Lviv’de Gezilecek ve Görülecek Yerler Arasında Bir Garip Yer: Lviv Lychakiv Mezarlığı

Lviv’de Gezilecek ve Görülecek Yerler Arasında Bir Garip Yer: Lviv Lychakiv Mezarlığı

2016 yılında dünyanın en yüksek büyüme oranına sahip şehir seçilen Lviv’de gezilecek ve görülecek yerler iki günde biter sanmayın. Sanıyordunuz çünkü benden kaçmaz. Böyle bir yeri iki günde gezersin diyen birine ‘nyse tünele girdn galba çekmiyor’ demek istiyorum. Zira ben orada bir şey yok denilen Arnavutluk’un başkenti Tiran‘a bile 3 gün vermiş biriyim. Neyse konu bu değil ki çık aradan Tiran. Şayet Lviv’e gidecekseniz ve Lviv’de gezilecek yerler araştırması yapıyorsanız size yarım günümü verdiğim ve neredeyse bir Lviv büyüklüğünde olan Lychakiv Mezarlığı‘ndan bahsetmek istiyorum.Lviv'de gezilecek ve görülecek yerlerMezarlık gezmek kulağa nasıl geliyor bilmiyorum ama açık hava müzesini andıran bir mezarlığı gezmek daha hoş gelebilir belki. Benim ilk mezarlık deneyimim Moskova‘nın ünlü Novodevichy Mezarlığı ile olmuştu. Nazım Hikmet, Tolstoy, Çehov, Gogol gibi isimlerin yattığı bu mezarlık adeta bir heykel müzesiydi. Belki onun kadar büyük ve bizim için klasikleşmiş isimleri ağırlamıyor olsa da Lviv Lychakiv Mezarlığı da Novodevichy Mezarlığı kadar etkileyici ve görülesi bir yer.

Lviv’de Gezilecek ve Görülecek Yerler Arasında Bir Mezarlık Var

Lviv'de gezilecek ve görülecek yerlerLviv’de gezilecek ve görülecek yerler arasında yer alan Lychakiv Mezarlığı, Avrupa’nın en eski mezarlıkları arasında yer alıyor. 1786 yılında yapılan ve 40 hektarlık bir alan olan Lychakiv Mezarlığı’nda yaklaşık 500 binden fazla mezar, 500’e yakın heykel ve kabartma 2000’e yakın türbe ve 24 şapel bulunuyor. Bu bakımdan bir mezarlık olduğu kadar müze nekropolü olduğunu da söyleyebiliriz.

Lviv Lychakiv Mezarlığı-Личаківський цвинтар

Lviv'de gezilecek ve görülecek yerler1786 yılında kurulan ve 1856 yılında botanikçi Carl Bauer tarafından bahçe ve yol planlaması yapılan Lychakiv Mezarlığı, 1991 yılında nekropol tarihi ve kültürel müze statüsü kazanıyor. Şehrin ileri gelen isimlerinin yattığı Lychakiv Mezarlığı’nda ressam, yazar, heykeltraş, besteci, mimar, müzisyen, aktör, etnograf, bilim insanı, siyasetçi, gazeteci, din adamı, asker gibi meslek dallarına sahip ünlü isimlerin mezarları yer alıyor. Bu isimlerin arasında bir yazar ve devrimci olan Ivan Franko, Lviv’in en ünlü sanatçılarından biri olan Arthur Hrotter, Polonyalı çocuk yazarı Maria Konopnicka, Polonyalı yazar Gabriel Zapolskoho, besteci Stanislav Lyudkevych, besteci Igor Bilozir yer alıyor. En eski mezar taşı ise 1675 yılına ait.Lviv'de gezilecek ve görülecek yerlerLychakiv Mezarlığı’nda hem aydın kişilerin yattığı ve bir heykel müzesini andıran mezarlıklar bulunuyor hem de askeri mezarlık kısmı yer alıyor.

Ivan Franko Anıtı

Lviv'de gezilecek ve görülecek yerlerUkraynalı yazar, gazeteci, bilim adamı ve devrimci olan Ivan Franko’nun adını Lviv’de caddelerde, üniversitelerde ve parklarda bol bol görecekseniz. Lviv ile birlikte özdeşleşen Ivan Franko, vefatının ardından Lychakiv Mezarlığı’na gömülüyor. Fakat buradaki mezarlık Ivan Franko’nun gerçek mezarı değil. Önceden Lychakiv Mezarlığı’nda olan mezar başka yere taşınmış ama temsili mezarlık Lychakiv’te bırakılmış. Anıt, mezarlığın sağ tarafında 4 numaralı bölümde yer alıyor.

Baczewski Şapeli

Lviv'de gezilecek ve görülecek yerlerLviv’in en ünlü restoranlarından biri olan Baczewski’ye Lviv’e giden hemen herkes gitmiştir muhtemelen. 300’den fazla likör üreten bir tesise sahip Baczewski Ailesi’ne ait bu şapel, Lviv Lychakiv Mezarlığı içerisinde görüleceklerden biri.

Ukrayna Anıtı

Lviv'de gezilecek ve görülecek yerler

Lychakiv Mezarlığı içerisinde yer alan ve Ukrayna Galiçya Ordu askerlerine adanan Ukrayna Anıtı, 1918 yılında gerçekleşen Polonya-Ukrayna savaşında vefat eden Ukrayna askerlerinin anısına yapılıyor. Bu bölümde görülecek yerler arasında Ukrayna Galiçya Ordusu Anıtı, Ukrayna İsyan Ordusu Anıtı, Saygıdeğer gömüler, Kasım ayaklanmasına ait Polonya mezarları, Ocak ayaklanması ait Polonya mezarları, Polonya Askeri Anıtı ve Sovyet Ordusu askerlerinin anıtı olan Zafer Tepesi görülüyor.Lviv'de gezilecek ve görülecek yerlerAyrıca bu mezarlıkta Ukrayna ve Polonya askerleri dışında Avusturya, Alman ve Türk askerleri de yatıyormuş. Galiçya muharebelerinde şehit düşen Türk askerlerinin burada yattığı Ukraynalı Tarihçi Yaroslav Daşkeviç tarafından da doğrulanıyor.

Lychakiv Mezarlığı’na Nasıl Gidilir?
Lviv'de gezilecek ve görülecek yerler

Lviv’de görülecek yerler arasında yer alan Lychakiv Mezarlığı’na gitmek için benim gibi tabana kuvvet yapabilirsiniz. Rynok Meydanı’ndan yürüyerek yaklaşık 25 dakika süren Lychakiv Mezarlığı’nı ziyaret etmek için ücret 25 grivni (3.5 TL)

Lviv ile ilgili bunlar da dikkatinizi çekebilir:

3 thoughts on “Lviv’de Gezilecek ve Görülecek Yerler Arasında Bir Garip Yer: Lviv Lychakiv Mezarlığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir