Edirne Kukerlandia Festivali 2018: Bulgaristan’dan Edirne’ye Uzanan Bir Ritüel

Edirne Kukerlandia Festivali 2018: Bulgaristan’dan Edirne’ye Uzanan Bir Ritüel

Bu hafta sonu kah Edirne Kukerlandia Festivali kah İskeçe Karnavalı derken Balkanlar festivalle doldu taştı. Tabii içlerinde en popüleri ve Türkiye’den bolca misafir ağırlayanı İskeçe Karnaval idi. 2016 yılında gittiğim ve çok beğendiğim İskeçe Karnavalı’na bu sene gitmedim çünkü Edirne’de ilk kez düzenlenecek bir festivalin haberini aldım. İşte herkesin akın ettiği ve Türkiye’de ilk kez düzenlenen o festiiiğğvaal asdfasf ya şuraya internet haberciliği başlığı atmayı bir kere yapacağım.

Kukerlandia Festivali programı

*Seneye İskeçe Karnavalı‘na gitmek isteyenler için detaylı rehberi de abilerime ablalarıma takdim ediyorum. Şimdiden plan program yapmaya başlayabilirsiniz.

*Sabah 7’de kültür turuna başlayan enerjikler ve gözünü ciğer bürümüşler için Edirne’de gezilecek yerler, Edirne’de nerede ne yenir ve ulaşım bilgilerini içeren geniş Edirne gezi rehberi de yine mavi tıkta.

Edirne Kukerlandia Festivali 2018

Kukerlandia FestivaliEğer içinizde balkan göçmeni olanınız varsa -zaten soy ağacına bakmışsınızdır balkan göçmeni olmayan çıktı mı onu da bilmiyorum- Kukerlandia Festivali’ni bilecektir muhtemelen. Kukerlandia Festivali aslında Bulgaristan’ın Yambol kentinde binlerce yıllık geleneğe sahip bir maske festivali. Bir nevi Venedik Karnavalı gibi düşünebiliriz bunu. İşte komşuda düzenlenen bu festival tarihinde ilk kez 2018 yılının Şubat ayında Edirne’de düzenlendi. Interreg IPA Sınır Ötesi İşbirliği Bulgaristan – Türkiye Programı kapsamında Edirne Belediyesi ve Yambol Belediyelerinin ortak olarak hazırlayıp, uygulamakta oldukları “Yambol ve Edirne- Tunca’nın iki Şehri” projesi kapsamında iki ülke geleneksel festivallerini birbirleriyle değiş tokuş yaptı. Yani Edirne’de Kukerlandia Festivali düzenlenirken Mayıs ayında da Yambol’da Kakava ve Hıdrellez Şenlikleri düzenlenecek.

Kukerlandia Festivali’nin Hikayesi

Kukerlandia FestivaliKuker oyunları geleneği Antik çağlara, Trakların Dionysus tanrısı şenliklerine kadar uzanıyor.  Bu gelenek bölge halkı tarafından korunup yaşatılmaya devam ediyor ve her yıl Kukerlandia Festivali olarak düzenleniyor. Yani genel olarak Kukerlandia Festivali’nin hikayesinin temelinde sembolik bir dua ya da ritüel yatıyor denilebilir.Kukerlandia FestivaliKuker, yani maske takan insanlar, geleneksel kıyafetler giyip taktıkları maskeleri de elleriyle hazırlıyor. Maskelerin üzerine de bolca çan takıyorlar. Maskeli ve renkli kıyafetli gruplar köy ve kasabalarının sokaklarını ve evlerin avlularını dolaşarak baharın yaklaştığı günlerde gürültü yaparak kıştan kalan kötü ruhları, hastalıkları, kötülükleri uzaklaştırmak ve diğer yandan sağlık ve bereket için sürüm, ekim ve hasat gibi sembolik hareketler yapıyorlar. Yani Kukerlandia Festivali’nin hikayesi baharı karşılama ve daha bereketli, daha sağlıklı bir hayata merhaba deme ritüeli.

Edirne Kukerlandie Festivali’nde Neler Vardı?

Kukerlandia Festivali17 Şubat Cumartesi günü düzenlenen Kukerlandia Festivali, Edirne’nin merkez caddesi Saraçlar Caddesi’nde 12.00’da fotoğraf sergisi ile başlıyor. Kukerler de saat 12.30’da caddedeki yerlerini alıyor. Burada önemli bir bilgi verip devam edeyim, belediye meydana sahne koymadığı için maskelerin canlandırmasını çoğu insan göremedi. Kukerler kötü ruhları kovdukları, dualar ettikleri, baharı karşıladıkları çeşitli sembolik hareketlerle ritüellerini canlandırıyor ama önlerde değilseniz ya da tepelere çıkmadıysanız bu anları görmek biraz zor oluyor. Belki bundan sonraki senelerde daha farklı bir düzenleme yapılabilir. Eğer seneye gitmeyi düşünürseniz mutlaka 12.30’dan öncede meydanda olun derim.Kukerlandia FestivaliBu kapsamda festival süresince 12.00’da fotoğraf sergisi (alanda duruyor zaten sonra da görme şansınız var), 12.30’da Kukerlandia Festivali’nin asıl olayı (geleneğin canlandırılması), kukerler ile halk halay çektikten sonra (en son Saba Tümer’i halay çekerken gördüm) 13.30 gibi Kuker’lerin yürüyüşü başlıyor. Eğer geleneksel canlandırmayı yakalayamadıysanız ya da maskeleri tam göremediyseniz fotoğraf çekmek için yine şansınız var.

No Comments

Post a Comment