Çok Tatlısın Üstelik Çok Da Klasiksin: Viyana Gezi Rehberi

Çok Tatlısın Üstelik Çok Da Klasiksin: Viyana Gezi Rehberi

Klasik müzik sevmiyorum, opera izlemek hoşuma gitmiyor o zaman benim Viyana’da işim ne diyenlerden misin? Deme. Evet Viyana dünyanın en elit, en entelektüel, en ara sokağından bile arya yükselen şehri olabilir ama Viyana’a sadece klasik müzik, opera, müze demek değildir. 

tumblr_mlxaci5aOa1rdpqwco1_1280
Viyana Hofburg İmparatorluk Sarayı
 Viyana’da nerede kalınır?: Viyana’da kaldığımız otel Trend Bosai Hotel. Otel Viyana merkeze biraz uzak. Gutheil Schoder Gasse denilen konumda bulunuyor. Bu yüzden otelde kaldığım süre içinde iki kere taksi kullanmak durumunda kaldım. İlkinde otelden Mariahilfer Straße’ye gittim ve yaklaşık 12 euro tuttu. Diğerinde de otelden Naschmarkt’a gittim ve onda da yaklaşık 20 euro ücret ödedik. Ben otelden adam toplayıp taksi olayına giriştim fakat otelin yakınında (10/15 dakika yürüme mesafesi) bir metro istasyonu var. Akıllarda bulunsun.

Viyana’da neler yenir? 

Figlmüller Şinitzel: Viyana gidip de şinitzel yemeden dönmek; şinitzel yiyip de Figlmüller’de yememek olmaz dediler. Dedikleri kadar var mı tartışırım! Ama öncelikle eziyetsiz ve zahmetsiz yer bulmak istiyorsanız internetten online rezervasyonunuzu yaptırmalısınız. Ben Bäckerstraße’deki şubesinde şinitzel ve patates salatası sipariş ettim. 

Gördüğünüz gibi şinitzel devasa boyutta. 2 kişi bir tabak alabilirsiniz.Büyük umutlarla aldığım patates salatası ise bence hayal kırıklığı. Çok ekşi ve söylendiği kadar bir numarası yok. Şinitzel +Patates salatası yaklaşık 20 Euro
Demel Sacher Torte: Viyana demek bir bakıma da tatlı demek. Öyle, öyle. Demel Pastanesi, Viyana’nın en ünlü pastanesi. Viyana’nın ünlü tortesi de Demel’de ya da yine meşhur Hotel İmperial‘de yenirmiş.

IMG_1186

Sachertorte ortalama bir tatlı. Benim gibi bitter çikolata seviyorsanız size de biraz tatlı gelebilir. Ama gitmişken yemeden dönmeyin yine de. Fiyatı sanırım 8 euro civarındaydı.

Mozart Cafe‘de Melange Kahvesi: Mozart, Mozart ve Mozart. Viyana’da her yer Mozart. Mozart Cafe, Viyana Albertina Müzesi‘nin hemen karşısında bulunuyor. Ben bu kafede otururken İstiklal’de bir kafede otururmuş hissini yaşadım. Müzeye girenleri, faytonla gezenleri, fotoğraf çekenleri, sokak gösterilerini, kısacası Viyana panoramasını kahvenizi yudumlarken izleyebiliyorsunuz. Buradan aşağı salınıp kendinizi İspanyol Binicilik Okulu‘nda bulabiliyorsunuz.
IMG_1274

Julius Meinl der susarım. Kahvenin fiyatı 2 Euro.

 Nerelere Gittim?

 Hundertwasser EviTasarımı Avusturyalı sanatçı Friedensreich Hundertwasser tarafından yapılmış olan bu apartman bizde olsa kentsel dönüşüme girer miydi diye çok düşündüm. Kat karşılığı bir olaylara girişirdik herhalde. Viyana’da turların ve turistlerin ilk durağı olan Hundertwasser, güzel fotoğraflar vaad ediyor.

IMG_0970

Aziz Stephan Katedrali (Stephansdom): Kilise, katedral, şapel ve türevleri gezmeyi sevmiyorum. Ama bazı yerler oluyor ki buralara girmezsem ayıp olur diye düşünüyorum. Stephansdom Katedrali de bunlardan biri. Viyana’nın merkezinde bulunuyor. Her yol genelde Stephansdom’a çıkıyor zaten. Taksim’de Fransız Konsolosluğu, Kadıköy’de Haldun Taner Sahnesi, Viyana’da Stephansdom Katedrali. 

IMG_1083

Katedrale ücretsiz girebiliyorsunuz. Mimariden çok anlamam ama tamamen Gotik bir katedral olmadığı belli. Katedrali gezmeye başladığınız ilk andan itibaren gördüğünüz ikonalarla, süslemelerle orta çağ atmosferinde bir film yazabilirsiniz. Belki bilmek istersiniz; bir rivayete göre Beethoven, sağır olduğunu bu katedralin çanlarını duyamadığını anladığında fark etmiş. 

Museum of Art History: Viyana’da müzeye gitmemek olmasın diye girdiğim müzeyi gezmem bayağı vaktimi aldım. Müze oldukça büyük. Sokakta akıp giden hayata yetişmeliyim ama burası da güzelmiş diyerek bir odadan diğerine geçe geçe 2 saat dolandım müzede. Diğer tüm müzeler için Museumsquartier Bölgesi’nde dolanmanız yeterli.

IMG_1305

PraterViyana’da en sevdiğim yer kesinlikle Prater oldu. Dedim ya klasik müzikler, müzeler, kiliseler bir yere kadar. Dönme dolaba ne zaman biniyoruz?

İkinci Dünya Savaşı’ndan beri dönen bir dönme dolap bu. Ve Viyana manzarasını görebileceğiniz en güzel yer. Gerçi ben gittiğimde şantiye manzarası gördüm ama yine de en yukarıdan şehre bakmak çok güzel.
Prater’e gitmek için Swedenplatz’tan 1 numaraları tramvaya bindim ve en güzel Viyana turunu da kendi gittiğim turdan ziyade bu tramvayla yaptım. 1 numaralı hat size tüm Viyana’yı gezdiriyor ve son durak Prater’de bırakıyor. Prater’de inip lunaparka varmanız için çooook güzel bir yoldan yürümeye başlıyorsunuz:

Belvedere SarayıViyana’lı vatandaşların yayıldığı, kitap okuduğu, spor yaptığı ve köpekleriyle yürüyüşe çıktığı güzel Belvedere. 

IMG_1003
Kärntnerstraße: Burası Viyana’nın alışveriş caddesi, bir diğeri de MariahilferStrasse. Her iki cadde de Viyana’da gezilmesi gereken caddeler. 

 

Caddede dolaşırken bol bol Mozart çikolatası göreceksiniz. 

Bademli olanından uzak durun ve üstünde Mirabell yazanı alın.

Spanische Reitschule School:  Kapıdan içeri girdim ve bambaşka bir yerdeyim.

 Akşamları Neredeydim?

Kaffe Alt WienFiglmüller’in tam karşısında. Ucuz içki ve güzel ortam için tavsiye ederim.

Yapmak İsteyip De Yapamadıklarım Nelerdi?

Naschmarkt’ta Kahvaltı: Ben yapamadım siz yapın

Schönbrunn Sarayı: Ben gidemedim siz gidin.

* Meinl am Graben’de Tatlı Alışverişi: Ben alamadım siz alın.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

No Comments

Post a Comment