İtalyan Koyu: Koylar Halkındır, Halk Da Koylara Sahip Çıksındır

  İtalyan Koyu yazısı için neden böyle bir başlık attığımı yazının ilerleyen cümlelerinde açıklayacağım. Öncelikle bir başka konu var, ona değineyim. Yıllardır seyahat özgürlüktür dedik, ucuza seyahat mümkündür dedik, parasız seyahat onu bilemeyiz o nasıl mümkündür ama ucuzu vardır dedik, dedik de geldiğimiz nokta yurt dışı çıkış harcı 15 TL’den 50 TL’ye çıktı, köprülerden geçmek bir uçak bileti etti, uçak biletleri gidiş dönüş bir maaşa yaklaştı… N’oldu şimdi, nerede gezecek bu millet?

  Ama işte gezmek tutku olunca, nolursa olsun yola çıkıyoruz. He, hayatımızdan feragat ederek. Belki hiç kıyafet almayarak, 3 hafta sonu dışarı çıkmayarak. Seyahat edebilmek için kemerleri kısıp, hayatımızdan ödün vermek zorunda kalmış olmamız ne kadar hazin bir durum ise yola çıkınca biraz olsun geliyoruz kendimize. Çünkü seyahat etmeyi seviyoruz, koşullar her ne ise. Hal böyle olunca yaşadığımız şehre, İstanbul’a yakın yerlere daha sık gider olduk. Seyahat maliyetini bölüşmek için de Yoldakimvar adında bir Whatsapp gurubu kurduk. Bir yere giderken gruba yazıyoruz, kim müsaitse geliyor, masrafları bölüşüyoruz. Şu hayatı, ekonomik ve eğlenceli bir hayata evirmek adına yaptığımız eylemlerden biri olarak hem Whatsapp’ta hem de Instagram’da devam ediyor hayatına (Instagram hesabı da burada ). Geçtiğimiz hafta da İstanbul’a yakın gidilecek yerler arasında bulunan Erikli’yi gözümüze kestirdik. Yaz sezonu boyunca böyle yakın ve güzel denizli yerleri yakalamaya çalışacağız. Bu gezide Osman, Nihan ve ben çıkıyoruz yola. Hedef, Keşan/Erikli’deki İtalyan Koyu ile Mecidiye.

  İtalyan Koyu

  İtalyan Koyu’na Nasıl Gidilir?

  İstanbul, Avrupa Yakası’ndan 3-3.5 saat arası süren bir yolculuk ile hakikaten muhteşem bir denize ulaştık. İtalyan Koyu, daha çok kamp severlerin listesinde bir yer. Bakir ve çadır atmalık bir koy burası. İtalyan Koyu‘na gitmek için İstanbul-Keşan istikametini takip ederek Erikli-Mecidiye Sahili ayrımına sapmadan direkt devam ediyoruz. Burada iki yol var aslında biz biraz daha uğraştırıcı yola girdik. Girdiğimiz yol bizi Uzunkum’a çıkarttı önce. Yeri gelmişken Uzunkum da bir tercih olabilir. İtalyan Koyu ile yan yana, güzel bir yer. 10 lira giriş ücreti ve 10 lira şemsiye-şezlong ile yine güzel bir deniz bulunabiliyor. İtalyan Koyu için Uzunkum’dan devam edip yukarıdan aşağıya inmek suretiyle yola devam ediyoruz. Bu yol aslında 2 dakikalık bir yol ama arabayı biraz hırpalıyor. Bu nedenle yukarıda belirttiğim sahil ayrımına sapmadan devam etmek mantıklı.

  Yolculuk Maliyeti: Gidiş dönüş 195 TL (otoban dahil) tuttu. Bu miktarı da 3’e böldük. Kişi başı 65 TL.

  İtalyan Koyu

  İtalyan Koyu (Kale Koyu)

  Ne alaka koyun adı İtalyan diye düşünürken aslında burada yer alan bir kaleden dolayı bu koyun adının Kale Koyu olduğunu okuduk. Kaleden pek eser kalmamış gerçi ya da biz göremedik. Sonra İtalyan lakabının nereden geldiğini öğrendik. Bu koy bir zamanlar NATO’nun tatbikat ve İtalyan askerlerinin çıkartma yaptığı yermiş. Bu adı da havalı olduğu için öyle kullanır olmuşuz. İtalyan Koyu, bakir bir koy. Tuvalet, duş gibi şeyler bulunmuyor. Gelirken mutlaka içecek ve yiyecek alın. Uzunkum ve İbrice ya da Mecidiye sahilinde tesis bulunuyor ama İtalyan Koyu için tam teşekküllü gelinmesi şart. Yine de Trakyalı girişimci abiler 2 TL’ye minik ve tepesi bir kabin kondurmuşlar oraya, oldukça nü bir kabin kendisi. Bir de su ve atıştırmalık şeylerin tezgahı var. Günlük 10 liraya şemsiye ve şezlong da veriyorlar. Eşya taşıyamam diyenler en azından yiyecek-içecek işlerini hallederek gelebilir.

  İtalyan Koyu

  Denize doğru akan bir dere, Türkiye’nin en güzel denizlerinden biri ile buluşuyor. İtalyan Koyu‘nun denizi efsane. Benim için en iyi denizler listesinde şu an ilk 5’te. Tebrikler İtalyan Koyu. Ama işte yine döndük dolaştık geldik şu noktaya: MANGAL. Arkadaşlar, yurt içinden ve Almanya’dan gelen arkadaşlar NEDEN? Neden ben denize girerken sizin denizin tam dibinde yellediğiniz mangal kömürü ile yanmak zorundayım ben beyaz tenli biriyim ve yanmak istesem Eda Taşpınar kremi alırım. Mangal bir yanda, plastik çöpler bir yanda… Biz doğayı sevmeyi niye bu kadar beceremiyoruz? Uzun süre bu görüntüye ve kokuya tahammül edemeyeceğim için güzelim denizi bırakıp Mecidiye’ye devam ediyorum. Biz doğayı sevsek, şu an ne Salda Gölü’ne millet bahçesi yapılır, ne Kaz Dağları’nda altın aranır. Sözde değil özde sevmek mesele. Şu denize karşı kömür yakmaya vicdan el vermemeli.

  Bir not: İtalyan Koyu’nda çok kara sinek var. Ona göre yanınıza sinek ilacı almanız tavsiye olunur. O kadar çöpe ilaç dayanırsa tabii.

  İtalyan Koyu

  Mecidiye

  İtalyan Koyu’nda uzun süreli kalacak teçhizatımız yoktu ama daha önemlisi yukarıda bahsettiğim nedenlerdi. Edirne’nin Keşan ilçesinde küçük bir belde olan Mecidiye de Saros Körfezi’nin güzelliğine sahip. Keşan’a 28 kilometre uzaklıkta Mecidiye, Rus-Türk Savaşının Müslüman mültecileri tarafından kurulmuş. Yaz olduğu için deniz odaklı bir gün organize ettiğimiz için Mecidiye gezilecek yerlere pek hakim değilim ama hafta sonu Mecidiye sahili hafta sonu iğne atsan yere düşmez bir halde olduğu konusunda netiz. Bu yüzden Mecidiye Askeri Kampı’na girerek bu günü muhteşem bir denizle ve gün batımı ile sonlandırıyorum.

  İtalyan Koyu

  Günübirlik Erikli Maliyeti: 65 yol + 55 yeme-içme + 50 eve alışveriş 170 TL.

  Bu rotalar da ilginizi çekebilir;

  *Edirne gezilecek yerler ile deniz tatilini kültür gezisiyle birleştirebilirsiniz.

  *Edirne’de ne yenir ne içilir? Bakın burası çok önemli!

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir