Cunda & Ayvalık Gezilecek Yerler: Emekli Olmayı Bekleyemeyeceğim Ben

  Ayvalık gezilecek yerler ile yazıma başlamadan önce siz sayın jüri heyetine, Balıkesir‘e objektif bir bakış açısı sergileyemeyeceğimi belirtmek isterim. Zira Birsen Tezer’in de dediği gibi ‘seni sevdiğimdendir gelirim ben bu yere’ sözü tam olarak beni yansıtıyor. Türkiye‘de hafta sonu gidilebilecek yerlerden biri Ayvalık olsa da aslında hafta sonuna sığmayacak kadar gezilecek bol yere sahip. Ama vaktim yok, İstanbul’dan hafta sonu gidilecek bir yer olsun, geceden yola çıkayım diyen varsa, arabayla çok da aşırı uzak bir yer değil.

  *Ayvalık gezilecek yerler rehberine başlamadan önce ‘öğlen frappesi’ni içmek için ferman niteliğindeki karşı ada Midilli’ye geçmek isteyebilirsiniz. Euro 5 TL’yi geçti, bilmem isteyebilir misiniz ki? Yine de olmazsa olmaz Ayvalık’tan Midilli’ye nasıl gidilir yazısını da buraya bıraktım.

  *O kadar gezdik ve karnımız acıktı. Haliyle, şu an bulunduğumuz yer de Ayvalık olunca ver oradan üzerimize girit ezmelerini, ver papalinaları. Ayvalık tostu nerede yenir, vay efendim karnımızı damla sakızı ile nerelerde doldururuz sorularının cevabı merak edenler için Ayvalık ve Cunda yemek rehberi linkinde.

  *Ayvalık’a yakın yerlerden biri olan eski bir Boşnak, yeni bir sanat köyü olan Küçükköy/Yeniçarohori gezisi de yine pek yakında buralarda. Ayvalık gezilecek yerler listenize burayı muhakkak ekleyin.

  Ayvalık

  Ayvalık gezilecek yerler

  Ayvalık adını Antik Çağ’da ‘ayva’ anlamına gelen Kidonia‘dan alıyor ve ilk yerleşenleri Midilli’nin Kydona ve Girit’in Kydonies ilçelerinden gelenler oluyor. Antik Çağ’da var olan takım adalardan biri olan Ayvalık, Cunda Adası ile birlikte bu bölgedeki dört antik kentten biri. Günümüzde ise bu 4 antik kentten geriye yalnızca Ayvalık ve Cunda Adası kalmış. Birinci Dünya Savaşı’nda Anadolu’da düşmana karşı ilk kurşun 29 Mayıs 1919 tarihinde Ayvalık’ta atılıyor. 13 Nisan tarihi ise Mustafa Kemal Atatürk’ğn Ayvalık’a adım attığı için önemli bir tarih.

  Ayvalık’a Ne Zaman Gidilir?

  Ayvalık gezilecek yerler için ağız tadıyla keşifler yapmak için dört mevsimin dördünü de değerlendirmek mümkün. Bu tamamen sizin tatil anlayışınızın nasıl olduğuna bağlı.

  • Ayvalık’ta yaz

  El mecbur Ayvalık yazlık bir yer olduğu için buralara yazın gidilmesi daha makul oluyor. Zira denize girmektir, dondurmalar yemektir bunlar hep yaza özgü şeyler. Çoluk çocuk da varsa Ayvalık için en iyi zaman yaz oluyor. Ben yaz insanı olmadığım için hiçbir yeri yazın buralar çok güzel diye öneremediğim için Ayvalık’a ne zaman gidilir sorusunun cevabı da yine bence yaz değil.

  • Ayvalık’ta kış

  Benim Ayvalık’ı en sevdiğim zaman kış. Tamamen kış ortası şubat-mart ayları Ayvalık bence çok güzel. Tamma alt yapı sorunları felaket, yağmur yağdı mı mahvoluyor, kömür kokusu çok fena bir şey ama sokaklar, deniz sana kalmış. Karides, midye soğuk denizde en lezzetli halini almış. Gel de sevme şimdi.

  • Ayvalık’ta bahar

  Milyonları birleştiren mevsim bahar. Baharda güzel olmayan yer var mı bilmiyorum. İlkbahara göre favorim sonbahardır. Ama yine de Baharın her türlüsü Ayvalık’ta güzel yaşanıyor. Eğer sonbaharda gelirseniz Kasım’ın ikinci haftasında Ayvalık zeytin hasadı festivaline katılabilirsiniz. Ya da ilkbahardaki resmi bayramlara denk gelmişseniz Ayvalık’ın meşhur orkestrası, Ayvalık Belediyesi Bando Takımı ile tanışırsınız. Bu bando takımı özel kılan bilindik şarkıları da başarılı bir şekilde çalmaları ve sokakları adeta bir konser alanına çevirmeleri. Ve elbette, başlarında yıllarını bando takımına vermiş bir isim Ergün Tekincan’ın yani halkçasıyla ‘Ergün Baba’nın bulunması.

  Ayvalık gezilecek yerler

  Ergün Baba, koca çınarlık yaşıyla gencim ben diyeni cebinden çıkartacak bir enerjiye sahip. Sıcak soğuk demeden ve saatlerce ayakta durarak, ve gayet de enerji sarf edilen bir iş yaparak ne varsa eskilerde var dedirtiyor. Güler yüzü ve adeta Ayvalık’ın ‘Hulusi Kentmen’i haliyle herkesin sevgilisi oluyor. Yıllardır emek verdiği bando takımının gelişmesi için hala çalışıyor, bu ekibe daha neler katabilirim diye düşünüyor.

  Ayvalık’a Nasıl Gidilir?

  Ayvalık’a otobüsle, arabayla, deniz otobüsü ile, uçakla; yani gidilebilecek tüm yollardan giden biri olarak tüm alternatifleri aşağıda detaylarıyla belirttim. Fiyatlar değişiklik gösterebilir, zira yarın zam gelirse sonra bana ‘karşiiim sallama’ demeyin.

  • Araba ile Ayvalık

  İstanbul’dan Ayvalık’a araba ile gitmek yarım saatlik bir mola ile yaklaşık 6 saat, 450 km sürüyor. İstanbul Bakırköy’den yola çıkıp Avrasya Tüneli’ni, Osman Gazi Köprüsü’nü geçip Bursa istikametini takip ederek Balıkesir üzerinden Ayvalık’a gitmeyi hedefliyoruz. Tüneli ve köprüyü kullanmak biraz pahalıya mal olabilir tabii. Zira Avrasya Tüneli ücreti otomobil için 19,20 TL, dönüşte kullanacaksanız bir 19.20 daha vermek gerekiyor. Etti mi 38.40 TL. Osman Gazi Köprüsü ücreti de yine otomobiller için 71.75 TL artı paralı otoban ücreti 12.05. Dönüşte de kullanacaksanız bunu ikiyle çarpın. Etti mi 166.60 TL. Koy tüneli de üstüne. Eşittir 205 TL.  Tabii tünel ve köprüye bu kadar para vermem derseniz o zaman Eskihisar-Topçular arabalı feribotunu kullanabilirsiniz. Tek yön 50, gidiş dönüş alırsanız 90 TL ücreti var. Araba ile giderseniz yolda Yörsan ya da Yasa Tesisleri‘nde mola verebilirsiniz. Bizim tercihimiz genelde Yasa oluyor.

  Ayvalık gezilecek yerler

  Biz Kia Niro test aracı ile bu güzergahı takip ettik Çok Gezen Adam Osman ile. Aracı merak edenler kendisinin bloguna da bakabilir. Kendisi Ayvalık gezilecek yerleri oldukça kolaylaştırdı sağ olsun, senin de emeklerin için teşekkürler Kia Niro.

  • Araba + İDO ile Ayvalık

  Yine arabayla diğer deniz yolu alternatifi olan İDO’da aklınızda dursun. Yenikapı-Bandırma feribotunu (İDO) kullanarak Ayvalık’a gitmek ise şöyle; İstanbul’dan 2 saat Bandırma, Bandırma’dan da Ayvalık 2.5 saat sürüyor. Yani yaklaşık 5 saatte varmış oluyorsunuz. Tabii bu seçeneğin ücreti de yüksek olabilir. Güncel bilet ücretleri için İDO‘nun resmi adresine bakınız.

  • İDO + Otobüs ile Ayvalık

  Arabanız yok ama İDO ile Bandırma’ya geldiniz. Bandırma’dan Ayvalık’a gitmek istiyorsunuz. O zaman tek seçenek Uludağ Turizm oluyor. Yaklaşık 3 saat sonra Ayvalıkta’sınız. Bilet fiyatları da 33 TL.*

  • İdo+VIP ile Ayvalık

  Bu da bir yukarıdaki otobüs seçeneğinin VIP versiyonu. Yenikapı’dan İDO ile Bandırma’ya geçtiniz. Otobüs yerine VIP de tercih edebilirsiniz. Bandırma garajdan kalkan BALTUR ile Ayvalık’a yaklaşık 2.5 saatte gidiliyor. Böylece İDO ile birlikte yol süresi 4.5 saat oluyor. BALTUR VIP fiyatları 45 TL.

  • Otobüs ile Ayvalık

  Kara yolundan gitmek isteyen olursa da Karacabey-Balıkesir güzergahından Ayvalık’a otobüsle gitmek mümkün. İstanbul’dan Ayvalık otobüsle 7.5 saat sürüyor.  Bilet fiyatları ise 80 TL.

  • Uçak ile Ayvalık

  Ayvalık’a uçakla gitmek için Edremit’e uçuşu olan THY, Anadolu Jet, Pegasus ve BoraJet’ gibi farklı firmaları kullanabilirsiniz. İstanbul’dan Edremit uçakla 1 saat sürüyor. Edremit Koca Seyit Hava Alanı’ndan da Ayvalık’a giden minibüsleri kullanarak 50 dakika sonra Ayvalık’a varmış oluyorsunuz. Bu yol da böylece 2 saate inmiş oluyor.

  Ayvalık Otogardan Merkeze Nasıl Gidilir?

  Ayvalık gezilecek yerler listesine başlamadan önce otogardan Ayvalık merkeze nasıl gidilir sorusunu cevaplayalım? Ayvalık otogardan merkeze gitmek için, hemen gardan kalkan minibüslere biniyorsunuz ve liman, eski garaj güzergahında iniyorsunuz. Minibüslerde BALKART geçse de para kabul ediliyor. Otogardan Ayvalık merkez 2.5 TL.

  Ayvalık’ta Nerede Kalınır?

  Ayvalık gezilecek yerler

  Ayvalık’ta nerede kalınır sorusunun cevabı hem Ayvalık merkezde hem de Cunda’da şekilleniyor. Ayvalık merkezde kalmak isterseniz Cumhuriyet Caddesi ya da 13 Nisan Caddesi tercih edilebilir. Ben evde kaldığım için Ayvalık’ta bir otelde kalmadım. Bu yüzden önerilerim kendi deneyimlerime dayanmıyor. Fakat sağdan soldan kalan arkadaşlardan duyduğum Ayvalık otellerini burada yine de paylaşmak istedim. Mesela son gidişimizde Osman Ayfada Cafe & Pansiyon‘da kaldı. 3 gece oda kahvaltı için 160 TL ödedi. Üstelik çok geç saatte varmamıza rağmen pansiyonun sahibi Nalan Hanım’a önceden geç geleceğimizi söyledik ve hiç sorun etmeden sabah 4 gibi uyandı ve Osman’ı otele aldı:) Kendisi tiyatrocu bu arada, birçok tiyatro oyununda yer alıyormuş. Osman pansiyonu baya sevdi anlayacağınız.

  Ayvalık gezilecek yerler

  Osman’a kalacak yer bakarken Ayvalık 1881 Pansiyon‘a da göz atmıştık. Orası biraz daha pahalı geldiği için tercih etmemiştik. Ama Ayvalık otelleri içinde tercih edilebilecek merkezi bir yer olarak notlarımıza aldık. Kiraz Çiçeği Otel‘de bizi tüm şirinliğiyle selamlayan bir yer oldu. Fotoğraf çekerken rastladık ama konaklama olarak da iyi bir alternatif olabilir. Bir de yine merkezde Macaron Konağı yer alıyor. Ayvalık otelleri arasında öne çıkan ve benim de bir ara kalmayı istediğim bir yer oldu burası. Gittim, gördüm, çok beğendim. Sevil Mert tavsiye etmişti, ne de iyi etmiş:)

  Ayvalık Gezilecek Yerler

  Ayvalık gezilecek yerler

  Eğer Ayvalık gezilecek yerler listesi çıkartılacaksa bunun için Ayvalık merkez ve Cunda Adası gezileri olarak iki farklı rota oluşturulabilir. Ayvalık’ın köylerini de işin içerisine katarsanız liste uzar gider. Bu yazıda Ayvalık merkezde gezilecek yerler, Cunda Adası’nda gezilecek yerler ve Ayvalık Küçükköy gezisi yer alıyor. Baştan söyleyeyim, öyle iki gün gezip her yeri gördüm olayı Ayvalık için geçerli değil. Bence hiçbir yer için geçerli değil. İki günde gezilecek yerler nereleri bilen varsa yorum bıraksın da hep beraber gülelimasdfafafa. Şaka bir yana bu yazı güncellenerek geliştirildi. Yani 2 günde buraların hepsini gezmedim. Sabah 6’da kalkıp gece 1’de falan eve gelirseniz o ayrı, o zaman olabilir.

  * Yazının başında da dediğim gibi Ayvalık ve Cunda Adası çok farklı yerler olmasa da Cunda Adası daha bir popüler destinasyon olmuş durumda. Bu yüzden Ayvalık’a gelen Cunda Adası’nı; Cunda Adası’na gelen Ayvalık’ı gezmeden dönmesin.

  Saatli Camii (Ayos İanni Kilisesi)

  Ayvalık gezilecek yerler

  Kiliseden camiye döndürülen Saatli Camii, Ayvalık’ın ikonik simgelerinden. (İkoniği cümle içinde kullanmadan gezi yazısı olmuyor kahretmesin). Kiliseden camiye döndürüldüğü için ikonalar dışındaki tüm detaylar aslına uygun olarak kalmış. Çanında bulunan saat sebebiyle de Saatli Camii adını almış. Merkez tarafında olanlar için Ayvalık gezilecek yerler içerisine alınası bir yapı.

  Çınarlı Camii

  Ayvalık gezilecek yerler

  Hamdibey Mahallesi Alibey Caddesi’ndeki Çınarlı Camii de kiliseden camiye döndürülenlerden. Şimdilerde etrafındaki yıkık dökük evler nedeniyle göze çarpmasa da gezip görülesi. Hatta genel olarak herkes Saatli Camii’ye odaklansa da bence önce Çınarlı Camii’yi görün derim. Demem o ki bu cami, Ayvalık gezilecek yerler arasında mutlaka yer almalı.

  Atatürk Hatıra Ormanı

  Şeytan Sofrası’na gelmeden önce güneşin batışının güzel bir şekilde görüleceği yerlerden biri Atatürk Hatıra Ormanı. Şeytan Sofrası’nda akşam güneşini yakalamak üzere yola koyulduğumuzda, güneşin batışını kaçırabiliriz endişesiyle bir iki kare de burada çektik biz. İyi ki de durmuşuz zira tam o anda Yunan radyosu çekti ve şahane bir şarkı çalmaya başladı.

  Şeytan Sofrası

  Ayvalık gezilecek yerler

  Ayvalık’tan Sarımsaklı istikametinde gidildiğinde, yukarıdaki Atatürk Hatıra Ormanı görüldüğünde, bir iki dakika daha ilerleyince Şeytan Sofrası’na varılıyor. Ayvalık’ı ve Midilli’yi tamamen görebilecek yükseklikte olan Şeytan Sofrası, kayalık tepelerin üzerine kurulu ve özellikle gün batımında muhteşem manzaralara sahip bir bölge. Türkiye’nin en güzel gün batımı manzarası izleme noktalarından biri olan Şeytan Sofrası elbette Ayvalık gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazı.

  Ayvalık gezilecek yerler

  Manzarası dışında burada şeytanın ayak izinin olduğuna inanılan dev bir ayak izi bulunur. Hoş, bu ayak izi sanılan boşluk aslında bir lav birikintisi olsa da şeytanın ayak izi olma hikayesi çok daha gizemli geliyor. Şeytanın ayak izinin olduğu kısımda dilek dileniyor ve para atılıyor. Şeytandan dilek dileme konusu ne alaka bilemesek de bu ayak izinin hikayesini kısaca anlatayım; 1500’lü yıllarda Osmanlı egemenliğindeki Ayvalık yöresinde Rum’lar yaşıyordu. Penelope adında bir Rum yıllarca burada yalnız yaşamış ve günlerden bir gün bölgede kuraklık baş göstermiş. Halk bu kuraklığın sebebi olarak kiliseye karşı gelen Penelope’yi göstermiş ve onu taşlamak için toplanıp tepeye gelmişler. Penelope tepede halka çok zengin bir sofra hazırlar ve aç kalan halk sofrayı görünce Penelope’yi unutur. Böylece Penelope kaçarak kurtulur. 

  Cumhuriyet Caddesi

  Ayvalık gezilecek yerler

  Instagram’da 675 dar sokak, eski ev kombinasyonlu fotoğraf paylaşmaya hazır olanları Cumhuriyet Caddesi’ne davet ediyorum. Ayvalık’ın  en güzel, en fotojenik, en kendine has yeri Cumhuriyet Caddesi’dir. Eski Ayvalık evleri, zanaatkarlar, gizli kalan cafeler, antikacılar bu sokaktadır. Cumhuriyet Caddesi boyunca yürüyüp ara sokaklardan yukarılara doğru çıkıldığında karşılaşılan daracık arnavut kaldırımlı sokaklar ve birbirine yakın evler, eğer dilleri olsaydı ‘yeter artık çekme fotoğrafımızı’ diyebilirdiler. Özellikle de Gazozcu Faik mutlaka derdi.

  Vatanım Sensin Miralay Cevdet’in Evi

  Ayvalık gezilecek yerler

  Vatanım Sensin’in ilk bölümlerinin çekildiği Ayvalık’ta dizinin çekildiği evi görebilirsiniz. Burası mı emin değilim. Dizi benim bildiğim Atilla Bey Konağı’nda çekilmişti. Ama o konak bu konak mı, onu bilmiyorum. Ama bu galiba, oralarda sordum burayı gösterdiler.

  Cennet Tepesi

  ayvalık

  Tepeden bakma manyaklığınız varsa Şeytan Sofrası kadar olmasa da güzel bir manzara izleyebileceğiniz diğer yer Cennet Tepesi. Ayvalık merkezden Yeni Otogar’a giden minibüslere binilip hastane durağında inilince Cennet Tepesi’nde inilir. Ya da merkezden biraz yürüyerek de ulaşılabilir. Az bir vakitte gidilecek yer olmasa da geniş zamanları değerlendirmek ve gün batımına karşı çay içmek için ideal.

  Yunus Emre Parkı

  Untitled_Panorama1

  Daha önce Ayvalık’a geldim, bilindik yerleri görmek yerine daha az bilinen yerlere gideyim diyen varsa en iyi gün batımının izlenebileceği yerlerden biri olan Yunus Emre Parkı’nı öneririm. Ayvalık’a girişte sağ tarafta kalan, karşı caddesinde cafelerin ve Drüümcü Serko’nun bulunduğu parkın özellikle gün batımı manzarası harika.

  Yelken

  ayvalık-gezilecek-yerler

  Yunus Emre Parkı gibi turistik gezilerde uğranılmayan ama bana göre Ayvalık’ın en güzel sahil kısmının yer aldığı Yelken, marinası ve ihtisas kulübü ile gündüzleri de akşamları da hareketli bir bölge. Yine vakit problemi yoksa uğranılası bir yer.

  Ayvalık Kalesi

  Ayvalık gezilecek yerler

  Ayvalık merkez-Cunda arası gidip gelirken ‘aa orada bir kale var çıkalım’ diyoruz. Kaleye dair herhangi bir tabela falan yok. Farklı yerlerden denemeler yapıyoruz, yok çıkmıyor. En sonunda Vergi Dairesi Müdürlüğü’nün olduğu tabelanın istikametinde ilerliyoruz. Yokuş yukarı çıkıyoruz, kale solumuzda ama kaleye giden yol hala yok. Yolun en sonunda askeriye var. Oradan da tekrar aşağıya gidiliyor. Hop geri dönüyoruz. Kale karşımızda ama gene yol yok. Nerede kardeşim bu kale yolu derken kaleye gidilmediğini anlıyoruz. Ama iyi fark ettik Allah için. Kendisi Ayvalık gezilecek yerler listemizde adeta bir Lost adası kıvamında yer almayı başardı.

  Ayvalık’tan Cunda’ya Nasıl Gidilir?

  Ayvalık merkezden Cunda’ya nasıl gidilir sorusunu cevaplayalım ve ardından Cunda’da gezilecek yerlere geçelim. Ayvalık’tan Cunda’ya gitmek için merkezdeki Migros önünden kalkan Cunda dolmuşlarına binebilirsiniz. 10 dakikalık bir yolculukla adaya varıyor dolmuşlar. Bilet fiyatları 2.5 TL*. Arabanız varsa yine Ayvalık Cunda güzergahını takip edebilir ve 10 dakika sonra Cunda Adası’na varabilirsiniz. Yalnız sezonda ve bayram seyranda gittiyseniz otopark sorunu buralarda çok olur. Ya otoparka arabayı vereceksiniz ya da merkezden biraz ileriye, herhangi bir sokağa park edeceksiniz.

  Cunda Adası Gezilecek Yerler

  Ayvalık gezilecek yerler

  Ayvalık’ın her mevsim kapalı gişe oynayan yeridir Cunda. 1964’te yapılan Türkiye’nin ilk boğaz köprüsünden geçerek varılan adada, otantik tavrını bozmamış sokaklar ve evler, insanı büyük şehirde yaşadığı yıllarına isyan ettirir. Ada Alibey adını, Kurtuluş Savaşı’nda padişahın ‘Yunanlara teslim olun’ emrine karşı gelerek mücadeleye başlayan ilk birliğin kumandanı Yarbay Ali Çetinkaya’dan alıyor. Adanın günümüzdeki popüler ismi olan Cunda’nın ise ne anlama geldiği bilinmemekle birlikte, Osmanlı Türkçesi’nde ‘Yunda’nın yanlışlıkla ‘Cunda’ olarak okunmasından ortaya çıktığı söyleniyor.

  Taksiyarhis Kilisesi

  cunda-gezisi

  Cunda’da bulunan Ayvalık’ın meşhur kilisesi Taksiyarhis, 1844 yılında yapılmış. Kilise, daha çok 2. Dünya Savaşı’nda halka haber vermek için kullanılmış. Sahip olduğu çan ise dünyanın en büyük çanı olarak biliniyor. Yakın zamana kadar harap bir halde olan Taksiyarhis, memleketin müzeman’i Rahmi Koç’un yaptırdığı restorasyon ile müze haline getirildi. İçeride araba, tekne ve tren modelleri, bebek arabaları, zaman ölçüm ve denizaltı aletleri gibi bir dolu koleksiyon bulunuyor. Bilet fiyatları tam 5, öğrenci 2 TL.

  Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı

  Ayvalık gezilecek yerler

  Cunda’nın dar sokaklarından yürüyerek, -hangi sokak olursa olsun-, tepelerde dönen yel değirmenlerini göreceksiniz. Yanlış bilmiyorsam ve benim gördüğüm kadarıyla 3 tane yel değirmeni var adada. Bunlardan biri de yine Rahmi Koç imzalı Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı’nın olduğu değirmen. Vakti zamanında kilise ve manastır olarak kullanılan bu mekanda, “göremediğime değil, okuyamadığıma üzülüyorum” diyen Emekli Büyükelçi Necdet Kent’in oğlu Muhtar Kent tarafından bağışlanan 300’ü aşkın kitap bulunuyor. İçeriye giriş ücretsiz.

  Aşıklar Tepesi

  Ayvalık gezilecek yerler

  Kütüphaneyi gezdikten sonra hem değirmeni fotoğraflamak, hem de Cunda’ya tepeden bakmak için Aşıklar Tepesi olarak adlandırılan bu noktada biraz duruyoruz. Yaz kış hep esen değirmende, uslu bir çocuk olursanız Don Kişot’u bile görebilirsiniz.

  Agia Triyada

  Ayvalık gezilecek yerler

  1858 yılında Cunda’nin ilk kilisesi olarak inşa edilen Agia Triyada, 1922 yılına kadar ibadete açık kalmış. Mübadeleden sonra ise kaderine terk edilerek bugünkü harap halini almış.

  Ayvalık’ta Nerede Denize Girilir?

  Denize girmek için Ayvalık merkezden biraz uzaklaşmak gerekiyor. Merkezde denize girme olasılığı pek yok. İlle de merkez olsun dersek istikamet Duba Plajı olur. Halk plajı olan Duba’da denizin çok iyi olduğunu söyleyemem. Hele ki şimdi oraya yeni köprü falan yapıldı, denizi kirlendi mi temizlendi mi hiçbir fikrim yok.

  Ayvalık’ta denize girilecek yerler arasında merkezde olmayan yerler de sırasıyla şöyle; Sarımsaklı Plajı, Altınova Plajı, Bedavut, Ortunç Plajı, Cunda Patariça Koyu, Paşa Koyu, Cennet Koyu ve Maden Koyu. Pateriça en bilinen yerlerden biri. Minibüsler Pateriça’ya götürüyor ama beach’lere gitmek için toprak yoldan yürümek gerekiyor. Ki bu yol da epey uzun bir yol. Pateriça tarafına gittiğinizde toprak yoldan ilerlerken Ayvalık Adaları Tabiat Parkı karşınıza çıkacak . Orada Paşa Çeşmesi‘ni göreceksiniz. O çeşmede durunuz efendiler! Çeşmeden akan su içme suyu ve hafif ekşimsi bir tada sahip. Bu ekşimsi suyun özellikle cilt yaralarına iyi geldiği söyleniyor.

  *Yola devam edildiğinde yaklaşık 4-5 dakika sonra da beach’ler karşımıza çıkıyor. Bu beach’ler arasında yer alan popüler Bıyıklı Beach, tee en sonda. Denizin sığ ve soğuk olduğu bu hat boyunca kumsala şemsiye atıp denize girilebiliyor ya da beach’ler tercih ediliyor. Bayramın son demlerinde gittiğim Bıyıklı Beach’te loca girişlerinin 50 ve buna ek olarak loca giriş ücreti diye 15 TL istendiğini öğrenmem; şezlong ve şemsiyeye kişi başı 15 TL biçildiğini görmem beni çok üzdü. Suyun 3 TL olduğunu söylemeden de geçemem. (Bir Balıkesirli olarak böyle bir şeyi kabul etmedim elbette)

  Ayvalık’tan Ne Alınır?

  Ayvalık’tan ne alınır sorusunun cevabı olarak 10 emir gelsin: Sepet peyniri, damla sakızlı kurabiye, zeytin, zeytinyağı, ot (faydalı olanından), ayvalık tulumu, lor tatlısı, tost ekmeği, lor peyniri, ikinci el eşya.

  Antikacılar Çarşısı

  Ayvalık gezilecek yerler

  Ayvalık sahilindeki çay bahçelerinin sonunda bulunan Antikacılar Çarşısı, ikinci el eşyalara meraklılara duyurulur. Birçok eşya İstanbul’daki ikinci elcilerden çok daha uygun. Hem Ayvalık gezilecek yerler listesine dahil edilesi hem de ufak tefek hediyelikler alınası bir yer burası. İtalya’nın Murano Adası‘ndan çıkan ünlü murano camlarını ikinci el olarak Ayvalık Antikacılar Çarşısı’ndan uygun fiyatlara bulmak mümkün.

  Antikacılar Sokağı

  Ayvalık gezilecek yerler

  Antikacılar Çarşısı dışında bir de Ayvalık’ta Antikacılar Sokağı var. Burası da yine Ayvalık gezilecek yerler arasında ve aynı zamanda alışveriş noktalarından biri. Barbaros Sokağı’ndaki Antikacılar Sokağı’nda uğramanızı tavsiye edebileceğim iki dükkan var. Biri 1903 Antik, diğeri Çinegene Antik. Hatırası olan eşyalara ilgi duyuyor, ikinci el meraklısı birisi iseniz buralar size cennet olabilir. Ayrıca bu sokak fazla fotojeniktir.

  Perşembe Pazarı

  Ayvalık gezilecek yerler

  Yunanistan’dan göçün başladığı gün bugündür. Ayvalık’ın perşembe pazarı, Türkten çok Yunan göreceğiniz son derece uluslararası bir pazardır. Kendisi bir nevii Midilli’nin Bim’idir. Bana Ayvalık’a gitmek için tek bir neden söyleyin deseniz, cevabım perşembe pazarı olur. Hem Ayvalık gezilecek yerler arasında, hem Ayvalık alışveriş noktalarından biri olan perşembe pazarında hunharca Ege otu alışverişi yapın. Akkız, kabak çiçeği, ne bulduysanız yüklenin.

  Ayvalık Tost Ekmeği

  Ayvalık gezilecek yerler

  Ayvalık’tan alınacaklardan biri de tabii ki evde Ayvalık tostu denemesi için ekmek olur. Zaten birazdan tulum peyniri de alacaksınız, o zaman ne duruyorsunuz, tost yapsanıızaaa tost yapsanıızaa… Ayvalık tost ekmeği nereden alınır sorusunun cevabı için sizi Çamlıbel Fırını’na gönderiyorum. 1944 yılından bu yana yaşatılan fırıncılık mesleği ile Çamlıbel Tost Ekmeği Fırını ismiyle devam ettiriliyor.

  Darbuka Kardeşler

  Ayvalık gezilecek yerler

  Ayvalık’tan nereden peynir alalım soruların yanıtı birkaç alternatif olur, tadılır, karar verilir. Fakat şefin tavsiyesi isteyene Ayvalık çarşısındaki Darbuka Kardeşler, Cunda’daki Veli Amca’nın mandırası ve yine Cunda’daki Saltık Mandıra. Darbuka Kardeşler benim sevdiğim peynircilerden biri. Ayvalık’a gittiğimde peynirleri buradan alıyorum. Hemen favori peynir listesi yapalım yeri gelmişken; Girit sepet peyniri, Bergama tulumu, lor peyniri, Ayvalık tulumu. Peynir dışında buradan zeytin, zeytinyağı ve sabun da alabilirsiniz. Bu arada Darbuka Kardeşler’in fiyatları da oldukça makul.

  Ayvalık Festivalleri

  Ayvalık gezilecek yerler için planınızı Ayvalık festivalleri zamanına denk getirebilirsiniz. Ayvalık festivallerinin başında kasım ayındaki Ayvalık Zeytin Hasadı Festivali, mayıs ayındaki Yeniçarohori teferiç şenliği, mayıs ayındaki, Ayvalık yerel tatlar festivali, mayıs ayındaki Küçükköy doğa festivali geliyor.

  6 Comments

  1. Geri bildirim: Dijital Seyahatname
  2. Yalnız Birsen Tezerin şarkısındaki hikaye bambaşkadır 🙂 öğrenmek isterseniz biraz daha araştırmanızı öneririm. Çok güzel hikaye…

   1. Mehmet bey merhaba,
    Hikayeyi bilmiyordum aslında. Ama tam olarak o söz ruh halimi yansıtıyor:) O yüzden girişte o cümleyi kullanmak istedim.
    İnşallah hikaye bambaşka bir yöne gitmiyordur:)

    Sevgiler,

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir