Malezya’dan Bir Gastronomi Şöleni: Malay Mutfağı

  Malezya mutfağı egzotik tatlar ve değişik pişirme tarzlarıyla gerçekten eşsiz ve zengin bir gastronomi macerası sunuyor. Malay mutfağı olarak da adlandırılan Malezya mutfağı, her biri kendi farklı pişirme teknikleri olan Malay, Çin, Hint ve Batı mutfakları olarak dört ana gruba ayrılarak adeta yemek şöleni yaşatıyor. Nyonya ve Hint Müslüman toplulukları gibi farklı toplulukların birbirinden etkilenmesiyle ortaya çıkan mutfaklar da farklı bir mutfak olan Malay mutfağında önemli yer tutuyor. Ayrıca Malezya’da Arap ülkelerinden gelen öğrencilerin bulunması da burada Arap mutfak kültürünü yaygınlaştırmış durumda.

  Malezya / Malay Mutfağı

  Malay mutfağı kültüründe yer alan tariflerin binlerce yıllık bir mazisi var. Örneğin pişirme tekniklerinde Çin etkisiyle haşlama, buğulama ve kızartma tercih edilirken baharat kullanımı Hint mutfağından etkilenmiştir, hatta onlardan çok daha fazla baharat kullanılır. Malay mutfağı malzemeleri ağırlık olarak Malezya kültürü hakimiyetinde. Malezya, İslamiyet’in yaygın olduğu bir ülke olduğu için Malay mutfağı domuz eti konusunda da oldukça hassas.

  Bu kadar çeşitli kültürün sentezi olan bir mutfağında çok çeşitli olması beklenirdi ama ülkedeki yemek kültürünün sınırlarının bu kadar geniş olmasındaki tek etken kültürel çeşitlilik değil. Ellerindeki ürünlerin de büyük payı var bu zenginlikte. Ülke tropikal enlemde bulunduğundan ve sadece iki mevsim yaşandığından, sebze ve meyveler yıl boyunca toplanabiliyor. Ayrıca birçok balık çeşidi ya denizden çıkarıldıkları gün servis ediliyor ve böylece çok taze ve lezzetli balıklar bulmak mümkün oluyor; ya da ülkenin deniz bulunmayan kesimlerine gönderilmek üzere tuzlanıyor.

  İşte Malezya mutfağından ilginizi çekebilecek yemekler…

  1. Nasi Lemak

  Nasi lemak, Malezya’nın milli yemeğidir. Malezyalıların bu yemeğe duydukları tutku göz önüne alınırsa kendisine milli yemek demek yanlış olmaz. Malezyalıların özünde ne var diye bakılsa Nasi Lemak çıkar herhalde. Nasi Lemak yemeğinin içerisinde krema kıvamındaki Kokonat sütü, Pandanus yaprakları, zencefil ve limon otu bulunuyor.

  Tipik bir Nasi Lemak ançuez, kızartılmış yer fıstığı, katı haşlanmış yumurta, dilimlenmiş salatalık ve sambal sosu ile sunulur. Bu yemeğin hayranları Nasi Lemak’larını kızartılmış tavuk, acılı sosta kızartılmış ciğer gibi yan yemekler ile birlikte almayı sever. Ne zaman yenilir derseniz, neredeyse günün her anı ve yol kenarı tezgahından lüks otel restoranlarına kadar her yerde yenilir.

  2. Rendang

  Görsel Kaynak: Tourism Malaysia

  Rendang, kurutulmuş baharatlı körinin tavuk veya dana et ile karılmasından yapılan bir yemek. Birçok Malay yemeği rendang da ne kadar baharatlı ise o kadar iyi demektir. Pirinç ile birlikte iyi gider. Barbekülenmiş, bambu yaprakları içerisinde kokonat sütü ile yoğrulmuş pirinç ile de yapıldığı oluyor.

  3. Hainanese Chicken Rice

  Görsel Kaynak: Tourism Malaysia

  Hainanese chicken rice, en ekonomik ve yaygın pirinç yemeklerinden birisi. Malay mutfağının vazgeçilmezlerinden biri; neredeyse her tarafta bulabilirsiniz. Çin’deki Hainan adasından gelen yemek, günümüzde her türlü restoranda bulunuyor. Hem karbohidrat hem de protein veren basit ve lezzetli bir tabak. Tavuk kemikleri ile haşlanan tavuk etleri barbekülenir. Asıl tat ise pirinçten gelir. Tuz, sarımsak ve zencefil ile birlikte pişirilen pirinç, salatalık, yeşil soğan, kişniş ve bir kap tavuk suyu ile birlikte servis edilir. Yanında acı biber, sarımsak, zencefil ve limon suyundan yapılan ekşimsi bir sos da ilave edilir.

  4. Mutton Soup / Koyun Çorbası

  Görsel Kaynak: Tourism Malaysia

  Sup Kambing veya mutton soup genelde Malezya ve Endonezya’da ortak rastlanan yemeklerden. Keçi eti, domates, kereviz, kuru soğan, zencefil, mumağacı meyvesi ve limon otu ile yapılır. Sarı bir rengi vardır. Malay mutfağında favori yemeklerden biri.

  5. Char Kway Teow

  Görsel Kaynak: Tourism Malaysia

  Çin mutfağının popüler yemeklerinden biri olan ve kalın şehriyenin, tavuk, büyük karides ve soya sosu ile servis edilen bu yemek fazla miktarda, çıtır fasulye filizleri üzerine dökülür. Kimi zaman ördek yumurtası da eklenir. Büyük demir bir wok’da kızarırken önünde kuyruklar oluştuğunu görebilirsiniz. Özellikle Penang’da bu kuyruklara fazlasıyla rastlanır.

  6. Mee Goreng Mamak (Fried noodles/Kızarmış Şehriye)

  Görsel Kaynak: Tourism Malaysia

  Mee goreng mamak tatlı, baharatlı ve ekşi bir tada sahip. Siyah soya sosu içerisinde yumurta, domates, biber, patates, ve sebzeler ile kızartılmış şehriye bulunur. Bu yemek  (ev yapımı tarzında basit restoranlar) restoranlarda günün 24 saati bulunur ve yenir.

  7. Roti Canai

  Görsel Kaynak: Tourism Malaysia

  Malay mutfağında kahvaltı ne alemde diyen olursa işte cevabı burada. Roti canai, favori Malezya kahvaltısıdır. Türkiye’deki gözlemeye benzer. İdeal bir Roti Canai’nin içi yumuşak dışı ise çıtır çıtır olmalıdır.

  8. Murtabak

  Murtabak bir mamak dehası tabaktır. Esasen Roti Canai’nin bolca baharatlanmış et ve yumurta ile servisi denilebilir. Bu yemek, köri veya soğan ya da salatalık turşusu ile de servis edilebilir. Lüks restoranlara kadar her yerde bulunabilir.

  9. Thosai

  Görsel Kaynak: Tourism Malaysia

  Thosai çıtır bir krema olarak anlatılabilir. Pirinç unundan yapılma sulu hamurun, kara gram dhal ile bir gece fermante edilmesiyle olur. Bir çok thosai türü vardır. Hint ekmekleri, Malezya’nın bir çok yerinde, Hint ve Mamak restoranlarında satılmaktadır.

  10. Satay

  Görsel Kaynak: Tourism Malaysia

  Satay büyük ihtimalle dünya yemek literatürüne, Malezya’nın soktuğu en önemli tabaktır. Sate olarak da bilinir. Keçi, dana ya da tavuktan yapılma ufak kuşbaşı etlerdir. Çubuk şişlere takılıp barbekü olarak hazırlanırlar. Marine edilmiş etlerin yanında salatalık, soğan gibi ekler verilir ama Satay’ı ünlü yapan beraberindeki baharatlı – fıstıklı sostur. Malezya’nın genelinde gün batımı sonrası daha fazla olmak üzere tüketilir.

  11. Curry Puff

  Görsel Kaynak: Tourism Malaysia

  Curry puff, puf tarzı bir pasta gibi gözükse de, bölgedeki en güzel tatlardan birisidir. Türk mutfağına da oldukça yakın bir tatlıdır. Özellik Malezya usulü tatlı çay olan Teh Tarik ile birlikte çok iyi gider.

  12. Popiah

  Görsel Kaynak: Tourism Malaysia

  Popüler bir atıştırmalık olan Popiah, kızartılmış Spring rolls’dur. Kağıt gibi ince Kreplere sarılmış ve içi çeşitli sebzeler ve karidesler ile doldurulur.

  13. Teh Tarik

  Görsel Kaynak: Tourism Malaysia

  Bir anlamda Malezya’nın milli içeceği diyebiliriz. Türkçe anlamıyla ‘Çekme Çay’. Malezyalı olup, Teh Tarik içmeyen sanırız yoktur. Hazırlanması da biraz farklı olan bu çay, iki kap arasında sürekli doldurulup boşaltılarak ve bir damla dahi dökmeden akrobatik hareketler ile yapılıp bir şova dönebilir. Aslında bu dökme işlemi, çayı biraz soğutmak içindir.

  14. Cendol

  Görsel Kaynak: Tourism Malaysia

  Cendol, özellikle çok sıcak olan günlerde daha da ön plana çıkan, farklı bir tatlıdır. Palmiye şekeri şurubu ile en aimyene tabiri ile mükemmeldir.

  15. Hinava

  Görsel Kaynak: Tourism Malaysia

  Çin’deki Yee Sang gibi, Hinava’da Sabah’taki Kadazandusun topluluğu için özeldir. Limon suyundaki sitrik asit sayesinde balık pişmekte.

  16. Laksa Sarawak

  Görsel Kaynak: Tourism Malaysia

  Sarawak’ın en özel tabağı, laksa Sarawak, hem popüler hem de neredeyse her tarafta bulunan bir tabak. Tavuk suyundan yapılma koyu sosu, kokonat sütü, sarmısak, biber ve tamarind gibi malzemelerden yapılır. Ülke genelindeki diğer laksalara hiç benzemez. Malay mutfağı içerisinde oldukça zengin bir tada sahip özel bir yemektir.

  17. Manok Pansoh

  Görsel Kaynak: Tourism Malaysia

  Dayakların bambu tavukları, genç bambu çubuklarının içine yerleştirilen tavuk parçaları, zencefil, sarımsak, kara biber, limon otu ve körpe tapioca yaprakları gibi malzemelerden oluşur. Aslında pirinç şarabı ile yapılsa da, günümüzde bu katılmadan da yapılmaktadır. Malay mutfağının en beğenilen tatlarından biridir.

  18. Roti Jala

  Görsel Kaynak: Tourism Malaysia

  Ağ şeklindeki Pankek olan Roti Jala, sulu hamur, yumurta, tereyağı ve kokonat sütünden yapılan en benzersiz Malay tabağıdır. Bir süzgeç sayesinde kızgın tava üzerine ağ şekli verilerek yapılan pankek, gerek tatlı gerekse soslu olarak hem tuzlu hem tatlı yenebilen bir yemektir.

  19. Ais Kacang

  Görsel Kaynak: Tourism Malaysia

  Malay mutfağının en orijinal tadı işte huzurlarınızda. Ais kacang veya Air Batu Campur (ABC), Malezya’nın en popüler tatlısıdır. Kimi zaman üzerine dondurma konularak da satılır. Özellikle sıcak günlerde veya baharatlı bir yemek sonrasında çok iyi gider. Hemen hemen tüm restoranlarda bulabilirsiniz.

  20. Ambuyat

  Görsel Kaynak: Wikipedia

  Ambuyat, kimi zaman Nantung olarak da adlandırılır. Kalın ve yapışkan bir görünümde olup sos içine batırılarak yenir. Özellikle Sabah bölgesinde Murut ve Kadazan, Sarawak’ta ise Bisaya’lar arasında çok popülerdir.

  10 milyon yaşındaki yağmur ormanları ile 8,000 yaşındaki mercan kayalıkları arasında yer alan ada, egzotik florası ve nadide yaban hayatı ile beş yıldızlı tatil ortamının entegre edebilmiş olduğu nadir yerlerden birisidir Malezya. Malay mutfağı ise bu kültürün tadı tuzudur. Malezya’nın sahip olduğu diğer güzellikleri keşfetmek için, bir devlet kuruluşu olan Malezya Turizm Tanıtma Ofisine ait, malezyatatilcenneti.com web sitesine de göz atabilirsiniz.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir