Sanatseverler İçin: Evdeyken Takip Edilmesi Gereken Adresler

Sanatseverler İçin: Evdeyken  Takip Edilmesi Gereken Adresler

Sanatseverler için evde kalırken de sanat etkinliklerinden uzak kalmak söz konusu değil. Evde kaldığımız korona günlerinde dünyaca ünlü tiyatrolar ve ülkemiz tiyatroları bazı oyunlarını erişime açtı. Online izleyebileceğimiz birçok tiyatro, opera, konser gibi kültür-sanat etkinliklerine ulaşmak şu an bir tık ötemizde. Hatta bilet bulamadığımız, ya da bilet fiyatları yüksek olan oyunları dahi şu an ücretsiz izleyebiliyoruz. Bunun yanında online olarak konserler verilmeye başlandı ve müzeler başta olmak üzere bazı ören yerleri bile online olarak gezilebiliyor. Bu tablodan baktığımızda korona virüsünün iyi taraflarından biri de sanırım evde kaldığımızda her zamankinden çok daha fazla kültürle ve sanatla iç içe olabilme imkanı bulmamız oldu. Sanatseverler için takip edilecek o kadar çok site var ki, ben sadece bu yazıda düzenli olarak takip ettiğim sitelere yer verdim. Elbette yerinde ve birebir izlemek kadar güzel olmasa da evdeyken dünyanın her yerindeki oyunları izleyebiliyoruz. Bence bu muhteşem ve ne diyeceğim, bunu hep yapsanıza!

Sanatseverler İçin Kültür-Sanat Linkleri

Aslında sanatseverler olarak genellemek belki doğru olmasa da özel bir ilgilisi olmayanlar için anlam ifade edip edemeyeceğini bilmediğim için bu tanımı kullandım. Fakat diyoruz ya, normaller dışında yeni normaller içindeyiz. Belki de yeni ilgiler keşfetmek için tam zamanıdır.

Bolşoy Tiyatrosu

Moskova‘nın sembollerinden, dünyaca ünlü gösterimlerin yegane evi Bolşoy Tiyatrosu, ünlü performansların erişime açıldığı ilk yerlerden biriydi. Kuğu Gölü Balesi ile başlayan gösterimler belirli günlerde hala devam ediyor. Resmi adıyla Bolshoi Theatre‘in YouTube hesabında izlenebilen oyunları kaçırmamak için linke tıklayın. Önümüzdeki oyunlar, paylaşılan takvime göre ise şöyle:

  • 3 Mayıs 19.00 – Светлый ручей (The Bright Stream)
  • 7 Mayıs 19.00 Don Kişot
  • 11 Mayıs 19.00 Садко (Sadko).

Dostlar Tiyatrosu ve Genco Erkal

Genco Erkal, Dostlar Tiyatrosu’nda sahnelediği oyunlarını erişime açacağını ilk kez Twitter hesabından duyurmuştu. Ve haberini verdiği ilk oyun olan Marx’ın Dönüşü 300 bini aşkın görüntülenmeye ulaştı. Ardından Sivas 93 ve Yalınayak Soktares oyunları da Genco Erkal YouTube hesabında paylaşıldı. Genco Erkal sevenler (ki bence sevin, iyi gelir) için muhteşem oyunlar devam edeceğe benziyor.

Ortaoyuncular ve Ferhan Şensoy

Ferhan Şensoy ve Spotify deseler inanmazdım ama gerçekten usta Spotify’da. Perdemizi kapattık ama sesimizi kısmadık diyen Ortaoyuncular, kolları sıvamış ve Ferhan Şensoy’u Ortaoyuncular Spotify hesabında podcast’lerle buluşturmuş. Twitter hesaplarından da duyurdukları podcast’ler için saat 16.00’a kadar sorulan sorulara Ferhan Şensoy yanıt veriyor. Yüreği olan soru sorsun ama bilsin ki azar yerse orada gül biter 🙂

Sunay Akın İle Mahya Işıkları

Bakın bakın ne anlatıcam diyerek söze başlamazsam olmaz çünkü söz konusu Sunay Akın. Petrol Ofisi katkıları ile her gün saat 18.00’de Petrol Ofisi YouTube hesabından yayınlanan Mahya Işıkları, iyi hissettiren hikayeler ve Sunay Akın’ın canısı modunda anlattığı o vurguları ile gerçekten iyi geliyor. Edebiyat ve hikaye kurgulamayı sevenler için…

Cirque Du Soleil

Dünyaca ünlü sanat topluluğu Cirque du Soleil gösterileri 400 dolardan yüksek fiyatlara çıkan biletlere sahip. Las Vegas’taki Bellagio Hotel’in ev sahipliği yaptığı bu efsane gösterime gidecek kişi sayısı da haliyle çok olmuyor. Evde kal döneminde şanssızlığımızı olumlu düşünürsek şansa nasıl dönüştürürüz diyen olursa işte karşınızda Cirque du Soleil’in ücretsiz gösterimi.

Şehir Tiyatroları

İBB, mayıs ayı boyunca pazar günleri 15:00’te Şehir Tiyatroları YouTube hesabı üzerinden en sevilen 5 oyunu erişime açacaklarını duyurdu. En sevilen oyunların ilki Aşk-ı Memnu oldu. YouTube hesabından şu an izlenebilen oyunun ardından gelecek diğer oyunlar ise şöyle;

  • Pembe Konağın Gelinleri – 10 Mayıs 2020 Pazar
  • Yedi Kocalı Hürmüz – 17 Mayıs 2020 Pazar
  • İstanbul Efendisi – 24 Mayıs 2020 Pazar
  • Surname 2010 – 31 Mayıs 2020 Pazar

Nilüfer Kent Tiyatrosu

Bursa’nın kültür-sanat evreni Nilüfer Kent Tiyatrosu da online oyunlarıyla takip edilecek adreslerden biri. Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu YouTube hesabından yayınlanan oyunları takip edebilirsiniz.

Evde, home office çalışma dışında yaptığım en büyük aktivitem gidemediğim tüm oyunları izlemek oluyor. Normale dönüşlerin başladığı ilk günlerde ne zaman bir tiyatro oyunu sahnelenecek, ilk işim gitmek olacak.

No Comments

Post a Comment