Shangri-La Bosphorus’tan Hindistan’a Yolculuk

Shangri-La Bosphorus’tan Hindistan’a Yolculuk

Hindistan’a gidemiyor olabiliriz ya da Hint yemeklerini merak ediyor olabiliriz. İstanbul’da Hint yemeği yiyebileceğimiz lokanta sayıları çok olmamakla birlikte, çoğu zaman iyi yapılmış bir Hint yemeği bulmak güç oluyor. Şimdi İstanbul’un tam ortasında, boğaza nazır Hint yemeği mi yiyebileceğiz? Üstelik Yeni Delhi’deki Shangri La Eros Hotel’in başaşçısı, baharatların efendisi Şef Varun Bajaj’ın elinden mi? 

hindistana-yolculuk

Hindistan’a Yolculuk

Shangri La Bosphorus’ta 16 Ekim’den itibaren 10 gün sürecek Hindistan’a Yolculuk’ta kendimizi körilere, büryanlara, masalalara adıyoruz. Shangri La Bosphorus’un içerisinde yer alan İST TOO Restaurant’ında başlayacak Hindistan yolculuğumuz masamıza gelen mısır ekmeğiyle Karadeniz molası verdirtiyor.

hindistana-yolculuk

Dal Makhani

Hindistan’ın kuzeyinden Bengal Bölgesi’ne uzanan menüde dikkatimi çeken ilk şey, daha önceki Hint yemekleri tecrübe dayanarak Dal Makhani oldu.

hindistana-yolculuk

Dal Makhani, bizim yeşil mercimeğimizi andıran bir yemek. Tad olarak benzer bir tadı olsa da yapılışı ve içeriği bizden farklı. Hindistan’da çorba niyetine yenilen Dal Makhani, bir gece boyunca krema, tereyağı ve domatesle pişirilmiş siyah mercimek yemeği. Hindistan ve Pakistan’da popüler bir yemek. Doğuş yeri ise Pencab. Daha önce de Hint usulü mercimek (dal) yediğim oldu. Bundan daha acıydı ve içinde krema yoktu. Fakat bu yediğim mercimek hakikaten inanılmaz bir tat.  Üstelik oldukça da doyurucu olan Dal Makhani’nin fiyatı 18 TL.

Murgh Tikka Makhani

Kırmızı et, hele ki bu kuzuysa ve de bu kuzu tandırsa bayılırım fakat ben tavuk yemeklerini Hindistan’a daha çok yakıştırıyorum sanırım. Bu yüzden tikka ve masala aynı cümlede yer alıyorsa, o bende direkt tavuğu çağrıştırıyor. Ve dikkatimi Murg Tikka Makhani çekiyor.

hindistana-yolculuk

Tikka, iri doğranmış et ölçütü. Nasıl ki julyen tabiri varsa tikka da bir ebatı belirleyen kelime. Krema ve domatesli sosla ağır ateşte pişirilmiş iri tavuk parçacıklarından oluşan Murgh Tikka Makhani, oldukça yoğun kıvamlı bir yemek. İçinde krema oluşu  yemeği biraz ağırlaştırıyor haliyle. Fakat hafif tatlımsı bir yemek olan Murgh Tikka Makhani kesinlikle çok çok lezzetli bir yemek. Bol salçalı yemekleri seviyorsanız muhakkak seversiniz. Ekmek bana bana yiyin. Fiyatı 42 TL.

Subz Ki Galouti

Köfte sever olduğumdan Hint usulü köfte nasıl olur diye merak ettim ve bir subz ki galouti söyledim. Tabii bizim usul bir köfte beklemiyordum ama böyle bir köfte de beklemiyordum. Biraz mücver kıvamında. Mevsim sebzeleri ve aromatik baharatlarla hazırlanan köftenin yanında nane sosu ve çıtır gözleme diyebileceğimiz bir ekmek geliyor. Köfteyi soslu da sossuz da beğenmedim. Fiyatı 25 TL.

hindistana-yolculuk

Yemeklerle birlikte masaya ekmek de geliyor. Ama bu sefer mısır olanından değil. Köy ekmeğine benzer tandırda ekmek. Biri sade diğeri yağlı ve yanında dal makhani var.

hindistana-yolculuk

Vakit varken gidilmesi gereken güzel bir yemek etkinliği Hindistan’a yolculuk. Özellikle Hindistan’a meraklı biriyseniz ve o kültürün yemeklerini seviyorsanız kaçırmayın derim.

One thought on “Shangri-La Bosphorus’tan Hindistan’a Yolculuk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir