Moskova Seyahatinin Ekonomik ve Kültürel Yolu: Şehir Bayramı

  Moskova’ya gideceksiniz ama yaptığınız araştırmalarda genel kanı şehrin pahalı olduğu yönünde. 10 kişiye sordunuz ‘Moskova çok pahalı abiii, en ucuz şey votkaydı ekmeğe katık yaptık’ cevabını aldınız. O kadar da değil, abartmasınlar. Moskova genel anlamda çok pahalı bir şehir olmasa da size sunduğu fırsatlar sayıca çok olduğu için çıtayı yükseltiyor. Çünkü şehrin tamamı bir sanat kompleksi. Hepsine gitmeyince insanın aklı kalıyor;  iki kere gideyim desen üçün boynu bükük…

  Anamızın karnından Tchaikovsky dinleyerek dünyaya gelmedik ama bir Bolşoy Tiyatrosu’nda Fındıkkıran Balesi de mi izlemeyelim? Ya da uzaya yerleşmiş Rus bilim insanlarının araştırmalarının sergilendiği uzay müzelerini gezmeyip, efendime söyleyeyim sabah gitmeden Yer Altından Notlar’ı buzdolabına yapıştırdığı için Dostoyevski’ye de bir teşekkür etmeye uğramayalım mı?

  Elbette Moskova bir şekilde ucuz yollu gezilir; fakat hakkıyla gezmek için bol bol müze, sanat galerisi, yazarların evleri, kiliseler, manastırlar, parklar gezilmeli. Eee hepsine gidersek yemek yemeyeceğiz, sokakta uyuyacağız, Mirkelam gibi koşarak ulaşımımızı sağlayacağız anlaşılan. Ama siz ne yaptınız, ah siz yok musunuz siz, siz Moskova’ya Şehir Bayramı’nda gittiniz. Önceden de ucuz uçak bileti ayarlayıp o işi de hallettiniz. Böylece çoğu tarihi yeri ücretsiz gezebilecek; bir sürü ücretsiz şahane etkinliğe denk geleceksiniz. Çünkü siz buna değersiniz.

  O kadar laf anlattım; gaza gelip gitmeyi kafaya koyduysanız Moskova Gezi Rehberi‘ne de ihtiyacınız olur şimdi.

  Moskova’nın Doğum Günü 

  Her yıl eylül ayının ilk haftasına denk gelen Şehir Bayramı, Moskova’nın doğum günü olarak adlediliyor. Bu süre zarfında da birçok yer ücretsiz gezilirken; meydanlarda muhteşem gösteriler yapılıyor.  5-6 Eylül 2015 tarihlerinde, Moskova’nın 868. yaş gününe denk geldiğimde çoğu yerin bedava gezilecek olduğundan bi haberdim. İnternetten Moskova ucuz uçak bileti aramalarıyla tesadüfen ucuz bilet bulduğum bu tarih, bana resmen Moskova’nın bütün kapılarını bedavaya araladı.

  kızıl meydan

  Kızıl Meydan’a gidiyorum; burası polis kaynıyor ve her yer süslenmiş durumda. Ortamda bir şeyler oluyor ama ne olduğunu anlamıyorum. Polis var, bayrak var, bir takım süslemeler var; demek Putin geliyor diye düşünecekken görevli polisten bu haftanın Moskova’da şehir bayramı olduğu bilgisini alıyorum. Bu da şu demek oluyormuş; 100’den fazla park ve içerisindeki kilise-müze-manastır bedava olacak; 1000’e yakın ücretsiz konser, fuar ve spor etkinlikleri yapılacak, ücretsiz şehir turu hizmeti verilecek, büyükler ve çocuklar için kukla ve tiyatro gösterileri ile atölyeler olacak, gastronomik çadırlar kurulacak; parklarda ve meydanlarda 7/24 müzik yayını sağlanacak

  Kendime bir cimcik atıyorum; hayırdır, Allah’ın şanslı kulu olma kriterlerine yeni düzenleme mi geldi acaba? Şehir Bayramı’nın resmi günü 5 ve 6 eylül olsa da birkaç gün öncesinden etkinlikler başlıyor. 3 Eylül’de gazilerin Meçhul Asker Anıtı’na çiçek koyması ve Bolşoy Tiyatrosu’nun önündeki askeri bandosu ile bayramın resmi töreni başlıyor. Tam buraya bi Mehter Marşı yakışır derken barkovizyonda mehter takımını görüyorum.

  ‘Şehir Günü’ olarak kutlanan 5 Eylül gününde ise Kızıl Meydan’dan başlayarak Tverskaya Caddesi boyunca Kremlin Süvari Alayı geçiyor. Kızıl Meydan’da güvenlik had safhada bu arada. Hatta Lenin’in Mozolesi’ne son giren ben oluyorum; 2 dakika arayla güvenlik sebebi ile kapatılacaktır anonsuna da böylece yakalanmıyorum. Şehir bayramı süresince çoğu cadde araç trafiğine kapalı; toplu taşıma araçlarının belirli güzergahları da hizmet vermiyor.

  Bayramda en büyük coşkuyu Kızıl Meydan yaşıyor. Meydanda kurulan dev satranç plaftormunun oraya gidiyorum. Satranç oynamak için sıraya giren Ruslara bakıp ‘teallam’ çekiyorum.

  Satranç alanını geçip yine Kızıl Meydan’da kurulan hipodroma doğru yöneliyorum. Atların Dansı adında bir gösteri başlayacak birazdan. Kökeni Kafkasya’ya dayanan bir çeşit dans gösterisi bu. Atlar, üzerindeki insanın da yönlendirmesiyle dans ediyor. Müzik durunca duruyor; ritmine ayak uyduruyor.

  Atların bu ülke için önem taşıdığını bayram süresince kurulan Midilli çadırlarında da görmek mümkün. Çocuklar at binmeyi öğreniyor; hatta atların saçlarına örgü yapmak için ders alıyorlar. Fakat bana sorarsanız atlar bence bu durumdan hiç memnun değil.

  Şehir Bayramı’nda geleneksel kıyafetlerle ortalarda dolaşan insanlara oldukça ilgi var. Turisti yerlisi bu abilerle, ablalarla fotoğraf çekilmek için sıraya giriyor. Birçok ülkede bu tarz fotoğraf çekildiğinizde sizden para isterler ama bu bayramda o bile ücretsiz. Belediye ciddi çalışıyor.

  Ücretsiz Konserler, Tiyatrolar, Gösteriler

  Moskova’nın en büyük parklarından VDNKh, gündüzleri tamamen çocuklara adanmış durumda. Bayram boyunca yüzlerce atölye çalışması; sanat, spor ve bilim faaliyetlerini tüm çocuklara ve kendini çocuk hissedenlere ücretsiz sağlayan parkta akşamları da en sevilen Rus şarkıları çalıyor.

  Cumartesi ve pazara denk gelen günlerde ise Rusya’nın açık hava tiyatrosu olan Hermitage Garden’da Çehov’un ‘Martı’ oyunu sergileniyor. Taganka Tiyatrosu, Moskova Balesi, Meyerhold Tiyatrosu, Natalya Sats Çocuk Müzikal Tiyatrosu ve Obrazstsov Kukla Tiyatrosu burada sahne alıyor. Aynı zamanda Tsvetnoy Bulvarı‘nda çocuklar için oyun alanı kuruluyor. Arbat Caddesi ise sokak sanatçılarının şovlarına ev sahipliği yapıyor.

  2015 kutlamalarında aralarında  Dima Bilan, John Newman ve Aerosmith gibi güzel isimlerin bulunduğu geniş de bir ünlü listesi bulunuyor.

  unnamed
  Ücretsiz film gösterilerine katılıp Rusçanızı geliştirmeniz tavsiye olunur.

  Ücretsiz Şehir Turları ve Geziler

  Şehir Bayramı’nın en iyi tarafı birçok noktadan bisiklet ve yürüyüş turlarına ücretsiz katılabilmek. Böylece hem bir rehber eşliğinde hem de lokal-turist karışımı gruplarla şehir turu yapma imkanı bulabiliyorsunuz. Bayram süresince önemli tarihi noktalar da ücretsiz oluyor. 16. ve 17. yüzyıldan kalma Rus mimarisi örneklerinin görülebildiği Kolomenskoye Parkı içerisinde yer alan tarihi yerler ve Unesco Dünya Mirasları listesinde bulunan Ascension Kilisesi de bayramın belirli günlerinde ücretsiz gezilebiliyor.

  Şehir Bayramı gündüz bir dolu aktivite ile kutlanırken asıl güzelliğini geceleri gösteriyor. Kızıl Meydan’da kurulan platformda onlarca ünlü müzik grubu, opera ve tiyatro sanatçısı sahne alırken Moskova’nın meşhur katedrali St. Basil’de ışık gösterileri başlıyor.

  moskova

  Havai fişek gösterilerini izlemek için iki adres var: Krymsky ve Patriarchy Köprüsü ile Sparrow Hill (Serçe Tepesi)…

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir