Evde İspanyolca Öğrenmek: Klavyede Ters Soru İşareti Yok!

Evde İspanyolca Öğrenmek: Klavyede Ters Soru İşareti Yok!

Evde İspanyolca öğrenmek gayet basit bir konu. Eğer eviniz İspanya’daysa tabii asdafsaf… Tamam iki dakika ciddi oluyorum. Ve neden böyle bir yazı yazdığımı ve bu yazıyı neden şu an okumak için zaman ayırdığınızı anlatıyorum.

Kendi çapımda birçok ülkeye gittim. Bu ülkeler için seyahat rehberi, yeme içme rehberi, farklı kültürler gibi birçok konuda içerik oluşturdum ve oluşturmaya devam ediyorum. Bu ülkeler kimi zaman doğasıyla, kimi zaman mimarisiyle, kimi zaman yemekleriyle etkiledi beni ama diliyle etkileyen ilk ülke İspanya oldu. Dil öğrenme meraklısı biri olmamama rağmen -ki eğitim öğretimim dil üzerine- İspanya gezisi sonrası ‘ben bu dili öğrensem mi?’ diye düşünmeye başladım. Bunun sebebi Narcos ya da La Casa De Papel değil, desem de, Berlin’in aksanının, Escobar’ın bağrı yanık vurgularının beni bu dile itelediği de bir gerçek.

Gel gelelim orijinalinden anında ‘un dos tres olmaz ki toparlan be maria’ çevirisi yapan bir nesil için İspanyolca ne kadar zor olabilir ki zaten? Üstelik kısmen Rusça eğitim almış ve aradan geçen yıllara rağmen hala A1 seviyesinde ‘ya gavaryu pa ruski’ dedirten bir dilin ardından şunu düşündüm; zor olsa da çabalamaya değer… Bu arada Rusça’yı tüm mantıksız padejlerine rağmen aşırı sevmem yüzünden hiçbir zaman terk edemedim. Trans Sibirya falan yaparsam belki o zaman dile gelirim diye umut ediyorum.

Şimdi geleyim evde İspanyolca öğrenmek konusuna. Bu yazıda temel olarak dilbilimine deneysel bir yaklaşım yaptığım formülümü yazıyorum ve neticelerini güncel olarak paylaşmayı umuyorum. Formül şu: ‘Günde 1 saat kendimi işitsel olarak İspanyolca’ya maruz bırakmak ve aynı zamanda gramer bilgilerini bir deftere not etmek’. Böylece hem görsel hem de işitsel bir çalışma ortamı yaratmak. Bu deneyimi 1 yılda günde 1 saat olarak planladım. Ve bunu bir zincir olarak bağladım. Her ne olursa olsun o zinciri kırmadan günde 1 saat İspanyolca’ya kendimi maruz bırakacağım. Bir yılın sonunda hala ‘hola, como estas’tan öteye gidemediysem deney başarısız olur arkadaşlar kırmızı kabloyu kesin. Lakin olumlu yönde gelişme görmüşsem o zaman formülü revize ederek devam ettireceğim. Bu yeşil kablo oluyor.

*Başlangıç tarihi 19.03.2018. Bitiş tarihi 19.03.2019…Burada yer alan bilgileri ve gelişmeleri yeni sürüm geldikçe güncelleyeceğim. Bu noktada varsa benzer çalışma peşinde olan ya da İspanyolca öğrenme girişimi bulunan lütfen yorum bıraksın. Önce kendini tanıtsın ve ardından İspanyolca bağımlısı değilim, hayır, sadece sosyal kullanıcıyım diyerek olaya girsinsdadgagd.

Neden İspanyolca?

Evde İspanyolca öğrenmekYukarıda dediğim gibi İspanyolca beni tavrı ile oldukça etkiledi. Net olarak ifade etmem gerekirse bu dil için ‘karizmatik’ ve ‘dertli’ bir dil diyebilirim. Herhangi bir kariyer ya da akademik gerekliliği olmadan, sadece öğrenmeyi sevmek ve istemek ile ilgili bir eylem bu. Ama kısaca beni etkileyen taraflarını maddeleyecek olursam;

 • Yazıldığı gibi okunması. İstisnalar var elbette ama o kadar da olsun artık dil bu.
 • Çekimlerinin Türkçe mantığına benzemesi. Bu görüş hakkında ahkam kesemem ama şu ana kadar mantığı anlamada zorlanmadım.
 • İngilizce bilen birisi için kolay olması ama İngilizce bilmeyenler için de bir Rusça değil.
 • Böyle karizmatik, cool, acıların içinden yükselen mağrur bir dil duruşu.
 • Dünyanın en çok konuşulan 2. dili olması. Ki bu çok da dert değil, o kadar insanla konuşamam zaten.
 • Konuşulduğu ülkelerin Küba olsun, Arjantin olsun böyle gidilesi, can ülkeler olması. Elbette burada konuşulan İspanyolca’nın farklılıklar göstermesi dezavantaj ama onu oraya gidince düşünürüz.
 • İnternet üzerinden erişebilir bilgilerin yer alması.
 • Konuşunca insanı ‘oo çok yakıştı be bi daha söyleyeyim’ triplerine sokması.
 • Şarkılarının çok güzel olması. Gitar çalmayı bilenler yazın sahile aksın lütfen.
 • Cervantes’lerin, Marquez’lerin bu dilden eserler yazması. Hemen orijinalinden okuyacak seviyeye geldim. Görüyorsunuz.

İspanyolca Öğrenirken Yararlandığım Kaynaklar

İspanyolca öğrenme konusu, üstelik evde İspanyolca öğrenmek mevzusu burada tamamen kişisel bir deneyim sonucu yer alıyor. Başlangıç olarak mümkün olan tüm beleş ve cüzi fiyatlara sahip kanallardan yararlanmayı düşünüyorum ve bu kanalları aşağıda listeliyorum.

Evde İspanyolca Öğrenmek İçin Uygulamalar

Evde ispanyolca öğrenmek

Alison.com: Coursera, Udemy gibi online bir eğitim sitesi. Ücretsiz ve ücretli ders seçenekleri mevcut. Linkte yer alan dersler ücretsiz ve temel düzeyde İspanyolca içeriyor. Evde İspanyolca öğrenmek için çok faydalı bir kaynak.

Udemy Bir Türk girişimci olan Eren Bali tarafından kurulan Udemy de İspanyolca dersleri için kullanılabilecek uygulamalardan biri. Bu ücretli İspanyolca kursunu almayı düşünüyorum. Bununla birlikte İngilizce anlatımlı birçok farklı ders bulmak mümkün.

Coursera: Eğitim dili İngilizce olan Coursera’da da genelde ücretli olan İspanyolda dersleri bulmak mümkün. Buradan da kurs alırsam ekleyeceğim sonraki günlerde.

Memrise: En iyi telefon uygulamalarından biri olduğunu düşünüyorum. Ücretli versiyonunu kullanmadım ama ücretsiz bile iş görür şekilde.

Busuu: Web ve app olmak üzere online bir dil öğrenme programı olan Busuu, ücretli ve ücretsiz dersler ile İspanyolca öğrenilebilecek iyi uygulamalardan biri. Ücretsiz derslerde sadece bilgi kartları yer alıyor. Başlangıç için ücretsiz sürümü kullanmak ideal. Ardından premium hesaba geçip daha detaylı bir İspanyolca dersi de alınabilir. Kurslara göre oldukça makul bir fiyata ders alınmış oluyor zira. Busuu’da dersler Türkçe – İspanyolca.

Duolingo: En yaygın dil öğrenimi uygulamalarından biri olan Duolingo’yu da Busuu’daki dersler bitince yükleyip bir de oradaki İspanyolca’yı tamamlayacağım. Böylece birkaç uygulamadan dersleri başa sarıp sarıp durmuş olurum anca anlamak böyle bir şey.

Perply: Gerçek öğretmenler eşliğinde pratik yapma imkanı sunan Perply’yi de henüz kullanmadım ama işi ilerletince konuşma pratiği olsun diye kullanmayı düşünüyorum.

İspanyolca Diziler

Evde İspanyolca öğrenmek

Extra en Espanol: Bu dizi İspanyolcayı öğretme amaçlı güzel bir komedi dizisi. Tane tane ve açıklayarak İspanyolca konuşuluyor. Genel olarak İspanyolların çok hızlı konuştuğunu biliyoruz. O yüzden İspanyolca öğrenilse bile ‘hızlı konuşuyorlar abi yoksa anlıyorum’ dememiz normal. Lakin bu cümleyi tüm dilleri hızlı konuşan insanlar için deriz zaten. Biz bile Türkçe’yi hızlı konuşan birini anlarken zorlanırız. O yüzden dizide konuşulan İspanyolca oldukça yavaş ve jest-mimiklerle desteklendiği için biraz daha anlaşılır. *İspanyolca alt yazıyı açmayı unutmayın

Hablamos Español: Basit bir şekilde İspanyolca öğreten dizi. İspanyolca açıklamaları her ne kadar Almanca olsa da başlangıç seviyesi İspanyolcası için epey faydalı ve anlaşılır bir dizi.

İspanyolca Haber Kanalları ve Siteleri

TRT Espanol: Türkiye’deki haberleri İspanyolca olarak dinlemek konuya aşina olduğumuzdan dolayı daha anlaşılır olabilir.

Spanish TV: Bu sitede birçok farklı haber kanalının linki mevcut. Herhangi birini tıklayıp haber videoları ve canlı yayınları izlemek mümkün. Bir şey anlaşılmıyor tabii ama zamanla anlamaya başladıkça İspanya’nın iç olaylarını anladım mı test edeceğim.

Hispanatolia: Basit ve sade bir dille haber yayınlayan internet sitesi. Tabii ki basit ve sade olması başlangıç seviyesindeki İspanyolcular için değil. Buna biraz zaman var…

İspanyolca Öğreten Siteler

İspanyol.com: Başlangıç seviyesi için temel konuşma becerileri ve gramer bilgilerinin yer aldığı iyi bir site.

Lingohut.com: Güzel slaytlarla hazırlanmış konuşma pratiklerinin yer aldığı favori sitelerden biri.

Loecsen.com: Temel düzeyde İspanyolca için sık kullanılanlara eklenesi bir site.

Spanish Dict: Aslında bir sözlük olsa da hem kelime çalışması hem de kelimelerin cümle içinde kullanımını örnek örnek veren bir site olması nedeniyle faydalanılabilecek en iyi kaynaklardan. Örnekler İngilizce.

BBC: İngilizce bilginiz ortalama seviyelerdeyse evde İspanyolca öğrenmek için BBC gibi bir kaynaktan yararlanmak çok iyi olabilir.

 

İspanyolca Kursları

Cervantes Enstitüsü: Bu işin üstadı Cervantes Enstitüsü diyebiliriz. İspanyolca öğrenmek konusunu daha profesyonel bir adıma taşımak ve global geçerliliği olan bir sertifikaya sahip olmak isteyenlerin uğrayacağı ilk yer Cervantes Enstitüsü oluyor. İspanyolca öğrenmek konusuna yatırım yapmayı isteyenler için biraz kesenin ağzını açtıracak bir kurs. Eğer bu yola baş konulmuşsa fiyat performans ikilisi itibari ile kapısından içeri girilebilir. İstanbul’da Taksim’de bulunuyor, başka nerede var bilmiyorum ama şube ve fiyat bilgileri için siteye bakınız. Kim bilir belki de benim holam döne dolaşa Cervantes’e ulaşır. Bilemeyiz.

İsmek İspanyolca Kursu: İspanyolca öğrenmek ama maddi problemler sebebiyle bunu ücretsiz almak isteyenler için İsmek İspanyolca kursları veriyor. Gitmediğim için yorum yapmıyorum ama faydası mutlaka görülüyordur. Temelden bilgileri alıp üzerine kendi çabalarınızla bir şeyler koymak için iyi bir başlangıç bence. İsmek İspanyolca kursları A1 seviyesi için linke tıklamanız yeterli.

Tabii ki kurslar, materyaller dil öğreniminde faydalı lakin kısa bile olsa o ülkeye ayak basmak. İnsanlarla konuşmaya çalışmak birkaç adım birden attırıyor insana. Bu yüzden Barselona gezilecek yerler ve Barselona yeme içme rehberi de bize bol bol lazım olacağa benziyor.

17 Comments

 • Esin

  Mart 23, 2018 at 2:10 pm Yanıtla

  Ispanyolca Atölyesini tavsiye ederim. Gercekten hakkini vererek ogretiyor. Iki kur sonra yurtdisina mastera giden cok ogrenci oldu tabi kendileri de cok calisti. Ben ilk kura gittim ikinci kura gidemedim zamansizliktan ama kesin devam etmek istiyorum. Takipteyim insallah bende ilerletecegim.

  • Gizem Torun

   Mart 23, 2018 at 2:49 pm Yanıtla

   Merhaba, çok teşekkürler öneri için İspanyolca atölyesi’ni duymamıştım. Hemen bakacağım ona da. inşallah ilerletiriz güzel dil ilerlesin lütfen. Amin:)

 • […] seyahatimde çok etkilendiğim İspanyolca için ‘Evde İspanyolca Öğrenmek‘ adıyla bir post hazırladım ve güncellenerek gelişmeleri bu postta yazıyorum. Eğer […]

 • Erman

  Nisan 3, 2018 at 8:24 pm Yanıtla

  Butterfly Spanish ve parley whitmore you tube kanalları da var.ingilizce anlatıyorlar ve fena değil.Ben de bi çok kez niyetlendim ama ilerletemedim maalesef.

  • Gizem Torun

   Nisan 3, 2018 at 8:27 pm Yanıtla

   Merhaba,

   Öneri için çok teşekkür ederim. Bu kaynaklara da göz atacağım. Bence tekrar başlayabilirsiniz. Bir kere o temel atılmış sanki:)

 • Haluk

  Nisan 3, 2018 at 8:35 pm Yanıtla

  Çok güzel bir yazı olmuş.tebrik ederim.Bende 2 yıldır kendi çabalarımla ispanyolca çalışmaktayım ve senin bu izlediğin yolun aynısını bende yapıyorum.Konuşma ve pratik için bazı güzel uygulamalar var.(hellotalk,tandem)şiddetler tavsiye ederim.Bana çok faydası oldu eminim ki senin için de yararlı olur.Bi bak derim…başarılar diliyorum..bloğunu takip etmeye devam edeceğim..

  • Gizem Torun

   Nisan 3, 2018 at 8:48 pm Yanıtla

   Merhaba,

   Öneriler için çok teşekkür ederim hepsine bakacağım.

   Sizin seviyeniz hangi aşamaya geldi bu yöntemlerle? İspanyolca akıcı olmaya başladı mı:)

 • Haluk

  Nisan 3, 2018 at 9:01 pm Yanıtla

  Çok fazla programlı çalışmadım açıkçası…ama sosyal medyada takip ettiğim ispanyolca sayfalar sayesinde dile maruz kalıp,istem dışı da olsa kendimi geliştirdim.😅Ve bu önerdiğim uygulamalar sayesinde birçok güzel arkadaş edindim.hergün onlarla neredeyse sevgili gibi günaydın bugün nasılsın ne yapıyorsun diye vb konuştum hala daha konuşuyorum😂.Onlar benim öğretmenim oldu ben de onların öğrencisi😁Yani seviyemde sanırım b2 c1 gibidir sanırım.ah bide dinlememi görsen eksi a1 b1😅

  • Gizem Torun

   Nisan 3, 2018 at 9:15 pm Yanıtla

   Şahane bence çok iyi ilerleme var.

   Dinleme kısmını hiç karıştırmayalım şimdi:)) arkadaş edinme kısmı ise en güzeli ve kalıcı öğrenmeyi sağlayan çeşidi. Bana da günaydın bugün ne yaptın arkadaşı lazım, anlaşıldı:)

 • Sena

  Nisan 4, 2018 at 3:22 pm Yanıtla

  Harika yazi. İspanyol kültürü aşiği olarak Cervantes’de A1 seviye kurs aldim. Metodlari harika. Ama fiyat açisindan sahiden zorlayici. Hocalari ve metodlari son derece super. İngilizce Öğretmeni gözüyle hayran birakmislardi.Göztepe Marmara Üni’de de şube açmışlardi. Tüm İspanyol severlere sevgiler

  • Gizem Torun

   Nisan 4, 2018 at 5:31 pm Yanıtla

   Teşekkür ederim güzel sözleriniz için.

   Evet Cervantes ücret olarak biraz zorluyor ama bu yolda kesin öğreneceğim diyen için geri dönüşü güzel olacaktır eminim.

   Ben de bir ya da iki kur almayı düşünüyorum? Bu yüzden biraz temel atıp gitmeli diye düşündüm:)

   Bakalim ilerleyen günlerde ne kadar konuşabilecegiz İspanyolcayi:)

   Sevgiler,

 • […] çabalıyorum. Bulduğum kaynakları, yardımcı olabilecek her türlü bilgiyi kendi çabalarıyla evde ispanyolca öğrenmek isteyenler için […]

 • ibrahim

  Temmuz 14, 2018 at 12:54 pm Yanıtla

  bende İspanyolca öğrenme merakı başladı inşallah tamamlarım

  • Gizem Torun

   Temmuz 15, 2018 at 6:17 pm Yanıtla

   Merhaba,

   Güzel bir merak:) Umarım devamı gelir.

 • Çağla Kaya

  Ağustos 6, 2019 at 2:28 pm Yanıtla

  Merhaba,
  İspanyolca öğrenmeye meraklanmışken 1 yıl sonundaki durumunuzu gerçekten merak ettim 🙂

  Teşekkürler 🙂

  • Gizem Torun

   Ağustos 8, 2019 at 12:15 pm Yanıtla

   Çağla merhaba,

   Benim kırmızı kabloyu kesmem lazım sanırım. Ama bu tamamen benim çalışma yoğunluğumdan dolayı:( Yazdığım yöntemle güzel ilerleme kaydettim, fakat çalışırken devamını getirmekte zorlandım. Bir de en önemli eksik bu dile maruz kalabilecek dış etken olmayışı. Bir İngilizce gibi değil ve maruz kalma sürecinde bir yandan iş devam ederken zorlandım.

   Ama bence daha disiplinli biriysen bu yöntemle benden çok daha iyi seviyeye gelebilirsin. Çünkü gerçekten çalışınca ve maruz kalınca oluyor.
   Sevgilerimle,

 • Serkan Mutlu

  Ağustos 21, 2019 at 11:25 am Yanıtla

  Merhaba. Seneye İspanya tatili düşünüyorum. Bir yıl var önümde en azından zorda kalınca derdimi anlatacak kadar öğrenmek lazım.
  Bir kaç soru sormak istiyorum. Udemy.com, Busuu, Dualingo bunları ne kadar kullandın. Sence ücretli kayıt olmaya gerek var mı? En faydalı bulduğun site hangisiydi?

Post a Comment