Geziyoruz Be Canım
Kars

Doğu Ekspresi: Doğu Ekspresi Hakkında Merak Edilenler ve İhtiyaç Listesi

Doğu Ekspresi ile Kars yolculuğu, gözlemlerime göre son zamanlarda çoğu seyahatseverde bir heyecan yaratıyor. Özellikle 2017 ve 2018 yıllarında gerçekten yer bulmanın bile imkansızlaştığı bir Doğu Ekspresi gördü bu gözler. Bence bu sevindirici bir durum. Üzerine çok goygoy çevirdik ama yaşadığımız ülkeyi, Instagram’dan fotoğraf paylaşmak için bile olsa gezmek bence eleştirilecek bir konu değil. En azından olumsuz anlamda. Ben de bu heyecanı duyanlardan biri olarak gerçekleştirdiğim yolculuğun detaylarını paylaşmak istedim sizlerle. Hayatınızda ilk defa yaklaşık 24 saatlik bir tren yolculuğuna çıkacaksanız trenin genel şartları ve nelere ihtiyacınız olacağı konusunda mutlaka araştırma yapmalısınız derim. Bu işte ilk adımı ise tren bileti alma konusunda atmalısınız. Ne var işte tren bileti demeyin. Çünkü TCDD’den Doğu Ekspresi bileti almak gerçek bir zulüm.

♦ Doğu Ekspresi bilet alımı ve ücretleri ile Doğu Ekspresi tren saatleri için Doğu Ekspresi’na nasıl bilet alınır başlıklı bir yazı yazma ihtiyacı duyduğuma göre artık siz düşünün gerisini. Linke tıklayarak Doğu Ekspresi bilet alımına dair detaylı rehbere ulaşabilirsiniz.

♦ Doğu Ekspresi ile Kars’a varmak üzereyken Kars’ta gezilecek yerler ile ön hazırlıklara başlayabilirsiniz. Ani, Çıldır, Sarıkamış ile Türkiye turizminin can damarlarından biri olması şaşırtıcı olmayacak Kars’ı keşfederken hayranlık duymaya da hazır olun.

Doğu Ekspresi İle Kars

Doğu Ekspresi

Doğu Ekspresi’ne bilet nasıl alır yeri gelmişken hemen kısaca buradan da açıklayayım. Ben de bilmiyorum… Bilen varsa da ağır sallıyordur. Yok şu saatte, yok bu günde kesin açılır gibi söylemler son derece SPEKÜLATİF DOĞAN. Benim bilet alırken yaptığım tek şey neredeyse 15 dakikada bir TCDD sitesini güncellemek oldu. Ve bunu tüm gün yaptım arkadaşlar. Bilmeniz gereken Doğu Ekspresi biletleri 1 ay sonrası için açılıyor. Yani 10 Şubatta yola çıkmayı planlıyorsanız bu durumda biletler için 10 Ocak tarihinden itibaren bakmalısınız. Tabii bu demek değildir ki ben 10 Şubat tarihinden sonrası için bilet alabilirim. 10 Ocak ile 10 Şubat arasındaki herhangi bir gün için bilet alma imkanı var.

Doğu Ekspresi’ne Nereden Binilir?

Doğu Ekspresi

Doğu Ekspresi ile Kars’a gitmek için ideal zamanlar birçok festivale denk gelebileceğiniz Şubat ayı ile Haziran sonu ya da Temmuz başıdır.

Doğu Ekspresi ilk durağı Kırıkkale Irmak Garı. Önceden Ankara’dan kalkan ama tadilat nedeniyle artık Kırıkkale’den sefere başlayan tren, son durağı olan Kars’a 24 saatte varıyor. Buna bazen rötar gibi etkenler de eklendiğinde yol süresi 25 ve yukarısını görebiliyor. Eğer İstanbul’dan Kırıkkale’ye otobüsle gitmeyi düşünüyorsanız, Kırıkkale Otogarı’ndan 2 TL’ye Kırıkkale Garı’na minibüs var. Irmak Garı’ndan kalkan tren buradan da yolcu alıyor. Şayet Ankara tarafından geliyorsanız Ankara Tren Garı’ndan Irmak Garı’na ücretsiz servis hizmeti veriliyor.

Doğu Ekspresi Nasıl Bir Tren?

Doğu Ekspresi

Uzun bir yolculuk yapması sebebiyle bilet fiyatı en az olan vagonların dahi rahat olduğunu söyleyebilirim. Yolculuğu nasıl geçireceğiniz ve kişi sayısı, aslında tren rahatlığını belirleyen faktörlerden. Hangi kısımda yolculuk edeceğiniz konusu tamamen bu faktörlere dayanıyor.

Doğu Ekspresi Vagonları

Doğu Ekspresi

Daha önce bu denli uzun bir tren yolculuğu yapmamış biri olarak trende oldukça rahat ettiğimi söyleyebilirim. Eğer benim gibi uyku probleminiz varsa zaten uyumak gibi bir lüksünüz olmayacaktır. Zira tren hem giderken sarsıyor hem de kapıları kapatmayı bilmeyen ve insanları rahatsız etmemeyi öğrenemeyen insanlara denk gelme olasılığınız var. Geri kalan zamanlarda konfor anlamında bir sorun olmayacağını söyleyebilirim. Tren yolculuğu otobüs ya da uçak yolculuğu gibi yormuyor. Emin olmamakla birlikte trene evcil hayvan alınabiliyor. Ek olarak, üşüyen biriyseniz tren size her zaman soğuk gelecektir. Okuduğum her yerde vagonlar çok sıcak yazıyordu, değil efenim. Not: Bu detayı soğuğu seven biri olarak veriyorum.

Örtülü Kuşet

Kızlar grubu, dört kişilik grup gibi muhtelif gruplara dahilseniz en ideal kısım burası. 4 kişilik örtülü kuşet, 2’li ranzalardan oluşuyor. İçinde tuvalet veya lavabo yok. Yorgan, kılıf, pike size görevli tarafından veriliyor. 4 kişilik bu vagonu eğer 4 kişi değilseniz bile tam almanızı öneririm. Eğer odada sizden başka birisinin olmasını istemiyorsanız 2 ya da 3 kişi de olsanız burayı komple kapatın. Örtülü kuşetteki bir başka durum ise kadınlı erkekli seyahat etme durumunun dış mihraklar tarafından oyuna gelmesi. Yani diyelim ki siz bir çiftsiniz ve bir başka vagonda yolcu birbirini tanımayan erkek kadın olarak denk gelmiş. Aslında tren sistemsel olarak bu şekilde bilet kesmiyor ama diyelim denk geldi ve o zaman yabancı bir erkekle aynı odada kalmak istemeyen kadın yolcu sizin erkek arkadaşınızı kendi vagonuna gönderip onun yerine yanınıza gelme hakkına sahip oluyor. Kişi başı fiyatı 58 TL. * 2018 yılı ile birlikte Doğu Ekspresi örtülü kuşet fiyatı

Yataklı

First class muamelesi yaptığımız yataklı vagon, trenin tek ‘ablacım bunun lavabosu içinde’ kısmı. Örtülü kuşetten farkı 2 kişilik ve içerisinde buzdolabı ile lavabo (tuvalet değil) olması. He bir de bilet fiyatlarının yukarıda olması. Tek kişiyseniz ve başkasıyla yataklı vagonu paylaşmak istemiyorsanız da 2 kişilik ödeme yapmanız gerekiyor. Kişi başı fiyatı 95 TL.

Pulman

Efendim saatlerce mıh gibi çakılarak yolculuk yapılan otobüs koltuğu benzeri kısım pulman oluyor. Bilet fiyatları yataklı ve örtülü kuşetliye göre daha uygun. Koltuk aralıkları geniş olduğu için uzun süre yolculuk koltuk tepesinde oturarak nasıl geçecek düşüncesi biraz olsun olumlu yöne kayıyor. Kişi başı fiyatı 48 TL.

Doğu Ekspresi

Yemekli

Trendeki ‘Taksim Burger King, Kadıköy Haldun Taner’ muamelesi gören kısım yemekli kısım oluyor. Masalı olan bu kısım trenin hem en sıcak hem en kalabalık kısmı.

Doğu Ekspresi Tuvaletleri

Doğu Ekspresi

Benim trende en zorlandığım kısım sanırım tuvaletlere alışmak oldu. Trenin içinde hem alaturka hem alafranga tuvaletler var. Genelde ne zaman gidilse dolu olan bu tuvaletler her vagonda birden fazla bulunuyor. Bu yüzden sadece kendi vagonunuzda tuvalete girmek için beklemeyin, diğer tuvaletleri de dolaşın.Tuvaletler temiz değil, olamıyor, olması da çok zor. Çünkü trende su sıkıntısı yaşanıyor. Özellikle kış aylarında trenin su sistemi donuyor ve bazen saatlerce hatta tren yolculuğu boyunca su olmuyor. Haliyle sifon çalışmıyor ve siz, tuvaletimi düşünce gücüyle nasıl yok edebilirim gibi telkinler yapıyorsunuz. Bu yüzden mümkün mertebe az sıvı tüketimi ile sorunun bilimsel yolunu çözün. Sonra da trendeki en temiz tuvaleti keşfetmeye başlayın. Yemekli vagonun arka tarafındaki gri renkli alafranga tuvalette her zaman az da olsa su akıyor. Bu kıyağımı da unutmayın. Son olarak LENS takıyorsanız trene gözlükle gelin. 

Doğu Ekspresi Yemekleri

Doğu Ekspresi

Biz de gaflete düştük ve Erzurum Gel Gör Cağ Kebapçı’sından trene kebap sipariş verdik. Lavaş kalın, et yok denecek kadar az fiyat 10 TL. Çok canınız çekiyorsa dönüşte Eminönü Şehzade Cağ Kebap’a gidersiniz.

Doğu Ekspresi içerisinde kahvaltı, yemek, meşrubat gibi şeyler mevcut. Yalnız kalite fiyat bakımından iyi olduğunu söylemeyeceğim. Kahvaltı fiyatı 15 TL. İçerisinde çok ufak miktarlarda zeytin-peynir-bal-yağ ve çay var. Yemek menüsü birkaç çeşitte oluyor ve seçimi siz yapıyorsunuz. Benim yolculuğumda tavuk pilav, lahana sarma vardı. Yemek fiyatları ise 20 TL. Çay kahve olayı ise bir nebze uygun. Her ikisinin de fiyatı 2 TL. Tabii bunlar sallama çay ve hazır kahve. Gelelim sormak istediğiniz o soruya. Hayır, tren içerisinde alkol satılmıyor. Eskiden alkol satışı varmış Doğu Ekspresi’nde, hatta trendeki 75 yaşındaki amcamız, iş toplantılarını bile bu trende yapan teyzemiz eski Doğu Ekspresi’nden bahsedince anladık ki hakikaten eski çamlar çoktan bardak olmuş. Üstelik de plastik.

Doğu Ekspresi Çalışanları

Doğu Ekspresi

Gayet 10 numara çalışanların olduğu bir tren olması sebebiyle en önemli konuyu layıkıyla yerine getiriyor Doğu Ekspresi. Birçok konuda ayrı ayrı muhatap olduğumuz çalışanları ayrı ayrı sevdik. ‘Tren ne zaman tünele kıvrım yaparak girecek, en güzel manzara ne zaman gelecek, tren bu durakta ne kadar duracak?’ gibi sorularla başlarının etini yediysek de her defasında sabırla yanıtladılar. Trenin fotoğraflık malzeme vermesi yüzünden herkesin en büyük isteği kapıların açılması ve o kapılardan sarkarak treni fotoğraflamak. Ama tren görevlilerinin bu konuda haklı serzenişleri oluyor. Daha önce yaşanan kötü olaylar nedeniyle çalışanların da başına dert açmamak için kendilerinden izin almak ve hatta riskli olabilecek bir fotoğraf çekimini kendileri ile birlikte yapmak düsturunuz olsun.

Doğu Ekspresi Yolcuları

Doğu Ekspresi’nde her çeşit insan var ve sanırım bu, Anadolu’ya tren yolculuğu yaparak gitmenin en güzel tarafı. Benim yolculuğum bir asker uğurlaması ile başladı. Askerin ailesinden ayrıldığı o an tüm gar birlikte ağladık. Trendeki yolcularla siyasi muhabbetler de ettik, şarkı da söyledik, tavla da oynadık, yemek getiren teyzelerin masasına misafir de olduk. Ortamın güzelliğini ancak orada olunca anlıyorsunuz elbette.

Doğu Ekspresi En Güzel Manzaralar

Doğu Ekspresi ile Kars’a gidiş istikameti boyunca kafanızı camdan ayırmanız çok mümkün olmayacak. Doğu Ekspresi durakları boyunca Sivas Divriği’ye kadar hava yeni yeni aydınlanıyor, kışın gidildiyse güzel bir kar manzarası ile sabahı karşılıyorsunuz. Genel olarak tüm yol boyunca hayran hayran etrafa bakacaksınız ama Erzincan ile birlikte işler değişecek. Kaçırmamanız gereken manzara Erzincan İliç. Öğlen 11.00 gibi Erzincan’a giriyor Doğu Ekspresi ve İliç’te muhteşem fotoğraflar veriyor. İliç ile birlikte yine önceki durak Erzincan Eriç de en beğendim manzaralardan biriydi.

Doğu Ekspresi’nde Yanımıza Ne Alalım?

Doğu Ekspresi’ne elinizi kolunuzu sallaya sallaya da gitseniz mutlaka karnınızı doyuracağınız ortam bulursunuz. Ama siz yine de imece sistemine katkıda bulunun ve yanınıza her ihtimale karşı bir şeyler bulundurun.

Temizlik Malzemeleri

Tren içerisinde en çok ihtiyaç duyulan malzemeleri temizlikle ilgili olanlar oluşturuyor. Her ne kadar tuvaletlerde tuvalet kağıdı bulunsa da yanınızda tuvalet kağıdı, havlu kağıt, el sabunu, ıslak ve kuru mendil, çöp poşedi, tuvalet için hijyenik başka şeyler bulunsun.

Doğu Ekspresi

Örtülü ve yataklı alanlarda verilen pike, çarşaf ve kılıf hijyen takıntınız varsa size temiz gelmeyebilir ama emin olun gayet temiz. Yalnızca yastık kılıfı götürseniz yeter.

Gıda Malzemeleri

Tren içerisinde yemek yememek için yanınıza kahvaltılık, ekmek, plastik çatal-bıçak-bardak-tabak, kettle, sallamasyon çay ve kahve, kuru yemiş, anneye yaptırılan börek çörek alın derim.

Sağlık Malzemeleri

Hastalık hastası değilseniz, buluttan nem kapmıyorsanız, bağışıklığınız güçlü ise yanınıza çok da ilaç malzemesi almanız gerekmiyor ama her duruma uyan vitamin, ağrı kesici, mide ağrısı ve bulantısı ilacı yine de bulunsun.

Fotoğraf Malzemeleri

Tren içerisinde konsept fotoğraf çekmek için yanınıza mutlaka yalnızca fotoğraf çekmek için kullandığınız bir kitap getirebilirsiniz elbette. Mesela Sabahattin Ali olabilir, Cemal Süreya da çok like alır. Yine gece fotoğraf çekmek için mini bir fener, ya da cam kenarlarına dolamak kaydıyla ışıklı yılbaşı süsü yanınızda götürürseniz kaymağını bol bol yersiniz.

Teknik Malzemeler

Yataklıda iki, örtülü kuşette tek, pulmanda da koltuk aralarında priz bulunuyor bu yüzden çoklu girişi olan USB’li bir ara bağlantı ya da üçlü priz gibi ekstra prizler bulundurmak çok işe yarıyor. Trende Wi-Fi yok, telefon da ara sıra çekiyor. Dar bir alan olduğu için GoPro ile ideal fotoğrafları yakalayabilirsiniz. Ayrıca müzik yeteneğiniz varsa gitar, kemençe, keman, darbuka, mızıka Allah ne verdiyse getirip yemekli vagona teşrif etmenizi bekleriz.

Not: Doğu Ekspresi’nin 2018 senesi ile birlikte hızlı trene dönebileceği gibi bir söylenti dolaşıyor. Bu güzelim rotaya hızlı tren olmaz, olamaz. Neden diye sormak istiyor ve Doğu Ekspresi’nin kaldırılma ya da sefer azaltma ihtimallerini göz önünde bulundurarak elinizi çabuk tutun diyorum.

Yazar hakkında:

Sırf, teyzemlerin evinden tren görünüyor diye 4 yaşındayken anneyi ve babayı evde bırakıp Ankara'ya gittiğim günden beri seyahat ediyorum. Süregelen yıllarda ilkokulu, ortaokulu, liseyi ve üniversiteyi başka şehirlerde okuyarak Türkiye'yi gezmeye başladım. Türkoloji ve Pedagoji eğitiminin ardından iş hayatıyla tanışmam National Geographic ile oldu. Dergilerde ve ajanslarda metin yazarı, editör, içerik; kurumsal firmalarda kurumsal iletişim uzmanı olarak çalıştıktan sonra sosyal sorumluluk ve girişimcilik üzerine çalışmalar sürdürdüm.

Join the discussion

 1. Mini

  Acaba bilet fiyatları nedir? Bir bilginiz var mı?

  • Gizem Torun

   Merhaba,

   Bilet fiyatları döneme göre bir de vagona göre değişiyor. 2017 Şubatında örtülü kuşetin kişi başı 58 TL. Eğer TSK mensubu, çocuk, yaşlı, basın kategorisine giriyorsanız bu fiyat üzerine %20 indirim uygulanıyor. Pulman 48, yataklı 2 kişi için kişi başı 98, 2 kişilik yataklıyı tek kişi kapatınca 118 TL idi.

   Ayrıca bilet alımı, fiyatları vb gibi tüm bilgileri bu yazımda da okuyabilirsiniz http://dijitalseyahatname.com/dogu-ekspresi-ile-karsa-yolculuk/

 2. kerem

  cok guzel bir yazi olmus emeginize saglik.

  • Gizem Torun

   Kerem Bey, güzel mesajınız için çok teşekkür ederim.
   Sevgiler,

 3. Pingback: Boğatepe Köyü: Kars Gravyer Peynirinin Doğduğu Yer

 4. Pingback: Kars'ta Gezilecek Yerler: Yazı Ayrı Kışı Ayrı Güzel Yaşayan Şehir

 5. Efe

  Merhaba,
  Doğu ekspresi ile seyahat etmeyi düşünüyordum ve yazınıza denk geldim. gerçekten ansiklopedik bilgiler niteliğinde olmuş. çok araştırma yaptım ama bu kadar detaylı yazanı görmedim. Tebrik ederim emeğiniz için.
  Merak ettiğim bir konu şu, diyelim ki erzurum’da indim ve bir sonraki trene binerken de gene aynı ücreti mi ödeyeceğim?

  • Gizem Torun

   Efe Bey merhaba,
   Öncelikle çok teşekkür ederim güzel mesajınız için.
   Farklı bir şehirde inerseniz bir sonraki trene tekrar ücret ödemeniz gerekiyor ama bunun fiyatları bindiğiniz yere ve vagona göre değişiyor. Bunun için TCDD’nin sitesini kontrol edin derim.
   Sevgiler,

 6. Pingback: Doğu Ekspresi Bilet Alımı: Doğu Ekspresi Bileti Nasıl Alınır?

 7. Gözde

  Çok çok güzel bir yazı. Doğu Ekspresi ile yolculuk etmeye karar vermiştim ve uzun zamandır bilet kollarken bir yandan da doğu ekspresi yazılarına bakıyordum. şimdiye kadar gördüğüm en net ve aklımdaki soruları yanıtlayan yazı bu oldu.
  Aynı şey diğer yazılar için de geçerli, gerçekten iyi ki karşıma çıktı siteniz şu an define bulmuş gibi hissediyorum kendimi:)
  sevgilerimle
  Gözde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir