Ailenizin Gezi Sitesi
Avrupa

Komşuda Pişer Bize de Düşer: İskeçe Karnavalı

İskeçe Karnavalı 2016

İskeçe Karnavalı dünyaca ünlü festivaller arasında pek yer almasa da muadillerinden aşağı kalır yanı olmadığı için Yunanistan’ın yolunu tutuyoruz. İskeçe hem İstanbul’a yakın, hem hafta sonu gitmeye uygun, hem az masraflı hem de kendi karnavalı var. Bu şehir daha size ne etsin. Çağrıyı görüyor ve sessiz kalmıyor, karnavala gidiyoruz. Ayrıca İskeçe’nin kardeş destinasyonları olan Selanik ve Kavala‘yı da deli gibi yürekten sevmeli, unutmamalı diyoruz.

iskece-karnavalı

İskeçe

Yunanistan’da Türk nüfusunun en yoğun olduğu yerlerin başında geliyor İskeçe, Yunancası ile Xhanti. Uzun süre Osmanlı’nın hakimiyetinde oluşunu bugün dahi şehrin birçok tarihi yapısında ve mimarisinde görmek mümkün. Osmanlı’nın Balkanlar politikasıyla Konya ağırlıklı olmak üzere Anadolu’nun birçok ilinden Türk nüfusunu yerleştirdiği İskeçe’de bu sebepten, birkaç kuşaktır İskeçe’li olan çok Türk bulunuyor. Bu yüzden İngilizce konuşacağım diye kasmayın, Yunan dahil herkes Türkçe biliyor. Sonra ‘madem Türkçe biliyorsun neden İngilizce konuşuyorsun?’ diye papara yersiniz.

İskeçe’ye Nasıl Gidilir?

Araba ile; Arabanızla gidiyorsanız İstanbul Avrupa Yakası’ndan İpsala Sınır Kapısı 230 km, yani yaklaşık 3 saatlik bir yol. 3 saat sürmesinde radar ve Keşan-İpsala istikametindeki yolun kötülüğü ile karanlığı büyük bir etken. Yunanistan’a araba ile gidecekler öncelikle eski ehliyetlerini 15 TL’ye uluslararası ehliyetle değiştirmeliler. Ehliyet değişikliği ile birlikte araba için yeşil sigorta yapılması ve araba size ait değilse vekaletname alınması ise şart.

2 haftalık yeşil sigorta fiyatı 63 euro. Benzini ise Yunanistan’dan alın.

21.30’da çıktığımız yolcukta, 00:30’da Türkiye sınırından geçip Meriç nehri üzerinden Yunanistan sınırına varıyoruz. Evet, pisliklerimizden arınalım diye kutsal oto yıkama suyundan da geçiyoruz. Muazzam bir buluş!..Bedava oto yıkama. Ardından Türkiye tarafından daha kısa süren Yunanistan kontrolünden ışık hızıyla geçerek Dedeağaç’a –Yunancası Alexandroupoli– doğru devam ediyoruz. Sınır kapısından geçtikten sonra Dedeağaç için de 40 km’lik bir yolculuk yapıyoruz. Her şey dahil toplamda yaklaşık 190 TL’lik benzin yakıyoruz.

Tur ile; İskeçe, birçok tur şirketinin hafta sonu ‘Kısa Yunanistan’ turları içerisinde yer alıyor. Karnaval özelinde gitmek isteyenler için de son derece uygun fiyatlara karnaval turları yapılıyor. Turla gidenlerin karnaval süresince konaklamaları Selanik’te yapılıyor ve İskeçe’de pazar günü olunuyor. Bir not; sınırdan kalabalık olduğunuz için daha uzun sürede geçiyorsunuz.

Uçak ile; Hava yolunu tercih edecekler için İskeçe’ye en yakın nokta Selanik. Uçakla gitmek isteyenler Atina yerine Selanik’e giderse daha kısa bir yolculuk yapar. (Dedeağaç’ta ufak bir hava alanı var ama Türkiye’den uçuş yok)

Otobüs ile; Metro, Ulusoy ve Alpar Turizm gibi firmalar Yunanistan’a sefer düzenliyor. Sınır kapılarının geçişleri otobüslerle oldukça uzun sürdüğü için tercih sebebimiz olmasa da otobüs, ucuz bir seyahat seçeneği.

İskeçe Karnavalı Nedir?

Yunanistan’ın Edirne’ye yakın şehirlerinden İskeçe’de düzenlenen İskeçe Karnavalı, festival süresince giyilen kostüm ve takılan maskelerden ötürü İtalya’nın Venedik Festivali ve Brezilya’nın Rio Karnavalı ile eş değer büyüklükte.  50’yi geçgin yıldır yapıldığını bilmediğimiz ve yeni öğrendiğimiz için ‘ehehe abi kim gelecek ya’ diye düşünürken 10 kişiden 11’inin Türk olduğunu gördük burada.

iskece-karnavalıİskeçe Karnavalı’nın hikayesi ise Hz. İsa’nın yaşadığı döneme dayanıyor. Hikayeye göre Hz. İsa’nın peygamber olacağı henüz çocukken duyurulur ve bu durum yönetimin kulağına gider. Hz. Meryem’e de bir pazar günü oğlunun katledileceği haberi gelir. Halk buna engel olmak için, şehirdeki tüm çocukların yüzlerini boyar. Bu kamuflaj sayesinde Hz. İsa, çocuklar arasında ayırt edilemeyecektir. Nihayetinde bu durumun asparagas olduğu ortaya çıkar ve tüm çocuklar yıkanarak pazartesiye tertemiz girerler.

iskece-karnavalıİskeçe Karnavalı, Hz. İsa’nın hayatının kurtulmasına adanmıştır. Bu yüzden de sadece İskeçe değil, çevre illerdeki tüm halklar karnaval zamanı yüzlerini boyayarak dans eder, eğlenir ve akşam yıkanarak temiz temiz pazartesiye girerler.

iskece-karnavalı

İskeçe Karnavalı Ne Zaman?

Her yıl mart ayının ikinci haftası ya da nadiren şubat ayında ve daima pazar günü yapılan İskeçe Karnavalı, 2016 yılında 12-13 mart tarihlerinde gerçekleşti.  Etkinliklerin cumartesi ve pazar olduğu İskeçe Karnavalı, hafta boyunca sürse de, cumartesi gece yürüyüşü ve sokak partisi, pazar öğleden sonra ise büyük kortej yapılıyor ki asıl olay da bu büyük kortej.

iskece-karnavalı

İskeçe Karnavalı’nda Ne Yapılır?

İskeçe Karnavalı boyunca etkinliklere katılmak serbest. Bir hafta öncesinden başlanan kutlamaların en önemlileri cumartesi ve pazar günü oluyor. Cumartesi gecesi yapılan yürüyüşe ve sokak partisine katılınca epey eğlendik, yanımıza bir iki aksesuar götürseydik daha bile eğlenceli olabilirdi.

iskece-karnavalıPazar günü yapılan büyük kortej ise daha çok okulların ağırlıklı olduğu bir yürüyüş. Bu kortejde önce dev boyutlarda yapılan ikonlar şehri boylu boyunca geziyor ve her bir ikonun ardından farklı kostümlü öğrenciler geliyor.

iskece-karnavalıYürüyüş sırasında izleyiciler, kortej kenarına çevrili alanlardan yürüyüşü izleyebiliyor. Burada en güzel şey güzel fotoğraflar çekebiliyor olmak. Her fotoğrafını çektiğimiz kişi tarafından yüzümüz boyayınca da İskeçe Karnavalı’na makyaj yapmadan gelmemiz gerektiği sonucunu çıkartıyoruz.

iskece-karnavalı

İskeçe Karnavalı’nda Nerede Kaldık?

Karnavala gelen yerli ve yabancı turistin yoğunluğu ve İskeçe’nin çok da büyük bir yer olmaması otel bulmakta biraz sıkıntı yaratıyor. Az sayıda olan oteller hemen doluyor. Bunun için erken rezervasyon yapmayanlar ya Dededeağaç’ta ya da Gümülcine ve Selanik’te kalıyor.

Biz de konaklamamızı İskeçe’ye 100 km olan Dedeağaç’ta yapıyoruz. Dedeağaç hem Türkiye’ye daha yakın hem de otelleri ucuz. Bu yüzden Dedeağaç Limanı’nın hemen karşısında yer alan Hotel Vergina’da kaldık.  Fiyat performans beklentimiz ‘yatacak yer olsun, sıcak su olsun’ ikilisinden ibaret olduğu için bize yetti. Tabii ki eksiklikleri oldukça fazla. Yazlık bir hotel olduğu için donduk; bir de temizliğine eksiler verdik.

*Otelin geceliği 2 kişilik oda için kişi başı 17.5 Euro.

iskece-karnavalıEğer İskeçe’ye daha yakın olmak istiyorsanız 50 km’lik mesafedeki Gümülcine’yi de tercih edebilirsiniz, ama otel sorunu burada da karşınıza çıkacak. İskeçe için internetten otel baktınız ama her yer dolu mu? O zaman İskeçe’nin tam girişinde olan Yeşil Yayla Oteli aklınızda bulunsun. Kendisi internette yer almayıp ancak ve ancak oraya gittiğinizde görülebiliyor.

Dedeağaç’tan İskeçe’ye Nasıl Gidilir?

Dedeağaç’tan İskeçe’ye gitmek için otoban güzergahında 90 km giderek İskeçe çıkışından çıkıyoruz. Otobanı kullanmanın 2,4 Euro’luk bir ücreti var. Ödemeler bizdeki köprü gişeleri gibi gişelerde yapılıyor. Eğer ücret ödemek istemiyorsanız bu gişelerden önce çıkmalısınız. Fakat otobandan ayrılan bu ‘gişeler öncesi son çıkış’, özellikle akşam dönüşlerinde çok da tekin değil.

İskeçe Karnavalı’nın Gezi Durakları

Dedeağaç: Konaklamayı Dedeağaç’ta yaptığımız için, sabah havanın güneşli olmasını da fırsat bilerek meşhur Demokritos Caddesi‘ne gittik. Sokakları ve sahili gezip Dedeağaç’ın ünlü deniz fenerini selamladık.

Dedeağaç'ta tabela

Dedeağaç’ta tabela

Porto Lagos: Dedeeağaç’tan yola çıkıp 50 km boyunca otobanda gidiyor ve Gümülcine ikinci çıkışından çıkıyoruz. Bu yol, Yunanistan’ın gizli cennetlerinden Porto Lagos’a gidiyor. Porto Lagos’a uğramamızın sebebi gölün üzerine kurulu iki kiliseyi görmek.  Vistonida Gölü üzerinde iki adet minik ada var. Her bir adada da birer kilise bulunuyor. İlki karaya ahşap köprüyle bağlı olan Agios Nikoloas Kilisesi. 
imageDiğeri ise Agios Nikoloas’la bağlantılı Virgin Mary Pantanassa Ortodoks Kilisesi. Her iki kiliseyi de ücretsiz gezmek mümkün ve her iki kilise de epey orijinal olduğu için fotoğraflık. Bu yüzden kilise gezinizi cumartesi günü yapmanız tavsiye olunur. Pazar günü ayin yapıldığı için hem çok kalabalık oluyor, hem de ayin sırasında fotoğraf çekemiyorsunuz.

iskece-karnavalı Porto Lagos’un hikayesi ise şöyle; rivayete göre Porto Lagos Osmanlı’da bir beye aitmiş. Bu bölgede yaşayan bir aziz sayesinde kızının hastalığı geçince bu Osmanlı beyi iyiliğin karşılığı olarak bölgeyi Aynoroz Kutsal Manastırı Vatopedi’ye bağışlamış.

Ahiriyan Mahallesi: Ana dilleri Bulgarca-Yunanca karışımı olan ve diğer bir adı Ahiriyan olan Pomaklardan adını alan mahalle, İskeçe’nin eski şehir merkezi, yani Old Town’ı. Arnavut kaldırımlı, cumbalı evleri ile İskeçe’de adeta Cumalıkızık havası yaratan Ahiriyan Mahallesi’nde yoğunluklu olarak Türk nüfusu var. Evet, İskeçe’nin genelinde bir Türk nüfusu var. Ahiriyan Mahallesi Camii ve Akathistos Hymn Kilisesi, mahallenin görülecek önemi tarihi yapılardan.
image

iskece-karnavalıAhiriyan Mahallesi’nden kaptırıp en yukarı çıkarsanız buradan İskeçe’yi komple görebileceğiniz bir gözlem noktası yakalarsınız. Hoş, manzaranın geneli binadan oluşsa da yine de ‘tepeden bakma hastalığı’ olanlar için güzel bir durak. Ayrıca aynı tepe noktada güzel restoranlar da mevcut.

iskece-karnavalıPlateia Kendriki Meydanı: İskeçe meydanında üç önemli durak var. İlki savaş anıtı, ikincisi Saat Kulesi, üçüncüsü ise Ayasofya Kilisesi. İskeçe’de Osmanlı’dan kalma iki saat kulesi bulunsa da biri tamamen yıkıldığı için meydanda bulunan saat kulesi tek kalmış. 1870 yılında İskeçe’nin önemli ailelerinden biri olan Hacı Emin Ağa tarafından yaptırılan ve İskeçe halkına armağan edilen saat kulesi, ön tarafındaki kitabe yıkılmış olsa da bugün hala ayakta. İskeçe Karnavalı’nda cumartesi gecesi yapılan sokak partisi Saat Kulesi’nin önünde gerçekleşiyor.

iskece-karnavalıMeydandan ilerlediğimizde kırmızı rengiyle ve süslemeleriyle gayet ihtişamlı duran bir kilise ile karşılaşıyoruz. Adının Ayasofya olduğunu öğrendiğimiz kiliseyi, kapalı olduğu için gezip göremedik.

iskece-karnavalıMüze gezmek isteyenler için şehrin müzeleri ise şöyle: İskeçe Folklor Müzesi, Eski Şehir Müzesi, Geleneksel Kıyafetler Müzesi ve İskeçe Müzesi.

İskeçe’de Ne Yenir?

İskeçe’de karnaval süresi boyunca birçok cafe ve restoranda oturacak yer bulunamayacağını hesaba katıyor ve aşağıdaki planı oluşturuyoruz.

Kahvaltı: Dedeağaç’ta kaldığımız için ilk gün kahvaltıyı burada yapıyoruz. Daha doğrusu yapmak için kahvaltıcı arıyoruz, bulamıyoruz. Bu yüzden Demokritos Caddesi’nde güzel börek yapan Delicious adlı mekana oturuyoruz. Böreklerin ve kahvelerin fiyatları yaklaşık 1.5 ile 2 euro arasında.

Yunanistan'da da çay çek

Yunanistan’da da çay çek

İkinci gün ise hem pazar hem karnaval olduğu için çoğu yer sabah kapalı. Biz de kahvaltıyı bu kez İskeçe’de yapmaya karar veriyoruz. Bu seferki mekanımız Fratelli. İnanılmaz güzel feta peynirli devasa poğaçalar ve kahveler yapıyorlar. Ayrıca süpersonik wi-fi hizmeti, temiz tuvalet ve karnaval seyirli üst katı da cabası.

Kahve: Dedeağaç’taki uğradığımız  Coffee Island, Yunanistan’ın güzel kahve yaptığının bir ispatı. Burada da fiyatlar 2 euroyu geçmiyor.

iskece-karnavalı

Akşam Yemeği: İskeçe’nin gurmeler gurmesi restoranı Keçili (Plima) Restaurant. İskeçe’nin dışında yer alan Keçili Köyü’nde gizlenmiş restorana gitmek için Rize’deki Şenyuva Köprüsü, ya da Monstar Köprüsü gibi taş ve eski bir köprüden geçiyor ve Keçili Köyü’ne varmadan sağa sapıyoruz.

iskece-karnavalıYalnızca araba ulaşımının olduğu bu restorana giderken nasılsa kimse bilmiyordur, kim gelecek buraya demeyin. İnsanlık gerçekten gurme olmuş. İçeride oturacak yer yoktu resmen. Biz kendimize bir yer bulduk ve ok yaydan çıktı.

iskece-karnavalıBu masada kaşarlı mantar, greek salad, caciki, kabak kızartma, süzme yoğurt, soda, Yunan milli birası mythos, Yunanistan’ın meşhur soğuk çayı Tuvunu ve restoranın asıl olayı olan 3 kişilik karışık et tabağı bulunuyor. Ve bu kadar şey 52 euro tutuyor. Ama benim gözüm hala o ciğer sarmada.

Nasıl Gidilir?: İskeçe’ye yaklaşık 16 km uzaklıkta bir dağ köyü olan Keçili Köyü için Ahiriyan Mahallesi’nin yukarısından sağa dönüp 8 km gittikten sonra tekrar sağa giriyorsunuz.

Tatlı: Az yediğimiz için üstüne bir de tatlı yiyelim diyor ve meşhur Papaparaskeva Pastanesi’ne gidiyoruz.
imageYol arkadaşım Çok Gezen Adam Osman‘dan öğrendiğim kadarıyla Süleyman Demirel ve Bülent Ecevit de buradan karyoka alırmış. Bridget Bardot, Fenerbahçeli Cemil bile bu listede olabilir.

Karyoka ne diyenler için bir tür çikolatalı tatlı olarak tarif edebiliriz kendisini. Dışı çikolata kaplı içi de bisküvi, fındık, ceviz, marşmelov gibi içeriklerde oluyor. Kilosu 17 euro olan karyokalar bana fazla tatlı geldiği için sevenlerini bu linke gönderiyorum http://www.papaparaskevas.gr

İskeçe Karnavalı epey Türk akınına uğradığı için akşam üstüne doğru dönmenizi tavsiye ederim. Biz erken çıktık daha kalsa mıydık derken İskeçe’de başlayan şehir içi trafiğini görerek ilk şoku yaşadık.

iskeçe-karnavalıİkinci şoku da İpsala Sınır Kapısı’na çok az kala yaşadık çünkü sınıra 2 saatte gelebildik. Araç ve otobüs girişleri farklı olsa da canım halkımız her yerde kendini gösterir, itina ile araya kaynak yapmaya çalışır. Bu konuda da dişe diş kana kan tavrımızdan ödün vermeyiz.

Türkiye ve özellikle Marmara Bölgesi’ne olan yakınlığı, uygun fiyatlı oluşu ve yabancılık çekmenizin çok çok düşük olduğu İskeçe’ye, İskeçe Karnavalı zamanında gidiniz canım. Küçücük yerde bu kadar genç nüfusun olmasına, genç olmalarına rağmen bence gayet eğlenmeyi bilen insanlar oluşuna şaşırın. Ekstra bir şaşırmayı da hem bu kadar kalabalığın güvenlik tedbiri alınmamasına yapın. Bu yüzden karnaval boyunca panikatak halindeydik ama olacaksa eğlenerek olsun koy vermişliğini yaşadık.

Bir dost: İskeçe Karnavalı dışında bir de Eylül başında gerçekleşen Eski Kasaba Festivali’ni notlarınız arasına alın.

İskeçe Karnavalı Videoları

Yazar hakkında:

Sırf, teyzemlerin evinden tren görünüyor diye 4 yaşındayken anneyi ve babayı evde bırakıp Ankara'ya gittiğim günden beri seyahat ediyorum. Süregelen yıllarda ilkokulu, ortaokulu, liseyi ve üniversiteyi başka şehirlerde okuyarak Türkiye'yi gezmeye başladım. Türkoloji ve Pedagoji eğitiminin ardından iş hayatıyla tanışmam National Geographic ile oldu. Dergilerde ve ajanslarda metin yazarı, editör, içerik; kurumsal firmalarda kurumsal iletişim uzmanı olarak çalıştıktan sonra sosyal sorumluluk ve girişimcilik üzerine çalışmalar sürdürdüm.