyim Kapıdağ Yarımadası gibi dolambaçlı. Bu yüzden aşırı hassas mideniz varsa yollara alışmalısınız.

  Bu arada Petra için Kalloni’den aktarma yapacaksanız. Otobüsün durduğu yeri son durak sanıp afallamayın.

  Petra’da Konaklama

  Studio Niki

  IMG_2177Petra’da kaldığım otel için son derece doğru bir seçim yaptığımı düşünüyorum. Çünkü Niki tatlı mı tatlı bir kadın. Zaten oteli bulurken internetten yaptığım araştırmalarda Niki’den ve hazırladığı kahvaltılardan övgüyle bahsediyorlardı. Haklılarmış.

  Otelde 3 gece kaldım ve 3 gece içinde 3 oda değiştirdim. Nedenine gelirsek. İlk kaldığım oda, otelin giriş katında soldaki 3 numaralı odaydı. Fakat bu odada garip bir koku vardı ve Niki odamı değiştirme isteğimi geri çevirmedi. Yeni odam 3 numaralı odanın tam karşısındaki suit odaydı ve kokmuyordu ama ertesi gün buranın sahipleri gelecekti. Üçüncü oda ise hemen kahvaltı yapılan alana açılan oda olmuştu.

  IMG_2178

  Otel deniz kenarında ve Petra’yı gezebileceğiniz çoğu yere yakın. Zaten Petra bir sahil kasabası ve gezilecek her yeri yürüyerek tamamlayabiliyorsunuz. Araba kiraladıysanız otelin önünde araba park edebileceğiniz yerler bolca mevcut. Otel odasındaki televizyonlarda Yunanca Türk dizilerine rastlayınca şaşırmayınız. Aynı gün içerisinde hem Öyle Bir Geçer Zamanki hem de Fatmagül’ün Suçu Ne’yi verdi Yunan televizyonları. Evet, ben de oturdum izledim. Normalde evde olsa izlemem ama insan özlüyor be. 5 gün de olsa!

  midilli-petra

  Şu herkesin methettiği sabah kahvaltısına gelince, bence bu kahvaltıları bu kadar popüler yapan Niki’nin ve yanında çalışan yardımcısının bu işi gerçekten severek yapıyor oluşları. Zaten otelde kaldığınızda bana hak vereceksiniz. Kahvaltı için saat sınırlaması yok, öyle ki Niki ‘gençsiniz, uyandığınızda hazırlarım’ diyerek bizden puanları bol bol topladı. Tabii en önemlisi kahvaltıda çay ve ıspanaklı börek vardı.

  2013-10-16 10.16.38

  Petra’yı gezmek için yürümeniz yeter. Fakat Petra bölgesindeki diğer yerleri görebilmek için bu kez gerçekten araba kiralamanız gerekiyor. Ben de bir şehirde en son yapmak isteyeceğim şeyi, araba kiralamayı mecburen yapmak zorunda kalıyorum.  Araba kiralama mevzusunu yazımın devamında anlatacağım. Şimdi Petra’da neler yapılır bunları konuşalım.

  Petra’da Gezilecek Yerler?

  Petra şirin bir sahil kasabası. Belki de bu yüzden ben burayı çok sevdim. Balıkesir’in sevimli koylarını andıran ve bize çok yabancı olmayan bir yer.  Denize girmek için geliyorsanız Petra’nın denizi oldukça güzel. Bodrum’un denizine benziyor. Soğuk ama akvaryum gibi. Sahili kumsal. Deniz tatili için geliyorsanız zaten iki favori yer söylenecek size: Molivos ve Petra. Molivos, Petra’ya göre biraz daha sıcak kalıyor çünkü Petra diğer yerlere nazaran biraz daha rüzgarlı bir bölge.

  Petra’da görülebilecek yerler doğal güzellikler dışında sayılı. Ben ilk önce Petra’nın tepesinde bulunan kiliseye yürüyerek çıktım ve tüm Petra’ya bu tepeden baktım.

  2013-10-15 17.27.19

  Tepede oturup manzarayı izledim, kiliseyi ücretsiz gezdim. Sonra yürüyerek aşağı indim ve Petra keşfine devam ettim. Petra arnavut kaldırımlı, taş evli eski bir köy. Bozulmamış, çok kalabalık olmayan, birkaç dükkan, restoran ve kafeye sahip kafa dinlemelik bir yer.

  IMG_2151

  IMG_2160 IMG_2162

  IMG_2172
  Petra sahili. Niki’nin oteli sağdaki belli belirsiz sarılı pembeli binaların orda

  Petra Yemekleri 

  To Kalderimi

  Yunanlılar, masaya oturur oturmaz sipariş vermeseniz de size su getiriyorlar. Bu sular muhtemelen çeşmeden tabii ama yine de oturur oturmaz masaya su geliyor olması çok hoş. İlk sefer acaba yanlış mı oldu masaları mı karıştırdılar olduysam da bu olay Yunanistan’nın yemek kültürü olarak kayıtlara geçti. Sudan para alıyorlar mı diye de düşünmeden de edemedim elbette. Almıyorlar herhalde adisyonda hiç görmedim. Bu arada bir diğer şaşırdığım konu ise mönülerin tamamen Türkçe bölümlerinin olması. Bildiğin bizim için mönü yapmışlar adamlar. Zaten her yerde Türkçe yazılara rastlayacaksınız. Bu da komşuluğun en güzel yanlarından biri işte.

  Tavuklu gyros

  2013-10-14 16.21.21To Kalderimi de tavuklu gyros yani bildiğimiz pita (bildiğimiz pita ama Meksikalıyız çünkü), kızartılmış peynir yedim ve Yunanistan’ın meşhur birası Mythos’tan içtim. Bu 3’lüye toplam 5 Euro ödedim.

  Mythos

  2013-10-14 16.15.24

  Lesvos’ta bolca peynir yiyeceksiniz. Peynirler genelde una bulanıp kızartılıyor ve üzerine limon sıkılarak yeniyor.

  2013-10-14 16.19.26

  Genel olarak tüm Lesvos kahve tüketen insanlardan oluşuyor. En çok da Greek Coffee ve frappe içiyorlar. Petra’da denize karşı frappe keyfi yapmak için en ideal yer ise bence Lemon Cafe. Frappe fiyatı 2.80 Euro. Bunun dışında Women’s Cooperative of Petra da yeme-içme için güzel bir yer. Geriye çok da fazla alternatifiniz kalmıyor Petra’da.

  IMG_1936
  Lemon Cafe’de gün batımı ve frappe

  Petra’ya Yakın Yerler

  Petra’dan diğer yerlere gidebilmek için artık araba kiralama vakti geldi. Homerus adlı firmadan araba kiraladık. Günlük araba kiralama fiyatı 30 Euro.  Çoğu muadiline göre bu fiyat oldukça iyi. Sabah isteğimiz üzerine Niki’nin otelinin önüne, yukarıdaki gök kuşağının önündeki sarı civcivi getirdiler, biz ise arabayı Midilli’de teslim ettik. Farklı yerden alıp, farklı yere bırakmak konusunda endişeniz olmasın yani. Yunanistan’da benzin fiyatları ise bizden hallice. Günlük 15 Euro’luk benzin sizi idare eder.Unutmadan, yolda lastiğimiz patladı ve lastiği değiştirmek için firmayı aradık. Kısa sürede geldiler ve 30 euroya lastiği değiştirdiler. Bu da benim içime ayrıca oturdu ama kader diyerek yoluma devam ettim.

  Molivos: Petra’ya 10 dakika uzaklıkta

  Yakın Köyler: Sitipsi-Pelopi-Kapi-Arisvi-Kalloni-Skala Kallonis-Mantamados-Skala Sykamineas-

   Petra, Lesvos’un gördüğüm birçok noktası içerisinde en güzel yerlerden biri oldu. Sessiz, sakin sahil kasabalarından hoşlanan, alırım elime çayımı kahvemi otururum deniz kenarında kafamı dinlerim diyenlere denizi soğuk ama berrak olan güzel Petra yaz ve bahar ayları için ideal bir kaçış noktası.

  IMG_2165

  Ardımda mavinin türlü tonunu geride bırakarak Petra’ya güle güle, Midilli‘ye merhaba demek için yola çıkıyorum.

  One Comment

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir