Tekirdağlı Kadınların Başarısı: Karacakılavuz Küçük Sanat Kooperatifi

Tekirdağlı Kadınların Başarısı: Karacakılavuz Küçük Sanat Kooperatifi

Tekirdağ’a gideniniz çoktur ama buraya bağlı Karacakılavuz beldesini pek de duyanınız olmayabilir. Zira ben de Tekirdağ’da gezilecek yerler araştırması yaparken keşfettim Karacakılavuz beldesini. Burayı keşfetmeme sebep olan ise Karacakılavuz kadınları tarafından kurulan bir kooperatifti.

Karacakılavuz

Tekirdağ’a 30 km uzaklıkta bulunan ve el dokumalarıyla ünlü Karacakılavuz beldesine doğru yola çıkıyorum. Hedef, kadınlar tarafından kurulan kooperatife gitmek.  Kökeni Karamanoğulları’na dayalı olan Karacakılavuz’un göç aldığı bölge ağırlıklı olarak Bulgaristan ve az da olsa Yunanistan.

Tekirdağ'da Gezilecek Yerler

Karacakılavuz Küçük Sanat Kooperatifi

1885 yılında Bulgaristan’dan Karacakılavuz’a göçen ninelerin beraberinde getirdikleri dokuma tezgahlarının birebir aynısında yine ninelerin getirdiği motifler işleniyor.

Tekirdağ'da Gezilecek Yerler

Bu anlamda Karacakılavuz Anadolu’nun önemli dokuma merkezlerinden biri. Anadolu Efes’in Bir Usta Bin Usta projesine dahil olan ve tamamını kadınların kurduğu bir kooperatifleri var. Adı: Karacakılavuz Küçük Sanat Kooperatifi. Burada kadınlar dokuma ürünleri yaparak geçimini sağlıyor. Aynı zamanda kültür miraslarını geleceğe aktarıyor. Yapılan dokumaların farkı ise mekikli dokuma tekniklerinden biri olan dimi ve kirkitli dokuma tekniklerinden cicim tekniğinin bir arada kullanılması.

Karacakılavuz Küçük Sanat Kooperatifi Belediye Binası’nın ikinci katında yer alıyor. Ürünlerin satışı da burada gerçekleşiyor. Üniversiteden yakın arkadaşımın arkadaşının annesi Leyla Abla, bu kooperatifin kurucularından. Bizi adeta Tomb Raider edasıyla atv’siyle karşıladı ve ‘beni takip edin’ dedi. Biz arkada arabayla Leyla Abla’yı takip ederken istemsizce herkeste ‘vaaayy beee’ cümlesi döküldü. Ne demek istediğimizin kısa bir görüntüsü aşağıda:)

Leyla Abla ile kooperatifi gezmeye başladık. Bize Karacakılavuz Küçük Sanat Kooperatifi’nin kuruluşunu ve hikayesini anlattı. Sonra da yemek yemeden ayrılmayalım diye köy meydanındaki düğün yerine bıraktı. Leyla Abla’nın anlatımıyla ilgili mini bir açıklama videosunu da hemen aşağıda bulabilirsiniz.

Eğer yolunuz Tekirdağ’a düşerse az da olsa vakit ayırıp Karacakılavuz’a uğramaya çalışın. İlham veren Anadolu kadınlarıyla tanışın. Çünkü kurtarırsa bu dünyayı kadınlar kurtaracak.

 

No Comments

Post a Comment