Zagreb’in En Gezilesi Yerleri

  Avrupa’nın kalbinde yer alan Hırvatistan’ın başkenti Zagreb kültür, sanat, tarih ve bilim isimleriyle birlikte anılıyor. Adım başı galeriler, müzeler sizi karşılıyor. Şehrin merkezini, daracık sokaklarını gezerken bir yandan kafanızı buralara uzatıyor, bir yandan tarihini soluyorsunuz.

  zagreb

  Zagreb’i Gezmeye Başlarken…

  1 milyonun üzerindeki nüfusu ile Hırvatistan’ın en büyük şehri Zagreb, Gonji Grad (Yukarı Bölge- Upper Town) ve Donji Grad (Aşağı Bölge- Lower Town) olmak üzere ikiye ayrılıyor. Orta çağdan kalma eserler, müzeler, katedraller, galeriler genellikle Gonji Grad’da bulunuyor. Merkezini Ban Jelacic Meydanı olarak düşünürsek saydığımız tüm bu yerleri yürüyüş mesafesinde gezebilir, orta çağ Zagreb görüntüleri eşliğinde harika zaman geçirebilirsiniz. Eğer şehre Donji Grad’da bulunan  tren istasyonundan veya otobüs terminalinden geliyorsanız kısa ve güzel bir yürüyüş ile şehrin kalbinin attığı meydana gelebilirsiniz. (Tren istasyonuna uğramanızı isterim çünkü duvarları rengarenk grafitilerle süslü). Donji Grad da ise görülmesi gereken yerlerin başında devlet başkanının makamı olan Banski Dvori Binası geliyor. Tren istasyonunu arkanıza aldığınızda karşımızda Tomislav Meydanı beliriyor. Atın üzerinde Kral Tomislav ve arkasındaki manzarada sarı rengiyle Sanat Köşkü (The Art Pavilion) görünüyor.

  Ulaşım olarak tramvaylar da aklınızda bulunsun. Şehrin içi tramvay sistemi ile döşenmiş. Şehir turu yapmak için nostaljik ya da modern olan tramvayları seçebilirsiniz.

  zagreb

  Zagreb’in önemli durakları…

  İlk olarak turistik gezilerin başlangıç yeri olan Ban Jelacic Meydanı’nda Hırvatistan’ın kahraman valisi Ban Jelacic adına yapılmış heykele uğruyoruz. Meydandan yukarı doğru gittiğinizde Kaptol bölgesine varıyorsunuz. Burada sizi Zagreb’in ünlü ve muhteşem büyüklükteki St. Stephen Katedrali karşılıyor. Katedral yükseklikleri 108 metre olan iki devasa kulesi ile gittiğiniz her yerden görünmekte. Katedral Stephen ve Ladislaus isimli azizlere adanmış. Buradan çıkıp yol üzerinde hediyelik eşya dükkanlarını gezebilir, geleneksel Hırvat eşyalarını görebilirsiniz. Takımlarına düşkün olan Hırvatlar, kırmızı beyaz damalı şekilleri her şeyde kullanıyorlar.

  st.stephens-zagreb

  Yolumuza devam ettiğimizde St. Stephen Kathedrali manzaralı Dolac pazarında buluyoruz kendimizi. Burası yerel tatların satıldığı, taze meyve sebzeleri bulabileceğiniz bir pazar. Tarihi ise 20. yüzyılın başlarına kadar uzanıyor. Ban Jelacic Meydanı ile Kaptol bölgesinin arasında bulunan bu pazara gelerek kalabalık içinde kaybolabilir, Hırvat insanlarını daha yakından görüp sohbet edebilirsiniz.

  dolac-pazarı-zagreb

  Dolac pazarından aşağı indiğinizde sağlı sollu birçok kafenin olduğu sokaklara çıkıyorsunuz. En önemli sokaklarından birisi ise Tkalciceva sokağı.

  Yukarı bölgede bulunan St. Mark Kilisesi şu ana kadar gördüğünüz tüm kiliselerden çok farklı. Olur da fark edemezseniz başınızı yukarı kaldırmanız yeterli olacaktır. Binanın çatısı kırmızı, mavi, beyaz seramiklerle süslenmiş. Rengarenk çatılı bu kilisenin yapımı 13. yüzyıla kadar gidiyor. Kilisenin çatısında bulunan bu renkli seramiklerden bayraklarla  Hırvatistan, Dalmaçya, Slovenya ve Zagreb ordularından işaretler oluşturulmuş.

  st-mark-zagreb

  St. Mark Kilisesi’nden sonra eğer şehre yukarıdan bakmak, Zagreb manzarasını doyasıya seyretmek istiyorsanız sonraki durağımız Lotrscak Kulesi olacak. Yukarı bölgede yer alan bu kuleye çıktığınızda Aşağı Bölge ayaklarınız altına seriliyor. Kulenin içinde hediyelik eşya satan bir dükkan ve sanat galerisi de bulunuyor. Ayrıca zamanın kralı otoritesini güçlendirmek için, bu kuleye bir top yerleştirmiş ve topun her öğlen  bir kere ateşlenmesi emrini vermiştir. Bu emir 1 Ocak 1877’den beri yerine getiriliyor. Öğlen tam saat 12:00’de top ateşleniyor. Kuleden çıkınca merkeze inişi isterseniz aşağıda bulunan parkın içinden geçerek yeşillikler içinde dolaşarak yapabilir, isterseniz de yüzyıllık olan tarihi füniküleri kullanabilirsiniz.

  Zagreb yemyeşil coğrafyası, tarihi, dört bir yanını çevreleyen kaleleri, eski ile yeninin eşsiz uyumu mükemmel bir şehir.  Şehrin merkezinde tarihi bir tura dahil olabilir, Maksimir Park’ta geçmişin izleri eşliğinde harika zaman geçirebilir, ormanın içinde yürüyüşler yapabilirsiniz.

  Gitmelisiniz…

  • Kırık Kalpler Müzesi
  • Jarun Gölü
  • Botanik Bahçesi
  • Zagreb Şehir Müzesi

  Yemeli ve İçmelisiniz…

  • Dolac Bazaar’dan meyve-sebze alıp yemelisiniz.
  • Karlovocka’da bira içmelisiniz.
  • Slasticarnica’ın dondurmasını tatmalısınız.
  • Adım başı karşılaşılan fırınlardan bir börek kapmalısınız.

  Almalısınız…

  • Lavantalı bebek
  • Penkala (Dolma Kalem)
  • Kravat
  • Kek (biberli olan paprenjak, kalp şeklinde olan licitar)
  • Kras 1911’den çikolata

  zagreb

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir