A’dan Z’ye Yoga: Yoga İle İlgili En Çok Merak Edilenler

  Yoga adını sanırım bu iki haftadır hiç olmadığı kadar fazla duyuyoruz. Evet yaklaşık iki haftadır ben de, kendi irademle korona virüs salgınına yakalanmamak için #evdekal çağrısına kulak veriyor ve evde kalıyorum. Bu süreçte bana en iyi gelen şey zaten yıllardır hayatımın bir parçası olan yoga oldu. Yogayı, son zamanlarda tıpkı benim gibi birçok insanın kent hayatının verdiği yorgunluk, stres, kaygı ve kargaşayla baş etmeye çalışmak ve bunlardan bir an için uzaklaşmak adına sığındığı bir liman olarak görüyorum.

  Benim yogayla ilk tanışmam bundan yaklaşık  8 yıl öncesine dayanıyor. Üniversitedeyken şimdi de hala popüler olan fırsat sitelerinde ekonomik konser, tiyatro bileti, kahvaltı kuponları kovalardık. Yakala.co’da o zaman Şişli Yoga Time ilk defa gelecekler için güzel bir fiyat veriyordu ve ben yarı fiyatına olan bu paketi yakalamıştım. İyi ki böyle bir fırsat sunmuşsunuz. Buradan da teşekkür etmek isterim Yogatime 🙂 

  O gün bugündür yoga yapmak hep hayatımın bir parçası oldu. Masa başı bir  çalışma hayatımın olması, iş yerlerimin hep trafiğin göbeğinde olması işten eve dönerken trafikte geçireceğim saatlerdense iş çıkışı işe yakın bir yoga merkezine gidip 45 dakikalık bir yoga pratiğinin bedenimde, zihnimde yarattığı mucizevi esneklik ve berraklık tüm günümde yakaladığım en keyifli anlarım haline geldi.

  Yoga nedir? Yoganın amacı nedir?

  Biraz yoga hakkında merak edildiğini düşündüğüm birkaç şeyden deneyimlerimden ve hislerimdem yola çıkarak kısaca bahsetmek istiyorum. Yoga tahminlere göre 8.000 yıl önce Hindistan’da ortaya çıkmış fiziksel, ruhsal ve zihinsel bir uygulamadır.  Yoga bence kişinin iç dünyasına yaptığı yolculuğudur. Duruşlar (asanalar ) ve nefes (pranayama) yoganın temel taşlarını oluşturur. Yoga bu iki odaktan yola çıkarak  beden ve zihni sadelik ve huzura kavuşturmayı hedefler. Yoganın çeşitli versiyonları olsa da hepsi de bedeni ve zihni tüm olumsuzluklardan, gündelik hayatından, sorunlarından arındırıp kişiyi kendisiyle baş başa olduğu bu anda iç dünyasında yolculuğa çıkarmak, kendisiyle barıştırmak ve böylece iç huzurunu bulmasına katkıda bulunmayı amaçlar.

  Kimler yoga yapabilir?

  Yogayı çocuklar, gençler, yetişkinler, yaşlılar, cinsiyetten bağımsız olarak  herkes yapabilir.

  Yoga yapmak için esnek olmak gerekir mi?

  Yoga yapmanın kendisi kişiye zamanla bedensel esneklik kazandırır. Yoganın en güzel yanı bu olsa gerek. Kimseyle yarışmadan kendi sınırlarının farkında olarak, acele etmeden, her pratiğinde daha esnek, daha özgür olduğunun farkına varıp bedenin her hareketini akışına bıraktığında aslında bunu hayatının her alanında ve anında da uygulamaya başladığının farkına varacağın bir terapi diyebilirim. Sabırla ve pratikle yaptığında yoga senden bu hediyelerini esirgemeyecektir.

  Yoga ne sıklıkla yapılır?

  Yoga günün her saati kendi başına da yapabileceğin bir pratik. Her gün yapılabileceği gibi hafta da bir defa bile yapıldığında bedene ve zihne verdiği rahatlık tarifsiz güzel ve huzurlu.

  Evde yoga yapmak için gerekli malzemeler neler?

  Evde yoga yapmak için sadece sert, düz bir zemin ve mata ihtiyacın var. İçinde kendini rahat hissettiğin, hareketlerini kısıtlamayacak kıyafetler ve hareketleri kendin bilmiyorsan seni yönlendirecek eğitmenli yoga videoları tamamlayıcı olacaktır.

  Yoga nerede yapılır?

  Mekansal olarak yoga kendini rahat hissettiğin her yerde yapılabilir. Burası doğa ile iç içe bir açık alan, deniz kenarı, evinin balkonu, terası, odası ya da iş yerinde ufak bi’ mola verebildiğin dinlenme odası olabilir.

  Bir yoga kursunda eğitmen eşliğinde yoga yapmak  hem pozları doğru bir şekilde uygulamaya hem de pozlarda ilerleme kaydetmeye katkı sağlar. Ben hayat normalken trafikte zaman kaybı olmaması için hafta içleri iş çıkışlarında hem işime yakınlığı nedeniyle hem de gelenleri sıcak bir gülümsemeyle karşılayan alanlarında uzman , yön gösteren eğitmenleri nedeniyle yoga merkezi Şişli Yogatime’a gidiyorum.

  Evde kendim yapmak istediğimde ise genelde Youtube videolarıyla yoga pratiğimi yapıyorum. Enerjisini de sevdiğim Elvin ile Yoga kanalını kendi kendine pratik yapmak isteyenlere  önerebilirim.  Ayrıca evde kaldığımız bu dönemde  birçok yoga stüdyosu ve yoga hocası Instagram storylerden canlı yayınlarla ücretsiz yoga dersleri veriyor. Ders saatini önden duyuruyorlar, ben de kendime uygun olan saate alarm kurup  o saatte matımda hazır oluyorum. 🙂

  Yoga yapmanın faydaları neler?

  Yoga yapmanın strese, kaygıya, sinir bozukluğuna iyi geldiği artık herkesçe biliniyor. Berrak bir zihin sağlıyor ,depresyonu azaltıyor. Kendimizle bizi barıştırarak affetmenin, kabullenmenin, akışına bırakmanın verdiği huzura ermemizi sağlıyor. Bunların yanında bedensel olarak da çok fazla faydası var. Fizik tedavi gibi bel, boyun, sırt ağrılarını büyük ölçüde gideriyor. Kalp, damar sağlığını geliştiriyor. Yogayla birlikte yeme-içme alışkanlıklarında yapacağın sağlıklı tercihler diyabeti kontrol altına alıyor. Bedensel olarak kazandırdığı güç ve dengeyle fit bir vücuda sahip olmayı ve yaşam süresini uzatarak genç kalmayı sağlıyor.

  Yoga matına her çıktığımda bir dilek / bir niyetle çıkarım. Bu yazımı da yoga yapmakla ilgili bir kararsızlığı olan birilerine bir faydası dokunması dileğiyle yazdım. Namaste 🙏

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir