Gelibolu’da Gezilecek Yerler: Gelibolu Otelleri ve Gelibolu Koyları Rehberi

Gelibolu’da Gezilecek Yerler: Gelibolu Otelleri ve Gelibolu Koyları Rehberi

Gelibolu’da gezilecek yerler mevsimine ve sizin buraları nasıl gezmek isteyeceğinize göre değişiyor. Bu yüzden yazıda mevsimine ve ihtiyaca göre ayrı ayrı rotalar vermeye çalışacağım. Bu kapsamda epey geniş, güzel mi güzel bi Gelibolu rehberi hazırlamış oluyorum, ablanız kurban olsun size.

İstanbul‘a yakın gidilecek yerler arasında her anlamda güzel bir yer şu Gelibolu. Tarih desen var, deniz desen var, yemek desen var. Araba ile de gidilir, otobüs ile de, uçakla da. Bu yüzden bütçenize, zamanınıza ve tercihinize uyan Gelibolu gezisi planlamanız sorunsuz bir şekilde gerçekleşebilir. Sorunsuz derken, benim gibi yazın serum yemeden gezebilen kitle için diyorum. Nicole Kidman tenliler için yaz ayları iptal arkadaşlar.

Türkiye tarihinin dönüm noktası olan Çanakkale, hem ülke bağımsızlığının kapılarını aralamış, hem de birçok ulusu aynı göğün altında buluşturmuş özel bir yer. Her yıl, 18 Mart Çanakkale Zaferi haftası dolayısıyla gerek yurt içinden gerekse yurt dışından yüzlerce insan Çanakkale’nin tarihe damga vuran Gelibolu Yarımadası yollarına düşüyor ve geçmişin izlerine bugün de tanıklık ediyor. Benim Gelibolu gezim de hem şehitlik ziyareti hem de yaz tatili olarak iki farklı zaman dilimlerinde gerçekleşti. Çünkü her şeyden önce, Gelibolu Yarımadası ile Çanakkale Şehitliklerini bir günde gezmek mümkün değil. Bu yüzden kültür gezisi ile deniz tatilini ayrı planlamakta fayda var.

* 2017 yılında gittiğim Gelibolu gezi rehberi 2018 yılında güncellenmiştir. İlk olarak mart ayında Çanakkale konaklamalı gitmiştim ve tamamen şehitlik, müze kapsamlı kültür turu yapmıştım. İkinci gidişim de 2018 temmuzunda bu kez Gelibolu konaklamalı oldu. Sonra vay burası kapandı mı, vay şimdi oralar TOKİ olmuştur demeyin. Yazı güncel.

* Gelibolu yemek rehberinin en az Gelibolu’da gezilecek yerler rehberi kadar beklendiğini biliyorum, hadi tamam alın.

* Feribota binip, karşıya geçip, Çanakkale merkezini gezmek isteyen olursa Çanakkale merkezde gezilecek yerler linkini de bırakıyorum buraya.

* Çanakkale’de nerede ne yenir listesi de hazır. Gömülün peynir helvalarına, sardalyalara tamam hadi bunu da alın.

Gelibolu

Geliboluda gezilecek yerler

Geçmişi çok eskiye dayanan Gelibolu, hem Yunancada ‘güzel şehir’ anlamına gelen Kallipolis’ten hem de kentin adının bir Galat (Yunanlıların ve Romalıların Galyalılara verdiği isim) yerleşimi olması sebebiyle Galliopolis’ten ismini alıyor. Kallipolis ismi, Osmanlı döneminde Türk diline adapte edilerek Gelibolu’ya dönüşüyor. Gelibolu, Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan boğazın Trakya yakasında ve bir geçit yolu üzerinde bulunuyor. Çanakkale iline bağlı Gelibolu, Çanakkale Savaşları’nın yoğun olarak yaşandığı bir bölge olması nedeniyle tarihi bir öneme sahip. Gelibolu Yarımadası sınırları içerisindeki Eceabat’ta ve buraya bağlı 12 köyden 8’inde gerçekleşen Çanakkale Savaşı ile Gelibolu adı, tarih sahnesine kazınmayacak harflerle yazılıyor.

Gelibolu’ya Nasıl Gidilir?

Araba ile; İstanbul Avrupa Yakası’ndan araba ile Gelibolu’ya gitmek için Tekirdağ ya da Bursa güzergahını kullanabiliyoruz. Eğer önce Çanakkale’ye gidecekseniz, Tekirdağ güzergahı daha yakın olmasına rağmen bizim yaptığımız gibi Avrasya Tüneli’nden geçip Bursa-Bandırma istikametini takip edebilirsiniz. Bu yol Çanakkale için daha kısa oluyor. Ama önce Gelibolu varsa rotanızda, o zaman Tekirdağ-Keşan istikametinde gidilebilir. İstanbul Gelibolu arası yaklaşık 290 km. Önceliğiniz Çanakkale merkezi gezmek ise, Çanakkale’den Gelibolu’ya gitmek için feribotu kullanabilirsiniz. Feribot saatleri ve ücretleri için tık tık.

Geliboluda gezilecek yerler
Gelibolu’ya gider iken…

Otobüs ile; İstanbul’dan Çanakkale’ye otobüs yolculuğu biraz illallah getirse de aynı şey Gelibolu için geçerli değil. O feribot kuyruğunu beklemek bir işkence olabiliyor. Özellikle de yaz aylarında… O yüzden Şayet İstanbul’dan Gelibolu’ya direkt gitmek istiyor ve arabanız da yoksa (ki ben de Çanakkale yolculuğu için genelde otobüs kullananlardanım) internetten alacağınız uygun fiyatlı otobüs bileti ile Gelibolu’ya ulaşmak gayet kolay oluyor.

Uçak ile; İstanbul’dan Çanakkale’ye uçak ile gitmek 1 saatten daha az sürüyor. Eğer Çanakkale uçak biletini uygun fiyatlara bulduysanız o zaman tercih edebilirsiniz ama ilk rotanız Gelibolu olacaksa bence uçağa hiç gerek yok.  İstanbul dışından gelecekler için ise uçak iyi bir alternatif olacaktır.

Gelibolu’da Gezilecek Yerler

Her ne kadar Gelibolu desem de aslında olayın bir kısmı Eceabat’ı da kapsıyor. Çanakkale’nin Eceabat ilçesi sınırlarında yer alan Gelibolu Yarımadası’nın tamamını gezmek için bir gün yeterli değil. Hatta bence hafta sonu da yeterli değil. Cumadan pazara Gelibolu gezisi yapacaksanız baştan söyleyeyim daha görmeniz gereken çok yer kalacak. Ya da şöyle daha net bir açıklama olur; Gelibolu Tarihi Milli Parkı 33 bin hektarlık bir alan. Bu alan içerisinde Türk şehitlikleri, yabancı şehitlikler, anıtlar ve kitabeler, 4 kale ve 8 tabya ile ilçe merkezi ve köyler yer alıyor. Sadece şehitlik ziyaretiniz iki günü alacaktır. Bu yüzden Gelibolu’da gezilecek yerler için benim gibi gezinizi kısım kısım yapabilirsiniz. Yani yazın ayrı gidin, baharda ayrı gidin.

Dur Yolcu Yazısı

Geliboluda gezilecek yerler

Çanakkale’den feribota binip de karşı kıyıya yaklaştıkça insanın aklına kazınan “Dur Yolcu Yazısı”, burada göreceklerinizden sonra biraz mola verin ve düşünün der gibi tüm heybetiyle karşılıyor beni. Değirmen Burnu Tabyasının arkasında ve Kilitbahir Kalesi’nin sağ tarafında yer alan bu yazı, askerin bir eliyle tüfek tutup diğer eliyle şu dörtlüğü göstermesiyle resmedilmiş. “Dur Yolcu! Bilmeden gelip bastığın bu toprak, bir devrin battığı yerdir.” Şair Necmettin Halil Onan tarafından kaleme alınan bu şiir, Gelibolu’da askerlik yapan Seyran Çebi tarafından buraya nakşediliyor. Feribot kıyıya yanaşırken dizelerin dediği gibi durup düşünüyorum; bu topraklarda bağımsızlık uğruna yapmayacağımız hiçbir şey yoktur.

Kilitbahir Kalesi

Gelibolu'da gezilecek yerler

Feribottan iner inmez Kilitbahir Kalesi selamlıyor bizi. Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’un fethinde Bizans’a boğazdan gelecek yardımı kesmek amacıyla yaptırılan Kilitbahir Kalesi’nin havadan görünümü bir goncayı andırıyor. Karşı yakadaki Çanakkale tarafında bulunan Çimenlik Kalesi ile karşı karşıya duran Kilitbahir Kalesi, Kültür Bakanlığı tarafından “Korunması Gereken Kültürel Varlık” olarak tescil edilmiş. Eski adı, denizin kilidi anlamına gelen “Kild-ül Bahir” olan Kilitbahir Kalesi ziyaretçilere açık. Fiyat 5 TL. Müze Kart geçerli.

Namazgah Tabyası

Gelibolu'da gezilecek yerler

Gelibolu’da gezilecek yerler Namazgah Tabyası ile devam ediyor. Çanakkale Savaşlarında Cuma namazlarını kılmak için en korunaklı yer olan Namazgah Tabyası, ismini de bu özelliğinden almış. Kilitbahir Kalesi’ni ziyaret ettikten sonra karşılaşılan Namazgah Tabyası, 26 adet bonnet’den oluşuyor. Çanakkale Boğazı’nın en dar noktasına yapılan ilk ve en büyük tabya olan Namazgah Tabyasının biri müze olarak kullanılıyor. Tam 3, öğrenci 2 TL.

Seyit Onbaşı Anıtı

Gelibolu'da gezilecek yerler

Namazgah Tabyasının ardından Seyit Onbaşı Anıtı’na varıyoruz. Bölgede iki farklı Seyit Onbaşı heykeli var. Bizim uğradığımız Rumeli Mecidiye Tabyası’ndaki (deniz kıyısında) değil, boğazı tepeden gören alanda bulunan anıt. Çanakkale Savaşı’ndaki kilit isimlerden biri olan Seyit Onbaşı, 214 kg’lık top mermisini sırtlar ve İngiliz zırhlısını vurarak Çanakkale Savaşı’nın seyrini değiştirir. Balıkesir Havran’a bağlı Çamlık Köyü’nde dünyaya gelen Seyit Onbaşı’nın mezarı, kendi adıyla anılan Koca Seyit Köyü’nde bulunuyor.

Havuzlar Şehitliği ve Halil Paşa Çeşmesi

Gelibolu'da gezilecek yerler

Seyit Onbaşı heykelinin ardından sırada Havuzlar Şehitliği ve anıtı var. Önce dikkatimi ağaçlar çekiyor ve burada durmama da bu ağaçlar neden oluyor. 2 devasa ağacın ortasında yer alan anıt, Kerevizdere Bölgesi’nde şehit düşen askerlere adanmış. Havuzlar Şehitliğinin bulunduğu alanda Türk askerleri temizlenir, tedavi edilir ve su içer dinlenirmiş. Anıtın hemen karşısında yer alan Halil Paşa Çeşmesi de bölgedeki su kaynaklarından biri zaten.

Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi

Gelibolu'da gezilecek yerler

Gelibolu’da gezilecek yerler için mutlaka uğranılması gereken bir yer burası. 8600 metrekarelik büyük bir alanda yer alan Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi, ileri teknoloji simülasyon yöntemleri ile tarihi yeniden canlandırıyor. Tanıtım Merkezi’ni gezmek için 1.5 saat gibi bir süre ayrılması gerekiyor zira içeride toplam 11 salon var ve maksimum 50 kişi alıyor.

Mehmetçiğe Derin Saygı Anıtı

Gelibolu'da gezilecek yerler

Gelibolu Milli Parkı içerisinde yüzlerce anıt var ve her birini mutlaka görmeye çalışıyoruz. O anıtlardan biri de Kocatepe Conkbayırı yolu üzerinde yer alan Mehmetçiğe Derin Saygı Anıtı. Bu anıtta bir Türk askeri, Avusturalyalı bir yaralı subayı siperine taşıyor.

Kanlısırt Kitabesi

Gelibolu'da gezilecek yerler

Anıtlar kadar kitabeler de Gelibolu Milli Parkı içerisinde çokça bulunuyor. Bu kitabeler arasında dikkat çeken Kanlısırt Kitabesi’nin bulunduğu alan, 18-19 Mayıs gecesi düzenlenen gece taarruzunda yaklaşık 10 bin askerin şehit düşerek en fazla zayiat verdiğimiz yer. Bu öyle bir derin acıdır ki, taraflar bir araya gelerek askerlerin defnedilmesi için bir günlük ateşkes ilan etmişler.

Lone Pine (Yalnız Çam) Mezarlığı ve Anıtı

Gelibolu'da gezilecek yerler

Kanlısırt Kitabesi’nden 57. Piyade Alayı Şehitliği’ne doğru devam ederken sol tarafta bir mezarlık bulunuyor. Bu mezarlıkta yatan askerlerin çoğunluğunu Anzak askerleri oluşturuyor. Adını Anzakların 25 Nisan tarihinde yaptıkları çıkartmada gördükleri tek çam ağacından alan Lone Pine (Yalnız Çam) Mezarlığı, 6 bin 103 askerin anısına yapılmış.

57. Piyade Alayı

Gelibolu'da gezilecek yerler

Çocukken aklımda kalan Çanakkale rakamları var. 19. Tümen, 57. Alay gibi… O zamandan bu zamana Mustafa Kemal Atatürk’ün yer aldığı cepheleri tek tek okudum. Çanakkale Savaşı’nın seyrini değiştiren 57. Piyade Alayı’nın mermisi bitmiş, süngüyle savaşa devam etmiş ve kendilerinden katbekat büyük bir orduya “ben size saldırıyı emretmiyorum; ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde yerimizi başka kuvvetler ve başka komutanlar alabilir” inancıyla göğüs germiş.

Gelibolu'da gezilecek yerler

57. Alay anıtının ve temsili şehitliğin bulunduğu alan, Gelibolu’da gezilecek yerler içerisinde insana en dokunan yerlerden biri muhtemelen. Çanakkale Savaşı sonrası da cepheye giden 57. Alayın anısına bugün, Türk ordusunda 57. Alay bulunmuyor. Alayın sol tarafında kalan otoparkta ise bir asker anıtını bulunuyor. Elinde süngüsüyle taareuz eden Türk askerini betimliyor.

En Yaşlı Gazi Hüseyin Kaçmaz Anıtı

Gelibolu'da gezilecek yerler

57. Alay şehitliğinin içerisinde yer alan En Yaşlı Gazi Hüseyin Kaçmaz Anıtı, bir küçük kız çocuğu ile selamlar sizi. Öyle bir hikayesi ve yüreği var ki insan ne düşüneceğini gerçekten bilmiyor o an. Çünkü Hüseyin Kaçmaz’ın Balkan harbi sırasında esir düşüp tırnakları sökülüyor. Yetmiyor, Çanakkale savaşlarına katılıyor ve Conkbayırı’nda gazi oluyor. Buraya kadar demiyor. Çanakkale Savaşı’nın ardından Kurtuluş ve Dumlupınar Savaşı’na da katılıyor. İstiklal madalyası ile onurlandırılan Hüseyin Kaçmaz, 110 yaşında vefat ediyor ve en yaşlı gazi unvanına sahip gazimiz oluyor.

Conkbayırı

Gelibolu'da gezilecek yerler

Çanakkale Savaşlarının en şiddetli yaşandığı yerlerden biri olan Conkbayırı’nda Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ben size saldırıyı emretmiyorum; ölmeyi emrediyorum” dediği 261 rakımlı tepe, Mehmet kitabeleri, Yeni Zellanda Ulusal Anıtı ile Conkbayırı Atatürk Zafer Anıtı bulunuyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını kurtaran saatinin parçalandığı yer, Üsteğmen Nazif Çakmak AnıtıTürk siperleri ve Atatürk’ün gözetleme yeri de görülecek diğer noktalar.

Çanakkale Şehitler Anıtı

Gelibolu'da gezilecek yerler

Gelibolu’da gezilecek yerlerin en çok ziyaret alan noktası, Çanakkale Şehitler Anıtı. Çanakkale Boğazı’nın ucunda Morto Koyu önündeki Hisarlık Tepe üzerinde yer alan anıt,  Çanakkale’de hayatını kaybeden Türk askerlerin anısına yapılıyor. Dört ayak ve bir kubbeden oluşan Çanakkale Şehitler Anıtı’nın yüksekliği 41,7 metre. Doğan Erbaş, Feridun Kip ve İsmail Utkular tarafından tasarlanan anıt, şehit askerlerin göğe yükselişini temsil ediyor.

Gelibolu'da gezilecek yerler

Çanakkale Şehitler Anıtı’nın bulunduğu alanda ayrıca Mehmetçik Anıtı, Türk Bahçesi, Mustafa Kemal Çanakkale’de Anıtı, Yaralı Asker Anıtı, Meçhul Asker ve Türk Şehitliği bulunuyor. Türk şehitliğinde isimleri tespit edilmiş 59 bin 408 şehidimizin isimlerinin yazılı olduğu sembolik bir mezarlık var.

Gelibolu'da gezilecek yerler

Bu mezarlıklardan sadece biri gerçek. Arıburnu Muharebesi sonrasında Avustralya’ya götürülen ve sonrasında Türkiye’ye iade edilen isimsiz bir asker yatıyor orada. Sadece kafa tası olarak iade edilen ve kimlik tespiti yapılamadığı için ismi yazmayan şehit askerin mezar taşında “Meçhul Asker” yazıyor.

Seddülbahir Kalesi

Gelibolu'da gezilecek yerler

Venedikliler’in Limni ve Bozcaada işgallerinin ardından yapılan Seddülbahir Kalesi, restorasyon nedeniyle ziyarete kapalı. Denizin seddi adını taşıyan Seddülbahir Kalesi, 17 dakika boyunca bombardımana uğraması nedeniyle büyük ölçüde tahribat almış.

İlk Şehitler Anıtı

Gelibolu'da gezilecek yerler

Seddülbahir Kalesi’nin hemen yanında yer alan İlk Şehitler Anıtı da Gelibolu’da görülecek bir başka anıt. Seddülbahir Kalesi’nin 17 dakikalık bombardımana maruz kaldığı alanda yer alan İlk Şehitler Anıtı, 3 Kasım 1914’te 86 askerin şehit düşmesiyle, Çanakkale Savaşı’ndaki ilk şehitlerin verilmesine adanmıştır.

Diğer Önemli Yerler

Gelibolu’da gezilecek yerler için eğer ikinci bir günüm olsaydı, aşağıda gidemediğim yerlere de gidecektim. Bir sonraki seyahatim için hem bana hem de gidecek olanlara gelsin…

Gelibolu'da gezilecek yerler

  • Eceabat Tarihe Saygı Parkı: Eğer zamanınız varsa Kilitbahir’den önce Eceabat Tarihe Saygı Parkı’na uğrayabilirsiniz. Burada minyatürler, canlandırmalar ve oldukça büyük üç boyutlu Gelibolu Yarımadası haritası bulunuyor. Gelibolu’da gezilecek yerler içerisinde es geçilmemesi gereken yerlerden biri.
  • Anafartalar Ovası: Türk Ordusu’nun Kara Savaşları öncesi savaşa hazırlandığı ve beklediği Anafartalar Ovası da Gelibolu’da gezilecek yerlerden biri.
  • Bigalı Köyü: Düşman birliklerinin ilk çıkarmayı yaptığı, düşmana kurşunun ilk sıkıldığı Bigalı Köyü, Mustafa Kemal Atatürk’ün savaşı beklediği yer olması sebebiyle önemli bir konumda. Bigalı Köyü’nde aynı zamanda Atatürk Evi Müzesi bulunuyor. Benim gittiğim dönemde restorasyonda olduğu için kapalı olan Atatürk Evi, ziyarete açıldıysa Gelibolu’da gezilecek yerler arasında yer almalı.
  • Büyük Anafarta Köyü: Bigalı Köyü’nün ardından Büyük Anafarta Köyü’nde yer alan şehitlikler ziyaret edilebilir. Ardından Türk Ordusu’nun Kara Savaşları öncesi savaşa hazırlandığı ve beklediği Anafartalar Ovası‘na gelinir ve Anzac Koyu ve Tören Alanı‘na varılır.
  • Ertuğrul Koyu: Vakit varken güney cephesine devam edin. Gelibolu Yarımadası’nın en uç noktası olan bu bölgede Ertuğrul Tabyası, İngiliz AnıtıEzineli Yahya Çavuş Anıtı ve Yahya Çavuş Şehitliği bulunuyor.
  • Alçıtepe Köyü ve Salim Mutlu Müzesi ziyaretleri ile güney cephede ilerlemeye devam edin.
  • Şahindere Sargı Yeri Şehitliği: Çanakkale şehitlikleri içerisinde gerçek şehitlik olarak bilinen bu bölgede Gerçek Şehit Mezarlıklarını ziyaret edin.
  • Soğanlıdere: Çanakkale savaşlarının yaşandığı önemli alanlardan biri olan Sopanlıdere’yi de görüp şehitlik turunu bitirebilirsiniz.
  • Gelibolu Mevlevihanesi: Derviş yetiştirilen 15 Mevlevi Asitanesi’nden biri olan Gelibolu Mevlevihanesi, bu 15 asitanesi içinde en görkemli Semahaneye sahip mevlevihane. Çanakkale Savaşları sırasında cephanelik olarak kullanılan mevlevihanede bugün düzenli olarak sema törenleri yapılıyor.

Çanakkale Şehitlikleri Nasıl Gezilir?

Gelibolu'da gezilecek yerler

Çanakkale Şehitliklerinin gezilmesi için arabaya ve anlayabilinmesi için bilgiye ya da bir rehbere ihtiyaç var. Şayet arabayla gidiyorsanız mümkün olduğunca tabelaları takip etmenizi ve Gelibolu Milli Parkı’nın ve şehitliklerin haritasını edinmenizi öneririm. Bir öneri ise mümkün mertebe erken saatlerde buraya gelin çünkü turlar inanılmaz kalabalık geliyorlar. Eğer arabanız yoksa ve farklı illerden turlarla gitmeyi düşünüyorsanız birçok tur firması Çanakkale ve Gelibolu’ya hem günübirlik hem de bir gün kalmalı turlar düzenliyor. Genelde çok kalabalık anlarda katılım olduğu için tur konusu bana uzak kalsa da iyi bir rehbere denk gelmenin avantajını da yaşatabilir.

Gelibolu'da gezilecek yerler

Arabayla geldiniz ama Gelibolu’yu ve şehitlikleri yakından tanımak istiyorsunuz; ya da arabanız yok ve şehitlikleri nasıl gezeceğinizi düşünüyorsunuz. Bunun için Çanakkale merkezde tur düzenleyen acentelere danışabilirsiniz. Ya da benim gibi Kilitbahir’de yolda biriyle tanışır, kendisinin rehber olduğunu öğrenir ve dört ayak üstüne düşersiniz. Yolda karşılaştığım Engin Kiraz Bey, Gelibolu Milli Yarımadası’nı gezdiriyor. Ben geç bir karşılaşma yaşadım kendisiyle, rehberliği nasıldır bilemem ama ola ki fiyat almak isterseniz ya da rehber arayışınız varsa 0545 626 77 41 telefon numarasından kendisine ulaşabilirsiniz.

Bayraklı Baba Türbesi

Gelibolu'da gezilecek yerler

Fener Tepesi üzerinde bulunan Bayraklı Baba Türbesi, onlarca bayrakla donatılmış olmasıyla dikkat çekiyor. Osmanlı Donanması’nda bayraktarlık yapmış Karacabey adındaki denizci asker, Bizans donanması ile yapılan savaşta elinde sancağı ile şehit düşer. Mezarının bulunduğu bu türbede ise şehit düşmesine ithafen her yer bayraklarla donatılır ve zamanla bayraklar dilek dilerek çoğalmaya başlar. Gelibolu’da gezilecek yerler listesinde  mutlaka yer alması gereken farklı bir türbe bence burası.

Fener Tepesi

Gelibolu'da gezilecek yerler

Bayraklı Baba Türbesi’nden 2-3 dakika uzaklıkta yer alan Fener Tepesi, Gelibolu’ye tepeden bakılabilen harika bir manzaraya sahip. Tam bu noktadan tüm Çanakkale Boğazı görülüyor neredeyse. Fener Tepesi’nde yer alan deniz feneri ve mesire alanı da buraya kadar gelmişken uğradığım yerlerden biri oldu. Oh tepelerdeyiz eser misler gibi dedim ama temmuz ayında gidildiğinde bu beklentilere girilmemesi gerektiğini anladım. Ayrıca çok çok bakımsız ve çöplüğe dönmüş olması nedeniyle de ufak bir kınamayı hak ettiniz belediye.

Dumlupınar Denizaltı Anıtı ve Çanakkale Boğazı Girişi

Gelibolu'da gezilecek yerler

Fener Tepesi’nin tam aşağısında görülen açık hava müzesi Çanakkale Boğazı’nın girişinde yer alan Dumlupınar Denizaltı Anıtı‘nın bulunduğu bir alan. Sıcakta çok fazla dolaşamadığım için tepeden görebildiğim kadarıyla yetinmek durumunda kaldım. Sıcakta değil de gezilebilecek aylarda gittiğimde tekrar Gelibolu’da gezilecek yerler listeme burayı dahil edeceğim.

Gelibolu Koyları

Gelibolu’da gezilecek yerler kadar Gelibolu’da nerede denize girilir sorusu da mühim bir konu. Hele ki yazın gidildiyse zaten el mahkum o koylar gezilecek. Ben sıcağa dayanıklı biri olmadığım için yavru ceylan gibi seke seke gezemiyorum yaz aylarında. Kaldı ki tek günde bütün koylara gitmek ancak ışınlanarak mümkün. Bir de altınızda araba yoksa o zaman hakikaten ölme eşeğim ölme olur.

Hamzakoy

Gelibolu'da gezilecek yerler

Gelibolu merkeze yakın, Çanakkale Boğazı’nın girişi sayılan Hamzakoy‘da uzun bir kumsal ve berrak bir su var. Birçok otel ve cafe&restoran da bu koyun etrafında yer alıyor. Mavi bayraklı plajı olan bir yer Hamzakoy. Fakat Hilton’da kahvaltı yaparken denizi nasıl diye sordum ve oranın bir çalışanı bugün girilmez lağım suyu karıştı cevabını verdi. Mavi bayraklı bir denizse bu koya lağım suyu nasıl karışır sorusundan öte bütün denizlere saten lağım akmıyor mu ki koca boğaza mı giremeyeceğiz diye düşündüm o an. Bence öyle bir şey yok bu yüzden o gün denize girmediğim için şu an çok pişmanım. Ek olarak bölgede askeri tesis olduğu için denizin yüzeyi de sürekli temizleniyor. Hamzakoy halk plajı olduğu için şemsiyeler de ücretsiz.

Bolayır Bakla Burnu

Gelibolu'da gezilecek yerler

Denizini en sevdiğim yer Bakla Burnu oldu. Çanakkale’nin suyu soğuktur ama nasıl bir ozon tabakası göçmesiyse koca boğazın suyu çay demlemelik olmuş. Genel anlamda bu sene sıcak su sorunu yaşadığım için bu konudan bağımsız olarak değerlendirdiğimde denizi berrak ve kumlu. Derinliği ise bir sığ bir derin. Kıyılar biraz yosunlu olsa da 4-5 adım sonrası çok güzel bir suya kavuşuyorsunuz. Uzun bir sahili var ve hemen herkes çadır kuruyor. Günübirlik geldiyseniz şezlong ve şemsiye de bulabiliyorsunuz. Sudur ekmektir alabileceğiniz ufak yerler de mevcut. Ben ayak üstü balıkçı barınağındaki İsmail Abi ile muhabbeti kurunca kendisi bizi misafir etti ve ücret ödemeden barınağın oradan denize girdik. Seviyorum bu hayatı be adsfasdaf.

Fatma Kadın Koyu

Gelibolu'da gezilecek yerler

Çok Gezen Adam Osman’ın daha önce gittiği Fatma Kadın Koyu‘na da çevirdik rotayı. Ama bir yukarıda dediğim sıcak su laneti burada da buldu beni. Fatma Kadın Koyu, Bakla Burnu’na göre daha gelişmiş bir yer. Hemen her şeyi bulabileceğiniz bir tesisi var. Ayrıca 10 liraya şezlong da kiralanabiliyor. Gölgelik konusunda da çok avantajlı. Sıcağı hissetmeden oturabilirsiniz. Ama benim gittiğim dönem denizi çok kötüydü. Her zaman böyle olmadığının farkında olarak sıcak ve bulanık bir su ile karşılaştım. Tesiste fiyatlar İstanbul ayarında. Bira 15 lira. Unutmadan, Fatma Kadın Koyu’nda çok sayıda deniz kestanesi bulunuyor. Terliksiz kıyıdan denize girmeye çalışmayın. İskele de yok mecbur kıyıdan gireceksiniz. Ama benim gibi bir bedevi iseniz derinde yüzerken kayaya toslayıp üzerindeki dikenler bile ayağınıza batabilir. Öyle aşırı şanslıyım, kıskanmayalım. Bu arada yeri gelmişken şunu da yapmam lazım:

Ayağa Batan Deniz Kestanesi İğnesi Nasıl Çıkartılır?

Gelibolu'da gezilecek yerler
Tam burada delice kestane var ama ben tam karşı kıyıdaki kayaya toslayarak başardım bunu

Eğer Çanakkale, Gelibolu gezisi yapacaksanız bu soruyu mutlaka içinizden birileri arayacak, kaçarı yok. Bu noktada aslında en yakın sağlık ocağına gözükmeniz en temizi. Fakat sonuç nasıl olur onu bilmiyorum. Benim ayağıma batan deniz kestanesinin birkaçını hemen sahilde üzerine sirke sıkarak çıkarttım. Orada piknik yapanlardan ya da tesisten bulun artık. Herkes, doktorlar bile zeytinyağı sür ovala ovala çıkar diyecekler sana. Bak bana kıyıdaki insanlar, kahvedeki amca, sağlık ocağındaki doktor, hepsi ama hepsi aynı şeyi dedi. Ben de marketten zeytinyağı aldım. Ayağımı sıcak suda beklettim üzerine hop zeytinyağı. Bu işlemi tekrar tekrar 4-5 gün yaptım. Sonuç? Benden çok iyi piyaz olur asdfasfg.

  • Şaka bir yana derin ve kocaman iğneler olmadıkları için zeytinyağı ile çıkarttım. 2 tane kaldı ama onlar da çok ufaklar.

Not aldığım ama gidemediğim diğer koylar da şöyle idi;

Morto Koyu: Burası Eceabat’ta yer alan ve Çanakkale Şehitlik Abidesi’ne bakan bir koy. Özellikle gün batımında gitmek için notlarıma yazdım ama sıcak bana yaramadığı için kendimi bunun yerine Eceabat Sağlık Ocağı’na attım.

Burhanlı Cennet Koyu: Gelibolu koyları listeme dahil ettiğim ama merkezden biraz uzakta olduğu için gidemediğim koylardan.

Kömür Limanı ve Despot: Bu ikili için yanımızda herhangi şemsiye vb tedariği yoktu. Buralar için oldukça lazım şeyler. Bir de kayalık deniz sevmiyorsanız baştan uyaralım, Kömür’de kumsal yok. Despot’ta var.

Güneyli: Fatma Kadın Koyu ile aynı güzergahta. Fatma Kadın’ın denizinin aynısı olacağı için gitmeye gerek kalmadı. Buralar hep Eylül’de güzel Alpay.

Gelibolu Otelleri

Gelibolu'da gezilecek yerler

Gelibolu’da gezilecek yerler listesi hazırlarken ayrıca konaklama için de araştırma yapma süreci oldu elbette. Yaz aylarında kısmen uygun fiyatlara yerler olsa da şehir merkezine doğru gidildikçe fiyatlar artış gösteriyor. Örneğin Gelibolu Hamzakoy’da yer alan Hampton Hilton, temmuz ayında kişi başı 550 gibi bir rakamda idi. Gelibolu merkezinde ve Hamzakoy’da kalmak iyi bir fikir olsa da bütçe nedeniyle ben Gelibolu’nun girişindeki Koçoğlu Otel‘de kaldım. Oldukça geç gitmemize rağmen girişte sorun yaşamadık. Oda+kahvaltı 80 TL gibi bir fiyata, fazla beklentilere girmeden efendi efendi yattık kalktık. Genel anlamda temiz bir otel. Merkeze yürüme mesafesinde değil ama araç ile 10 dakika sürüyor. Sadece yatmak, sıcak su, temizlik ve güvenlik çerçevesinde değerlendirdiğim için sıkıntım olmadı.

Çanakkale ile ilgili bunlar da ilginizi çekebilir;

2 Comments

Post a Comment