Yılbaşını değil yurt dışında, mahalledeki cafede bile kutlamayacak kadar sevmeyen biri olarak bu yıl maksat seyahat olsun deyip Atina’ya girme kararı aldım. Daha önce Yunanistan’ın Midilli, Selanik, İskeçe, Kavala gibi şehirlerini gezmiş ama Atina’ya gitmek kısmet olmamıştı.

  atina-yılbaşı
  Yılbaşında Syntgma Meydanı

  Yunanistan’da yılbaşı öyle çok ahım şahım olmamakla birlikte Avrupa’nın birçok şehri gibi noel pazarları da kurulmuyor. Görkemli bir yeni yıl kutlaması isteyenler için çok da ümit verici bir yer değil Atina. Ama arkadaşlarla, eş dostla güzel bir yeni yıl hatırası yaşayalım hem de eğlenelim, bir iki de yer görelim istiyorsanız o zaman Atina’da yılbaşı size uygundur. Gidiniz.

  Atina’ya Nasıl Gidilir?

  Tarih 2015’in Aralık 31’i. 07.30 uçuşuyla Atina’ya gidiyorum. Yani plan o yönde. Fakat hesaba katmadığım bir şey var. Hayır yılbaşı yoğunluğu değil. Kar.

  atina-yılbaşı

  Sabah 6 sularında evden çıkıyor, kapının önünü kürekle kazıyacak derecede yağan kar bana engel olamaz diyerek Atatürk Havalimanı’na varıyorum. Uçaklar bir bir rötar yerken bizim uçakta tık yok. Enteresan. Tam saatinde uçağa biniyorum. Her şey güzel derken pat, uçak içinde 1 saat rötar. Buna da şükür dememin ardından uçak içinde yaklaşık 3.5 saat rötar geliyor. Bu esnada ilk defa havada verilen ikramların yerdeyken verildiğini ve kar temizlemek için uçağa sabunlu su sıkıldığını görüyor; pilotun ‘ne zaman kalkarız ben de bilemiyorum’ anonsunu duyuyorum. 3.5 saat yediğimiz rötarı, birçok uçuşun 10-12 saatlere varan rötarlarını duyduğumda öpüp alnıma koyuyorum.

  Uçak ile Atina; THY, Aegan Airlines Pegasus, Olimpic Havayolları gibi firmaların Atina’ya direkt uçuşları bulunuyor. 1 saat süren yolculuk sonrası Elefterios Venizelos Havalimanı’na varılıyor. Buradan şehir merkezine ya da Atina’da herhangi bir yere ulaşmak için taksi ya da tren kullanılıyor. Trenler 8 euro, taksi de en fazla 30-35 euro tutuyor. Eğer 4,5 kişiyseniz kesinlikle taksi kullanın, ayrıca indirim için pazarlık da yapın. Eğer taksiye tek kişi binecekseniz sizinle aynı yöne gidecek başka insanları da alabiliyor taksici. Öyle olduğunda tartışmaya girmeyin rica ediyorum.

  Otobüs ile Atina; Metro Turizm ve Alpar Turizm’in sefer bilgilerine bakarak direkt Atina ya da Selanik aktarmalı Atina yapmak da alternatifler arasında.

  Adalardan Atina; Güneyde iseniz ve Yunan adalarına geçip Atina’ya öyle gitmeyi planlıyorsanız adalardan kalkan feribotlarla Atina’ya çok yakın bir konumda olan Pire Limanı’na gidebilirsiniz.

  Atina’da Nerede Kalınır?

  Bir Avrupa şehri ve euro bölgesi olmasına rağmen Atina’da konaklanacak yerleri gayet uygun fiyatlara bulabilmek mümkün. Bütçe ve lokasyon olarak karar verildikten sonra konaklama kolaylıkla çözülebilir. Eğer benim gibi yılbaşında gidiyorsanız daha çok gece hayatının olduğu yerlere gitmeniz mantıklı olabilir. Ben de bu yüzden Omonoia Meydanı‘na 2-3 dakikalık yürüme mesafesi olan  ve Marni Caddesi’nde yer alan Art Hotel Athens‘de konakladım. Gecelik fiyatı kahvaltı dahil 70 TL ve resepsiyonunda dünya yardımcısı bir kız bulunuyor.

  Atina’da Gezilecek Yerler

  Atina’da yılbaşında ve hafta sonunda bulunuyor olmamız tipik Avrupa şehri sorunsalı olan ‘çoğu yer kapalıdır’ anlayışını yıktı. Hem yılbaşı hem de hafta sonu olmasına rağmen çoğu yer açıktı. Aklınızda böyle bir soru işareti varsa, sizi rahatlatayım.

  Akropolis: Yüksek şehir anlamına gelen ve 2.500 yıllık bir yerleşim yeri olan Akropolis, Atina denilince karşı tribünün Akropolis dediği, öyle önemli bir yer. Yunanistan’ın birçok şehrinde akropolis bulunsa da içlerinde en mühim olanı Atina Akropolisi. Atina’nın en yüksek tepesinde bulunan ve kendisinden daha yüksekte hiçbir binanın inşa edilmesine izin verilmeyen Atina Akropolisi, Atina’da görülmeyip de dönülünce dayak garantili. Akropolis bilet fiyatı 12 euro.

  Jpeg

  Akropolis’in anıtsal giriş kapısından girilir ve Proplyaia’yadan geçerek Beule Kapısı’na varılır. İlk yamaçta yer alan Areopagos Tepesi, Areopagas Konseyi’nin burada toplanması nedeniyle tarihte önemli bir yerdir. Bu konseyde, üyelere ilk kez tek tanrılı din konusunda vaaz verilmiştir. Bu vaazın yazılı olduğu bronz plaka da basamakların yanında görülecektir.

  Athena Nike Tapınağı:  Propylaia’nın güney kısmının solunda Athena Nike Tapınağı yer alıyor. Orijinalinde altı sütunu bulunan ve üzerinde Yunan askerlerinin zaferlerini betimleyen süslemelerin bulunduğu tapınak, Osmanlı İmparatorluğu Dönemi’nde yıkılarak su bataryası yapılmış. Kent, Yunan hakimiyetine geçince de tapınak haline geri döndürülmüş ve Atina ile Zafer Tanrıçası Nike’a adanmış.

  Parthenon:  M.Ö 5. yüzyılda inşa edilen ve Athena’nın tapınağı olan Parthenon, Yunan mimarisinin en büyük eseri olarak kabul edilir. Yapıya uygulanan heykel sanatı, Yunan sanatının nirvanasıdır ve Atina demokrasisinin sembolü olarak gösterilir. Tapınağın Athena adını alması Athena Parthenos’un heykelinden dolayı. Nitekim Athena’nın sıfatı da partenos’tur ve tanrıçanın bekaretini simgelemektedir. Yapıldığı ilk dönem hazine olarak kullanılmış, daha sonra Bakire Meryem’e adanan bir kiliseye çevrilmiş. Osmanlı fethinden sonra da cami olarak kullanılmış.

  Jpeg

  Erekhtheion: Akropolis içerisinde görülecek diğer yapı da Erekhtheion. Athena adına yaptırılan ve Parthenon’la birlikte Akropolis’teki önemli iki yapıdan biri olan Erekhtheion, mimari detaylarıyla dikkat çekmekte. Alışılmış Yunan tapınaklarından değişik tasarlanmış binadaki karyatid figürleri, Yunan Klasik dönem mimarlığının eşsiz örneği olarak gösteriliyor.

  Jpeg

  Herodes Atticus Odeonu: Atina’nın zenginlerinden Herodes Atticus, karısı için yaptırmış burayı. O zamanlar konserler, etkinlikler için kullanılmaktaymış. Bu yüzden hala konserler için kullanılmakta. Evet, bir nevii Efes Antik Tiyatrosu kıvamında.

  Jpeg

  Dionysos Tiyatrosu:  Aristoteles’in tanımlamasıyla temelleri atılan Antik Yunan Tiyatrosu (tragedya) örneklerinin sahnelendiği ve şarap tanrısı Dionysus’u onurlandırmak için yapılan devlet festivallerinden doğan Dionysus Tiyatrosu, Akropolis’in içerisinde görülecek bir diğer önemli yapı.

  Akropolis Müzesi: Akropolis’ten çıkışta bulunan müzede Antik Yunanistan dönemine ait zengin eserler yer alıyor. Müze de Akropolis biletine dahil değil.

  Hadrian Kütüphanesi: Akropolis’in içerisinde yer alan ve Monastiraki Meydanı’ndaki Mustafa Ağa Camii yanında bulunan geniş alanda Hadrian Kütüphanesi yer alıyor.

  Jpeg

  Antik Agora: Akropolis’e gidiş yolunda bulunan yol, duble değil, antik bir yol. Bu yolda dünyanın en eski ve ünlü agoralarından biri olan Antik Agora bulunuyor. Agoradaki kalıntılar, Atina’nın antik çağdaki kültürel ve ekonomik durumuna dair mükemmel bir hazine.

  Jpeg
  Hephaestus Tapınağı

  Antik Agora, dönemde alınan politik kararların direkt adresi. Ayrıca her türlü spor ve kültürel faaliyetin düzenlendiği yer. Yani demokrasinin hayata geçirildiği merkez.

  Arch of Hadrian: Akropolis’i gezdiniz ve kendinizi aşağıya saldığınız. Monastiraki tarafına değil ama… Ana caddeye geldiniz, işte karşınızda Zeus Tapınağı’na giriş kapısı Arch of Hadrian.

  Jpeg

  Olympia Zeus Tapınağı:  Şimdi sıra ana caddenin karşısında yer alan Zeus Tapınağı’na gelsin. Kapıya selam verip yola devam edince Yunanistan’daki en büyük tapınak olan Zeus Tapınağı’nı ile karşılaşılır. Akropolis girişi için aldığınız bilet burada geçerli.

  Jpeg

  104 sütunu bulunan Zeus Tapınağı’ndan geriye 15 sütun kalmış. İçlerinde ikisinin üzerinde Zeus ve Hadrian’ın heykelleri bulunsa da günümüze dek korunamamış.

  Attalos Stoası ve Agora Müzesi: Antik Agora’nın içerisinde kalan ve Monastirtaki Meydanı’nın kesişiminde bulunan Attalos StoasıAgora Müzesi ve Socrates’in halka hitap ettiği yer olan Stoa of Zeus Eleutherios de Agora kısmında görülmesi gereken yerlerden.

  JpegAntik Yunan mimarisinde ‘agoranın yanındaki yer, sokak, galeri’ anlamına gelen stoa, kullanım amacı olarak halka açık yönetim ya da ticaret yerleri olarak ifade ediliyor. Atina’daki stoa ise Agora içerisinde ve Agora Müzesi’nin girişiyle bağlantılı kısımda yer alıyor. Bünyesinde bolca heykel barındırıyor. Stoadan müzeye direkt giriş bulunuyor.

  Jpeg

  Agora Müzesi içerisinde, özellikle Türk misafirlerin ilgisini çeken bir bölüm bulunuyor. O da Osmanlı İmparatorluğu zamanında kullanılmış paraların sergilendiği kısım.

  Jpeg

  Lycabettus Tepesi: Akropolis’e çıkıldığında karşıdan görülen o tepe, Lycabettus Tepesi oluyor. Deniz seviyesinden 277 metre yükseklikte ve şehrin en yüksek noktasında bulunan bu tepeye teleferikle çıkmak mümkün.

  Syntagma Meydanı: Bu sefer yapacağım Taksim Meydanı benzetmesi cuk oturacak çünkü İstanbul’da Taksim neyse Yunanistan’da Syntagma odur. Her eylem burada yapılır, kolluk kuvvetleri ile halkın karşı karşıya geldiği her olay burada yaşanır. Meydanı önemli kılan diğer konu ise Parliament House, yani Parlemanto Binası ve önündeki Meçhul Asker Anıtı. Yunanistan’ın devlet işleri bu binada görülürken önünde çevik kuvvetin beklemediği fark edilir. Şaşkınlık emojisi…

  Eğer Meçhul Asker Anıtı’na gidecekseniz, askerlerin nöbet değişim merasimine ayarlayın kendinizi. Tıpkı Anıtkabir’deki ya da Vatikan’daki gibi askerlerin aynı nizam içerisinde gerçekleştirdikleri nöbet değişimi görülmeye değer. Kelime anlamı “anayasa” olan Syntagma’yı yakın tarihte Alexis Tsipras’ın halka buradan seslenmesiyle de hatırlayabiliriz.

  Monastiraki Meydanı: Reji, ver oradan bir Sultanahmet benzetmesi.  Atina’nın Sultanahmet’i kıvamındaki Monastiraki Meydanı, tabii ki şehrin en turistik meydanı. Meydanın en tarihi yapısı ise bugün Yunan Halk Sanatı Müzesi olarak kullanılan Mustafa Ağa Tsisdarakis Camii. 1759 yılında dönemin Atina valisi Tsisdarakis tarafından yaptırılan ve 1821’deki Yunan isyanıyla minaresi yıkılan cami, günümüzde ibadete açık olmadığı gibi Atina’da hiç cami de yok.

  Jpeg

  Monastiraki Meydanı, gece ve gündüz oldukça hareketli. Kafe, restoran, hediyelik eşyalar bolca. Ayrıca pazar günleri Ifestou ve Astiggos sokaklarında kurulan bitpazarını da es geçmeyin. Ve yine Monastiraki Meydanı’ndan, yokuş yukarı yürüldüğünde Akropolis’e çıkılacağ unutulmamalı; yürümek istemeyenler meydandaki turist trenini de kullanabilir.

  Plaka: Monastiraki Meydanı’nın hemen yanı Plaka oluyorAkropolis’ten inerken Kutsal Yol olarak adlandırılan yoldan inilince Plaka ile karşılaşılır. Osmanlı döneminde Türk mahallesi olarak adlandırılıyormuş. Benzetme geliyor, Galata. Plaka’da sokak arası cafelere, renkli ve bol graffitili sokaklara Akropolis manzarası eşlik ediyor.

  Jpeg

  Plaka, kendi arasında Anafiotika ve Plaka olarak ayrılıyor. Anafiotika Bodrum misali beyaz evleriyle meşhur bir bölge iken Plaka daha çok taverna ve cafeleriyle ünlü. Mekanlar dışında Plaka’da Çocuk Müzesi, Yunan Halk Sanatları Müzesi, Kanellopoulos Arkeoloji ve Bizans Müzesi de görülebilir.

  Akropolis’e yakın bir bölge olduğu için Plaka’ya araç yolu belli caddelere kadar açık. 

  Psiri: Monostiraki Meydanı’nın hemen alt kısmında yer alan Psiri de eskiden daha çok esnaf dükkanlarının olduğu yerken, şimdilerin Karaköy’ü gibi cafeler, barlar, sanat galerileriyle farklı bir görünüme kavuşmuş.

  Kolonaki: Buraya da Atina’nın Nispetiye’si ya da Nişantaşı’sı yakıştırmasını verelim. Aristokrasi temsili bir meydan olan Kolonaki, konsoloslukların da bulunduğu nezih bir bölge.

  Ulusal Arkeoloji Müzesi: Dünyanın en büyük Eski Yunan sanatı müzelerinden biri olan ve 1891 yılında kurulan Arkeoloji Müzesi Poseidon Heykeli, Kral Agamemnon’un maskesi gibi önemli eserleri barındırdığından görülmesi gereken müzeler arasında.

  Benaki İslam Sanatı Müzesi: Sekiz bine yakın eserin yer aldığı müzenin dikkat çeken eserleri arasında 16. ve 17. yüzyıllara ait İznik çinileri ve Bursa ipeklileri bulunuyor.

  Ermou Caddesi: Yunanistan’ın birçok şehrinde bulunan Ermou Caddesi, Atina’da da en önemli caddelerden biri. Daha çok dünyaca ünlü markaların bulunduğu caddede ayrıca Panaghia Kapnikarea Kilisesi de görülecek tarihi yapılardan. (H&M’in yanında)

  Jpeg

  Omonia Meydanı: Atina’da konaklama ararken her zaman en ucuz fiyatların karşınıza çıkacağı yer işte burası. Biz de otelimizi bu meydana 2-3 dakikalık yürüme mesafesi yakınlığında bir yerde tuttuk, ama buranın tekinsiz olduğunu sonradan okuduk. Gerçi bulunduğumuz süre boyunca sıkıntı olmadı ama özellikle geceleri meydan full içki ve ot kafası gençlerle dolu oluyor.

  Omonoia Meydanı'nda noel
  Yılbaşında Omonoia Meydanı

  Venizelou Caddesi’nden Omonia’ya giderken, sağ tarafta kalan birkaç güzel bina var. Onlar üniversite ve Ulusal Kütüphane’dir. Yine Omonia Meydanı’ndan devam edip Stadio caddesi boyunca yüründüğünde Sintagma’ya çıkılır. Stadiou Caddesi’nden yürümek, caddede yer alan Klathmonos ve Kolokotroni Meydanı ile Ulusal Tarih Müzesi görüleceğinden önemli. Ayrıca bu Stadio’da gayet güzel restoranların olduğu bir pasaj var. Starbucks’ın hemen karşısında kalıyor.

  Panathinaiko Stadyumu: Dünya üzerinde mermerden başka hiçbir yapı maddesi kullanılmadan inşa edilen tek stadyum burası. Balıkesir’in Marmara Adası, mermerin çıktığı ana yer olduğu için Yunanlar, mermere “Marmara” diyor. Stadyumun yapılma sebebi ise Tanrıça Athena’nın onuruna spor faaliyetleri düzenlenmesi.

  Nasıl Gidilir?: Stadyum, Atina’nın en eski meydanı olarak görülen Kotzia Meydanı’nda yer alıyor.  

  Atina’da Ne Yenir?

  Atina, Türk mutfağı ile benzerlik gösteren yegane mutfak kültürlerinden biri. Deniz ürünleri ve meze ağırlıklı kültürü adalar dışında Atina’da kendini gösterse de favorilerin başında souvlaki geliyor. Bize çevirirsek, şiş kebap.

  Kostas: Bu konuda ciddiyim, neredeyse yoldan geçen 5 kişiden 3’üne ‘nerede souvlaki yiyelim’ diye sordum, Kostas cevabını aldım. Sonra Kostas’ı aramaya koyuldum. Minicik bir dükkan ve souvlakiler bitince yenisi çıkmıyor. Üstelik hafta sonları da kapalı. Evet, yiyemeden döndüm ama sana kafayı taktım Kostas.

  Gittiğimde kapalı olduğu açık halini internet kaynaklı ekliyorum.

  O Thanasis Restoran: Kostas’ı bulamayınca hayıflanma şeklinde kendi aramızda konuşurken göbeğinden son derece gurme olduğunu fark ettiğimiz bir abi yanımıza yaklaşıp ‘souvlaki mi arıyorsunuz’ dedi. Gökten souvlaki vahiyi gibi gelen bu abi bize O Thanasis Restoran‘ı tavsiye edince gidelim bari olduk. Atina’da birden fazla O Thanasis Restoran var. Ama abi ısrarla Starbucks’ın yanındakini önerince biz de oraya gittik. Haklıymış, adamlar yemekten anlıyor.

  Jpeg

  Atina’da Gece Hayatı

  Atina’da bulunma sebebi yılbaşı olunca haliyle gece hayatı araştırması geniş oldu. Her gece adeta magazin programlarına yakalanan playboy kıvamında o mekan senin bu mekan benim gezip durduğumdan dolayı hiçbirini hatırlamıyorum. Fakat gece hayatının nabzının Gazi, Siri, Plaka, Kolonaki ve Mia Smirna’da attığı kesin. Yılbaşı sebebiyle her yer kalabalık oluyor. Özellikle tavernaların bulunduğu Plaka ve Psiri Bölgesi ile gece kulübü yoğunluğu olan Gazi, en yoğunları. Gazi’de olduğum gece her mekana girdim ama Brando adlı mekana girerken bana ne verdiler bilmiyorum.

  MoMix Bar: Gece kulübü ve taverna alternatifi olarak, Gazi’de bulunan Momix size hayretler verecektir. Çünkü mekandaki içkiler moleküler. Bazısı dumanlar içinde geliyor, bazısı kapsül olarak.

  Jpeg

  Brettos: Dekoruna hayran olası bir mekan Brettos. Plaka’da bulunan ve likör cenneti olan Brettos, Atina’nın çok eski mekanlarından. Gidildiyse bilhassa kavunlu ve çikolatalı likör denenmeli.

  Jpeg

  A for Athens Hotels: Monastiraki Meydanı’nda bulunan otelin terası muhteşem bir Akropolis manzarası sunuyor. Otelde kalmayanlara da açık olan terasını gündüz ve gece olmak üzere iki kere ziyaret ediniz.

  A for Athens Hotels'de Gündüz
  A for Athens Hotels’de Gündüz
  A for Athens Hotels Gece
  A for Athens Hotels Gece

  City Link: Sintagma Meydanı’nın hemen arkasındaki alışveriş binasında yer alan sıra sıra bistro tarzı mekanlar Atina’nın Nişantaşı Citys’i olmuş. Gayet de güzel olmuş.

  atina-gece-hayatı

  Atina’da Yılbaşı 

  Yılbaşı konusunda en başta da söylediğim ‘yüksek beklentiyi aşağıya çekin’ uyarısını tekrar ediyorum. Gitmeden bir hafta önce araştırmalar ile bulunan mekanlara kah Facebook’tan, kah Instagram’dan kah mail ile ulaşarak fiyat aldım. Bu mekanlar elbette taverna ve fiyatları üç aşağı beş yukarı aynı. Atina’da yılbaşı için tercih edilen bölge ise daima ilk önce Plaka Bölgesi oluyormuş. Bölgenin ve Atina’nın en meşhur tavernası ise O Geros Tou Moria da burada bulunuyormuş.

  Jpeg

  O Geros Tou Moria karşılıklı iki şubesi bulunan ve İstanbul’daki Fransız Sokağı’nın birebir aynısı bir konumda yer alan taverna. Yılbaşında çoğu yer gibi fix menü uygulaması olan tavernada menü fiyatı adam başı 50 euro.  Tavernada nasıl bir yılbaşı kutlaması olur, menüde ne var diyenler için menü et, balık seçenekli olarak sunuluyor. İçerik ise ana yemek+salata+tatlı+alkollü içecek ve bol müzik.

  Atina’dan Ne Alınır?

  Eli boş dönemeyesiceler kulübü olarak Atina’dan ne alınır diye soranlara, aralarında Karagöz ile Hacivat’ın da bulunduğu kuklalardan ve birçok hediyelik eşyacıda görülecek seramik heykeller cevabını veririm.

  Jpeg

  One Comment

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir