Batman Gezisi: Adı Gibi Sürprizlerle Dolu Batman Gezi Rehberi

Batman Gezisi: Adı Gibi Sürprizlerle Dolu Batman Gezi Rehberi

Bana deselerdi ki ani bir kararla kendini Batman için yola çıkmış bulacaksın, evet söz konusu kendim olunca inanırdım ama bir an ‘Hasankeyf dışında ne yapacağız orada’ diye de düşünürdüm ne yalan söyleyeyim. Çünkü izni olmayan bir çalışan için resmi ve milli bayram tatilleri önceden planlanırdı ve biz bu planı 29 Ekim için Mardin olarak tasavvur etmiştik. Lakin Mardin uçak bileti fiyatları neredeyse 600 liralara yaklaşmış olduğundan ya Mardin’e gitmeyecektim ya da oraya yakın bir havaalanını tercih edecektim. Mesela İstanbul Havalimanı gibi asdfsaff Mardin’e İstanbul’dan daha yakın olma ihtimali kuvvetli. Neyse tamam; Diyarbakır, Gaziantep, Şanlıurfa gibi seçeneklere baktığımda en temizi Batman olarak görünüyordu. Ve işte her şey böyle başlayacaktı…

Batman

Batman maceramız eski iş yerinden arkadaşlarım Çok Gezen Adam Osman ve Sevnur’a Mardin’e gitmek için Batman Havaalanı’nı kullanacağımı söylemekle başladı. Bu andan itibaren şehrin adı üzerine dönen goygoylar bitmek bilmeyecekti. Instagram hikayelerinde Batman (karakter olan) GIF’lerimi ararsınız, Gotham City’e gidiyoruz demelerimizi mi, WhatsApp profil fotomuzu buna atıf olarak seçmemizi mi görürsünüz… Neler neler… Fakat neticede zorunlu bir hikaye ile tanışmış olsak da Batman’la ilk karşılaştığım an, buranın bir geçiş noktası değil başlı başına keşfedilesi bir yer olduğu yönüne evrildi. Şaka maka, bu kentte görülecek amma çok şey varmış böyle.

Batman 

Türkiye’nin doğusunu yavaş yavaş planlamaya başladım ve hiç planda yokken buna Batman da dahil oldu. Biz rotamızı belirlerken Osman’ın bir tanıdığı vasıtasıyla İrfan Tapan, Filinta Ömer ve Hüseyin Arslan ile tanıştık. Bu 3 isim olmasaydı, bambaşka bir gezimiz olacaktı. Fakat artık Batman’ın gerçekten hakkıyla gezdiğimize üstelik bir kez daha gittiğimizde hiç gitmediğimiz yerlere gideceğimize inancım tam. Sandığımın aksine Batman gezilecek yerler açısından öyle 2 günde bitebilecek bir yer değilmiş. Hele buna Batman’a yakın yerler de eklenecekse o iş 4 günü bulur.

Batman
Batman-Kurtalan karayolunda yer alan kule, şehrin sembolü konumunda.

Güney Doğu Anadolu’da bulunan ve Gercüş, Hasankeyf, Beşiri, Kozluk ve Sason ilçeleri bulunan Batman sanayi, petrol ve inşaat sektörünün de gelişmesiyle epey gelişmiş bir kent konumuna gelmiş. Daha ilk anda kafamda canlandırdığım imajı yerle bir etti kendisi. Geniş caddeleri, akşamları hareketli ve canlı olması, alışveriş merkezleri, yeni nesil kahvecileri, birçok ünlü markanın yer alması ile bu daha başlangıç diyordu adeta. En çok dikkat ettiğim konu ise akşam saatlerinde dışarıda olan kadın sayısıdır. Örneğin Şanlurfa‘da akşam 11’de dışarıda neredeyse hiç kadın görmemiştim. Bu yüzden dışarıda, gündüz akşam fark etmez, ne kadar çok kadın görürsem o şehir diğerlerinden her zaman önde geliyor benim için.

Batman Hakkında

Batman
Yol üzerinde, at başına benzer şekliyle gördüğümüz bu araçlar petrol çıkarıyor. O an bana gelen zenginlik şekline de bakar mısınız ya! Richie Rich miyim neyim?

Heredot tarihine kadar uzanan tarihi bilgilerle günümüze ulaşıyor kentin hikayesi. MED kralı Abtyagestin’in torunu olan Kyros, düşmanı Erpagazso’ya yenilince Media bölgesinin kuzey batı ucundaki topraklara çekilir. Karaçalı, sazlık ve bataklıktan oluşan bu bölgenin ortasında yapay bir adacık oluşturulur. Adına da han obası anlamına gelen Elekhan denir. Bir süre sonra Büyük İskender’in istilasına uğrayan Elekhan’da Roma, Sasani, Bizans, Artuklu, Moğol, İlhanlı, Celali, Akkoyunlu ve Savefi devletlerince yönetilmiş. 4. Murat’ın Bağdat seferi sırasında kendisine  yardımcı olan Turhan oğlu Mahmut Paşa’ya Elekhan’ın da dahil olduğu Batman suyu ile Botan suyu arasında kalan bölgenin tamamını verilir. Elekhan adı bu dönemde değişikliğe uğrar ve İluh adı anılır. Buradan konu nasıl Batman’a geldi tabii bu da ayrı bir soru. 1940 yılında Raman Dağları’nda petrol bulunması Batman’ın tarihini yeniden yazmış diyebiliriz.  Zenginleşip gelişen şehirden ayrıca birçok başarılı isim de çıkmış. Bu isimler arasında ekonomiden sorumlu 100 metre Yıldızlar Dünya Şampiyonumuz Mizgin Ay, Eski Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ve müthiş ressamımız Ahmet Güneştekin yer alıyor.

Batman’da Terör Var Mı? Batman Güvenli Mi?

Batman
Batman’da 8 şehit verdiğimiz yol

Bu facia başlığı atmama ben dahil ailemin ve arkadaşlarımın yaşadığı acabalar neden olmuştur. Çünkü güzel ülkemde hala bir yere giderken bu soruları soruyorsak bir yerlerde büyük yanlışlar var demektir. Ne yazık ki Batman’a giderken de oradaki güvenlik durumunu araştırdık. Bildiğim Batman’ın bu konuda oldukça güvenilir bir yer olması idi. Ama yine de sorduk soruşturduk. Bilgimizi teyit ettik. Fakat biletleri aldıktan 2, 3 gün sonra 8 şehit verdiğimiz terör olayı gerçekleşti. Bu güzel ülkede korku, sindirilmişlik kabul edilemezdi ve ülkenin doğusundan batısına her ne olursa olsun ayak basılmadık yer bırakmamak için yolumuza devam edecektik.

Batman Ulaşım (Batman’a Nasıl Gidilir?)

Batman

İstanbul’dan Batman’a gitmek için THY ile Atatürk Havalimanı’ndan ya da Pegasus ile Sabiha Gökçen’den direkt uçuş mevcut. Biz en uygun fiyat ve tarih aralığını alabilmek için cumartesi gidiş pazartesi akşam dönüş ile THY uçuşu aldık.  Fakat saatler biraz sıkıntılı. 15:10 kalkışlı uçak 17:10’da Batman’a varıyor, haliyle gün ölüyor. Bu yüzden diğer alternatif, erken uçuş ile Diyarbakır’a gelip buradan Batman’a ulaşmak olabilir. THY Batman uçak biletleri ise 29 Ekim olunca biraz uçmuş diyebiliriz. Ben gidiş mil dönüş cepten ödeyerek 310 TL verdim ama normal biletler 520 TL idi. Ben Aralık ayı için İtalya, Milano biletleri 400 TL’ye aldım arkadaşlar.

Batman Havaalanı’ndan Merkeze Nasıl Gidilir?

Batman Havaalanı’ndan merkeze gitmek oldukça rahat çünkü alandan çıkar çıkmaz belediye otobüsü var kapıda. Biz bu yolu özel araçla aldığımız için fiyat ve diğer alternatifler konusunda bilgim yok ama uçaktan inince sorun yaşamadan merkeze varabilirsiniz. Alandan merkeze gitmek yaklaşık 15 dakika sürüyor.

Batman Otelleri (Batman’da Nerede Kalınır?)

Batman

İşte bir şok daha. Hadi buyurun. Kalp krizi geçirmeden gelebildiğime şükretmeliyim bu memleketten. Çünkü Batman otelleri arasında beni şaşırtan Real Konak Hotel müthiş güzel bir otel çıktı. Batman’ın en merkezi caddesinde yer alıyor otel. Caddenin adı Turgut Özal Bulvarı ya da diğer adı ile Diyarbakır Caddesi. Yaklaşık 5 km’lik uzunluğu var ve Batman’ın İstiklal Caddesi diyebilir miyiz kendisine. Real Konak Hotel odalarının temizliğinden, çalışanlarının ilgisine kadar bütün övgüleri hak ediyor. Yepisyeni bir otel (burada radyoda bal tanıtımı yapıyorum gibi hissediyorum kendimi) ve otelin Genel Müdürü Hüseyin Arslan bir Batman sevdalısı. Seyahatimiz boyunca kendisi bize başka bir Batman’ı göstermek için desteklerini hiç esirgemedi. Yeniden teşekkür ederiz.

Batman

Batman Real Konak Hotel’in tam karşısında Batman Park var. Hatta tam olarak penceremiz de buraya bakıyor. Burası bir AVM ve ben bir AVM düşmanı olarak kendisine sempati besledim. Bu caddeyi hareketlendiren, ışık veren ve ebatı büyük olmayan bir AVM olması nedeniyle yakışmış ne yalan söyleyeyim. O kadar gelmişken içeriye de bir göz attım. Hemen arka tarafta üniversite olması ile bu bölge epey genç yapmış İyi olmuş iyi. Hatta otelin yanında baya güzel de yeni nesil kahveci dahi var.

Batman

♦ Batman’da nerede kalınır sorusunun cevabı, tek bildiğim ve bir kez daha gitsem yine burada kalacağımdan emin olduğum Real Hotel Konak’tir benim için. Tripadvisor linkini de bıraktım.

♦ 4 yıldızlı otel olan Real Konak ücretleri tek kişilik odada 120 TL. Açık büfe dahil.

Batman Gezi Rehberi

Bu kenti gezmenin bu kadar dolu dolu olacağını tahmin edemeyen bir ben için bir rehber niteliğini taşıyacak kadar notlar çıktı. Hepsi için ayrı ayrı bir yazı yazmak gerekir bu gezi duraklarının. Kenti iyice gezebilmek için arabanın şart olduğunu söylemeliyim. Toplu taşıma kullanmadığım için bu konu hakkında bilgim olmasa da şehir merkezi dışında toplu ulaşım durumu problem olabilir. Bu yüzden yapabilen, bölgeyi bilen biri ile orayı gezsin ya da lokal turlara ulaşsın. Araba kiralayıp gezmek isteseniz bile emin olun birçok yeri görmeyeceksiniz.

Hasankeyf

Hasankeyf

Batman demek Hasankeyf demek. Türkiye’nin görülmesi gereken değerlerinden biri olan Hasankeyf, 2 yıl sonra tamamen sular altında kalacak. Eğer daha önce Hasankeyf‘e gittiyseniz şanslısınız. O fotoğrafları gözünüz gibi saklayın, anılarınızı koruyun. Ama daha önce gitmemişseniz geçmiş olsun. Benim gibi taşınma arefesinde gidip görünce daha önce neden gelmediğiniz için dizinizi döver oturursunuz. Haberlerde gören, okuyan olmuştur mutlaka. Hasankeyf, yeni yerine taşınıyor. Bu taşıma işlemi için epey bir bütçe çıkarılmış. Bölgedeki tarihi eserlere zarar gelmeden taşımak için özel bir yöntem kullanılıyor. Hasankeyf’in sembolü olan Zeynel Bey Türbesi ve Artuklu Hamamı taşınmış. Taşınmış ama nereye? Yeni Hasankeyf’e. Burası Eski Hasankeyf’in tam karşısında yer alıyor. Şu anki görüntüsü çorak bir arazi. Buraya taşınan eserler de öylece duruyor bir yerlerde. Bu hali ile bana hiçbir his vermediği için keşke önceden görmüş olsaydım diyorum. İleride, tüm eserler de taşınınca yeniden görmek şart.

Hasankeyf

Dicle’nin kıyısında, zamanında medreseler, rasathane, darüşşifa ve diğer eğitim kurumlarıyla bölgenin ilim ve kültür merkezi olan Hasankeyf, GAP projesi kapsamında, Ilısu Barajı’nın tamamlanmasıyla sular altında kalacak. Bu nedenle Hasankeyf Kalesi, El-Rızk Cami, İmam Abdullah Türbesi, Kızlar Cami, Büyük Saray gibi eserler yeni yerine taşınıyor. Kapadokya’yı andıran birkaç peri bacası ve beni hayrete düşüren mağaraları ise gerçekten görülmeye değer.

Hasankeyf gezi rehberi için linke tıklayabilirsiniz.

Batman Köprüsü (Malabadi Köprüsü)

Batman

Genelde Malabadi Köprüsü olarak bilinse de Batman’ın önemli isimlerinden biri olan ve uzun yıllar Batman’ı tek tek fotoğraflayan foto muhabiri İrfan Tapan’a göre burası Batman Köprüsü. Yılmaz Özdil’in yazdığı Mustafa Kemal kitabında da Atatürk’ün notlarında bu köprünün adı Batman Köprüsü olarak geçiyor. Bir tarafı Diyarbakır bir tarafı Batman’da olan köprü, Batman’dan Diyarbakır’a doğru giderken, Sivan yolu üzerinde bulunuyor. Batman Köprüsü, Mervaniler tarafından 883 yılında inşa edilmeye başlanmış. 150 metre uzunluğunda ve üzerinde el figürü bulunan köprü, dünyadaki taş köprüler içerisinde kemeri en geniş köprü olarak biliniyor. Evliya Çelebi de bu köprüye uğramış ve köprü için ‘bu köprünün altına Ayasofya’nın kubbesi girer‘ demiş. O derece dev bir köprü kendisi. 1147 yılında Artuklular tarafından tamamlanan Batman Köprüsü ise ‘Malabadi Türküsü’nü bilenlerin aşina olacağı bir hikayeye sahip.

Batman

Hikaye şöyle; Köprü daha yokken nehrin bir tarafında Bad isminde bir genç, diğer yanından da sevdiği kız yaşarmış. İki aşık arasına giren bu nehir yüzünden bir türlü kavuşamazmış gençler. Günlerden bir gün, genç kız sevgilisi Bad’a kavuşmak için köprüyü geçmeye çalışır. Fakat karşıya ulaşamadan sulara karışır genç kız. Bad ise günlerce sevdiği kızı arar ama ulaşamaz. Gider Silvan Beyi’nin yanına ve bir köprü inşa etmesini ister. Köprünün yapımına başlanır fakat kemer açıklığı (hani o açıklıktan Ayasofya kubbesi girer demiştik) yüzünden inşaat yarım kalır. Silvan Bey’i uğraşamam senin köprünle çok biliyorsan kendin yap tarzında atar yapınca bizim Bad bir istekte bulunur. Eğer köprüyü tamamlarsa Silvan Beyi’nin eli, tamamlayamazsa da kendi eli kesilecektir. İşte köprüdeki elin Silvan Beyi’ne ait olduğu söylenir.

Kantar Köprüsü

Batman

Batman’ın Gercüş ilçesinde yer alan Kantar Köprüsü, 480 metre uzunluğunda ve 13 ayaktan oluşuyor. Adeta ABD’deki Grand Kanyon misali pozlar veren Kantar Köprüsü manzarası yine bize şok yaşattı. Bu memlekette şok üstüne şok yaşamadık mi yeteri kadar?

Gercüş Ayrancı Geçidi ve Gercüş Kirkat Göleti

Batman

Batman’da adını sıkça duyduğumuz bir ilçe vardı. Adı Gercüş. Kendisi doğal bir güzellik. Ayrıca Mehmet Şimşek’in doğduğu Arıca Köyü de buraya bağlı. Yol üstü lezzet durakları arasına da alınası. Geçidin adından da anlaşılacağı gibi burada ayran içmek için duruyoruz. Burada birkaç ayrancı var. 1980’den bu yana yol üzerinde yayık ayran yapıldığı için geçidin adı ayrancı olmuş. İlk durağımız manzaralı olan ayrancı idi ama daha meşhur olan manzarasız olan imiş. Ayrancı Geçidi’ndeki ayran içtiğimiz ilk yerin manzarası Kirkat Göleti‘ne bakıyordu. Gölün çevresine mesire alanı yapılmış. Uzaktan görünmüyor elbette ama biz yakınına da gidip gördük. Yazları burada adım atacak yer bulunmuyormuş. Mesire alanında parklar, kamelyalar bulunuyor.

Gerçüş Kırsalı

Batman

Midyat ile Hasankeyf arasında yer alan ve yukarıda da anlatmış olduğum Gercüş’ün oturup resim çizilebilecek bir manzaraya sahip olması artık sizi şaşırtmıyor olsa gerek. Yine yol üzerinde bolca petrol çıkaran at başı görerek kırsalda yolumuza devam ederken biraz da tırstık. Çünkü yolda ne internet çekiyor ne de telefon. Bu yüzden şu yukarıda gördüğünüz fotoğrafın çekildiği noktaya gitmeye çoğu insan yanaşmıyormuş.

Hayalet Köyler

Batman

Batman’ın birçok yerinde terk edilmiş köyler mevcut. Yol üzerinde giderken dikkat çeken birçok köy var böyle. Çok güzel taş evler yer alıyor ve restorasyona girse şahane bir dönüşüme uğrayabilir.

No Comments

Post a Comment