Korona Sertifikası Nedir? Korona Sertifikalı Oteller Ne Anlama Geliyor?

  2020 ile birlikte hayatımız öylesine değişti ki tatillerin bile korona sertifikası ile yapılmasına karar verildi. Korona ya da COVID-19 ile birlikte hayatımıza birçok yeni tabir girdi. Yeni normal, evde izolasyon gibi 2020’nin bize getirdiklerinde bir de korona sertifikası var. Pandemi ilan edilen, yani salgın haline gelen yeni tip koronavirüsü kapsamında artık tatillerimiz korona sertifikası sınırlarında yapılacak. Korona sertifikasının bireysel olarak tatilcilere neler getireceği ve turizm sektöründe otellerin nasıl bir uygulamaya geçeceği de yavaştan belli oldu. Evde kala kala tatil hayaliyle yanıp tutuştuğumuz şu günlerde önce korona sertifikası nedir anlamak, biraz bu yeni uygulamaya alışmak ve sonrasında otellerin korona sertifikasında hangi önlemleri alacağını anlatmak gerek.

  Korona Sertifikası Nedir?

  Tatilde belirli standartlarla çevrili ‘yeni normal’ hayatın koronasız alanları başlıkta yer alan korona sertifikası ile belirlenecek. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, korona sonrası turizmde yeni önlemlere gidildiğini geçtiğimiz gün açıklamıştı. Turizm tesislerinde ve işletmelerinde ‘sertifikasyon’ uygulamasına başlayacaklarını söyleyen Ersoy, korona sertifikası alan tesislerin de ‘öncelikli’ olacağını belirtmişti. Yani tatile çıkmak için her zamanki gibi otel rezervasyonu yapmak için belirlediğimiz kriterler arasına ‘korona sertifika’sına sahip olmak da olacak. Zaten açıklamaya göre hem sertifikasız otellerde misafir ağırlamak zor olacak hem de insanlar da muhtemelen önceliği sertifikaya sahip olan otellere verecek.

  Otellerin Korona Sertifikalı Olması İçin Hangi Standartları Yerine Getirmesi Gerekiyor?

  Korona sertifikası uluslararası geçerliliği sahip bir sertifikasyon olacak. Oteller, ulaşım araları ve yolcular olarak 3 aşamada gerçekleştirilen turizm ayağında ayrı önlemler alınacak.

  • Personel Eğitimi: Hem otellere hem de ulaşım firmalarında çalışan personellere eğitim verilmesi planlanıyor. Pandemi eğitimi alan personellerin hijyen ve mesafe kurallarına dikkat etmeleri önceliklendiriliyor.
  • Personel Bağışıklık Belgesi: Tatilde korona önlemlerinde ulaşımda ve tesislerde (otel, restoran vs.) görevli personellerin bağışıklık belgesinin olacağı söyleniyor.
  • Mekan İçlerinin Mesafeli Düzenlenmesi: Tüm mekanlardaki oturma ve bulunma düzeni de yeniden şekillenecek. Plajdaki şezlonglardan yemek alanlarına kadar tüm iç mekan düzenlemesi, mesafe standartlarına göre yapılacak.
  • Malzeme ve Hijyen: Alan sterilizasyonu da korona sertifikası kapsamında dikkat edilecek hususlardan. Kullanılan malzemelerin temizliği, güvenirliği ve sterilizasyonu kesintisiz bir şekilde sağlanacak. Ayrıca tesis içlerinde ozon ve ULV makineleri ile dezenfeksiyon malzemelerinin de bulunması gerekiyor.
  • Ortak Alan Düzenlemesi: Mesafe standartları gereği tüm ortak alanlar da yeniden düzenlenecek. Her şey dahil sistemi gibi kalabalık olan tüm uygulamalar bu düzende yer almayacak.
  • Standartların Uygulanması: 30 gün kuralı, mesafe, termal kontrol sistemleri ve 30 gün kuralı standartlar olacak belirlenecek.
  • Misafirlerde 14 Kuralı: Sertifikalı otellerin kabul edeceği misafirlerin de bazı koşulları yerine getirmesi gerekiyor. Misafirlerin son 14 gün içerisinde bulunduğu ülkelerin kaydının tutulması da bu şartların ilki. Ayrıca tüm misafirlerin ateşleri termal kamera ile ölçülecek.
  • Sağlık Çalışanı Bulundurulması: Tesislerde sağlık bakanlığınca görevlendirilen sağlık çalışanları da belirlenen standartlar arasında.

  Korona Sertifikası Ne Zaman Geçerli Olmaya Başlayacak?

  Oteller için bakıldığında yaz sezonu tatili için şimdiden rezervasyonlar alınmaya başlanmıştı bile. Ama normaller dışında yaşadığımız şu dönemlerde tatile çıkabilecek miyiz sorularını da kendimize soruyor ve planları erteleme yoluna gidiyoruz. Beri yandan evde kalmanın verdiği sıkkınlık da tatil hayalleri kurduruyor cümleten. Yapılan açıklamalara göre sertifikalı tatilin başlaması da herkese ‘acaba’ dedirtmedi değil. Bu yüzden oteller mayıs sonuna kadar bu sertifikayı alacak gibi hareket ediliyor. Türkiye için turizmde yepisyeni bir dönem hayırlı olsun diyorum.

  Korona sertifikası sisteminin hayata geçirilmesi bir yana tatile çıkmak isteyen ama soru işaretlerini gideremeyen de çok insan olduğunu düşünüyorum. Sertifika alınca oteller pahalanacak mı, uçak biletleri artacak mı, gerçekten hijyenik olduğundan emin olabilecek miyim gibi sorular ile tatil bu sene var mı yok mu kısmet diyorum.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir