Çanakkale’de Nerede Ne Yenir?: Mümkün Mertebe Uygun Fiyatlı Çanakkale Yemekleri

Çanakkale’de Nerede Ne Yenir?: Mümkün Mertebe Uygun Fiyatlı Çanakkale Yemekleri

Özellikle 18 Mart Çanakkale Zaferi haftasında yerli ve yabancı turistlerin ziyaretlerini kabul eden Çanakkale’de gezilecek yerler oldukça fazla. Çanakkale merkezde gezilecek yerler de bu bir günde meydana geldi. Gezil rehberi dışında Çanakkale’de nerede ne yenir rehberi de ayrıca üzerinde çalışılması gereken bir mevzu. Bunun için ben de mart ayında yaptığım seyahatim sonrası en meşhur Çanakkale yemekleri ile Çanakkale’de yenir ne içilir bilgilerini bu yazıda topladım. Fakat yazının selameti açısından en baştan söyleyeyim; Çanakkale gezisi boyunca cebimdeki para o kadar azdı ki mümkün mertebe en ucuz yemekleri tercih etmeye çalıştım. Gönül isterdi şöyle balıklı mezeli bir Çanakkale sofrası kurmak ama ATM’den son parayı çekerken insanoğlu paranın yenmeyecek bir şey olduğunu anlıyor arkadaşlar.

Çanakkale'de nerede ne yenir

Genellikle sebze ve deniz ürünü ağırlıklı olan Çanakkale yemekleri için merkezde gidilebilecek birçok iyi restoran bulunuyor. Fakat kısıtlı bir bütçe ile yola çıkmış bir ben için bu restoranlara gitmek mümkün olamıyor. O yüzden Çanakkale’de nerede ne yenir için sizlere bir günde Çanakkale’de gezilecek yerlerde nerelerde ucuza yemek yenir bunları yazacağım.

Çanakkale Yemekleri

Çanakkale yemekleri dendi mi sayılacak listenin zirvesine aynı anda peynir helvası, ezine peyniri, zeytin ve zeytinyağı, iskorpit ve sardalya girer. Ayrıca daha çok evlerde yapılan ya da yapan restoran bilmediğim için haberimin olmadığı Çanakkale yemekleri de var. Örneğin iskorpit ve ovmaç çorbası, tumbi, melki, tiken, basma helvası

Çanakkale’de Nerede Ne Yenir?

Çanakkale aynı zamanda bir öğrenci kenti olduğu için aslında uygun fiyatlı restoranlar epeyce var. Çanakkale’nin en meşhur restoranları yerine rotayı esnaf lokantalarına ya da öğrencilerin gittiği sulu yemek yapan yerlere çevirdiğimde 3 çeşit yemeğin 5, 4 çeşit yemeğin 8 TL’lerde olduğunu görüyorum.

Çanakkale’de Balık Nerede Yenir?

Çanakkale balığın bol olduğu bereketli yerlerden biri. Bu balıkların başında elbette sardalya geliyor. Balık ve deniz ürünleri, sahil kesiminde büyümüş hemen her insanın ana öğünüdür. Bu sebepten Çanakkale’ye kadar gelmişken balık yemeden dönmemek gerekirdi. Çanakkale’nin en meşhur restoranı Yalova Restoran ve Yalova Restoran’dan ayrılıp kendi restoranını açan Hayati Chef, Çanakkale’de balık nerede yenirin biraz üst fiyatlarda cevabı olduğundan ve benim yanımda para yok derece olduğundan ne yazık ki buralara gidemedim.

Sardal-ye

Çanakkale'de nerede ne yenir

Sardalya, Çanakkale’nin meşhur balığı. Çanakkale’de balık nerede yenir ve dahası Çanakkale’de sardalya nerede yenir için Çanakkale restoranları içerisinde favori olan Sardal-ye’ye gidiyorum. Fast-food balıkçı olan Sardal-ye’de kapı önüne tabureler atılı ve ister ekmek arası ister porsiyon sipariş alıyor. Her daim kalabalık olan Sardal-ye’nin fiyatları oldukça uygun. Ekmek arası sardalya 6 TL.

Çanakkale’de Döner ve Pide Nerede Yenir?

Çanakkale yemekleri içinde balığın önemli bir yeri olsa da bu bölgenin etlerinin lezizliği de ayrı bir konu. Çanakkale’de iyi etle yapılan yemek nerede bulunur için hem döner ve hem pide üzerinden iki güzel keşif aşağıda.

Şirvan Döner

Çanakkale'de nerede ne yenir

Türkiye’de en iyi döner nerede yenir listesi varsa kesinlikle dahil edilmesi gerektiğine inandığım Çanakkale Şirvan Döner, eski otogarın tam karşısında yer alıyor. Yani sahil ve merkeze yürüme mesafesiyle yaklaşık 6-7 dakika. 12.00’da açılan ve 15.30’a doğru dönerini bitiren Şirvan Döner’de döner, yaprak etten yani içine kıyma katılmadan yapılıyor. Biz iki kişi bir porsiyon döner aldık. Pilav üstü bir porsiyon döner 18 TL.

Gülen Pide

Çanakkale'de nerede ne yenir

Çanakkale’nin en meşhur restoranlarından biri olan Gülen pide, bir şubesinde tamamen pide ve lahmacun; diğer şubesinde ise pizza yapıyor. Gülen Pide ve Gülen Pizza olarak iki şubesiyle Çanakkale’de hizmet veren Gülen’in pideci olanına gidiyorum. Çanakkale’de oturanların sık sık gittiği Gülen Pide’de kıymalı kaşarlı pide yedik. Hamurun kıtır kıtır olmasına ve peynirin bolluğuna on puan verdik ama kıymadan biraz puan kırdık. Gülen Pide’de pideler 13-18 TL arası. Biz yine bölüştüğümüz kıymalı kaşarlı pideye 15 TL ödedik. Yoksa pideye göre o kadar da uygun fiyatlı değil. Ama Çanakkale’de nerede ne yenir listesi yapılacaksa gidip denenmeli derim ben.

Çanakkale’de Tatlı Nerede Yenir?

Çanakkale’de ne yenir sorusunun ilk cevabı elbette Çanakkale’nin en meşhur tatlısı peynir helvası oluyor. Peynir helvası ile birlikte aslında Çanakkale yöresine ait farklı tatlılar olsa da peynir helvası candır diyoruz.

Berliner

Çanakkale'de nerede ne yenirÇanakkale merkezde gezilecek yerler peşinde koşarken tesadüfen gördüğümüz Berliner’e uğruyoruz. Burası ayak üstü tulumba, kadayıf ve içli köfte tıkınabileceğiniz bir dükkan. Adından da anlaşılacağı üzere vaktiyle Alman pastası satan Berliner, günümüzde tulumba ve kadayıf dolması satan tatlıcıya dönüşmüş. Tulumba 1 TL, kadayıf dolması 2 TL. 

Çerkezoğlu Peynir Helvası

Çanakkale'de nerede ne yenir

Çanakkale’de peynir helvası nereden alınır sorusuna Babalık, Çerkezoğlu, Kadir Usta gibi yanıtlar veriliyor. Çanakkale’nin en meşhur yemeklerinden biri olan peynir helvasının tatları aslında üç aşağı beş yukarı aynı oluyor. Eğer nereden peynir helvası alabiliriz diye düşünen varsa bunlardan biri Çerkezoğlu. Bir diğer adres ise benim de uğradığım ve Çanakkale’de peynir helvası dendi mi neredeyse tek adres gösterilen Kadir Usta.

Kadir Usta Peynir Helvacısı

Çanakkale'de nerede ne yenir

1979’dan beri Çanakkale’de peynir helvası yapan Kadir Usta, mesleğe ilk adımını Çanakkale’nin ilk peynir helvasını yapan peynirci Mustafa‘ya süt getirerek atıyor. İşi mutfağında öğrenmeye başlayan Kadir Usta, helvacı Mustafa’nın vefatından sonra Çerkezoğlu’nda çalışıyor ve ardından kendi işini kuruyor. Çanakkale’nin en meşhur peynir helvacısı olan Kadir Usta’nın dükkanı her daim kalabalık. İrmiğe çok önem veren, tahin helvasında Eceabat Yarımadası susamı kullanan Kadir Usta’da yarım kilo peynir helvası 10 TL.

Çanakkale’de Çay, Kahve Nerede İçilir?

Çanakkale’de çay içmek için ilk adres, her sahil kentinin klasiği olan çay bahçeleri elbette Çanakkale Kordon tarafında toplanan çay bahçelerinin içinde en meşhuru Şakir’in Yeri. Ama ben daha ziyade yeni ve farklı mekanları görelim istiyor ve aşağıdaki mekanlara gidiyorum.

Han Kafe

Çanakkale'de nerede ne yenir
Han Kafe, bu hanın içerisinde.

Çanakkale merkezde, Çanakkale’nin tek hanının içerisinde yer alıyor Han Kafe. Müzikleri güzel, ortamı güzel olan Han Kafe’de simit ve Berliner’den kadayıf tatlısı alıp çay keyfi yapmak iyi bir fikir. İçeride ayrıca geniş bir plak koleksiyonu mevcut. Çay 1,5 TL.

Duvar Dibi Kafe

Çanakkale'de nerede ne yenir

Çanakkale’de yeni açılan Duvar Dibi Kafe, dışarıdan ufak görünen ama oldukça büyük bir bahçesi olan mekan. Akşamları oturacak yer bulunmayan popüler bir mekan olmuş açılır açılmaz. Kahve ve yemek menüsü oldukça geniş olan Duvar Dibi Kafe’de alkol yok. Kahve fiyatları ortalama 7-8 TL. 

Baykuş Cafe

Çanakkale'de nerede ne yenir

Çanakkale otelleri araştırması sonucu karar verip kaldığım Cura Hotel’in müdürü Erdinç Bey’in tavsiyesiyle gittiğimiz Baykuş Cafe’nin ambiyansına bayıldık. Zaten tavsiye edilirken de özellikle dekorasyonun altı çizilmişti. Eski bir ahşap evi dekore ederek cafe yapan iki kız kardeşin sahibi olduğu Baykuş Cafe’nin bu tasarımı bize Ukrayna Lviv’deki Dim Legend Kafe’yi hatırlattı. Kendileri tarafından hazırlanan pastaları ve üçüncü nesil kahvecilerde görülen syphon ve aeropress gibi demleme teknikleri kullanılarak yapılan kahveleri ile Çanakkale’de gidilecek mekanlardan biri olmuş. Türk kahvesi 5 TL.

Çanakkale’de Nerede Ne Yenir Alternatifleri;

Benim kısıtlı bütçem olduğu için gittiğim yerler yukarıdaki gibi. Ama gitmeden yaptığım araştırmalar sonucu aşağıdaki mekanları da listeye almıştım.

  • Doğan Pastanesi: Çanakkale’nin en meşhur pastanesi. Özellikle dondurmaları övülüyor.
  • Napoli Pizza: Çanakkale’de Napoli ve Di Napoli Pizza adında iki farklı pizzacı var. Tavsiye edilen sahildeki Napoli Pizza. Belki öteki de güzeldir, bilemeyezeğim…
  • Özel Çorba Salonu: Çanakkale’de ne yenir sorusunun ilk cevaplarından biri Özel Çorba Salonu olsa da 10 TL’lik çorba fiyatları nedeniyle gitmedim.
  • Şair’in Konağı: Çanakkale’ye tepeden bakan İntepe’de yer alan Şair’in Konağı, güzel havalarda Çanakkale’ye gidenlerin vakti olursa uğramasının hoş olacağı yerlerden.
  • Conk Cafe: Çanakkale’de nerede ne yenir için çıkarttığım cafelerden biri Conk Cafe, biraz merkeze uzak kalıyor. Ufacık bir dükkan olan Conk Cafe’nin sadece içerisine bakıp geri döndüm.
  • Dede Çanakkale: Burayı Google Maps’te bulamadığımız için dönüp durduk, burası kapandı mı arkadaşlar, bilen var mı?
  • Hangover: Çanakkale gençliğinin aktığı Hangover’a vakitsizlikten gidemedik. Merkeze biraz uzak olsa da bir sonraki gidişimde gideceğim yerlerden biri burası.

Çanakkale ile ilgili bunlar da ilginizi çekebilir;

3 Comments

Post a Comment