Valensiya’da Gezilecek Yerler: Günübirlikten Öte İspanya Şehri

Valensiya’da Gezilecek Yerler: Günübirlikten Öte İspanya Şehri

Valensiya’da gezilecek yerler araştırmasını Barselona’dan Madrid’e geçerken yapıyorum. Yoldayken fark ediyorum ki burası hafiften İtalya’nın Siena şehrine benziyor. O zaman tamam. Burayı seveceğime garanti verebilirim, zira Siena benim bebeğim. Barselona’dan Valensiya’ya gitmek için yola çıkıyorum ve herkesin bu kente Balansiya demesi ile işte o ‘yok arkadaş ben İspanyolca öğreneceğim’ aydınlanmasının temelleri atılmış oluyor.

*İspanya seyahatimde çok etkilendiğim İspanyolca için ‘Evde İspanyolca Öğrenmek‘ adıyla bir post hazırladım ve güncellenerek gelişmeleri bu postta yazıyorum. Eğer İspanyolca öğrenmeye hevesli olanlar varsa, yoldaşlarımı bu posta beklerim.

*Valensiya tek geziniz değilse, seyahat planınızda Barselona da varsa İspanya’nın en güzel şehirlerinden Barselona gezilecek yerler ve Barselona yeme içme rehberi de blog’daki yerini aldı.

Valensiya (Valencia) İspanya

Valensiya'da gezilecek yerler

İspanya’da Valensiya özerk bölgesinin başkenti olan Valensiya, aynı zamanda İspanya’nın üçüncü büyük şehri. Romalılar tarafından kurulan Valensiya şehri Endülüs arapları, Aragonlar, Vizigotlar gibi birçok farklı kültüre ev sahipliği yapmış. Bu yüzden de tarih boyunca hem bir ticaret hem de sanat şehri olmuş Valensiya. Öyle ki Avrupa’daki ilk modern romanın yazıldığı yer de burası. Costa del Azahar ismiyle Akdeniz kıyısında yer alan Valensiya, iklim olarak Antalya’ya benziyor. Zaten etrafta narenciye görünce doğal olarak burada bir Antalya, Adana atmosferi yakalamak zor değil.

Barselona’dan Valensiya’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Valensiya’ya THY ile direkt uçuş mevcut. Fakat hali hazırda Barselona’da olanlar için Barselona’dan Valensiya’ya tren var. Barselona’dan Valensiya tren ile 3 saat sürüyor. Lakin tren biletleri biraz yüksek. Tarih ve saat seçenekleriyle seyahat planına en uygun fiyatı bulmak için tık tık.

Valensiya’da Gezilecek Yerler

Benim Valensiya gezim günübirlik olacağı için burada yer alan bilgiler de az vakitte nereleri görebilirim çevresinde olacak. Ama başlıkta da bahsettiğim gibi, Valensiya şehri günübirlik değil de 3, 4 gün kalınası bir yer benim gözümde.

City of Arts and Sciences

Valensiya'da gezilecek yerler

Valensiya Belediyesi’nin sağlam para akıttığı, dinozor iskeleti gibi görünen bilim ve sanat şehrinde 3D ve içbükey sinema, bilim müzesi, botanik bahçe, Avrupa’nın en büyük akvaryumu, tiyatro ve konser alanları, spor merkezi gibi birçok güzel alan mevcut. Eğer dışarıdan gezmek isterseniz bunun için ücrete gerek yok ama her bir kompleks giriş ücreti 5 euro’dan başlayıp farklı ücretlere devam ediyor.

Plaça de l’Ajuntament

Valensiya’nın en önemli meydanı Plaça de l’Ajuntament. Barlar, restoranlar, belediye binası gibi birçok önemli durak bu meydanda yer alıyor. Plaça de l’Ajuntament ile birlikte Valensiya’nın diğer ünlü meydanları da Plaça de la Reina ve Plaça de la Verge.

Valensiya Katedrali (Catedral de Santa María de Valencia)

Valensiya'da gezilecek yerler

Valensiya’da gezilecek yerler içine bir katedrali dahil etmem gerekiyor. Zira içerisinde Hz. İsa’nın son akşam yemeğini yediği kutsal kase bulunuyor. Bu bilgiyi ve katedralin içinde kasenin nerede bulunduğunu İspanyol bir rehber aracılığıyla öğrenince, Valensiya Katedrali’ne uğramadan dönmeyelim diyerek yola koyuluyoruz. Normalde içeriye girmek ücretli lakin 17.00’dan sonra giderseniz beleş. Kapıdan içeri girin ve sağa dönün. Hemen karşınıza yine bir kapı çıkacak. O kapıdan da içeri girince camlı bölmede kutsal kaseyi göreceksiniz.

 Llotja de la Seda

Valensiya'da gezilecek yerler

Valensiya zamanında tıpkı Las Vegas gibi günahlar şehri olarak anılıyormuş. Valensiya’da gezilecek yerler içinde belki de ‘oo serhat neler dönmüş ya’ denilecek yerlerden biri de işte bu günahların sembollerle anlatıldığı Llotja de la SedaUNESCO tarafından koruma altına alınan geç dönem gotik mimarinin başyapıtları arasında sayılan ve ipek borsası binası olarak kullanılan Llotja de la Seda’yı yakından görmeniz gerekiyor çünkü günah olan tüm hareketlerin minik minik tasvirleri duvarlarda yer alıyor. Bu yüzden yakından baktığınızda göreceğiniz manzaralar size bir yerden tanıdık gelebilir. O manzaralar arasında hayvanlarla cinsel ilişkiye girmek, hırsızlık yapmak, zina ve dolandırıcılık gibi çeşitli günah olan eylemler yer alıyor. Baktığımızda bunu yapan bey amca baya bugünkü büyük resmi görmüş ve üzülerek söylemeliyiz ki o duvardaki tüm günahlar 21. yüzyılda işlenmeye devam ediyor.

Dünyanın En Dar Evi

Valensiya'da gezilecek yerler

Valensiya’da gezilecek yerler arasında dünyanın en dar evi olarak bilinen şu sarılı evin yanındaki daracık bina yer alıyor. Yani şu olayla artık zirvedesiniz İspanyol müteahhitler… Valensiya’da yer alan dünyanın en dar evi Plaza de Lope de Vega’da bulunuyor. Evin kendisi giriş kapısının genişliği kadar. Bir de yan apartmandaki biri bu evi satın almış. Kapıları da kilitlemiş. İçeriye girmek tamamen yasak. Amacınız ne anlamadım ama şu dar ev bizim memlekette bolca vardır, bence dünyanın en dar sıfatını yeniden gözden geçirmenin vakti geldi.

Barrio del Carmen

Valensiya'da gezilecek yerler

Valensiya’da gezilecek yerler içerisine en iyi korunmuş eski şehir bölgesi Barrio del Carmen de zaten ister istemez alınacak yerlerden. Bölgede kilise, müze ve birçok tarihi bina bulunuyor. Valensiya’da iyi fotoğrafların çıkacağı gidilesi yerlerden burası.

Torres de Serranos

Valensiya'da gezilecek yerler

14. yüzyıl gotik mimarisi olan Torres de Serranos, Orta Çağ’dan bugüne çok az zarar görerek orijinalliğini korumuş nadir yapılardan biri. Valensiya’yı koruma amacıyla yapılan bina, şimdilerde tüm etkinlik, kutlama, festival gibi sosyal aktivitelerin başlangıç noktası.

Plaça del Pinazos

Valensiya'da gezilecek yerler

Valensiya’ya geldiğimde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ydü ve cadde boyu yürüyüp de Plaça del Pinazos’a vardığımda her yerde morlar içerisinde insanlar gördüm. Yavaştan kalabalık olmaya başlıyordu burası ve ben de İspanya ve eylem mi, ooo, muy bien diyerek olaya dahil oldum. Kadın, erkek, genç, çocuk kadın hakları konusunda yapılan eyleme katılmıştı. İşte gerçek İspanya bu.

Don Juan de Austria

Valensiya'da gezilecek yerler

Valensiya’nın İstiklal Caddesi. Sağlı sollu mağazaların yer aldığı Don Juan de Austria, yukarıdaki Plaça del Pinzaso’a varan merkezi bir cadde. Palmiye ağaçlı, hareketli ve tam bir Akdeniz ruhuna sahip.

Calle Colon

Valensiya'da gezilecek yerler

Günün birinde Valensiya’da Evimiz Hollywood dizisini yeniden çekmek isterseniz o zaman adres işte tam olarak bu binanın olduğu yer olmalı. 1914 yılında Berenguer tarafından inşa edilen Calle Colon, Valensiya’daki Gaudi mimarisine yaklaşan tek bina denilebilir.

Valensiya’da Ne Yenir?

Valensiya'da gezilecek yerler

İspanya’nın milli yemeği paella’nın ana vatanı aslında Valensiya. Lakin hem günübirlik burada olmam, hem de 8 Mart’ta resmi tatil olması nedeniyle Valensiya’da adım atacak yer olmaması nedeniyle yerli ve milli yemekleri yiyemedim. O restoranların kalabalığını beklersem Valensiya’yı görmeden dönebilirdim. Bu sebepten Amerika’da bulunduğum süre içerisinde her Allah’ın günü yediğim Taco Bell‘e giderek en azından Meksika mutfağı işte olsundur deyip kendimi avuttum.

Valensiya'da gezilecek yerler

Bir de sokakta satılan ve churros tatlısına yeni yorum getirilen şu tatlıda da hala gözüm var. Yine tulumba tatlısına benzer hamurları sıcak çikolataya batırıp ayak üstü yemelik haline getirmişler. Yiyemedim kalabalıktan, giden olursa benim yerime de yesin porfavor.

1 Comment

Post a Comment