Avrupa gezileri bir yerden sonra hep aynı gelmeye başladıysa sizi Ürdün gezilecek yerler içinde ayrıcalıklı bir kent olan Akabe’ye ışınlamak istiyorum. Orta Doğu seyahati hiç aklımda yokken gelişiverdi ve Akabe şehri ile de Ürdün gezisi neticesinde tanışmış oldum. Ama ne tanışmak… Zira yola çıkarken ‘acaba gitmesem mi, zaten ortalık karışık Diego’ diye düşünmedim değil. Hatta Google’da ‘Ürdün’de olay var mı?’ tarzında arama bile yaptım. Benden bir paranoyak yaratmış olmalısınız. Çünkü yetmedi daha önce gidenlere, dünyanın en olaylı memleketinde yaşadığımı unutarak ‘Ürdün nasıl bir yer, Akabe’de olay molay var mı?’ diye de sağlama yaptım. Ama gelin görün ki sevdim ben Akabe’yi. Bunun için ‘Akabe şehri neden görülmeye değer?’ sorusuna birkaç cevap hazırladım.

  Akabe Şehri Neden Görülmeye Değer?

  Ürdün gezilecek yerler

  Evet, evet. Gerçekten güvenilir bir ülke Ürdün. Gittiğim Akabe şehri de aynı şekilde. Okuma oranı çok yüksek bir yer. İstanbul’da gece dışarı çıkmakla kıyaslamanın ayıp kaçacağı kadar güvenilir bir ülke. Dönüp bakan yok, laf atan yok. Akşamları ‘kadın’  başınıza dışarı çıkabilirsiniz. Evet belki oranın kadınları gece dışarı çıkarken daha dikkatli davranıyor olabilir -ki ben gece dışarıya çıkan çok kadın gördüm- ama genel olarak rahat edebileceğiniz bir şehir olduğu gerçeği de var buralarda. Diğer bir güvenlik konusu ise, soruma dönecek olursak, ‘Ürdün nasıl bir yer, Akabe’de olay molay var mı?’. İnsan Taksim’i özlüyor tabii…

  Akabe’nin Kızıldeniz’e kıyısı olan enfes bir deniz destinasyonu

  Ürdün gezilecek yerler

  Yaz kış denize girebildiğin bir yer düşün. Yazı çok sevmesem de kışın denize girmek harika bir şey. Tabii oranın kışı bizim baharımız gibi oluyor o ayrı ama peki sen burada battaniye altında evde otururken benim denize girmem reva mı? Üstelik Kızıldeniz’de, mercan resifleriyle birlikte, envai çeşit balığa selamlaşacak kadar yakın yüzerken hiç değil.

  Bir tarafı çöl, bir tarafı deniz olan daha kaç tane şehir görebilirsin ki?

  Ürdün gezilecek yerler

  Bugün Kızıldeniz’de dalalım, yarın da çöle gidelim gibi bir plan yapabileceğiniz ender şehirlerden Akabe. Gerçekten de bir gün boyunca doyasıya yüzdüm, dalış yaptım… Ertesi gün kalktım Wadi Rum’ın çöllerine düştüm. Yani, Akabe’ye gidersen bir taşla iki kuş vurmuş oluyorsun. Deniz tatili ve bedevi hayatı…

  Bir Dünya Harikası Olan Petra Antik Kenti’nin Akabe’ye yakın olması

  Ürdün gezilecek yerler

  Var olan yedi dünya harikasına bir yedi harika daha eklendi. Bunlardan biri de Petra Antik Kenti. Akabe’den Petra’ya 1.5 saatte ulaşabiliyorsunuz. Nebatiler’in başkenti olan Petra’yı görmek için Akabe’ye gidilir. Çünkü Petra gerçekten dünya harikası gibi dünya harikası.

  Çölde çay içelim mi gayz?

  Ürdün gezilecek yerler

  Türk milletinin resmi içeceği ve benim her seyahatte yanımda taşıdığım çay, Akabe’de bol bol var. Tabii Arap çayı şekerli bir çay ama isteyene şekersiz de yapıyorlar. Bu da ‘çay içmedim bugün’ derdine çare. Üstelik çölde Bedevi çayı yapımına tanık olmak ve çölde çay içmek de cabası.

  Ürdün Gezilecek Yerler Konusunda Vizesiz Bir Nimet

  Ürdün gezilecek yerler

  Birçok seyahat vize mevzusuna kurban veriyor. Nice koç yiğitler vize yüzünden gezemiyor. Bir şehir daha görme parasını vizelere veriyor. Kafam rahat olsun, vize derdiyle uğraşmayayım diyene de Akabe işte. Gidilir, yüzülür, çöllere düşülür.

  Türk Hava Yolları ile 2.5 Saatte Direkt Uçuş Var

  Ürdün gezilecek yerler

  Direkt uçuşlar bizim canımızdır. Bir de vizesiz ve yakın ülkelere gitmek ballı kaymak. Türk Hava Yolları ile Akabe’ye haftanın 3 günü direkt uçuşlarla gidilebiliyor.

  Ürdün Yemekleri İle Aç Kalmak Mümkün Mü? 

  Ürdün gezilecek yerler

  Bir kuyu kebabı olsun, safranlı bademli pilav olsun, ızgara balık olsun, kırmızı et beyaz et ortaya karışık tabak olsun, künefe olsun. Olsun da olsun…Akabe’de aç kalmak gibi bir durum yok.

  Çölde Safari Yapmak, Deveyle Yolculuk Etmek, Altı Cam Tekneyle Kızıldeniz’i Turlamak

  Ürdün gezilecek yerler

  Kızıldeniz’e daldıktan sonra anlıyorum ki biz burada denize girmiyormuşuz. Evet temizlik, berraklık, güzel kumlar önemli. Fakat denize girmek var, bir de denizdeki hayatı yaşamak var.  Balıklarla birlikte yüzerken yanınızdan Caretta Caretta geçebilir, bir mercan kayalığına hayran kalabilirsiniz. Ben de öyle oldu. Yetmedi, altı böyle camdan olan bir tekneye binip akvaryum turu yaptım. Manzara mı, ne sen sor ne ben söyleyeyim.

  Ürdün gezilecek yerlerNOT: İflah olmayan bir gezgine yukarıdaki maddelerin hiçbiri anlatılmaz. O kendi gider; dalar çıkar, atlar zıplar, gelir bir yerlere muhakkak yazar. 

   

   

  One Comment

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir