Keşif

Doğu Ekspresi Bilet Alımı: Doğu Ekspresi Bileti Nasıl Alınır?

Doğu Ekspresi bilet alımı özellikle kış aylarında gerçekten bir stratejiye dönüşüyor. Geçtiğimiz iki yıl boyunca neredeyse bilet bulmak imkansıza yakındı. Üzerine çok goygoy çevirdik ama Allah için. Bir salın şu treni babaannemi göremiyorum diyenlerden tutun da Instagram’da paylaşanlar yüzünden yer bulamıyoruza kadar sıkıntılar da yaşandı. Evet belki iş, göç, askerlik gibi sebeplerden dolayı uzun süren tren yolculukları bazılarımız için heyecan uyandırmasa da daha önce Türkiye’nin Kafkasya koluna uzanan uzun tren yolculuğu yapmamış bizleri ters köşe yaptı. Bu yüzden hal böyle olunca Doğu Ekspresi bilet alımları da gerçekten zorlaştı. Şaka değil, kışın bu tren full çekiyor hale geliyor. Ben yola çıktığımda bana sorulan ilk soru nasıl bilet buldun oldu. Haklılardı çünkü ben de Doğu Ekspresi bilet alımını biraz uğraşarak gerçekleştirdim. Sonuç olarak şubat ayında gittiğim Kars yolculuğu için yaptığım araştırmaları hem kendime hem de sizlere katkısı olabilir düşüncesiyle topladım. Özellikle de Doğu Ekspresi bilet alımında yaşanan sıkıntıları yazdım.

Doğu Ekspresi bilet

♥ Doğu Ekspresi Genel Bilgiler için linke tık tık… Tüm detaylar yaptığım yolculuk sonrası linkteki yazıda yer alıyor.

♥ Doğu Ekspresi ile son durağımız Kars’a varılınca ee şimdi ne yapacağız diye düşünmemek için güzel mi güzel, karlı mı karlı bir Kars’ta gezilecek yerler rehberi var burada.

♥ Kars gezisi yaparken alternatif yerlere de gitmek isteyen varsa, Kars’ın meşhur gravyer peynirinin üretildiği Boğatepe Köyü‘ne de mutlaka uğramalarını öneriyorum. Teşekkürler.

Maddelere geçmeden önce benim Kars’a gidişim ve dönüşüm şöyle oldu: İstanbul’dan Kırıkkale’ye Kamil Koç ile otobüs yolculuğu (çünkü Ankara garından geçici bir süre Doğu Ekspresi kalkmıyor bu yüzden ilk biniş yeri Kırıkkale Irmak Garı), Kırıkkale’den Doğu Ekspresi ile Kars, Kars’tan THY ile İstanbul’a dönüş. Garları artık değişiklik göstermiş olabilir. Bu yüzden Doğu Ekspresi bilet alımını yaparken bu konuya dikkat edersiniz.

Doğu Ekspresi Nedir?

Ankara-Kırıkkale-Kayseri-Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars güzergahında sefer yapan ve 1933 km’lik yolu 24.5 saatte (1 gün 30 dakika) tamamlayan TCDD’ye ait ekspres Doğu Ekspresi oluyor. Türkiye’nin en iyi rotalarından birine giden Doğu Ekspresi’nin yanı sıra Siirt’e giden Kurtalan Ekspresi de deneyimlemenin peşindeyim.

Doğu Ekspresi Bilet

Doğu Ekspresi ile Kars’a gitmek için ilk yapılması gereken şey TCDD’nin tren biletlerini seyahat tarihinden 1 ay önce satışa çıkardığını bilmek. Bu bazen 15-20 gün de oluyor. Şaka gibi duruyor ama net bir şu tarihte açılır şurada satışa başlar diyemiyoruz. Bu yüzden her gün deli gibi TCDD sitesini stalk’lamak durumunda kalıyoruz. Ben tabii bunu bilmediğim için Kars uçak biletini aldım sonra da Doğu Ekspresi bilet alımına geçtim ve laps. TCDD’nin sitesine girdiğimde benim uçak aldığım tarih için ‘sefer bulunamadı’ diyor. Tabii ben şok. Ben eyvahlar olsun Ali Rıza Bey. Ama meğersem açılmamış henüz çünkü daha yolculuğa vakit var. Doğu Ekspresi bilet işlemleri nasıl konusu için net bir şey söyleyen varsa ağır sallıyordur bunu bilin. Yok şu saatte, yok bu günde kesin açılır gibi söylemler son derece SPEKÜLATİF DOĞAN. Benim bilet alırken yaptığım tek şey neredeyse 15 dakikada bir TCDD sitesini güncellemek oldu. TCDD ile delirmeceler için tık tık… Ve bunu tüm gün yaptım arkadaşlar. Benim yolculuğumda Doğu Ekspresi biletleri 1 ay sonrası için açıldı. Yani 10 Şubatta yola çıkmayı planlıyorsanız bu durumda biletler için 10 Ocak tarihinden itibaren bakmalısınız. Tabii bu demek değildir ki ben 10 Şubat tarihinden sonrası için bilet alabilirim. 10 Ocak ile 10 Şubat arasındaki herhangi bir gün için bilet alma imkanı var.

Doğu Ekspresi bilet

Doğu Ekspresi Bilet Aşaması

Giderken tren, dönerken uçak kullanacağım için THY’nin günde tek sefer düzenlediği Kars biletini alıyorum. THY dışında Pegasus ve Anadolu Jet’in de Kars’a uçuşu bulunuyor. Şubat ayında yola çıkacağım için ocak ayında TCDD’nin sitesine girip sefer bulamayınca ufaktan bir şok yaşıyorum ve tesadüf InterRail Yardım Grubu’nda benzeri bir post paylaşılıyor. Sağ olsun gruptaki arkadaşlardan öğreniyorum ki seyahate 15 gün kala biletler satışa çıkıyormuş. Bu yüzden panik yapmayın ve acil çıkış kapılarını kullanın. Seyahatinize 15 günden uzun bir süre varsa bilet alamamanız normaldir. 15 gün kala satışa giren biletleri online olarak, telefonla ya da Sirkeci Garı’ndan alabilirsiniz. Haydarpaşa Garı’nda bilet satılmıyor. Acenteler mi, hayır onlarda da satılmıyor.

Gelelim bilet alımında yaşanan sıkıntılara. Sizlere de oldu mu bilmiyorum ama forumlarda okuduğum kadarıyla genel sorun, biletlerin satışa çıktığında neredeyse hemen tükenmesi ve alanların hepsinin erkek olması. Bu işte bir gariplik olduğunu düşünenlerdenseniz gayet haklısınız. 15 gün öncesinde açılan biletleri açılır açılmaz almaya çalışan biri olarak gördük ki çok az örtülü kuşet vagonu kalmış. Sirkeci Garı’nı aradığımızda kalabalık grupların Ankara’ya dilekçe göndererek vagonları ayırttığını söylediler. Kars’a gitmek için dilekçe yazıldığını bu yaşımda öğrenmiş oldum.

Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları

Şubat 2017 için baktığımda örtülü kuşetin kişi başı fiyatı 58 TL. Eğer TSK mensubu, çocuk, yaşlı, basın kategorisine giriyorsanız bu fiyat üzerine %20 indirim uygulanıyor. Diğer vagon fiyatları ise şöyle: Pulman 48, yataklı 2 kişi için kişi başı 98, 2 kişilik yataklıyı tek kişi kapatınca 118 TL.

Doğu Ekspresi’nde Vagon Nasıl Seçilir?

Trende 4 çeşit vagon var. Kendinizi nasıl rahat hissettiğiniz ve bütçe durumunuz vagon seçimine etken edecektir. Örneğin bir 4 kişilik bir kız grubu olarak yola çıkacağız ve bu yüzden 4 kişilik olan örtülü kuşetli vagonu alacağız. Genel olarak vagon seçiminize yardımcı olması adına aşağıdakilerden uygun olanı seçiniz:

  • Pulman: Bildiğimiz tren koltukları gibi olan koltukların bulunduğu vagon. Her sırada 2 çiftli ve 1 tekli koltuk var. Koltuklar yatmıyor ama geniş aralıkları var. Trendeki en uygun fiyatlı vagon burası.
  • Örtülü Kuşetli: Eğer 4 kişiyseniz rahatlıkla burayı alabilirsiniz. Ranza şeklince ve yatak olabilen koltuklar ile 4 kişi ağırlayan örtülü kuşetli vagonda temiz nevresimler veriliyor. Biz 3 kişiyiz, bizim oraya dördüncü gelir mi diyebilirsiniz. Eğer kızlı-erkekli (tövbe) grupsanız, gruptaki erkek arkadaşların başka vagonlara alınma olasılığı var bu yüzden 4 kişilik örtülü kuşetin komple alınması öneriliyor.
  • Yataklı: Adeta kişiye özel vagon yataklı vagon. Burada iki kişilik ranza yatak, buzdolabı, lavabo ve masa bulunuyor. 2 kişiyseniz ve örtülü kuşetli almak istemiyorsanız o zaman yataklı vagonu tercih edebilirsiniz. Tek kişiyseniz de iki kişilik yataklı vagonu kapatma olanağınız var.
  • Yemekli: Bu kısım trenin yemek yenilen kısmı. Yanınızda yiyecek bir şey yoksa tren içerisindeki bu alanı kullanabilirsiniz.

Doğu Ekspresi Yolculuğu

Yukarıda belirttiğim gibi 11.12.2017 tarihine kadar Ankara’daki BAŞKENTRAY çalışmalarından dolayı Doğu Ekspresi Kırıkkale Irmak Garı’ndan kalkacak. Eğer yolculuğunuz Ankara’ya olacaksa TCDD Ankara-Irmak arasına ÜCRETSİZ sefer düzenliyor. Ücretsiz servisi kullanmak için Ankara Garı’na gitmeniz gerekiyor. Sistemde Ankara seçeneği var fakat bu trene Ankara’dan bineceksiniz anlamına gelmiyor. Yani bileti Ankara diye alırsanız yine gardan Kırıkkale’ye transfer edileceksiniz. Doğu Ekspresi, Kırıkkale Irmak’tan 19.45te kalkıyor.

Doğu Ekspresi bilet
Kaynak: Panoramio

Irmak – Kars Güzergahı

Durak Varış Kalkış
Irmak  19:45
Kayseri  00:40  00:48
Sivas  04:06  04:12
Erzincan  10:02  10:07
Erzurum  13:52  13:57
Sarıkamış  17:14  17:30
Kars

*Sefer saatleri rötar vb durumlara göre değişiklik gösterebilir.

Doğu Ekspresi Yolculuk Bütçesi

2017’de planladığım Doğu Ekspresi ile Kars yolculuğunun yol masrafları İstanbul’dan Kırıkkale’ye otobüs yolculuğu (Kamil Koç ile 70 TL), Kırıkkale’den Doğu Ekspresi ile Kars’a gidiş (63 TL), Kars’tan İstanbul’a dönüş (THY ile 300 TL). THY dışında Anadolu Jet kullanırsanız yaklaşık 170 TL’lerde, Pegasus ile de 260 TL’lerde bilet bulabilirsiniz. Eğer Doğu Ekspresi ile Kars’a gitmek bir niyetiniz varsa bu sene son şansınız. Çünkü 2018 senesi ile birlikte artık bu yolu hızlı trenler yapacak.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir